Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Είναι αλήθεια αυτά που λες ή μας λες ιστορίες για αγρίους.

 

Αν μπορούσα να βγάλω τέτοιες ιστορίες από το μυαλό μου τόσο εύκολα, θα έβαζα και ένα δαιμονισμένο κλόουν μέσα και θα γινόμουν ο έλληνας Στήβεν Κινγκ.

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Αν μπορούσα να βγάλω τέτοιες ιστορίες από το μυαλό μου τόσο εύκολα, θα έβαζα και ένα δαιμονισμένο κλόουν μέσα και θα γινόμουν ο έλληνας Στήβεν Κινγκ.

Εύκολο είναι. Εγω βγάζω μυθιστόρηματα κάθε μέρα. Ο Μινχαουζεν είμαι 😂

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Περί ορέξεως...ράμεν στα κάρβουνα.🥱

Ο Χ μουσικός και το Ψ γκρουπ ηχογραφούν τη μουσική τους με τα δικά τους standards και την κυκλοφορούν στο κοινό. Όποιος ενδιαφέρεται να ακούσει ακριβώς τι ηχογράφησε ο καλλιτέχνης, ακούει την ηχογράφηση σε CD ή άλλο ψηφιακό format και σε ένα όσο το δυνατόν πιο flat σύστημα, χωρίς την προσθήκη άσχετων με την ηχογράφηση μέσων.

Όποιος δεν γουστάρει την άποψη του καλλιτέχνη και δεν θέλει νa ακούσει τι σκατά ηχογράφησε, αγοράζει το έργο του σε βινύλιο 180 λίτρων, συνδέει στο σύστημα του 5 EQ, 8 πεταλάκια κιθάρας και ό,τι άλλο του κατέβει στην γκλάβα του, πετάει και το ένα ηχείο γιατί "mono ακούγεται καλύτερα" και απολαμβάνει το αποτέλεσμα. Το ότι το ηχητικό αποτέλεσμα δεν θα έχει καμία σχέση με την πρωταρχική ηχογράφηση δεν έχει σημασία (για αυτόν).

Επίσης, όποιος θέλει να βλέπει τα Nosferatu κ' Schindler's List σε επιχρωματισμένες κόπιες, ή διάφορους διάσημους πίνακες σε ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, no problemo. Είπαμε, περί ορέξεως...Αρκεί να μην μας πρήζει τα σκώτια προσπαθώντας να μας πείσει ότι έτσι πρέπει να ακούγονται/βλέπονται τα συγκεκριμένα έργα. Στο πως πρέπει να ακούγονται/βλέπονται τα συγκεκριμένα έργα μόνο οι καλλιτέχνες που τα παρήγαγαν μπορούν να μας πουν, και αυτό κάνουν με το να τα βγάζουν στην αγορά στη μορφή που τα βγάζουν.
Τα προσωπικά γούστα του κάθε ακροατή δεν ενδιαφέρουν απολύτως κανέναν πλην του συγκεκριμένου ακροατή.

 

image.png.0bb3dab4dbaefdd5d033b4821e7a567e.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Όποιος δεν γουστάρει την άποψη του καλλιτέχνη

 

Ο καλλιτέχνης, και οι τεχνικοί που τον/την/το συνδράμουν, έχουν υπ'όψιν τους τυχόν περιορισμούς του μέσου αναπαραγωγής.  Δηλαδή, για να μην τρελαθούμε, το Dark Side Of The Moon ηχογραφήθηκε, το μαστεράρανε, το γυαλίσανε για αναπαραγωγή από βινύλιο. Τελεία, Παύλα, Παράγραφος.

 

Και επειδή τα γούστα μας (των περισσότερων εδώ) είναι από εποχές που το βινύλιο ήταν ο κύριος, αν όχι ο μόνος, τρόπος αναπαραγωγής μουσικής στο σπίτι, το 80% του δισκογραφικού υλικού που μας αφορά, είναι για βινύλιο (γι' αυτό άλλωστε τα ξανα-μαστεράρουν, όταν κρίνουν ότι αξίζει τον κόπο).

 

Συνεπώς, ακόμη και η (σεβαστή) αντίληψη πως πρέπει να το ακούμε όπως ήθελε ο δημιουργός του, πάλι στο βινύλιο μας πάει. ΑΝ ο Alan Parsons ήξερε από CD, θα είχε κάνει άλλα πράγματα, τόσο απλό είναι.

 

Βέβαια, στην πραγματικότητα, σκοτιστήκαμε για την "πιστότητα". εννοούμενη τοσαύτως, άρα ακούμε CD και ψηφιακά αρχεία, απλώς τα γράφω για να μην είμεθα αντιφατικοί.

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, trolley είπε

Ο καλλιτέχνης, και οι τεχνικοί που τον/την/το συνδράμουν, έχουν υπ'όψιν τους τυχόν περιορισμούς του μέσου αναπαραγωγής.

Αυτοί έχουν υπ'όψιν τους περιορισμούς του μέσου,  τα γίδια που εν έτει 2024 νομίζουν ότι το βινύλιο είναι η...κορωνίδα των μέσων αναπαραγωγής μουσικής όχι.

 

27 λεπτά πριν, trolley είπε

το Dark Side Of The Moon ηχογραφήθηκε, το μαστέραρανε, το γυαλίσανε για αναπαραγωγή από βινύλιο.

Το βινύλιο υπήρχε το 1973, αυτό χρησιμοποιούσαν. Μέχρι που ανακαλύφθηκε το CD και ακούσαμε επιτέλους πως πραγματικά ακουγόταν στα master tapes το έργο. Το ίδιο έγινε και με τις ηχογραφήσεις της Κλασικής και της Jazz οι οποίες πέρασαν σε CD και ακούσαμε επιτέλους τα έργα αυτά χωρίς την λασπουριά του βινυλίου. Ο ήχος των τότε ηχογραφήσεων και ο ήχος τους περασμένος σε βινύλιο είναι δύο διαφορετικά πράγματα, προσπαθήστε να το χωνέψετε. Αυτό που ακούς στο βινύλιο ΔΕΝ είναι αυτό που ακούς στις αρχικές ηχογραφήσεις. Γιατί? Γιατί το βινύλιο είναι -αντικειμενικά- μέσο αναπαραγωγής για τα πανηγύρια! 

Έλα ξεκολλάτε γιατί κουράσατε, ούτε οι flat earthers δεν είναι τόσο επίμονοι με τις μαλακιδιές που πιστεύουν.🤢

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι μέσο αναπαραγωγής για τα πανηγύρια. Υπήρχαν και κασσέτες, υπήρχαν και μερικοί που είχαν πομπινόφωνα. Αυτό το "για τα πανηγύρια" είχε συμπεριληφθεί στις τεχνικές και καλλιτεχνικές εκτιμήσεις των δημιουργών της περιόδου - μπορείς να είσαι απόλυτα βέβαιος ότι ακούγαμε αυτό που θέλανε να ακούμε, διότι και αυτοί (όταν φεύγανε από το στούνιο και πηγαίνανε σπίτι τους) το ίδιο με εμάς ακούγανε.

 

Άλλωστε, σου ξαναγράφω, ότι αυτά τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, δηλαδή έχω ακούσει καλό σύστημα με βινύλιο αλλά ακόμη δεν έχω ακούσει εξίσου καλό σύστημα χωρίς βινύλιο. Μέχρι να μου δείξει κάποιος ένα... θεωρώ ότι ούτε αυτός έχει ακούσει και μένω εκεί.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

έχω ακούσει καλό σύστημα με βινύλιο αλλά ακόμη δεν έχω ακούσει εξίσου καλό σύστημα χωρίς βινύλιο.

Πάρε ένα οποιοδήποτε σύστημα βινυλίου και οποιουδήποτε κόστους. Αντικατέστησε το πικάπ με ένα μέσο CD player.

Voila.🫴 Το σύστημα ακούγεται απείρως καλύτερα.👍 

Το γιατί μην το ξαναγράψουμε, μάλλιασε η γλώσσα μας...😴

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το σύστημα ακούγεται απείρως καλύτερα.

Απείρως σαφέστερα, καθαρότερα κλπ κλπ. Το "καλύτερα" είναι η λέξη που ανάβει τις διαμάχες.

 

BTW, έχω γνωστό που ηχογραφεί με τα ψηφιακά μέσα του, σύνθια και ό,τι άλλο, μετά τα γράφει σε κασέτα και μετά γράφει την κασέτα πίσω ψηφιακά. Ισχυρίζεται ότι έτσι παίρνει ο ήχος ένα κάτι τι το οποίο τον κάνει πιο ζεστό. 

 

Σαν να λέγαμε, εκτυπώνω γραμμικό σχέδιο από CAD και μετά το περνάω από πάνω με πενάκι με το χέρι, για να αποκτήσει λίγο ύφος. Γιατί όχι; (θα πω εγώ ο ρετρο, ο ρομαντικός, ο παλιοκαιρίτης).

 

Πάντως, οι κάτω των 25 οριακά ξέρουν τι είναι "δίσκοι" και "κασέτες", οπότε η όλη συζήτηση φαίνεται να τελειώνει στην αμέσως επόμενη γενιά από την δική μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Απείρως σαφέστερα, καθαρότερα κλπ κλπ. Το "καλύτερα" είναι η λέξη που ανάβει τις διαμάχες.

Το "καλύτερα" ένα μόνο πράγμα σημαίνει: πιστότερα. Και πιστότερα σημαίνει ο ήχος του μέσου αναπαραγωγής να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στον ήχο των ηχογραφήσεων. Αυτό δεν γίνεται με το βινύλιο γιατί "technically & sonically it's an inferior medium". Τι να κάνουμε τώρα? Έτσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι στον αιώνα τον άπαντα.

 

18 λεπτά πριν, Jet72 είπε

έχω γνωστό που ηχογραφεί με τα ψηφιακά μέσα του, σύνθια και ό,τι άλλο, μετά τα γράφει σε κασέτα και μετά γράφει την κασέτα πίσω ψηφιακά. Ισχυρίζεται ότι έτσι παίρνει ο ήχος ένα κάτι τι το οποίο τον κάνει πιο ζεστό. 

Δεν υπάρχει "ζεστό" και "κρύο" στον ήχο, αυτοί είναι αστείοι όροι που εφευρέθηκαν από ανίδεους για να περιγράψουν την μπίχλα/λάσπη/μουντάδα του βινυλίου έναντι της πιστότητας/"καθαρότητας" του CD και των ψηφιακών μέσων αναπαραγωγής γενικότερα. 

Είπαμε, θέλει χρόνο (και θέληση) να ξεσυνηθίσει το αυτί τη μαρμελάδα που είχε μαζέψει τόσα χρόνια...😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

 

Πάντως, οι κάτω των 25 οριακά ξέρουν τι είναι "δίσκοι" και "κασέτες", οπότε η όλη συζήτηση φαίνεται να τελειώνει στην αμέσως επόμενη γενιά από την δική μας. 

Nομιζεις... Επειδή συχνάζω σε παζάρια βινυλίου, κλπ υπάρχει μεγάλο ποσοστό νεολαίας που ασχολείται... 

  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου