Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Είναι λάθος η εκτίμησή σου ότι ξέρεις ποιοι αγοράζουν βινύλια ή γιατί το κάνουν.

Και τους ξέρω και τους μιλάω και παρέα κάνουμε και ξέρω ακριβώς γιατί αγοράζουν βινύλια, μικροί και μεγάλοι. Άγνοια λέγεται και την κουβαλάνε και μικροί και μεγάλοι, σε μια εποχή που δεν θα έπρεπε αυτό να συμβαίνει. Δεν νοείται να γνωρίζουμε εμείς στα 50-κάτι μας 5-6 καραβασικά τεχνικά πράγματα τα οποία μάθαμε ψάχνοντας σε ελάχιστες έως ανύπαρκτες πηγές, και να μην τα ξέρουν οι νέες γενιές που έχουν τα πάντα και δωρεάν με ένα κλικ στο κινητό τους. 

 

8 λεπτά πριν, trolley είπε

Ο πιο προσγειωμένος.....και...του άρεσε.

Να το χαίρεται (και γενικώς..."χαιρετίσματα"👋😄).

 

12 λεπτά πριν, trolley είπε

Άλλωστε, δεν καταλαβαίνω τι σε νοιάζει εσένα τι αγοράζουν οι άνθρωποι;

Δεν με ενδιαφέρει τι αγοράζουν οι άνθρωποι, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

13 λεπτά πριν, trolley είπε

Εσύ αγόραζε CD άμα προτιμάς. Αν δηλαδή αγοράζεις CD δικαιούμαι να σε βρίζω εγώ που αγοράζω από HDTracks;

Έβρισα κάποιον επειδή αγοράζει βινύλια? Σε ποιο φόρουμ διαβάζεις ρε Trolley? Εκτός κι αν θεωρείς βρίξιμο το "τεχνολογικά αγράμματος" . Αφού είναι, πως να τους αποκαλέσουμε, sound guru?😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και τους ξέρω και τους μιλάω και παρέα κάνουμε και ξέρω ακριβώς γιατί αγοράζουν βινύλια, μικροί και μεγάλοι.

 

Ούτε ένας από αυτούς που ξέρω να αγοράζουν βινύλια α) δεν θεωρεί ότι έχουν καλύτερο ήχο β) δεν έχει σταματήσει να ακούει παράλληλα cd και streaming, γ) δεν είναι πλούσιος. Οπότε μάλλον κάνεις λάθος παρέες αν αυτοί που ξέρεις ανήκουν στο (α). Οι άνθρωποι - πολλές φορές, όχι σπάνια - κάνουν τεχνολογικά υποδεέστερες επιλογές διότι έτσι θέλουν, δεν αισθάνονται ότι χρειάζεται να αιτιολογηθεί.

 

Τους "βρίζεις" με την έννοια ότι τους αποδίδεις ιδιότητες που γνωρίζω προσωπικά ότι δεν έχουν (αυτοί που ξέρω εγώ, όπως είπαμε) και με την έννοια ότι θεωρείς ότι πρέπει να έχουν συγκεκριμένο και ανακοινώσιμο σκεπτικό.

 

Επηρρεάζει η τεχνολογική τους επιλογή τη σχέση τους με τη μουσική προς το χειρότερο; Σε καμία περίπτωση, ποτέ δεν έχω διαπιστώσει κάποια σχέση ανάμεσα στο ποιο σύστημα ηχητικής αναπαραγωγής έχει κάποιος με το αν αξίζουν αυτά που ακούει, οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

Ούτε ένας από αυτούς που ξέρω να αγοράζουν βινύλια δεν α) θεωρεί ότι έχουν καλύτερο ήχο 

Είσαι τυχερός λοιπόν. Από τους, πχ, 100 που ξέρω, οι 95 αυτό πιστεύουν. Αλλά δεν χρειάζεται να ξέρουμε προσωπικά κάποιους, γεμάτα είναι τα φόρουμς εσωτερικού και εξωτερικού από δαύτους, τους κήρυκες της "ανωτερότητας του βινυλίου", πέφτουμε συνεχώς πάνω τους και αναγκαστικά διαβάζουμε τα απίθανα που γράφουν, Και πέφτουμε συχνά πάνω τους γιατί είναι πολλοί, παραείναι πολλοί. Ακόμα και πάρτυ κάνουν σε μαγαζιά τονίζοντας στη διαφήμιση το "μουσική μόνο από βινύλια!",☝️ φουσκώνοντας από...υπερηφάνεια σαν βατράχια.😆 

Απ'τα χειρότερα που μπορώ να ακούσω σε μια παρέα, να συζητούν για το ΧΨ άλμπουμ και κάποιον να κομπάζει με τη φράση "και φυσικά το έχω σε βινύλιο, εε?😌"

Jesus...🤢😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

και φυσικά το έχω σε βινύλιο, εε?

 

Αυτή η φράση είναι συνήθως δηλωτική του πόσο παλιά είναι η σχέση του με τη δισκογραφία αλλά και τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη. Και εγώ θα σου έλεγα (σε παρέα) ότι έχω τα Steely Dan σε βινύλιο (ή τους δίσκους των Fall, για να είμαστε ακριβείς), αλλά δεν θα το έλεγα επειδή πιστεύω στην ηχητική τους ανωτερότητα, αλλά επειδή θα ήταν δικαιότερο για το συνομιλητή μου να ξέρει ότι μιλάει με έναν άνθρωπο που ακούει συνειδητά μουσική εδώ και 45 χρόνια.

 

Για τα υπόλοιπα, εννοείται πως είμαι τυχερός, με την εξής έννοια: αν άνθρωπος, σε συζήτηση για μουσική, αρχίσει να μιλάει για Hi-Fi, θέτει εαυτόν εκτός ενδιαφερόντων μου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με πληροφορίες απ τον ανταποκριτή μας στη Κάνηθο ο Κατάρ-Κ σπίτι του ακούει μουσική από γραμμόφωνο για να μη καίει ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, trolley είπε

Αυτή η φράση είναι συνήθως δηλωτική του πόσο παλιά είναι η σχέση του με τη δισκογραφία αλλά και τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη

Δεν μιλάω γι αυτούς, μιλάω για τους "άλλους". Η φράση "και φυσικά το έχω σε βινύλιο" είναι σαν τη φράση "έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα?". Τονίζουν επιδεικτικά και με ύφος ειδήμονα ότι το Χ άλμπουμ το έχουν σε βινύλιο, ενώ οι υπόλοιποι της παρέας κουνάνε το κεφάλι με δέος, και κάποιες φορές ακούγεται και ένα ςςςςςς"😄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, odis13 είπε

'Ενα σήμα, είτε ηχητικό είτε οτιδήποτε άλλο θέλει να είναι, μπορεί να αποδωθεί πλήρως και τέλεια, με την αυστηρή μαθηματική έννοια της λέξης, χωρίς την παραμικρή απώλεια πληροφορίας, φτάνει η καταγραφή να γίνει με συχνότητα τουλάχιστον διπλάσια της υψηλότερης συχνότητας που εμπεριέχεται στο σήμα. 

Τα bit δεν παίζουν ρόλο;

Γιατί αλλιώς είναι τα 12 αλλιώς τα 16 και αλλιώς τα 24 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Τα bit δεν παίζουν ρόλο;

Γιατί αλλιώς είναι τα 12 αλλιώς τα 16 και αλλιώς τα 24 bit.

Κοίτα στο βίντεο που ανέβασα, από το 08:44

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κοίτα στο βίντεο που ανέβασα, από το 08:44

Άσε το βίντεο.

Έκανα την ερώτηση διότι απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι κολλάνε στην συχνότητα, δηλαδή στα KHz, ενώ τα bit τα θεωρούνε δεδομένα στα 16. Με αυτό τον τρόπο τα bit πάνε περίπατο, αφού θεωρούν πως με τα 16bit είναι όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου