Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, thebest20 said:

Να ρωτήσω πχ σχετικά με αυτό και με αυτό που ανέβασα κάτω.

 

Αν πρόκειται και τα 2 για master tape ή δίσκο ή κασέτα. Λογικά master tape πιστεύω θα είναι μιας και η εταιρεία δεν έβγαλε ούτε το δίσκο σε cd (σύμφωνα με discogs) αλλά και σε συλλογές μπήκε μόνο το τραγούδι "Τρελλός από αγάπη".

Μου κάνει εντύπωση ότι και τα δύο παίζουν με ίδιες στροφές. Αυτό που έβαλα το είχα κάποια χρόνια και μου είπαν ότι είναι "δοκιμαστικό cd". Εκεί που λέει "συρμό" στο 1:34 στο audio του youtube που το ανέβασε η εταιρεία, παραμορφώνει. Πάντως αν είχα και το cd "Πυρετός" της Λίτσας Διαμάντη σε αυτή την ποιότητα, όπως το audio που έβαλα, θα με ικανοποιούσε.

 

δεν νομίζω κανένας σε καμιά εταιρεία να κάτσει να μπει στη διαδικασία να πάρει το μαστερ (?) τειπ και να το χρησιμοποιήσει για να ανεβάσει το τραγούδι στο youtube.

το μόνο που τους ενδιαφέρει και μάλιστα για τετοιας ποιότητας πρόγραμμα και "ειδικού" κοινού είναι να είναι το κομμάτι στο yotube.

Κάποιος έκατσε σε ένα πισί, λάπτοπ ή και κινητό, πηρε το αρχείο από κάπου και το ανέβασε.

Εγώ παραμόρφωση δεν ακούω και δεν θα έψαχνα για τέτοια πράγματα σε αρχεία youtube όπου δεν πα να βάλεις εσύ το κομμάτι από το μαστερ η κιμαδομηχανή που λέγεται youtube θα βάλει τους αλγόριθμούς της, τα συμπιεστικά της τα κομπρεσοράκια της και τα λιμιτερ και στο τέλος θα βγει ότι βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά των 2 φύλων.

 

Από τη μιά το ανδρικό, να διυλίζει τον κώνωπα περί CD και βινυλίου, και να προσπαθεί με επιχειρήματα επί επιχειρημάτων να αποδείξει ποιός την έχει μεγαλύτερη, τη γνώμη. 

 

Ρωτάω από την άλλη τα κορίτσια της ομάδας μου "από που ακούς μουσική;" και λαμβάνω τις ακόλουθες απαντήσεις:

  • η μικρή, 28 ετών: spotify, από τα ακουστικά του κινητού
  • η μεσαία, 32 ετών: spotify, από την τηλεόραση
  • η μεγαλύτερη, 36 ετών: youtube στα ηχεία του υπολογιστή 

 

Τελευταία, απέλπιδα, προσπάθεια: στερεοφωνικο δεν έχεις σπίτι; 
Απάντηση: α, ναι θυμάμαι, είχαμε κάποτε ένα, το πήρε ο αδερφός μου...

 

Εκεί κατέβασα διακόπτη.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα πάει "ειρηνευτική αποστολή-ΟΗΕ"  με την αντίδικο συνάδελφο να χωρίσουμε τα πράγματα από πρώην συζύγους που χώρισαν.

Πήγαμε εμείς , γιατί αν τους αφήναμε μόνους θα σφάζονταν.

Αφού χωρίσαμε κουταλάκια- ποτηράκια-σερβίτσια- πιρούνια - μαχαίρια - βάζα κάδρα και καρέκλες , φεύγοντας βλέπω ένα Technics SL-B2 πικάπ.

Αστειευόμενος το σηκώνω και λέω, οκ τελειώσαμε , φεύγουμε και παίρνω και αυτό ...για εμένα.

"Να το αφήσεις κάτω το πικάπ μου!", μου λέει η 70χρονη μάνα του πελάτη μου , που μας άνοιξε το σπίτι. "Σε αυτό ακούω τους δίσκους μου!".

Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που συνάντησα γυναίκα που την ενδιέφερε ο audio εξοπλισμός

 

😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που συνάντησα γυναίκα που την ενδιέφερε ο audio εξοπλισμός

 

😄

 

Της πας ένα Crosley.

Σου κάνει εικόνισμα.

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, LK είπε

"Να το αφήσεις κάτω το πικάπ μου!", μου λέει η 70χρονη μάνα του πελάτη μου , που μας άνοιξε το σπίτι. "Σε αυτό ακούω τους δίσκους μου!".

 

Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που συνάντησα γυναίκα που την ενδιέφερε ο audio εξοπλισμός

Ενδιαφέρον... Την τσέκαρες μπας και είχε και καμιά... vintage stratocaster χωμένη κάπου; Να την κάνεις πελάτισσα. 😄 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ενδιαφέρον... Την τσέκαρες μπας και είχε και καμιά... vintage stratocaster χωμένη κάπου; Να την κάνεις πελάτισσα. 😄 

Την τσέκαρα αλλιως.

Πήγα νωρίτερα επειδή στην ουσία ήμουν ο Host , ήταν η μανα του πελάτη μου.

Πραγματικά εξαιρετική κυρία.

Μου έλεγε για τα ταξίδια που πήγαινε στα 50"s και στα 60's , στα εξωτερικά.

Όργωσε την ευρώπη , σε μια εποχή που τα ταξίδια δεν ήταν trend.

Έτσι εξηγείται και το πικαπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LK είπε

Πραγματικά εξαιρετική κυρία. Μου έλεγε για τα ταξίδια που πήγαινε στα 50"s και στα 60's , στα εξωτερικά.

Όργωσε την ευρώπη , σε μια εποχή που τα ταξίδια δεν ήταν trend.

Έτσι εξηγείται και το πικαπ....

image.png.ccfb34d1b0cb17e8bbea246b85082f8b.png

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

image.png.ccfb34d1b0cb17e8bbea246b85082f8b.png

Όχι , ήταν αστή, όχι χίπισσα. 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου