Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
33 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Υπάρχει παλαιότερο thread για setup

Είχα δεί ένα με καμμιά πενηνταριά σελίδες που ήταν όλο μόνο κιθάρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Είχα δεί ένα με καμμιά πενηνταριά σελίδες που ήταν όλο μόνο κιθάρες..

Αν θυμάμαι καλά έχει και "φωτογραφίες των πλήκτρων σας"

 

🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Μπράβο, ναι, είχα φάει κόλλημα για δε μου'ρχότανε το όνομα..  το 2019 έψαχνα για να το πάρω και είχα δοκιμάσει ένα που πουλιότανε τιμή σκότωμα, αλλά μου είχε φανεί λιγάκι flimsy στην κατασκευή του

Δεν ήταν. Είχε γερή κατασκευή από λείο πλαστικό και είχε ωραία αίσθηση όταν το έπιανες. Κρίμα που παράτησαν την συγκεκριμένη sound engine, ήταν πολύ δυνατή. Αν το έβγαζαν σε 61-key version με μεγαλύτερη οθόνη και το προωθούσαν κατάλληλα θα πήγαινε πιστεύω πολύ καλά εμπορικά. 

Στο λινκ παρακάτω μια πολύ καλή ανάλυση του Venom και συνέντευξη του Taiho Yamada, του "Lead Project Manager of the Venom" ο οποίος είχε δουλέψει και για το Alesis Andromeda. 

https://shorturl.at/QXZ47

 

Όσο για το θρεντ "Φωτογραφίες των πλήκτρων μας" ήταν κλασικό, αλλά παρατημένο για χρόνια. Το τσέκαρα λίγο πριν και βρήκα πολλά ποστς από μένα με φωτός που δεν φαίνονται πλέον, είτε γιατί ήταν ανεβασμένες σε κάποιο τρίτο image sharing site είτε γιατί κάποιο "χεράκι" μπήκε αργότερα και τις έχει σβήσει. Στα τελευταία μου ποστς (2015) φαίνομαι σαν "Επισκέπτης", αν και στα quotes από άλλα μέλη το όνομα μου φαίνεται κανονικά. Τρέχα γύρευε τι έχει γίνει...

Κρίμα γιατί είχα ποστάρει πάρα πολλές pics από δύο setups μου, pics από το ξεβιδωμένο/ανοιγμένο μου Hammond και άλλα τέτοια ωραία. Όλες αυτές οι pics βέβαια υπάρχουν ακόμα στο αρχείο μου αλλά τι να λέει?

Τέσπα, πάρτε μία "multi pic" παρακάτω από το 2015 με Hammond XK1, Yamaha SY77, Yamaha MOXF6, Waldorf Blofeld (black editon), M-Audio Venom και Tascam DP-32SD.

 

image.thumb.png.d78b7d6e346a7a3766c5ce1b81f1df2f.png

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Έχω κι εγώ αρκετές, αλλά απο το παλιό setup μου. απο το καινούριο έχω μόνο 2-3. Και ναι, χάζευα κι εγώ εκείνο το παλιό θρεντ και δεν.. Μάλλον πρέπει να γίνει απο την αρχή. Εντωμεταξύ, το link που έβαλες για το Venom, το λες και manual.. Τί σεντονιάδα ειν'αυτή! (παρακάτω, οι φώτος απο το παλιό setup, που ίσχυε απο το 2000 ως το 2020)

1644.jpg

1650.jpg

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.👍 Το Korg X5D το είχα δανειστεί στα '90s από κάποιον φίλο και μου είχαν κάνει εντύπωση οι Hammond ήχοι του, μεταξύ άλλων. Σαν synth είχε γενικά φοβερό ήχο απ'ότι θυμάμαι. Τα υπόλοιπα τα ξέρω πλην του Roland. 

Δεν φτιάχνεις ένα νέο θρεντ τύπου "Φωτογραφίες των πλήκτρων μας - Νο2" μπας και τσιμπήσει κάνας περαστικός και ποστάρει?🤔 

Να διαβάσεις btw το λινκ για το Venom, είναι πολύ κατατοπιστικό. 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha Montage m8x vs Roland Fantom vs Yamaha Montage vs Korg Nautilus vs Kurzweil k2700

Ένα 21-λεπτο συγκριτικό βίντεο χωρίς να ακουστεί νότα.😛 Εξηγεί όμως τις βασικές διαφορές όλων των παραπάνω synths. Ο μπρούκλης τα έχει όλα σε 88-key versions, και δεν είναι τα μοναδικά στον χώρο.🙄

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Yamaha Montage m8x vs Roland Fantom vs Yamaha Montage vs Korg Nautilus vs Kurzweil k2700

Ένα 21-λεπτο συγκριτικό βίντεο χωρίς να ακουστεί νότα.😛 Εξηγεί όμως τις βασικές διαφορές όλων των παραπάνω synths. Ο μπρούκλης τα έχει όλα σε 88-key versions, και δεν είναι τα μοναδικά στον χώρο.🙄

 

 

Συγγνωμη για το οφτοπικ (νταξ θεμα 81 σελιδων ειναι😆) αλλα θελω να μου λυσεις μια απορια.

 

Σε τι φαση ειναι εν ετει 2023 η Kurzweil ? Τι εχει να προσφερει πλεον τοσα χρονια μετα την αλλαγη στατους κ γραμμης πλευσης της εταιρειας μετα την πωληση της? Ακομα πορευεται με την ορμη κ τους ηχους που ειχε οταν ηταν πρωτοπορος ή εχουν βρει τροπο να ξαναγινουν ανταγωνιστικοι κ ηχητικα?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Συγγνωμη για το οφτοπικ (νταξ θεμα 81 σελιδων ειναι😆) αλλα θελω να μου λυσεις μια απορια.

 

Σε τι φαση ειναι εν ετει 2023 η Kurzweil ? Τι εχει να προσφερει πλεον τοσα χρονια μετα την αλλαγη στατους κ γραμμης πλευσης της εταιρειας μετα την πωληση της? Ακομα πορευεται με την ορμη κ τους ηχους που ειχε οταν ηταν πρωτοπορος ή εχουν βρει τροπο να ξαναγινουν ανταγωνιστικοι κ ηχητικα?

Έχω την εντύπωση ότι δεν πάει τόσο καλά. Η Kurzweil φαίνεται να είναι κολλημένη σε κάποια προηγούμενη δεκαετία, τουλάχιστον αισθητικά. Η V.A.S.T engine της είναι υποτίθεται μία από τις πιο πολύπλοκες, αλλά τόσες δεκαετίες που την λειτουργεί, προσωπικά από synthετικής πλευράς δεν έχω ακούσει κάτι "WOW".  Η Kurzweil στα χαρτιά είναι synth-τούμπανο, αλλά στην πραγματικότητα αυτό που την καθιέρωσε και αυτό που συνεχώς διαφημίζει είναι  η ποιότητα των sampled ήχων της, και κυρίως των ακουστικών. Τα ακουστικά της πιάνα πχ ήταν για πάρα πολλά χρόνια το μέτρο σύγκρισης για τις υπόλοιπες εταιρείες. Αυτό μάλλον έχει αλλάξει τώρα, χωρίς να σημαίνει ότι οι ακουστικοί της ήχοι έπαψαν να είναι καλοί.

Τα synths/workstations της είναι pro μηχανήματα χωρίς αμφιβολία, αλλά η εταιρεία φαίνεται να πηγαίνει στον αυτόματο τα τελευταία χρόνια.🤔 Το τελευταίο της flagship K2700, που βλέπεις και στο παραπάνω βίντεο, είναι ένα πολύ ισχυρό workstation και σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή (€2,600), Η απόφαση της να το κυκλοφορήσει μόνο σε 88-key version είναι πρωτοφανής και πραγματικά ανεξήγητη. Η τιμή που το έχουν πάντως είναι πραγματικά χαμηλή, στα €2,600 δεν θα περίμενα ούτε την 61-key version.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου