Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@cos_dr έχει μήπως κανένα brass section σαν αυτά της κάρτας με τα brass section για το παλιό fantom-g ή έχει τα γνωστά - απλά που ξέρουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@cos_dr έχει μήπως κανένα brass section σαν αυτά της κάρτας με τα brass section για το παλιό fantom-g ή έχει τα γνωστά - απλά που ξέρουμε;

Και που να ξέρει ωρέ Μανώλη ο Cos? Μήπως έχει το Montage M και δεν το ξέρουμε?😛

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το είπε στην αρχή, "big brassy synth". Πρέπει να αλλάξει τον τίτλο.

Noμίζω τον καλύπτει ο τίτλος γιατί λέει ΑΝΧ Βrass. Το ΑΝΧ παραπέμπει στο Synth (ΑΝ1x synthesis). Αρα Synth Brass εννοεί με το πρόθεμα.

 

4 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@cos_dr έχει μήπως κανένα brass section σαν αυτά της κάρτας με τα brass section για το παλιό fantom-g ή έχει τα γνωστά - απλά που ξέρουμε;

 

 Σε αυτές τις γενιές όλα καλά είναι σε όλα. Κάποια VST όμως είναι πολύ καλύτερα γιατί βασίζονται σε μεγαλύτερα δείγματα, σε πιο ισχυρή sample engine όπως του KONTAKT με πιο sophisticated layering και velocity/expression switching θα έλεγα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και που να ξέρει ωρέ Μανώλη ο Cos? Μήπως έχει το Montage M και δεν το ξέρουμε?😛

Έχω αυτιά 😄 και το έχω παίξει και αυτό και το MODX στον NAKA και τα MOTIF XF

 Αφου είμαι τόσο κορυφαίος χρειάζομαι λίγα λεπτά για να καταλάβω και να έχω άποψη για τα Synth, αφού αφιέρωσα τόσο χρόνο στη ζωή μου και έχω τόσο υψηλή αντίληψη και σπουδαίες μουσικές γνώσεις και παροιμιώδη εκτελεστική δυνατότητα. 🧌🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Έχω αυτιά 😄 και το έχω παίξει και αυτό και το MODX στον NAKA 🤣

To Montage έχεις παίξει, το Montage M που το έπαιξες? Το έχει φέρει ο Νάκας?🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εννοώ να κάνει real time auto assign notes to instruments για τα brass. Μήπως σκέφτηκαν να το κάνουν στο Montage.

Κάτι σαν αυτό που έχει η κάρτα ARX-03 για το παλιό Fantom-G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

To Montage έχεις παίξει, το Montage M που το έπαιξες? Το έχει φέρει ο Νάκας?🤔

Όχ το Μ. Το παλιό εννοώ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Όχ το Μ. Το παλιό εννοώ.

Το παλιό είναι χιλιάδες μίλια μακριά από το καινούργιο, ιδιαίτερα στην sample engine (8 elements VS 128 elements).

Το Montage M έχει 16 κύριες κατηγορίες Performance, και κάθε μία από αυτές διαθέτει κάποιες υποκατηγορίες. Η Brass κατηγορία χωρίζεται σε 8 υποκατηγορίες:

 

image.png.b5756a061aaa90e64321830e05a7662a.png

 

Τώρα, ποια από τα 3,369 Performances ανήκουν στην Brass κατηγορία ούτε η Yamaha μάλλον δεν ξέρει.😛 

Και μιλάμε πάντα για Performances καθώς τα Montage/MODX δεν έχουν patches. Όταν λοιπόν μιλάμε για  3,369 Performances (όλα στην ROM) πρέπει να συνυπολογίζουμε ότι το κάθε ένα από αυτά μπορεί να αποτελείται από έως και 16 parts (patches), και αν μιλάμε για AWM2 (sample) Performances, τότε η βαλίτσα πάει πολύ, μα πάρα πολύ μακριά, μια και το κάθε part μπορεί να αποτελείται από έως και 128 elements, και το κάθε element δεν είναι απλά ένας oscillator/waveform αλλά ένα αυτόνομο synth με τα δικά του φίλτρα, EGs και LFO. 

Δεν ξέρω πόσοι πραγματικά πιάνουν το απύθμενο βάθος αυτού του synth, ένα βάθος που στην soft έκδοση μετατρέπεται σε απύθμενο βάθος στη νιοστή. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Όχ το Μ. Το παλιό εννοώ.

Είναι πασιφανές πως λέτε ανακρίβειες. Επιτέλους, πάψτε να παραπλανάτε το κοινό που μας βλέπει. Παρακαλώ το κοντρόλ να διακόψει τη σύνδεση με τον κύριο  

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου