Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βινύλιο πάντως δεν αγοράζεις για την ανώτερη ηχητική του ποιότητα γιατί αυτή δεν υπάρχει. Το παίρνεις για να το βλέπεις να κινείται στο πικάπ, να ανεβοκατεβαίνει ο βραχίονας και να θυμάσαι τα νιάτα σου όταν έβαζες το αγαπημένο σου κομμάτι στο εκατοστό repeat κατά τη διάρκεια της μέρας. Είναι, κατά ένα τρόπο που οι νεώτεροι δύσκολα θα καταλάβουν, ζωντανό και συμμετέχει στην όλη εμπειρία ακρόασης μουσικής. 

  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, sultan of string είπε

η μέση τιμή ενός δίσκου σήμερα είναι 25.

Πολλές επανεκδόσεις όμως το ξεπερνάνε.

Όμως υπάρχουν και προσφορες στα 16-17

Ακόμα και οι προσφορές ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ είναι.

Εγω αν πάρω ξανα ποτέ δίσκο, θα είναι από το γιουσουρούμ, και θα πάω με μετρητά και θα πάρω ποσότητα.

Αν θέλει να κάνουμε συμφωνια κυρίων...πολύ ευχαρίστως, αλλά πάνω από 2 ευρώ δεν δίνω (ανά τεμάχιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Ψυχιατρικό....🤣

Mπορεί. Όμως η ψυχοακουστική είναι μια πιθανότερη εξήγηση, διότι αναφέρεται στον υποκειμενικό τρόπο με τον οποίο η ανθρώπινη ακοή αντιλαμβάνεται τους ήχους. Η έρευνά μου έχει δείξει πως δεν ακούμε όλοι το ίδιο, έχει να κάνει με την ανατομία μας, τη φυσιολογία μας, την ψυχοσύνθεσή και το επίπεδο αντίληψής μας. Το μέσο ακόμα και σαν ιδέα μας επηρεάζει και όλα αυτά επηρεάζουν το πως παίζουμε, το πως συνθέτουμε αλλά και το πως καταφέρνουμε να μιξάρουμε μουσική. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, stamkosk είπε

Βινύλιο πάντως δεν αγοράζεις για την ανώτερη ηχητική του ποιότητα γιατί αυτή δεν υπάρχει. Το παίρνεις για να το βλέπεις να κινείται στο πικάπ, να ανεβοκατεβαίνει ο βραχίονας και να θυμάσαι τα νιάτα σου όταν έβαζες το αγαπημένο σου κομμάτι στο εκατοστό repeat κατά τη διάρκεια της μέρας.

Έχω κάτι φιλαράκια που σίγουρα θα διαφωνούσαν ως προς το σκέλος της κατώτερης ηχητικής ποιότητας του βινυλίου έναντι του CD.

Βέβαια οι συγκεκριμένοι είχαν πετάξει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε deck, ηχεία, λαμπάτους ενισχυτές κλπ... Το ήθελαν 100% αναλογικό στην πιο pure μορφή του. Και πάντα μου έλεγαν ότι το CD και το digital έκοβαν αρμονικές, έκοβαν "λεπτομέρειες", κομπρέσαραν υπερβολικά κλπ...

Πάντως τα συστήματα που είχαν στήσει έπαιζαν υπέροχα.  

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έχω κάτι φιλαράκια που σίγουρα θα διαφωνούσαν ως προς το σκέλος της κατώτερης ηχητικής ποιότητας του βινυλίου έναντι του CD.

Βέβαια οι συγκεκριμένοι είχαν πετάξει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε deck, ηχεία, λαμπάτους ενισχυτές κλπ... Το ήθελαν 100% αναλογικό στην πιο pure μορφή του. Και πάντα μου έλεγαν ότι το CD και το digital έκοβαν αρμονικές, έκοβαν "λεπτομέρειες", κομπρέσαραν υπερβολικά κλπ...

Πάντως τα συστήματα που είχαν στήσει έπαιζαν υπέροχα.  

Φυσικά.

Το αναλογικό θέλει να χώσεις το χέρι στην τσέπη.

Και το ψηφιακό θέλει. αλλά λιγότερα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Βέβαια οι συγκεκριμένοι είχαν πετάξει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε deck, ηχεία, λαμπάτους ενισχυτές κλπ...

 

Ο πιο σημαντικός κρίκος είναι ο άνθρωπος (κλισέ, όμως ορθόν).

Όπως έγραψα, στην εποχή του CD (και πολύ περισσότερο, των ψηφιακών αρχείων) δεν υπάρχει ζέση προς το να στηθεί ένα σοβαρό σύστημα ηχητικής αναπαραγωγής, όπως δεν υπάρχει ζέση να παλουκωθεί κάποιος σε ένα καναπέ να ακούσει μουσική χωρίς να κάνει και άλλα πέντε πράγματα.

 

Οπότε η σύγκριση δεν γίνεται μόνο ανάμεσα σε CD / Βινύλιο, αλλά ανάμεσα σε δύο συστήματα αναπαραγωγής εκ' των οποίων (συνήθως) το ένα είναι υψηλών προδιαγραφών και το άλλο είναι κατώτερο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
13 λεπτά πριν, sultan of string είπε

οι περισσότεροι που τα λενε αυτά δεν εχουν ακούσει καλό σύστημα βινυλίου

Να μπούμε σε αυτή την κουβέντα τώρα...

Όταν συγκρίνουμε δεν μιλάμε για κοινά συστήματα αλλά για απόλυτα σημεία αναφοράς. Και για τα δύο. 

Αλλα και σε κάθε κατηγορία τιμής το αντίστοιχό CD player προσωπικά το προτιμώ για πιστότητα.

 

Υ.Γ. Και τι ορίζεις "καλό σύστημα βινυλίου". Ξέρεις πόσο κάνει ένας συνδυασμός VPI Avenger και μια φτηνή Naim Koetsu Black;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LK είπε

Κοίτα, στο παμπλικ εγώ, κάτω από 30 ευρώ δεν πέτυχε το μάτι μου  δίσκο. 

 

Δεν είναι πολλά τα τριάντα ευρώ.

Δυο καλές πίτσες είναι.

Όπως έγραψα, το ίδιο ίσχυε επί δραχμής.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νταξ, δεν χρειάζεται να πάμε και σε υπερβολλές audiophile.

Εγώ ορίζω μια τίμια υλοποίηση στα 2.500 € π.χ.

Λίγοι  ξόδευαν  κατα αναλογία τόσα λεφτά για πικαπ -ενισχυτή -ηχεία ακόμα και όταν ήταν στα ντουζένια του το βινύλιο .

Ξόδευαν πολυ λιγότερα, και γι αυτό δεν έπαιρναν αυτό που πρέπει από το βίνύλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου