Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Προφανώς δεν απευθύνεται σε γνώστες, οι οποίοι στην εποχή μας είναι μειονότητα. 

Θα συμφωνούσα και εγώ σε αυτό, θεωρώντας πως οι νέοι χρήστες θα το βρουν πιο χρήσιμο.

 Αν και   σε όλα τα manual περιγράφονται  το πως να συνδεθούν και να επικοινωνήσουν τα όργανα μέσω MIDI και πως να τα ελέγχεις από τα διάφορα modes.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Προφανώς δεν απευθύνεται σε γνώστες, οι οποίοι στην εποχή μας είναι μειονότητα. 

Σίγουρα @Waterfall-K.

 

1- Απλά αν μάθουν οι χρήστες να δουλεύουν στα workstations και τις συγκεκριμένες δυνατότητες θα τους φανεί χρήσιμο έως πολύ χρήσιμο θα έλεγα, ειδικά στο live.

2- Απλά μου έκανε εντύπωση διότι ακριβώς αριστερά του είναι το άλλο το "θηρίο" που κάνει τα ίδια (έχει τις ίδιες δυνατότητες δηλαδή) αλλά και οι προηγούμενοι όπως G και X είχαν και αυτοί τις ίδιες δυνατότητες. Φαντάζομαι πως το ίδιο θα ισχύει και στα προ-Montage. Λειτουργίες must.

  

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Θα συμφωνούσα και εγώ σε αυτό, θεωρώντας πως οι νέοι χρήστες θα το βρουν πιο χρήσιμο.

 Αν και   σε όλα τα manual περιγράφονται  το πως να συνδεθούν και να επικοινωνήσουν τα όργανα μέσω MIDI και πως να τα ελέγχεις από τα διάφορα modes.

Συμφωνώ απόλυτα @cos_dr.

Απλά εδώ υπάρχουν κάποια πιό προχωρημένα πράγματα και επί της ουσίας (όχι πάρα πολύ ουσίας για τους πάρα πολύ περίεργους και απαιτητικούς) που μπορείς να κάνεις όπως zones/split/layers/κλπ - σε διαφορετικά midi κανάλια - με διαφορετικές επιλογές ήχων - με διαφορετικές εντάσεις - κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Απλά μου έκανε εντύπωση διότι ακριβώς αριστερά του είναι το άλλο το "θηρίο" που κάνει τα ίδια (έχει τις ίδιες δυνατότητες δηλαδή) αλλά και οι προηγούμενοι όπως G και X είχαν και αυτοί τις ίδιες δυνατότητες. Φαντάζομαι πως το ίδιο θα ισχύει και στα προ-Montage. Λειτουργίες must.

Για το Fantom ίσως έχει μιλήσει σε παλιότερο βίντεο μια και το έχει καιρό. Το τελευταίο του απόκτημα είναι το Montage M οπότε με αυτό ασχολείται προς το παρόν πιο πολύ. Παλιότερα είχε το MODX, μετά πήρε το Montage 7 και πριν λίγους μήνες το αντικατέστησε με το Montage Μ7.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλά, πάνω από το Montage βρήκε να πάει να πεθάνει ο γέρος?😂

 

 

Ένα πολύ ωραίο live demo του Mat Johnson, γραμμένο μάλιστα σε studio στο Βερολίνο που ανέβηκε στο site της Yamaha

 Enjoy!

  • Like 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλο ένα vid από το official site for synths της Γιάμαχα που μου ήρθε ειδοποίηση με demo εμπνευσμένων θα έλεγα ήχων, που παίζονται από τον ίδιο τον sound designer τους πάλι γραμμένα στο στούντιο στο Βερολίνο

 

 

@Superfunk, δεν πετάγεσαι που είσαι εκεί κοντά μια βόλτα να δεις τι παίζει ?Να μας φέρεις καναν ήχο τσάμπα και όταν πάρουμε το Montage  Μ θα τους φορτώσουμε🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Αυτο ειναι το τοπ?

Κυκλοφόρησε εδω?

Ποιο ?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Το μονταζ λεω 

To top είναι υποκειμενικό. Είναι όμως πολύ καλό και ελκυστικό για λόγους που ήδη έχουν αναφερθεί στο thread αυτό αλλά και σε άλλα του forum.

 Εδώ δεν ξέρω, ότι λένε τα site των εγχωρίων καταστημάτων

 Επίσημος αντιπρόσωπος /μεταπωλητής των μουσικών οργάνων της Yamaha στην Ελλάδα από το 1970 είναι o Νάκας

 

 https://www.nakas.gr/el/ και δηλώνει διαθεσιμότητα σε 15-28 μέρες κατόπιν παραγγελίας.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου