Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Να και η επισημη σελιδα του προιοντος, θα πεσει μελετη στο manual

Δεν υπάρχει manual φίλος, υπάρχουν manuals.😄 Δεν ξέρω αν έχουν ανέβει ακόμα, θα το τσεκάρω αργότερα, αλλά αν έχουν ανέβει να περιμένεις ένα Owner’s Manual, ένα Data List, ένα Reference Manual και ένα Synthesizer Parameter Manual, με το ένα να συμπληρώνει το άλλο. Δεν συνιστώ σε κάποιον να τα τυπώσει σε χαρτί, πρώτον γιατί με τα PDF κάνεις search και βρίσκεις ό,τι θες σε δευτερόλεπτα, και δεύτερον γιατί η εκτύπωση τους θα πονέσει την τσέπη.

Το προηγούμενο Montage είχε όλα τα παραπάνω manuals συν ένα Supplementary Manual. Μιλάμε για συνολικά...723 σελίδες manual(s)😛 (Owner’s Manual 86 σελίδες, Reference Manual 187, Data List 227, Synthesizer Parameter Manual 90 και Supplementary Manual 133).

Αποκλείεται να κάτσει κάποιος να διαβάσει τόσες σελίδες, αλλά καλό είναι να υπάρχουν κάπου αυτά τα PDF γιατί σίγουρα θα χρειαστούν, και μάλιστα πολλές πολλές φορές.

 

Εγώ πάντως αυτό που έψαχνα το βρήκα στα specs στην επίσημη σελίδα:

 

image.png.7b94b4c7671565ed48b1c36ad95b57f5.png

 

Μπράβο ρε Yamaha, επιτέλους μάς άκουσες.😚

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθομαι κιθαριστας ανθρωπος πρωι πρωι κ βλεπω τα βιντεο του νεου Μονταζ ...

Τουμπανο ειναι, ομορφο ειναι, οι μπλιμπλικοηχοι της ΑΝ-Χ ειναι φοβεροι αλλα αυτο που δεν περιμενα (οχι οτι σκαμπαζω τιποτα βεβαια) ειναι οτι οι οργκαν ηχοι ακουγονται πολυ πειστικοι

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η vst βερσιον για τους owners του μονταζ θα ειναι free. Λογικο.

Αυτο τι σημαινει? Θα μπορουν οι υπολοιποι να το αγορασουν ή μονο οι χρηστεζ του μονταζ θα εχουν προσβαση?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αυτο τι σημαινει? Θα μπορουν οι υπολοιποι να το αγορασουν ή μονο οι χρηστεζ του μονταζ θα εχουν προσβαση?

Έλα ντε. Χρόνια τώρα συντελείται μια υαμαχοποίηση του χάλιον της στάινμπεργκ, που και σαμπλάρει, και φμ απέκτησε και συνθ ζώον, και όργκαν ζώον, και γουέιβτέιμπλ, και σπέκτραλ, και διάφορα.

 

Αλλά με αυτή την κίνηση, αν βγει δηλαδή ένα πλαγκιν και πει, ορίστε, πάρτε με τριάμιση, τέσσερα, πέντε κατοστάρικα ένα μονταζ σε μαλακή μορφή, είναι σα να λέει στην στάινμπεργκ "καθίστε στο καλάμι τώρα" και θα ανταγωνίζεται ευθέως τη θυγατρική της σε ένα κύριό της προϊόν. Να είναι δηλαδή όπως λένε του τζωρτζ ράσσελ γιαααα κάνε λίγο στην άκρη να περάσει ο λιούις χάμιλτον;

 

Δεν ξέρω, πολύ ενδιαφέρουσα η όλη φασούλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά εξακολουθώ να βρίσκω ως πιο ενδιαφέρον ενδιαφέρον το audio interface στοιχείο του και το integration με DAW.

 Στα συν η επίσης ενδιαφέρουσα προσθήκη στα effects αλλά και στο sound engine μοντέρνων στοιχείων χρήσιμων για μοντέρνα EDM μουσική που του δίνει θα έλεγα προβάδισμα στην επιλογή σε σχέση με τα KORG, υπάρχουν στα ντέμο και του προηγούμενου ανάλογοι ήχοι που μου ήταν εκλυστικοί. 

 H προσθήκη της οθονούλας για τα controls είναι επίσης ενδιαφέρουσα και του δίνει και εκεί έναν μεγαλύτερο αέρα για να χρησιμοποιηθεί ως master keyboard-controller. 

 Πιό χρήσιμο βρίσκω το pattern sequencer από τον track ας το πούμε sequencer και έχει και από τα δυο. 

 

 Ωραίο λοιπόν, ελκυστικότατο, εδραιωμένο στις καρδιές και τα μουσικά δρώμενα, έχει υποστήριξη σαν όργανο, είναι με το σπαθί του ένα εξαιρετικό STUDIO MUSIC WORKSTATION που θα ικανοποιήσει τους πάντες, με υψηλής ποιότητας δυνατότητες προγραμματισμού και επεξεργασίας και μια τερίαστια ποιοτική ηχητική παλέτα. 

 

 Ένα εργαλείο για μουσική παραγωγή και performance για μια ζωή.

Αυτό, ικανοποιεί και τον πιο έμπειρο και απαιτητικό χρήστη με αμεσότητα. 

 

 εγώ προσωπικά από τα XF τα έχω παίξει λιγο στον NAKA στην έκθεση οπότε δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική εκ βάθους γνώμη, μόνο επιδερμική, τα ΜΟΤΙF τα παλαιότερα δεν μου άρεσαν καθόλου σε σχέση π.χ. με τα τότε KORG, τώρα πιστεύω για το στύλ μου και για τα μουσικά ενδιαφέροντα, αν ήθελα να πάρω music workstation και επέλεγα, θα έπαιρνα το MONTAGE, θα το έπαιρνα. 

 

 Θα ήθελα να έχει SPDIF optical και coaxial θύρες, η έχει και δεν τις βλέπω ?🤣

 

 Δεν τα ψάχνω και πολύ πια, έχω μείνει πίσω, φαντάζομα θα έχει πλήρεις sampling, editing δυνατότητες αν και πλέον προτιμώ να δουλεύω στο software για να επιμελούμαι τα samples μου. 

 

Δεν θα με χαλούσε και το NAUTILUS βέβαια που είμαι και πιο εξοικειωμένος με τα KORG, αλλά το MONTAGE φαίνεται και μάλλον είναι πιο φρέσκο και συνάδει περισσότερο με τις σύγχρονες απαιτήσεις, ακόμα και στα preset του. 

 

 Πολλά τα λεφτά που πεινάμε αλλά αξίζουν, πάρτε όσο προλαβαίνεται, σε λίγο θα είναι όλα υπό τη μορφή VST ούτως ή άλλως🤣

 Θα το χαρώ λίγα χρόνια έστω και χωρίς το case του, θα το κοντρολάρω από το novation🤣

 

Καλορίζικο, θα δω και εγώ τα βίντεο με την ησυχία μου να το απολαύσω. 

 Είναι μεγαλειώδες. Προοδευτικό. Όμορφο. Δημοφιλές. 

 

Όσοι τολμηροί πάρτε την πιστωτική σας και πηγαίνετε, με 36 άτοκες δόσεις θα γίνει δικό σας. 

 Το ευρώ χανει ούτως η άλλως κάθε μέρα την αξία του σε έναν δυτικό κόσμο που καταρρέει. 

 Το MONTAGE όμως το καινούργιο θα σας συντροφεύει για μια ζωή και έχει τη δυνατότητα και σε προδιαγραφές αλλά και ουσιαστικά ακόμα και με τα preset του να πραγματοποιήσει τα πιο τρελά μουσικά σας όνειρα με μόνο περιορισμό το πόσο ικανοί είστε να το αξιοποιήσετε εσείς. Ξεκάθαρα. Δίνει τόσα πράγματα που δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. 

 

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Περίπου όσο μια "καλή" Gibson Les Paul standard...η μια "φτηνή" custom..

Ποδο κανει μια καλη γκιμπδον?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Έλα ντε. Χρόνια τώρα συντελείται μια υαμαχοποίηση του χάλιον της στάινμπεργκ, που και σαμπλάρει, και φμ απέκτησε και συνθ ζώον, και όργκαν ζώον, και γουέιβτέιμπλ, και σπέκτραλ, και διάφορα.

 

Αλλά με αυτή την κίνηση, αν βγει δηλαδή ένα πλαγκιν και πει, ορίστε, πάρτε με τριάμιση, τέσσερα, πέντε κατοστάρικα ένα μονταζ σε μαλακή μορφή, είναι σα να λέει στην στάινμπεργκ "καθίστε στο καλάμι τώρα" και θα ανταγωνίζεται ευθέως τη θυγατρική της σε ένα κύριό της προϊόν. Να είναι δηλαδή όπως λένε του τζωρτζ ράσσελ γιαααα κάνε λίγο στην άκρη να περάσει ο λιούις χάμιλτον;

 

Δεν ξέρω, πολύ ενδιαφέρουσα η όλη φασούλα.

Μπορει να λεει κιολας η Yamaha το εξης.

Εχετε το Χαλιον που ειναι σουπερ ινστραμεντ για default πακετο με Κιουμπεης. Οποτε το πακετο Κιουμπεης το εχω ηδη ανταγωνιστικοτατο κ πληρες.

 

Πως ομως θα παρω ψηφους κ απο αλλα daw?

Με vst εκδοση του Μονταζ. Γιατι οσο μεγαλο ποσοστο κ να ειναι οι Κιουμπεηδες, ολοι οι αλλοι μαζι ειναι περισσοτεροι (κ υποψηφιοι πελατες κ αυτοι βεβαιως βεβαιως).

 

Ασε που κ στο Κιουμπεης θα πουλησει κ ας εχει το Χαλιον. Δεν απευθυνεται σε οσους θελουν απλα ενα σουπερ ινστραμεντ να κανουν τη δουλεια τους, αυτο το εχουν με το Χαλιον. Απευθυνεται σε οσους θελουν το Μονταζ

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ποδο κανει μια καλη γκιμπδον?

3,5 με 5,0 κάμνει...

 

 Να πας να φτιάξεις το "σ" στο πληκτρολόγιο...

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου