Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Πάντως, οι κάτω των 25 οριακά ξέρουν τι είναι "δίσκοι" και "κασέτες", οπότε η όλη συζήτηση φαίνεται να τελειώνει στην αμέσως επόμενη γενιά από την δική μας.

 

Δικό ΤΟΥΣ πρόβλημα κατά τη γνώμη μου.

Το ότι θα ακούνε το The Wall π.χ. από ψηφιακά αρχεία, μην έχοντας υπ'όψιν τους το αρχικό εσώ/εξώ φυλλο, το ότι δεν υπήρχε κενό ανάμεσα στα tracks, χωρίς τη δυνατότητα να διαβάσουν τους στίχοι, χωρίς αντίληψη ότι το έργο είναι χωρισμένο (από το δημιουργό λαίμαι) σε τέσσερα μέρη... ε, δεν θα ζηλέψω κιόλας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αχ βρε συ Waterfall και πως να σε πάω τέρμα κόντρα σε ό,τι λες, που κάποια στιγμή θέλω να έχω το θάρρος να έρθω στην όμορφη Χαλκίδα για καφέ και τζαμάρισμα οπότε..... τι μούτρα θα έχω τότε; 😄

 

 

Αυτό περι μαρμελάδας το δέχομαι, και θα το καταλαβαίνουν καλύτερα οι ακόμη νεότεροι. 

Το ότι το "καλύτερα" όμως σημαίνει "πιστότερα" είναι μία άκρως επιστημονική, τετράγωνη, και -άντε να το πω- σωστή προσέγγιση που όμως χάνει σε έναν βασικό παράγοντα: στην απόλαυση. Και δεν το λέω με την γενική (αφοριστική κατά βάση) προσέγγιση του γνωστού "περί ορέξεως" δόγματος αλλά με μία πολύ συγκεκριμένη θέση: η τέχνη πρέπει να γεννά συναίσθημα, και το συναίσθημα παίζει πολύ περισσότερο στις αναμνήσεις παρά στις προσδοκίες. Αν λοιπόν πίσω από την ακρόαση της μουντίλας και της... μαρμελάδας κρύβεται κάτι τέτοιο, ε, μη μου το στερείς. 

Και νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο πρέπει να έχουμε πει και στο γνωστό ντέρμπυ άναλογκ-vs-ντιτζιταλ.

 

5 λεπτά πριν, noe13 είπε

Nομιζεις... Επειδή συχνάζω σε παζάρια βινυλίου, κλπ υπάρχει μεγάλο ποσοστό νεολαίας που ασχολείται... 

Αυτό είναι το καλό νέο της ημέρας!

Επεξεργασμένο από Jet72
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Το ότι το "καλύτερα" όμως σημαίνει "πιστότερα" είναι μία άκρως επιστημονική, τετράγωνη, και -άντε να το πω- σωστή προσέγγιση που όμως χάνει σε έναν βασικό παράγοντα: στην απόλαυση.

Τι θα πει ωρέ κουμπάρε "χάνει στην απόλαυση"? Ποια απόλαυση?😵‍💫 Από πότε θεωρούνται "απόλαυση" τα χριτς-χρατς-χρουτς, ο θόρυβος, η παραμόρφωση, το χαμηλό δυναμικό εύρος, η μειωμένη στερεοφωνία, η τονική ανομοιομορφία και χίλιες δυο άλλες παπαριές που το βινύλιο προσθέτει στον ήχο? 

Ρε σεις, μην κάθεστε στον ήλιο, βρείτε έναν κλιματιζόμενο χώρο και μπείτε μέσα.😆

 

 

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Μέχρι που ανακαλύφθηκε το CD και ακούσαμε επιτέλους πως πραγματικά ακουγόταν στα master tapes το έργο. Το ίδιο έγινε και με τις ηχογραφήσεις της Κλασικής και της Jazz οι οποίες πέρασαν σε CD και ακούσαμε επιτέλους τα έργα αυτά χωρίς την λασπουριά του βινυλίου. Ο ήχος των τότε ηχογραφήσεων και ο ήχος τους περασμένος σε βινύλιο είναι δύο διαφορετικά πράγματα, προσπαθήστε να το χωνέψετε.

 

+1000

 

Αν "περάσεις" ένα master tape ,μισής ή μιας ιντσας σε βινυλιο και σε cd, με το ΣΩΣΤΟ mastering βέβαια,δεν υπάρχει περίπτωση να ακουστεί καλύτερο το βινύλιο μια και το cd θα αναπαράΚσει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ πιστότερα το ήχο του master tape.

 

Ακόμα θυμάμαι την απογοήτευση που είχα το 1984 που έκανα τον πρώτο μου δίσκο όταν έβαλα πλάι πλάι την μπομπίνα της μισής ιντσας και το βινύλιο στο ΙΔΙΟ hi fi σύστημα... μιλάμε για ΔΡΑΜΑ..

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ακόμα θυμάμαι την απογοήτευση που είχα το 1984 που έκανα τον πρώτο μου δίσκο όταν έβαλα πλάι πλάι την μπομπίνα της μισής ιντσας και το βινύλιο στο ΙΔΙΟ hi fi σύστημα... μιλάμε για ΔΡΑΜΑ..

Το βινύλιο ακουγόταν καλύτερα να υποθέσω, ε?😌 Αααααχ, αυτή η "ζεστασιά" του βινυλιακού ήχου είναι αξεπέραστη...😍image.gif.3ef01ff5dc3d61251e12d258690a2e41.gif

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το βινύλιο ακουγόταν καλύτερα να υποθέσω, ε?😌 Αααααχ, αυτή η "ζεστασιά" του βινυλιακού ήχου είναι αξεπέραστη...😍image.gif.3ef01ff5dc3d61251e12d258690a2e41.gif

 

Ξέρω δικηγόρο που θα μπορέσει να με υπερασπιστεί άψογα, όχι γιατί με έχει κάτι, αλλά γιατί είναι fun της ζεστασιάς που περιγράφεις !!!!!!!!!

 

http://www.noiseaddicts.com/wp-content/uploads/2009/04/cd-turntable-3.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Ξέρω δικηγόρο που θα μπορέσει να με υπερασπιστεί άψογα, όχι γιατί με έχει κάτι, αλλά γιατί είναι fun της ζεστασιάς που περιγράφεις !!!!!!!!!

 

Kι εγώ ρε συ fan της βινυλιακής ζεστασιάς είμαι, αφού σκέφτομαι σοβαρά να ξηλώσω τα καλοριφέρ το χειμώνα και να τα αντικαταστήσω με πικάπ. Αν κι εκεί που έχουν πάει οι τιμές του βινυλίου δεν ξέρω αν συμφέρει... 😌

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρράκτης, δον''τ μπη.

 

Ναι, για όποιον φτάσει να κάνει το δικό του δίσκο, έχει τα master tapes του δίσκου του, έχει ένα καλό στερεοφωνικό και έχει τον δίσκο βινυλίου από τα master tape του, αυτός ΝΑΙ, να ακούει τα master tapes και όχι το βινύλιο. Το 0.00000000000000001 των κατοίκων του πλανήτη, μόλις καλύφθηκε. Για τους υπόλοιπους, εξακολουθούν να υπάρχουν ερωτηματικά.

 

Εγώ π.χ. ήθελα να ακούσω νωρίτερα Boney M και λέω της γυναίκας μου, "ρε Κίτσα, που έχω αφήσει το master tape από το Ράσπουτιν", μου απαντά "Ε;"  και αναγκάστηκα να το βάλω στο Spotify.

 

Α, η "ζεστασιά" αποδίδεται συνολικά ως ιδιότητα στα αναλογικά μέσα (δηλαδή και στα tapes), όχι μόνο στα βινύλια.

Αλλά - ως γνωστόν - δεν υπάρχει, όσοι λένε ότι την ακούνε είναι αρκουδέηδες.

 

:) :) :) :) :)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τεράστιος μύθος είναι ότι το βινύλιο έχει χρατσ χρουτς.

Δεν έχει. Δεν είναι ο κανόνας. Ενας δίσκος βινυλίου δεν παθαίνει τίποτα αν τον μεταχειριστείς σωστά. Και εννοείται ότι δεν έχει χρατσχρουτς.

ΜΠΟΡΕΙ και να έχει αν κάποιος ειναι ανόητος και απρόσεκτος και αδιάφορος.

Εχω δίσκους αγορασμένους πριν 50 χρόνια, παιγμένους 100άδες φορές και δεν έχουν το παραμικρό.

 

Επίσης ένα δίσκο που δεν θα τον μεταχειριστείς σωστά, θα αποκτήσει ίσως χρατσχρουτσ, θα κάνει τσακ τσακ 

ΑΛΛΑ θα παίζει και θα ακούγεται, όσα χρόνια και να περάσουν.

Ενα κακομεταχειρισμένο σιντι που θα πηδάει ή θα χάσει το TOC του απλά δεν θα παίζει. θα είναι σουβέρ.

 

Τελειώσαμε μ αυτό???

 

Δυναμική περιοχή. Απο τη μάνα του το βινύλιο έχει δυναμική περιοχή 50-60 db.

Το cd έχει έως και 100.

Το θέμα είναι ότι δίσκοι βινυλίου που ηχογραφήθηκαν το 50 το 60 η το 70 μπορεί να εκμεταλεύτηκαν αυτήν την δυναμική περιοχή και με αυτούς να ακούσεις σήμερα ίσως και 25 και 30 db δυναμικες.

Μια σύγχρονη ηχογράφηση ψηφιακή σπάνια ξεπερνά τα 15 db, ενώ η πλειοψηφία των μοντέρνων κομματιών μπορεί και να περιορίζεται στα 5 db.

Αρα ένα μέσο που έχει δυνατότητες αλλά που κανείς δεν τις εκμεταλευται...???άστο καλύτερα

 

Τελειώσαμε και με αυτό???

 

Απόκριση συχνότητας.

Το cd λόγω redbook έχει τελειωμένη απόκριση συχνότητας στους 20 khz, όχι ότι τους ακούει κανεις, μάλλον τους ακούει αν είναι 11 ετών. μετά η απόκριση συχνότητας πάει στον καιάδα. Στην άβυσο. 0. νούλα. καθόλου ντιπ μην το ψάχνεται.

Μια μέση κεφαλή κινητού πηνίου φτάνει άνετα τους 40khz, ΑΝ έχουν ηχογραφηθεί στην μπομπίνα, που πιθανόν να έχει συμβεί.

πάει κι αυτό.

 

Υψηλή παραμόρφωση. Μπορεί το βινύλιο να έχει υψηλότερη παραμόρφωση, αλλά είναι σε μη μετρήσιμα μεγέθη και εμφανίζεται με κακορυθμισμένη βελόνα και βραχίονα.

πάμε παρακάτω

 

διαχωρισμός καναλιών. Μια χαρά είναι τα 25 db. Εδώ οι περισσότεροι ακροατές (άσχετα με το τι ακούν βινύλιο ή cd) δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν τι είναι στερεοφωνική εικόνα, sweet spot, διαχωρισμός βάθους και ύψους σκηνής και άλλα όμορφα. Που σας το υπογράφω τα 25db είναι υπερ αρκετά για να πετύχεις τα παραπάνω.

 

Αυτό περι cd player των 100 μην το ξαναπείτε. 

Το cdplayer που έχω όταν το αγόρασα κόστιζε 1300 ευρώ το 1994. Δεν παίζει σαν cd player των 100. Παίζει πολύ καλύτερα. Αλλά παίζει χειρότερα από το πικαπ.

Όποιοι νομίζουν ότι με 100 ευρώ θα ακούσουν μουσική....έχουν ξεγελαστει

 

 

Τέλος, στη σημερινή εποχή δεν αξίζει κανείς που αγοράζει μουσική ή επενδύει μουσική να το κάνει με βινύλιο ή με cd.

Η σημερινή μουσική αξίζει να ακουστεί με άϋλα μέσα υψηλής ανάλυσης. ΤΕΛΟΣ.

 

Πάμε στην μουσική που παράχτηκε από το 1940 έως το 1990 περίπου.

Αυτή.....μόνο με ΒΙΝΥΛΙΟ που τυπώθηκε ΤΟΤΕ. Εννοείται όχι σε πικαπ της πλάκας τύπου βαλιτζάκι κροσλευ και από δίσκο όχι αγορασμένο σε ξεπούλημα απο μπαράκι που έκλεισε.

ΤΕΛΟΣ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trolley είπε

Εγώ π.χ. ήθελα να ακούσω νωρίτερα Boney M και λέω της γυναίκας μου, "ρε Κίτσα, που έχω αφήσει το master tape από το Ράσπουτιν", μου απαντά "Ε;"  και αναγκάστηκα να το βάλω στο Spotify

Αγγελική η σύζυγος;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου