Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα μωρέ Καταρ/κτη, το ότι ο άνθρωπος δεν ήξερε να ηχογραφήσει σωστά τα βινύλιά του, δεν είναι απόδειξη ότι φταίνε τα βινύλια...από αυτά που μας δείχνεις, δηλαδή. Μπράβο πάντως που τον βοήθησες, μην τον βρίζεις τώρα... φαντάσου να γράφει αυτός σε ένα φόρουμ "είχα ένα παλιό φίλο που του είχα δώσει τα WAV αρχεία μου και μου τα έκανε θκατά". 😀

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Έλα μωρέ Καταρ/κτη, το ότι ο άνθρωπος δεν ήξερε να ηχογραφήσει σωστά τα βινύλιά του, δεν είναι απόδειξη ότι φταίνε τα βινύλια.

Μια χαρά ξέρει να ηχογραφεί τα βινύλια του, σιγά την πυρηνική φυσική. Το παράδειγμα που έγραψα το έχω ακούσει και στο βινύλιο (του), και όχι μόνο αυτό. Και να'ταν μόνο τα δικά του βινύλια... 

 

7 λεπτά πριν, trolley είπε

Μπράβο πάντως που τον βοήθησες, μην τον βρίζεις τώρα... φαντάσου να γράφει αυτός σε ένα φόρουμ "είχα ένα παλιό φίλο που του είχα δώσει τα WAV αρχεία μου και μου τα έκανε θκατά". 😀

Δεν τον "βρίζω" τώρα, τον βρίζω πάντα και μπροστά του, είμαστε φίλοι από τα μέσα των '80s. Αυτά που έγραψα  και πολλά περισσότερα ήταν ο πρώτος που τα άκουσε. Αλλά είναι κι αυτός "κολλημένoς με την μπάλα" και νομίζει ότι ζούμε ακόμα στα '50s. 🥳

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε
15 λεπτά πριν, trolley είπε

απόδειξη ότι φταίνε τα βινύλια.

Μια χαρά ξέρει να ηχογραφεί τα βινύλια του, σιγά την πυρηνική φυσική. Το παράδειγμα που έγραψα το έχω ακούσει και στο βινύλιο (του), και όχι μόνο αυτό. Και να'ταν μόνο τα δικά του βινύλια... 

κάτι θα έχει το πλατό, ή η κεφαλή γι αυτό έπιανε το ένα κανάλι όπως να ναι.

 

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, trolley είπε

Πολύ πριν φύγουν από τον χώρο, ο συνθέτης είχε αλλάξει δέκα χρώματα ισχυριζόμενος ότι δεν αναγνωρίζει τίποτε απ' ότι ακούει, ότι ποτέ δεν είχε προσέξει τόσα προβλήματα στα ηχοχρώματα, τη μίξη κλπ.

Συμπεραίνω από αυτό ότι τα ηχεία πρέπει να ήταν εξαιρετικά, καθώς "ξεγύμνωναν" τα πάντα.

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε λέω ρε μπαγάσα... περί οργαζόμενης ψυχοακουστικώς τέρψης, πίτα εκ κολοκύθας (σερβιρισμένη και σε δίσκο βινυλίου με ρινίσματα σιδήρου για γαρνιτούρα γιατί όχι)... πράγμα θεμιτόν και σεβαστόν βεβαίως βεβαίως (έστω και εξ στρεβλής τεχνικής άποψης εκπορευόμενον)... ποιος είμαι άλλωστε εγώ που θα την αμφισβητήσω... ένας από τους λίγους εν Ελλάδι τυχερούς που έχουν περάσει κάποτε από το πικάπ τους audiophile direct to disc ηχογραφήσεις είμαι... οπότε;🤔

 

woman-black-hair-tattos-vinyl-latex-outfit-440nw-13766036em.jpg.66d6ffe46ec6ae421670d7e9786cdd2f.jpg

 

και μέχρι εδώ όλα καλά και ανθηρά... όμως περί (τεχνικής) μοναδικής "αληθείας" εν έτει 2024, η ψηφιακή πιστότης (ποιότης) με reference πάντα το καταγεγραμμένο δρώμενο (στην όποια πρωταρχική μορφή του κατέληξε ο εκάστοτε δημιουργός-παραγωγός, επιλέγοντας όργανα, φωνές, ενισχυτές και οποιοδήποτε άλλο μέσο έκφρασης φυσικό ή ηλεκτρικό) είναι (ή ιδανικά θα έπρεπε να είναι) κάτι "αδιαπραγμάτευτο"...

 

και κάθε φορά και εδώ και αλλού εκπλήσσομαι πλέον δυσάρεστα αλλά φευ...  τελικά πρέπει να είναι κάποιος τεχνολογικά αναλφάβητος ή ιδεοληπτικά συγκαμένος (οι μύγες δεν επιστρέφονται 😉) για να πιστεύει σοβαρά ότι σημείο αναφοράς για την ποιοτική σύγκριση οποιασδήποτε hardware αναπαραγωγικής αλυσίδας και οποιουδήποτε κρίκου της, μπορεί να είναι η εκάστοτε (και συνεχώς ευμετάβλητη)  υποκειμενική "ευφωνία" (ή μη) που "αντιλαμβάνεται" από αυτήν ο καθένας μας...

 

τα υπόλοιπα είναι επιεικώς μπαρμπούτσαλα εν μέσω ντροπιαστικής αμηχανίας των γνωστών άγνωστων απανταχού audio ψευδοπροφητών που διαχρονικά εκθέτονται σε bleed test ανά τον κόσμο... ειδικά μάλιστα στον δικό μου (όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές) το "άθλημα" είναι πολύ δημοφιλές και είμαι φανατικός "φίλαθλος" και ενίοτε "διαιτητής", διασκεδάζοντας ανάλογα (όχι με τις αστοχίες προς θεού, αλλά με την ευτελισμένη αλαζονεία κάποιων)...😇

 

------

ΥΓ1

 

10 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Συμπεραίνω από αυτό ότι τα ηχεία πρέπει να ήταν εξαιρετικά, καθώς "ξεγύμνωναν" τα πάντα.

 

και ποιος σου λέει Τέρρυ μου ότι δεν ήταν της "σχολής ns10" και αντί να "ξεγυμνώνουν" δεν "έντυναν" αντιθέτως με "χρωματισμένα κουρέλια" τα πάντα... αυτός που τα πούλαγε;...😉

 

ΥΓ2 επειδή παρεξήγησαν το χιούμορ μου (με το emoticon στο πρώην ποστ μου) και μου την "είπαν" κατ ιδίαν πάνω από ένας (και μέλη και "επισκέπτες"), γιατί αντ αυτού δεν "διόρθωσα" απλά τις όποιες ανακρίβειες ειπώθηκαν, να απαντήσω συνολικά από εδώ ότι όλες έχουν απαντηθεί-διορθωθεί πολλάκις κατά καιρούς κι από εμένα κι από πολλούς άλλους, ενώ παράλληλα μου είναι αφάνταστα κουραστικά τα "τεχνικά deja vu"... άσε που το τακτ μου περνάει κρίση και δεν θα ήμουν τόσο ευγενικός όσο θα ήθελα και μου αρμόζει με κάποιους που η πρόκληση είναι δεύτερη φύσις τους (μη πω και τρίτη και Σάββατο και)...

 

έτσι και αλλιώς, δυστυχώς καθώς φαίνεται, σε ένα τεχνολογικό φόρουμ μιας χώρας που αν όχι τα πάντα, πολλά "είναι έτσι επειδή έτσι νομίζει ο καθένας",  η μήτηρ επανάληψη πάσας μαθήσεως γερνάει άσχημα... καμπουριάζει και ξεδοντιάζεται κι άντε μετά σκυφτή και με μασέλα να την σεβαστεί κανένας... το μόνο που μπορώ όχι να υποσχεθώ απλά να τους πω σαν πρόθεση, είναι ότι όταν βρω λίγο χρόνο θα γράψω ένα αρθράκι που θα καλύπτει συνολικά το θέμα για όσους ενδιαφέρει η θεώρησή μου...

 

ΥΓ3 για μια ακόμα φορά να καταθέσω τον απεριόριστο σεβασμό μου στον @LK που είναι από τους ελάχιστους που γνωρίζω που απολαμβάνει την μουσική (και την εικόνα) με όποιο αναπαραγωγικό μέσο του υπαγορεύει το θυμικό και η υποκειμενική αισθητική του, χωρίς επακόλουθα ενοχικά σύνδρομα που θα τον οδηγούσαν στην ανάγκη να διαστρεβλώνει με απαίδευτες τεχνολογικές σοφιστείες την "πραγματικότητα", για να δικαιολογήσει τις επιλογές του όπως κάνουν (συνειδητά ή ασυνείδητα δεν κρίνω προθέσεις) άλλοι...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@npap

Έχουμε έναν τύπο (ας πούμε τον Α) που παίζει κιθάρα.

Σε συνεργασία με τον Ηχολήπτη (ας πουμε τον Β) , κατέγραψε ένα μουσικό έργο.

Το μουσικό έργο αυτό το ακούω εγώ σε μια συκευή (πικαπ , κασσετόφωνο, cd .....what ever) που κατασκέυασε ο Γ.

 

Πάντα θαύμαζα πρώτα τον Γ (που κατασκεύασε το κύκλωμα , τη μηχανη αναπαραγωγής) , μετά τον Β (που το κατέγραψε και στο τέλος....   καταϊδρωμένοτον Α (που μπορεί να μου αρέσει φυσικά, αλλα στον δικό μου αξιακό κώδικο, είναι το "αναγκαίο κακό" , για να κάνει τη μηχανή του Γ να δουλεύει). 😆

 

Σαν μια τοστιέρα , που θαύμαζα τις προάλλες σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων και σκέφτηκα να πάρω, μολονότι δεν τρώω ψωμία και υδατάνθρακες εδώ και χρόνια. 😁

 

Μου αρέσουν όλες "οι μηχανές" , δεν με νοιάζει ποιά είναι καλλίτερη ή χειρότερη (αν ισχύει).

Με νοιάζει να τις έχω όλες. 😄

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Συμπεραίνω από αυτό ότι τα ηχεία πρέπει να ήταν εξαιρετικά, καθώς "ξεγύμνωναν" τα πάντα.

 

Ναι, τα ηχεία είναι εξαιρετικά. Θα σου έγραφα ακριβώς ποια ΄ήταν, αλλά δεν έχω την άδεια κάποιου από τους εμπλεκόμενους να παρουσιάζω δημόσια τις περιπέτειές τους, άλλωστε η ελληνική αγορά είναι μικρή και θα γνωρίζαμε αμέσως για ποιους μιλάμε αν λέγαμε ποια είναι τα ηχεία. Αυτό πάντως που την "έσπασε" στον αγαπητό συνθέτη, ήταν πως διαπίστωσε με λύπη του πως τα διάφορα synthesizer που είχε χρησιμοποιήσει μετά από πολύ προσεκτικό programming, τελικά κόμιζαν ηχοχρώματα που δεν είχει ακούσει (ή "προσέξει") ποτέ... μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι μετά από ένα σημείο τα έκοψε εντελώς τα synth... και ... άντε μην γράψω άλλα διότι θα είναι σα να τον δείχνω με το δάκτυλο.

 

Και, επίσης ναι, ήταν της σχολής NS-10 (όπως και όλοι υποπτεύομαι για μία περίοδο), ορθά το σκέφτηκε το μέλος που προτιμά να μην τον αναφέρω.

 

Πάντως, εγώ έγραψα το περιστατικό για την υποστήριξη του σκεπτικού ότι η λεγόμενη "πιστότητα στις αυθεντικές προθέσεις του καλλιτέχνη" είναι πολύ σχετικό ζήτημα στην εποχή μας... ήτοι, ποια πιστότητα όταν ο ίδιος ο καλλιτέχνης δεν (μπορεί να) έχει αντικειμενική αντίληψη του υλικού του;

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Σαν μια τοστιέρα , που θαύμαζα τις προάλλες σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων και σκέφτηκα να πάρω, μολονότι δεν τρώω ψωμία και υδατάνθρακες εδώ και χρόνια.

 

Μπορείς να ψήσεις κοτόπουλο και μπΕφτΕκια. 😀

 

Πάντως, στο σενάριο Α-Β-Γ, είναι τρεις κορυφές ενός ισόπλευρου τριγώνου, κατεμέ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το θέμα ηχεία (μιας και πήγε η κουβέντα και σε αυτά) έχει έναν "υποκειμενικό" παράγοντα, που ΙMHO είναι τα αυτιά μας. 

 

Παλιά έστηνα στο σπίτι ένα home cinema. Είχα πάρει τον προτζέκτορα, ενισχυτή και ήθελα ηχεία. Πάμε λοιπόν με δύο φίλους (μουσικούς) σε ένα σχετικό μαγαζί να ακούσουμε ηχεία. Δεν ακούγαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα, από τα ίδια ηχεία. Τελικά κατέληξα σε κάποια Dali που ήταν πιο κοντά στα γούστα μου.

Είναι λίγο tricky η υπόθεση ηχεία.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, trolley είπε

Θα σου έγραφα ακριβώς ποια ΄ήταν, αλλά δεν έχω

Να γράψεις ακριβώς ποια ήταν γιατί θέλω να το ξέρω με ακαδημαϊκούς λόγους. 

 Στείλτο μου σε pm. Δεν μπορεί να διαβάζω την ιστορία  και να μην ξέρω τουλάχιστο ποια είναι τα ηχεία. 

 Εκνευρίζομαι. Δε θα το πω πουθενά. Απλά θέλω να ξέρω. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου