Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

Αγγελική, ναι, εν' ιδιότητι, ουχί εν' ονόματι.

Angel λοιπόν. Κατάλαβα είναι δίπλα όταν γράφεις στο Noiz. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Ενας τεράστιος μύθος είναι ότι το βινύλιο έχει χρατσ χρουτς.

Δεν έχει. Δεν είναι ο κανόνας. Ενας δίσκος βινυλίου δεν παθαίνει τίποτα αν τον μεταχειριστείς σωστά. Και εννοείται ότι δεν έχει χρατσχρουτς.

ΜΠΟΡΕΙ και να έχει αν κάποιος ειναι ανόητος και απρόσεκτος και αδιάφορος.

Εχω δίσκους αγορασμένους πριν 50 χρόνια, παιγμένους 100άδες φορές και δεν έχουν το παραμικρό.

 

Επίσης ένα δίσκο που δεν θα τον μεταχειριστείς σωστά, θα αποκτήσει ίσως χρατσχρουτσ, θα κάνει τσακ τσακ 

ΑΛΛΑ θα παίζει και θα ακούγεται, όσα χρόνια και να περάσουν.

Ενα κακομεταχειρισμένο σιντι που θα πηδάει ή θα χάσει το TOC του απλά δεν θα παίζει. θα είναι σουβέρ.

 

Τελειώσαμε μ αυτό???

 

Δυναμική περιοχή. Απο τη μάνα του το βινύλιο έχει δυναμική περιοχή 50-60 db.

Το cd έχει έως και 100.

Το θέμα είναι ότι δίσκοι βινυλίου που ηχογραφήθηκαν το 50 το 60 η το 70 μπορεί να εκμεταλεύτηκαν αυτήν την δυναμική περιοχή και με αυτούς να ακούσεις σήμερα ίσως και 25 και 30 db δυναμικες.

Μια σύγχρονη ηχογράφηση ψηφιακή σπάνια ξεπερνά τα 15 db, ενώ η πλειοψηφία των μοντέρνων κομματιών μπορεί και να περιορίζεται στα 5 db.

Αρα ένα μέσο που έχει δυνατότητες αλλά που κανείς δεν τις εκμεταλευται...???άστο καλύτερα

 

Τελειώσαμε και με αυτό???

 

Απόκριση συχνότητας.

Το cd λόγω redbook έχει τελειωμένη απόκριση συχνότητας στους 20 khz, όχι ότι τους ακούει κανεις, μάλλον τους ακούει αν είναι 11 ετών. μετά η απόκριση συχνότητας πάει στον καιάδα. Στην άβυσο. 0. νούλα. καθόλου ντιπ μην το ψάχνεται.

Μια μέση κεφαλή κινητού πηνίου φτάνει άνετα τους 40khz, ΑΝ έχουν ηχογραφηθεί στην μπομπίνα, που πιθανόν να έχει συμβεί.

πάει κι αυτό.

 

Υψηλή παραμόρφωση. Μπορεί το βινύλιο να έχει υψηλότερη παραμόρφωση, αλλά είναι σε μη μετρήσιμα μεγέθη και εμφανίζεται με κακορυθμισμένη βελόνα και βραχίονα.

πάμε παρακάτω

 

διαχωρισμός καναλιών. Μια χαρά είναι τα 25 db. Εδώ οι περισσότεροι ακροατές (άσχετα με το τι ακούν βινύλιο ή cd) δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν τι είναι στερεοφωνική εικόνα, sweet spot, διαχωρισμός βάθους και ύψους σκηνής και άλλα όμορφα. Που σας το υπογράφω τα 25db είναι υπερ αρκετά για να πετύχεις τα παραπάνω.

 

Αυτό περι cd player των 100 μην το ξαναπείτε. 

Το cdplayer που έχω όταν το αγόρασα κόστιζε 1300 ευρώ το 1994. Δεν παίζει σαν cd player των 100. Παίζει πολύ καλύτερα. Αλλά παίζει χειρότερα από το πικαπ.

Όποιοι νομίζουν ότι με 100 ευρώ θα ακούσουν μουσική....έχουν ξεγελαστει

 

 

Τέλος, στη σημερινή εποχή δεν αξίζει κανείς που αγοράζει μουσική ή επενδύει μουσική να το κάνει με βινύλιο ή με cd.

Η σημερινή μουσική αξίζει να ακουστεί με άϋλα μέσα υψηλής ανάλυσης. ΤΕΛΟΣ.

 

Πάμε στην μουσική που παράχτηκε από το 1940 έως το 1990 περίπου.

Αυτή.....μόνο με ΒΙΝΥΛΙΟ που τυπώθηκε ΤΟΤΕ. Εννοείται όχι σε πικαπ της πλάκας τύπου βαλιτζάκι κροσλευ και από δίσκο όχι αγορασμένο σε ξεπούλημα απο μπαράκι που έκλεισε.

ΤΕΛΟΣ

 

image.thumb.png.a5621a0f093f4cdb257bce0dba32497e.png

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, trolley είπε

Καταρράκτης, δον''τ μπη.

 

Ναι, για όποιον φτάσει να κάνει το δικό του δίσκο, έχει τα master tapes του δίσκου του, έχει ένα καλό στερεοφωνικό και έχει τον δίσκο βινυλίου από τα master tape του, αυτός ΝΑΙ, να ακούει τα master tapes και όχι το βινύλιο. Το 0.00000000000000001 των κατοίκων του πλανήτη, μόλις καλύφθηκε. Για τους υπόλοιπους, εξακολουθούν να υπάρχουν ερωτηματικά.

Οι υπόλοιποι τρώγαμε στη μάπα τον τραγικό ήχο του βινυλίου, ώσπου ήρθε το CD και έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. 😎

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

2015, και ένας παλιός βινυλιόπληκτος φίλος μού ζητάει μια χάρη, να του ανεβάσω στο κανάλι μου στο youtube κάποια κομμάτια από τη δισκοθήκη του που δεν υπήρχαν ως τότε στο youtube. Τα κομμάτια ήταν κυρίως ψυχεδέλεια και τα είχε σε βινύλιο, μια και ως τότε τα περισσότερα δεν είχαν βγει ακόμα σε CD reissue. Σπάνια άλμπουμς που τα πρόσεχε σαν τα μάτια του, όπως άλλωστε και όλα του τα βινύλια. Αν και δεν ακούω psych είπα να του κάνω τη χάρη και να τα ανεβάσω. Του ζήτησα να μου τα φέρει σε WAV μορφή και τα υπόλοιπα ήταν δική μου δουλειά.

 

Κάθεται λοιπόν και μου βγάζει 21 WAV tracks από τα βινύλια του και μου τα δίνει. Κι εκεί αρχίζει η οδύσσεια (μου). Κάθομαι αρχικά και ψάχνω τα covers από τα άλμπουμς, και αφού τα βρήκα όλα σε κάποια Οκ ανάλυση και ποιότητα, κάθισα να φτιάξω τα βίντεο για το κανάλι μου. Το τι μαύρα χάλια είδα στον sound editor και το τι άκουσα δεν περιγράφεται.😵‍💫 Πάνω από τα μισά tracks είχαν σημεία στο ένα ή και στα δύο κανάλια που έλειπαν εντελώς, σε άλλα tracks οι διαφορές στις εντάσεις των δύο καναλιών ήταν τεράστιες, και μέσα σε όλα αυτά τα χρατς-χρουτς-χριτς ήταν το κερασάκι στην τούρτα, μαζί με τον -για τα Μπάζα- ήχο. Αυτός ο βλαξ στο μεταξύ όλα αυτά τα χρόνια παινευόταν (ακόμα παινεύεται) για την ηχητική ανωτερότητα και τον..."ζεστό" ήχο του βινυλίου.🤢  Κουφάλογo...😆

 

Στο πρώτο screenshot παρακάτω το track "Break Away" (1968) των The Victims Of Chance. Όπως βλέπετε, σχεδόν ολόκληρο το δεξί κανάλι λείπει.

 

image.png.4d8a7c0d4bf16ac05c7a4b4ce7c58b07.png

 

Δυστυχώς δεν ήταν το μοναδικό track που ήταν έτσι. Μου πήρε πάρα πολύ χρόνο να διορθώσω ό,τι μπορούσε να διορθωθεί, στο συγκεκριμένο track πχ έκανα copy ένα μέρος του αριστερού καναλιού και το κόλλησα στο κενό του δεξιού καναλιού.

 

image.png.3d0c210130331bd8423f6fae2e45355c.png

 

Ο ήχος βέβαια παρέμεινε για τα πανηγύρια, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω με τον ήχο των tracks, απλά διόρθωσα τα κενά στα κανάλια. Όλο αυτό το μαύρο χάλι είχε δημιουργηθεί από το παίξιμο των βινυλίων όλα αυτά τα χρόνια, αλλά ο ιδιοκτήτης τους δεν είχε καταλάβει Χριστό. Που να πάρει χαμπάρι, αφού το...γράσο έχει φτάσει στον εγκέφαλο.🙄
Fun fact: Κάθε, μα κάθε φορά που παίζεται ένα βινύλιο, ακούγεται χειρότερα από την προηγούμενη, κι αυτό για έναν ευνόητο λόγο (τριβή της βελόνας πάνω στο δίσκο). Όσο και να προσέξει λοιπόν κανείς τα βινύλια του, είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι η ηχητική ποιότητα τους θα αλλάζει προς το χειρότερο με το πέρασμα του χρόνου. Είναι κάτι το αναπόφευκτο, και το μόνο που μπορεί να σταματήσει τη φθορά ενός βινυλίου είναι να σταματήσει ο κάτοχος του να το παίζει.

 

Το "The Victims Of Chance - Break Away"παρακάτω από το κανάλι μου.

 

 

Και η CD remastered version του 2012. Ελαφρώς καλύτερη, μια και η παραγωγή εξαρχής ήταν χάλια, αλλά τουλάχιστον δεν ακούμε τους ενοχλητικούς ήχους του βινυλίου.

 

 

Χάλια μουσική.👎 Τουλάχιστον όσοι κακόγουστοι ακούτε αυτό το είδος κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και ακούστε το σε CD.😁

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Waterfall-K said:

2015, και ένας παλιός βινυλιόπληκτος φίλος μού ζητάει μια χάρη, να του ανεβάσω στο κανάλι μου στο youtube κάποια κομμάτια από τη δισκοθήκη του που δεν υπήρχαν ως τότε στο youtube. Τα κομμάτια ήταν κυρίως ψυχεδέλεια και τα είχε σε βινύλιο, μια και ως τότε τα περισσότερα δεν είχαν βγει ακόμα σε CD reissue. Σπάνια άλμπουμς που τα πρόσεχε σαν τα μάτια του, όπως άλλωστε και όλα του τα βινύλια. Αν και δεν ακούω psych είπα να του κάνω τη χάρη και να τα ανεβάσω. Του ζήτησα να μου τα φέρει σε WAV μορφή και τα υπόλοιπα ήταν δική μου δουλειά.

 

Κάθεται λοιπόν και μου βγάζει 21 WAV tracks από τα βινύλια του και μου τα δίνει. Κι εκεί αρχίζει η οδύσσεια (μου). Κάθομαι αρχικά και ψάχνω τα covers από τα άλμπουμς, και αφού τα βρήκα όλα σε κάποια Οκ ανάλυση και ποιότητα, κάθισα να φτιάξω τα βίντεο για το κανάλι μου. Το τι μαύρα χάλια είδα στον sound editor και το τι άκουσα δεν περιγράφεται.😵‍💫 Πάνω από τα μισά tracks είχαν σημεία στο ένα ή και στα δύο κανάλια που έλειπαν εντελώς, σε άλλα tracks οι διαφορές στις εντάσεις των δύο καναλιών ήταν τεράστιες, και μέσα σε όλα αυτά τα χρατς-χρουτς-χριτς ήταν το κερασάκι στην τούρτα, μαζί με τον -για τα Μπάζα- ήχο. Αυτός ο βλαξ στο μεταξύ όλα αυτά τα χρόνια παινευόταν (ακόμα παινεύεται) για την ηχητική ανωτερότητα και τον..."ζεστό" ήχο του βινυλίου.🤢  Κουφάλογo...😆

 

Στο πρώτο screenshot παρακάτω το track "Break Away" (1968) των The Victims Of Chance. Όπως βλέπετε, σχεδόν ολόκληρο το δεξί κανάλι λείπει.

 

image.png.4d8a7c0d4bf16ac05c7a4b4ce7c58b07.png

 

Δυστυχώς δεν ήταν το μοναδικό track που ήταν έτσι. Μου πήρε πάρα πολύ χρόνο να διορθώσω ό,τι μπορούσε να διορθωθεί, στο συγκεκριμένο track πχ έκανα copy ένα μέρος του αριστερού καναλιού και το κόλλησα στο κενό του δεξιού καναλιού.

 

image.png.3d0c210130331bd8423f6fae2e45355c.png

 

Ο ήχος βέβαια παρέμεινε για τα πανηγύρια, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω με τον ήχο των tracks, απλά διόρθωσα τα κενά στα κανάλια. Όλο αυτό το μαύρο χάλι είχε δημιουργηθεί από το παίξιμο των βινυλίων όλα αυτά τα χρόνια, αλλά ο ιδιοκτήτης τους δεν είχε καταλάβει Χριστό. Που να πάρει χαμπάρι, αφού το...γράσο έχει φτάσει στον εγκέφαλο.🙄
Fun fact: Κάθε, μα κάθε φορά που παίζεται ένα βινύλιο, ακούγεται χειρότερα από την προηγούμενη, κι αυτό για έναν ευνόητο λόγο (τριβή της βελόνας πάνω στο δίσκο). Όσο και να προσέξει λοιπόν κανείς τα βινύλια του, είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι η ηχητική ποιότητα τους θα αλλάζει προς το χειρότερο με το πέρασμα του χρόνου. Είναι κάτι το αναπόφευκτο, και το μόνο που μπορεί να σταματήσει τη φθορά ενός βινυλίου είναι να σταματήσει ο κάτοχος του να το παίζει.

 

Το "The Victims Of Chance - Break Away"παρακάτω από το κανάλι μου.

 

 

Και η CD remastered version του 2012. Ελαφρώς καλύτερη, μια και η παραγωγή εξαρχής ήταν χάλια, αλλά τουλάχιστον δεν ακούμε τους ενοχλητικούς ήχους του βινυλίου.

 

 

Χάλια μουσική.👎 Τουλάχιστον όσοι κακόγουστοι ακούτε αυτό το είδος κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και ακούστε το σε CD.😁

 

 

 

3 πουλάκια

 

τι σχέση έχει ο κάθε πικραμένος με αυτά που έγραψα?

και με τα κάθε επινοήσεως κόψε ράψε που έκανες?

 

τελοςπάντων

επειδή έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Κάθε, μα κάθε φορά που παίζεται ένα βινύλιο, ακούγεται χειρότερα από την προηγούμενη

Ακούγεται πιο ώριμα.

 Σε λίγο θα τοποθετηθώ και εγώ επί του θέματος.

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sultan of string είπε

τι σχέση έχει ο κάθε πικραμένος με αυτά που έγραψα?

H αλήθεια είναι ότι αυτά που έγραψες δεν έχουν σχέση με κανέναν και τίποτα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν όντως έχεις τόσο μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα ή απλά τρολάρεις.🤔 Ελπίζω να τρολάρεις, και χαλάλι ο χρόνος που σπαταλήσαμε να διαβάσουμε τα απίθανα που γράφεις.

 

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Σε λίγο θα τοποθετηθώ και εγώ επί του θέματος.

Μη το ξεχάσεις....image.gif.67bf107f9de89b65e8ae8740a1315faa.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου