Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
5 ώρες πριν, thebest20 είπε

...γιατί όλα ακούγονται πολύ ψευτοψηφιοποιημενα και μπάσα, χωρίς να έχουν dynamics κλπ.

Ναι, σε πολλές περιπτώσεις ήταν μία "τεχνική"  για να επισκιάσει αν θες, τον θόρυβο από τα... τέλος πάντων  "pianissimo" ας μου επιτραπεί η έκφραση, αν και μιλάμε για λαϊκά και κυρίως εμπορικά τραγούδια. Το αποτέλεσμα, αν και εις βάρος κάποιων αλλοιωμένων λεπτομεριών, ήταν ανεκτό και εξυπηρετούσε τον σκοπό. Δεν θα αναφερθώ παραπάνω.

Φυσικά και δεν μιλάμε για κλασική μουσική όπου εκεί οι δυναμικές έχουν τον ρόλο τους.

 

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Την εποχή εκείνη το εμπορικό CD είχε (και έχει) ως δεδομένο format τα 16bit / 44.1kHz. Οπότε, αν έγινε remaster με πηγή από κάποιο CD της εποχής εκείνης και όχι από κάποια ταινία, δεν θα πάρεις κάτι παραπάνω, ποιοτικά τουλάχιστον.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό για το 16/44.1

Πάντως κάποια hi-res αρχεία (από ξένα sites) που αγοράζουν γνωστοί μου με τετοιο κόλλημα, τα οποία αναφέρουν ως 88khz/24-bit,  μου φαίνονται επίσης πολύ ψευτικα ψηφιοποιημένα και είναι σαν να προσθέτουν ψεύτικες συχνότητες βέβαια το "ταβάνι" που φτάνουν τα περισσότερα (σε προγράμματα τύπου Spek) είναι 25khz (καμία σχέση με 88 khz) και κατά τ' αλλά ακούγονται να χτυπάνε πολύ σκληρά τα drums,  πολύ κεντραρισμενο το μπάσο χωρίς να έχει "χώρο" να ακουστούν οι λεπτομερειες, αλλά και οι εντάσεις τους είναι το πολύ -8 -9 LUFS τη στιγμή που η αρχική τους κυκλοφορία ήταν -13 -14LUFS. 

Τα καλύτερα που έχω ακούσει από cd γνωστού μου συλλέκτη, ο οποίος ασχολείται όμως μόνο με ξένη μουσική, είναι τα MFSL CDS που είναι από το αρχικό master tape, ειδικά τα cd του Michael Jackson έχουν απίστευτο ήχο, πολύ καλά dynamics,  ακούγεται η κάθε λεπτομέρεια και δεν είναι και καμιά δυνατή ένταση, ακόμα και να το δυναμώσεις δεν παραμορφώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πήγα τις προάλλες από τα πάμπλικ, και κοιταξα (για πλάκα) βινυλια.

Δεν θυμάμαι ποιο ήταν (jazz ήταν , παλιό) και είχε 100 €!

Γέλασα , πέρασα καλά και έφυγα. 😄

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Ισχύει αυτό για το 16/44.1

Πάντως κάποια hi-res αρχεία (από ξένα sites) που αγοράζουν γνωστοί μου με τετοιο κόλλημα, τα οποία αναφέρουν ως 88khz/24-bit,  μου φαίνονται επίσης πολύ ψευτικα ψηφιοποιημένα και είναι σαν να προσθέτουν ψεύτικες συχνότητες βέβαια το "ταβάνι" που φτάνουν τα περισσότερα (σε προγράμματα τύπου Spek) είναι 25khz (καμία σχέση με 88 khz) και κατά τ' αλλά ακούγονται να χτυπάνε πολύ σκληρά τα drums,  πολύ κεντραρισμενο το μπάσο χωρίς να έχει "χώρο" να ακουστούν οι λεπτομερειες, αλλά και οι εντάσεις τους είναι το πολύ -8 -9 LUFS τη στιγμή που η αρχική τους κυκλοφορία ήταν -13 -14LUFS. 

Διότι πολύ πιθανό έγινε απλά convert το αρχείο από 16/44.1 σε 24/88. Η ουσία όμως, η πηγή ήταν στα 16/44,1

τα υπόλοιπα (μπάσα - eq) μπήκαν μετά για να ανεβάσει κάποιες συχνότητες κατά το δοκούν.

 

4 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Τα καλύτερα που έχω ακούσει από cd γνωστού μου συλλέκτη, ο οποίος ασχολείται όμως μόνο με ξένη μουσική, είναι τα MFSL CDS που είναι από το αρχικό master tape, ειδικά τα cd του Michael Jackson έχουν απίστευτο ήχο, πολύ καλά dynamics,  ακούγεται η κάθε λεπτομέρεια και δεν είναι και καμιά δυνατή ένταση, ακόμα και να το δυναμώσεις δεν παραμορφώνει.

Ακριβώς, απλά εκεί έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά εξ'αρχής και κοντά στα όρια έτσι ώστε να εκμεταλευτεί  σωστά και στο έπακρο τις δυναμικές για ποιότητα CD. Άλλες παραγωγές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
36 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Δεν έχω ακούσει όμως cd να παίζει καλύτερα από τους δίσκους στις 60’ς-70’ς ηχογραφήσεις.

Είναι αλήθεια. Σε αρκετά ναι και ειδικά ξένα. Παίζει ρόλο η αρχική εγγραφή και οι δυναμικές, εάν έχουν δυναμικές τα κομμάτια.

 

36 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ψέμματα. Το Rusing των Rainbow το είχα πάρει 3 φορές σε βινύλιο (ελληνικό, γερμανικό αγγλικό), δεν Ακουγόταν και το πήρα σε cd που τέλος πάντων έχει ανεκτό ήχο. 

Καλό είναι και το CD, πιό φθηνό και πιό πρακτικό. Απλά όπως λες, σε σχέση με δίσκο είναι ανεκτό.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, κοιτάζοντας λίγο τις τιμές βινυλίων κλασικής μουσικής, οι τιμές είναι ακριβώς εκείνες που θυμάμαι προ-Ευρώ, σε δραχμές μετοικημένες ως Ευρώ. Υποθέτω πως οι περιπτώσεις που λέτε ότι τα χρεώνουν "χρυσά" είναι για πιο νεανικά (τω πνεύματι) ακροατήρια;

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, trolley είπε

Πάντως, κοιτάζοντας λίγο τις τιμές βινυλίων κλασικής μουσικής, οι τιμές είναι ακριβώς εκείνες που θυμάμαι προ-Ευρώ, σε δραχμές μετοικημένες ως Ευρώ. Υποθέτω πως οι περιπτώσεις που λέτε ότι τα χρεώνουν "χρυσά" είναι για πιο νεανικά (τω πνεύματι) ακροατήρια;

Κοίτα, στο παμπλικ εγώ, κάτω από 30 ευρώ δεν πέτυχε το μάτι μου  δίσκο. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To CD standard, γνωστό και ως Red Book είναι 44,1khz/16bit.

Αυτό το CD για πολλούς επαγγελματίες του ήχου είναι το σημείο αναφοράς μας.

Πέρασε μια φάση κοντά στο 2000 με τα Super Audio CD (SACD) και DVD-Audio. Ωστόσο, κανένα από αυτά δεν υιοθετήθηκε εν μέρει λόγω της προφανούς έλλειψης βελτίωσης στην ποιότητα ήχου για το ευρύ κοινό.

 

Οταν ακούω κόσμο να μιλάει για ψηφιακίλα του CD, αναρωτιέμαι αν έχει ακούσει φυσική μπάντα να παίζει χωρίς P.A. ή μήπως συγκρίνει με σημείο αναφοράς ένα πλατώ με βραχίονα - κεφαλή της σειράς που άκουσε ή ακούει και θεωρεί αυτό πιστό ή φυσικό.

Φυσικά θα είναι διαφορετικά. Αλλά πιστότερο θα είναι το CD αν μιλάμε για την ίδια ηχογράφηση, όσο και αν δεν σου αρέσει.

 

Έχω γράψει αλλού για τα εγγενή μειονεκτήματα του βινυλίου σαν μέσο εγγραφής, όπως ο περιορισμός στη σχέση χρόνου και δυναμικής που δεν μπορεί να πλησιάσει το CD παρα μόνο σαν EP. 

Το CD σαν πρωτόκολλο και μέσο έχει πολλά πλεονεκτήματα συγκριτικά.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, LK said:

Κοίτα, στο παμπλικ εγώ, κάτω από 30 ευρώ δεν πέτυχε το μάτι μου  δίσκο. 

η μέση τιμή ενός δίσκου σήμερα είναι 25.

Πολλές επανεκδόσεις όμως το ξεπερνάνε.

Όμως υπάρχουν και προσφορες στα 16-17

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Yannis Methenitis said:

 

 

Έχω γράψει αλλού για τα εγγενή μειονεκτήματα του βινυλίου σαν μέσο εγγραφής, όπως ο περιορισμός στη σχέση χρόνου και δυναμικής που δεν μπορεί να πλησιάσει το CD παρα μόνο σαν EP. 

Το CD σαν πρωτόκολλο και μέσο έχει πολλά πλεονεκτήματα συγκριτικά.

οι περισσότεροι που τα λενε αυτά δεν εχουν ακούσει καλό σύστημα βινυλίου

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου