Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
17 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Μπορείς να ψήσεις κοτόπουλο και μπΕφτΕκια. 😀

 

 

Βγάζουν ζουμιά 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Εκνευρίζομαι. Δε θα το πω πουθενά. Απλά θέλω να ξέρω. 

 

το σύστημα λέει:

 

Ο cos_dr δεν μπορεί να λάβει μηνύματα.

 

.😀 Με έχεις μπλοκάρει, υποθέτω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

 

Πάντως, στο σενάριο Α-Β-Γ, είναι τρεις κορυφές ενός ισόπλευρου τριγώνου, κατεμέ.

Προφανώς. 

Απλά εγώ βαριέμαι τους μουσικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

το σύστημα λέει:

 

Ο cos_dr δεν μπορεί να λάβει μηνύματα.

 

.😀 Με έχεις μπλοκάρει, υποθέτω.

α ναι, συγνώμη, για να το δω. 

 Θα το φτιάξω σε λίγο. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

α ναι, συγνώμη, για να το δω. 

 Θα το φτιάξω σε λίγο. 

Την πληροφορία, την έστειλα και στον Τέρυ, πριν τη ζητήσεις εσύ.

Οπότε, μπορεί να στη στείλει αυτός, αν προτιμάς να με κρατήσεις μπλοκ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

το σύστημα λέει:

 

Ο cos_dr δεν μπορεί να λάβει μηνύματα.

 

.😀 Με έχεις μπλοκάρει, υποθέτω.

Το τακτοποίησα. Στείλε μου σε παρακαλώ να δω γιατί αυτό το διάστημα έχω πάθει ψύχωση με τα ηχεία και κάνω έρευνες να διαβάζω, έχω μια ψύχωση με την ψυχοακουστική και με το mastering και αναθεωρώ και όλη την παλιά μου δουλειά και ηχογραφήσεις μου γιατί είμαι πάρα πολύ κοντά στο τέλειο, ασχολούμαι εκτενώς με αυτό και θέλω και περισσότερες ακαδημαϊκές γνώσεις επί του θέματος. Το να παίζεις ένα μουσικό όργανο, πιάνο, πλήκτρα και να τα προγραμματίζεις, το να παίζεις με άλλους μουσικούς και να φτάσεις ένα πολύ υψηλό επίπεδο, να συνθέτεις,  είναι σπουδαίο, το έκανα, το βαρέθηκα, το εξάντλησα χρόνια τώρα🤣. Το να μιξάρεις τέλεια και να κάνεις μια άρτια παραγωγή στο σπίτι σου.............. αυτό είναι μια πραγματική πρόκληση, αυτό είναι πραγματική ΔΥΝΑΜΗ και είμαι τόσο κοντά στο τέλειο. Μα τόσο κοντά στην απόλυτη δύναμη. Και πόσο με εξιτάρει το γεγονός της συνεχούς αμφιβολίας, της συνεχούς σύγκρισης, η αδρεναλίνη........... what a rush🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, npap said:

δε λέω ρε μπαγάσα... περί οργαζόμενης ψυχοακουστικώς τέρψης, πίτα εκ κολοκύθας (σερβιρισμένη και σε δίσκο βινυλίου με ρινίσματα σιδήρου για γαρνιτούρα γιατί όχι)... πράγμα θεμιτόν και σεβαστόν βεβαίως βεβαίως (έστω και εξ στρεβλής τεχνικής άποψης εκπορευόμενον)... ποιος είμαι άλλωστε εγώ που θα την αμφισβητήσω... ένας από τους λίγους εν Ελλάδι τυχερούς που έχουν περάσει κάποτε από το πικάπ τους audiophile direct to disc ηχογραφήσεις είμαι... οπότε;🤔

 

woman-black-hair-tattos-vinyl-latex-outfit-440nw-13766036em.jpg.66d6ffe46ec6ae421670d7e9786cdd2f.jpg

 

και μέχρι εδώ όλα καλά και ανθηρά... όμως περί (τεχνικής) μοναδικής "αληθείας" εν έτει 2024, η ψηφιακή πιστότης (ποιότης) με reference πάντα το καταγεγραμμένο δρώμενο (στην όποια πρωταρχική μορφή του κατέληξε ο εκάστοτε δημιουργός-παραγωγός, επιλέγοντας όργανα, φωνές, ενισχυτές και οποιοδήποτε άλλο μέσο έκφρασης φυσικό ή ηλεκτρικό) είναι (ή ιδανικά θα έπρεπε να είναι) κάτι "αδιαπραγμάτευτο"...

 

και κάθε φορά και εδώ και αλλού εκπλήσσομαι πλέον δυσάρεστα αλλά φευ...  τελικά πρέπει να είναι κάποιος τεχνολογικά αναλφάβητος ή ιδεοληπτικά συγκαμένος (οι μύγες δεν επιστρέφονται 😉) για να πιστεύει σοβαρά ότι σημείο αναφοράς για την ποιοτική σύγκριση οποιασδήποτε hardware αναπαραγωγικής αλυσίδας και οποιουδήποτε κρίκου της, μπορεί να είναι η εκάστοτε (και συνεχώς ευμετάβλητη)  υποκειμενική "ευφωνία" (ή μη) που "αντιλαμβάνεται" από αυτήν ο καθένας μας...

 

τα υπόλοιπα είναι επιεικώς μπαρμπούτσαλα εν μέσω ντροπιαστικής αμηχανίας των γνωστών άγνωστων απανταχού audio ψευδοπροφητών που διαχρονικά εκθέτονται σε bleed test ανά τον κόσμο... ειδικά μάλιστα στον δικό μου (όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές) το "άθλημα" είναι πολύ δημοφιλές και είμαι φανατικός "φίλαθλος" και ενίοτε "διαιτητής", διασκεδάζοντας ανάλογα (όχι με τις αστοχίες προς θεού, αλλά με την ευτελισμένη αλαζονεία κάποιων)...😇

 

------

ΥΓ1

 

 

και ποιος σου λέει Τέρρυ μου ότι δεν ήταν της "σχολής ns10" και αντί να "ξεγυμνώνουν" δεν "έντυναν" αντιθέτως με "χρωματισμένα κουρέλια" τα πάντα... αυτός που τα πούλαγε;...😉

 

ΥΓ2 επειδή παρεξήγησαν το χιούμορ μου (με το emoticon στο πρώην ποστ μου) και μου την "είπαν" κατ ιδίαν πάνω από ένας (και μέλη και "επισκέπτες"), γιατί αντ αυτού δεν "διόρθωσα" απλά τις όποιες ανακρίβειες ειπώθηκαν, να απαντήσω συνολικά από εδώ ότι όλες έχουν απαντηθεί-διορθωθεί πολλάκις κατά καιρούς κι από εμένα κι από πολλούς άλλους, ενώ παράλληλα μου είναι αφάνταστα κουραστικά τα "τεχνικά deja vu"... άσε που το τακτ μου περνάει κρίση και δεν θα ήμουν τόσο ευγενικός όσο θα ήθελα και μου αρμόζει με κάποιους που η πρόκληση είναι δεύτερη φύσις τους (μη πω και τρίτη και Σάββατο και)...

 

έτσι και αλλιώς, δυστυχώς καθώς φαίνεται, σε ένα τεχνολογικό φόρουμ μιας χώρας που αν όχι τα πάντα, πολλά "είναι έτσι επειδή έτσι νομίζει ο καθένας",  η μήτηρ επανάληψη πάσας μαθήσεως γερνάει άσχημα... καμπουριάζει και ξεδοντιάζεται κι άντε μετά σκυφτή και με μασέλα να την σεβαστεί κανένας... το μόνο που μπορώ όχι να υποσχεθώ απλά να τους πω σαν πρόθεση, είναι ότι όταν βρω λίγο χρόνο θα γράψω ένα αρθράκι που θα καλύπτει συνολικά το θέμα για όσους ενδιαφέρει η θεώρησή μου...

 

ΥΓ3 για μια ακόμα φορά να καταθέσω τον απεριόριστο σεβασμό μου στον @LK που είναι από τους ελάχιστους που γνωρίζω που απολαμβάνει την μουσική (και την εικόνα) με όποιο αναπαραγωγικό μέσο του υπαγορεύει το θυμικό και η υποκειμενική αισθητική του, χωρίς επακόλουθα ενοχικά σύνδρομα που θα τον οδηγούσαν στην ανάγκη να διαστρεβλώνει με απαίδευτες τεχνολογικές σοφιστείες την "πραγματικότητα", για να δικαιολογήσει τις επιλογές του όπως κάνουν (συνειδητά ή ασυνείδητα δεν κρίνω προθέσεις) άλλοι...

ανάθεμα αν καταλαβαίνω χριστό.

αυτός ο τρόπος γραφής με αλληγορίες και γυρω γυρω απο το θέμα και όλο μελι αλλά απο τηγανίτα ντιπ.... δεν με αγγίζει (συγνώμη κι όλας - αλλά αν θες να πεις κάτι πέστο βρε αδερφε....όχι ψευδοπροφήτες, όχι ανακρίβειες,όχι θα γράψω αρθράκι, όχι στρεβλή τεχνική άποψη, όχι υποκειμενιοκη ευφωνία).

Και ξανα συγνώμη γιατί εσύ βρέθηκε μπροστά μου και τα ακούς αντί για άλλους και έχω και καλή άποψη για σένα σε θεωρώ σοβαρό άνθρωπο. (αλήθεια τι είναι bleed test???)

 

ΥΓ3 διαμαρτύρομαι διότι τον σεβασμό τον εισπράτει ο ΛΚ (μπαιδεγουει συγχαρητήρια γιατί το ocd του το μοστράρει και το τακτοποιεί) ενώ εμείς αντιθέτως που τυγχάνει να ακούμε και τα ορίτζιναλ βινύλια μεταξύ άλλων 10-15 φορμά στο πυρ το εξωτερο.

 

 

να γράψω και ένα ΥΓ???

 

επειδή εδώ είναι τεχνολογικό (και καλά...) φορουμ δεν χωράνε τα επειδή έτσι νομίζει ο καθένας (αν είναι και έτσι), αλλά....ωπ ο ΛΚ. Περάστε καθήστε κύριε

(έγραψα και εγω μια αληγορία)

 

Ρε παιδιά έλεος, στο ιντερνετ είμαστε. Ο καθένας έχει μια άποψη και δεν ξέρεις ποιος είναι πισω απο το πληκτρολόγιο, ούτε αν αυτός απολαμβάνει τη μουσική και ο άλλος αρέσκεται στο να πιέζει κουμπιά, αν είναι ο μπιλς γκειτς, ο στηβ χόφφμαν ή ο μπερνι γκρουντμαν

 

Ζήτω τα CD, ζήτω το red book o απόλυτος άρχων εδω και 40 έτη, φέρτε μου χαρτί να υπογράψω και  αφήστε κάποιους άσχετους να ακούν πλάκες.

 

επειδή σήμερα έχω ρεπο, να σας βάλω και λίγα ονδίβεα (πως το λετε εδώ μέσα??)

 

το αιβάκι, με έφαγε μια βδομάδα και μια τενοντίτιδα να το συνεφέρω και τώρα άδει κουκλί. 5.5 κιλά 17000 χιλάδαι δραχμαι το πάλαι ποτε,

α ξέχασα να σας πω εκτός από την μια τεράστια αμαρτία μου με τις πλάκες, ακούω ΚΑΙ κασεται.

ΝΑΙ. και έχω πολλαί. Που παραδόξως αν και αποθηκευμένες φρικτά αποδίδουν όπως χτες,. Το χτες είναι -45 έτη και βάλε.βρήκα και μια σάκτι και ορίστε 

Α έχω και μινιντισκ. Αλλη αμαρτία ε??? είναι λόσυ φορμά εε???

φέρτε έναν παπά να μου κάνει εξορκισμό συνοδεία ιστορία μου αμαρτία μου λάθος μου μεγάλο

ξέχασα 

έχω και καταργημένα φορμά. Ντισισι....κι απο αυτά έχω κασέτες.

 

αι λαικ δις πλεις

 

υΓ ξανά

σας ευχαριστώ γιατί για να σας βάλω το μινιντισκ έπιασα το πρώτο δισκάκι στο σωρό και θυμήθηκα την τεράστια Toni Braxton.

θενκ γιουθ.

 

 

πάω να κάνω τίποτα χρήσιμο να πιάσει τόπο η μέρα.

Σας αφήνω να αφομοιώσετε τα βθγια νοήματα

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει επιστημονική διάσταση αλλα και ανθρώπινη συναισθηματική και υποκειμενική διάσταση. 

 Αυτοί που παράγουν τη μουσική έχουν υπόψη τους στις δυνατότητες των μέσων και προσαρμόζουν τις παραγωγές τους αντίστοιχα για την καλύτερη δυνατή ακρόαση στις αλυσίδες αναπαραγωγής του μέσου στο βέλτιστο δυνατό βαθμό όλο το εύρος ποιότητας κατασκευής. 

 Ολα τα μέσα αναπαραγωγής έχουν την ιστορία τους και τη συμβολή τους στην εξέλιξη της δημιουργίας και αναπαραγωγής μουσικής. 

 Μην θυμωνουμε λοιπόν. Άποψης λέμε, το ποιο είναι το καλύτερο μέσο αναπαραγωγής τολέει η επιστήμη αλλα το τι είναι καλύτερο για εμάς έχουμε το δικαίωμα να το αποφασίζουμε εμείς και να επιλέγουμε αντίστοιχα και να πιστεύουμε επίσης και να το εκφράζουμε. 

Τώρα αν εγώ θεωρώ το δίσκο πιο warm από τη μέση ψηφιακή αναπαραγωγή και με κοροϊδεύουν και δεν το σέβονται θα τους κόψω το αυτι με ένα σουγιά και θα τελειώνουμε 😂😂😂

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, sultan of string είπε

α ξέχασα να σας πω εκτός από την μια τεράστια αμαρτία μου με τις πλάκες, ακούω ΚΑΙ κασεται.

ΝΑΙ. και έχω πολλαί. Που παραδόξως αν και αποθηκευμένες φρικτά αποδίδουν όπως χτες,. Το χτες είναι -45 έτη και βάλε.βρήκα και μια σάκτι και ορίστε 

Α έχω και μινιντισκ. Αλλη αμαρτία ε??? είναι λόσυ φορμά εε???

φέρτε έναν παπά να μου κάνει εξορκισμό συνοδεία ιστορία μου αμαρτία μου λάθος μου μεγάλο

ξέχασα 

έχω και καταργημένα φορμά. Ντισισι....κι απο αυτά έχω κασέτες.

Αμαρτία εξομολογουμένη, αμαρτία ούκ εστί τέκνο μου 😇

 

Από εκεί και πέρα, ο καθείς ακούει με ότι μέσο του κάνει κέφι και λογαριασμό δεν δίδει. Εξάλλου ποτέ δεν ήταν αυτή η "ουσία" του νήματος- "άκου βινύλιο ειδάλλως να καείς στο πυρ το εξώτερον". 😈 

ΥΓ: Ο @LK θα σε λατρέψει με αυτά που ανέβασες...

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου