Προς το περιεχόμενο

Εγώ δεν πάω καλά ή οι 50αριδες ξεμωράθηκαν ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να θέσουμε ένα πλαίσιο αναφορικά με το "παππούς"- στα πόσα παππουδιάζεις; 😄

 

Πάντως και τώρα με τους παππούδες Purple και τότε με τους παππούδες Sabbath με τον Dio, οι παππούδες "γάζωσαν". Να μη σου πω και για τον 83χρονο Herbie Hancock, που είδα προχτές και έβγαζε τρομερή ενέργεια. 

 

Θεωρώ ότι υπάρχουν παππούδες και "παππούδες"... 

 

 

 Κοιτα, εβαλε ας πουμε καποιος βιντεακι, και τραγουδαγε ο gillan highway star, ενω ηταν εμφανες οτι δεν μπορει πια να οδηγησει ούτε για να παει στο σουπερ μαρκετ. Γραφικοτατος.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, bouzoukleri είπε

Γενικά   και ειδικά

 

🙊🙈🙉

Κοίτα τις ροκ, όχι δεν τις κοιτάω.😆

Γενικά όμως ,  η Ελληνίδα 50 άρα , που προσέχει τον εαυτό της το ντύσιμό της κ.ο.κ.  , είναι αδιαμφισβήτητα στις προτιμήσεις μου.

Δεν βρίσκω θελκτικές ΚΑΘΟΛΟΥ τις νεαρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Κοιτα, εβαλε ας πουμε καποιος βιντεακι, και τραγουδαγε ο gillan highway star, ενω ηταν εμφανες οτι δεν μπορει πια να οδηγησει ούτε για να παει στο σουπερ μαρκετ. Γραφικοτατος.

Δημοσιο-γραφικές αναφορές περιγράφουν και την επιλογή στο τρακίρ κέφι, του Ζόρμπα δε Γκρίκ

Ας ανοίξει αντμίνας άλλο θέμα για τα φετινά φέστιβαλς και τους έφηβους με προσδοκίες που μας επισκεφθήκαν εμάς τους επαναστάτες πενηντάρηδες

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ολες αυτες οι μουσικες, ηταν φαση " don't trust anyone over thirty", "live fast die young" " sex, drugs and r'n'r" και τετοια.

 

 Γενικα οι περισσοτερες τασεις της νεολαιας εχουν νοημα μονο ως τασεις της νεολαιας. Ελαχιστες παραγουν κατι που να ταιριαζει σε μεγαλυτερες ηλικιες, περα απο τις ηλικιωμενες version των ιδιων νεολαιων σε graphic mode.😁

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 λεπτά πριν, LK είπε

Κοίτα λοιπόν που φτάσαμε (σωστό είναι αυτό που λες- για την ακρίβεια ΑΥΤΟ ακριβώς πιστεύω ότι οδήγησε και τους 2 φίλους μου να πάνε στη συναυλία - και οι 2 έχουν από δύο τέκνα ....και είναι όλα τους πλέον  φοιτητές).

Ο γάμος τους σε μικρή για τα δεδομένα της εποχής ,όπως λες , ηλικία και η τεκνοποιία ΔΕΝ κατάφερε να τους ωριμάσει...να τους εξελίξει, τους κράτησε στάσιμους με απωθημένα  .....και ναι , παλιμπαιδιζουν.

Αυτό ακριβώς συνέβη.

Και ενώ "εγκλωβίστηκαν" από μικροί σε κατ εξοχήν "μικροαστικά σχήματα" γάμος - παιδιά......όταν ξεπαιδιασαν  ξανα / μανα εγκλωβίστηκαν στην εδώ και καιρό νέα "μικροαστική " μόδα,.....παριστάνω το πουρό ροκ.

 

 

To αν ο γάμος και η τεκνοποίηση είναι μικροαστικές πρακτικές σηκώνει από μόνο του πολύ συζήτηση. Το αν είναι δεδομένο της εποχής να παντρεύεται κάποιος σε μεγαλύτερη ηλικία επίσης σηκώνει πολύ συζήτηση μιας και o μέσος όρος στην Ευρώπη με εξαίρεση τις σκανδιναβικές χώρες είναι στα 30-32. 

Το τί σημαίνει επίσης ωρίμανση επιδέχεται πολλών ερμηνειών αλλά για εμένα κάποιος που κατάφερε να κάνει οικογένεια και να μεγαλώσει παιδιά με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τους συμβιβασμούς που έχει μάθει σε ένα εύρος τομέων στη ζωή του, ξεκινώντας από τον επαγγελματικό, δείχνει ένα defacto επίπεδο ωρίμανσης, το οποίο το ότι πήγε σε μια συναυλία δεν μπορεί να το άρει. Δηλαδή αν μου έλεγες ότι στα 50 παράτησε οικογένειες και παιδιά και πήγε να ασχοληθεί επαγγελματικά με το σαφάρι θα το συζητούσα. Αλλά επειδή φόρεσε μπλουζάκι G'n'R??? 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, manosx είπε

 Ολες αυτες οι μουσικες, ηταν φαση " don't trust anyone over thirty", "live fast die young" " sex, drugs and r'n'r" και τετοια.

 

 Γενικα οι περισσοτερες τασεις της νεολαιας εχουν νοημα μονο ως τασεις της νεολαιας. Ελαχιστες παραγουν κατι που να ταιριαζει σε μεγαλυτερες ηλικιες, περα απο τις ηλικιωμενες version των ιδιων νεολαιων.

 

 

Σαν να λέμε σε 40 χρόνια από τώρα , οι σημερινοί 15άριδες να πάνε να δουνε τον Snικ  χοντρό να άδει "κουνήσου δίπλα μου".

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

 

To αν ο γάμος και η τεκνοποίηση είναι μικροαστικές πρακτικές σηκώνει από μόνο του πολύ συζήτηση. Το αν είναι δεδομένο της εποχής να παντρεύεται κάποιος σε μεγαλύτερη ηλικία επίσης σηκώνει πολύ συζήτηση μιας και o μέσος όρος στην Ευρώπη με εξαίρεση τις σκανδιναβικές χώρες είναι στα 30-32. 

 

Όχι και μεγάλη συζήτηση.

Το σχήμα γάμος και παιδιά , είναι ο ορισμός του μικροαστισμού. 😆

Υπάρχει, άλλωστε , πιο μικροαστική κοινωνία από την Ευρωπαϊκή; 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Σαν να λέμε σε 40 χρόνια από τώρα , οι σημερινοί 15άριδες να πάνε να δουνε τον Snικ  χοντρό να άδει "κουνήσου δίπλα μου".

 ΑΚΡΙΒΩΣ! Και να σου λεει, "σνιφα την κοκα γιο", και εσυ ( και αυτος) το μονο που παιρνεται να ειναι χαπια για την πιεση.

 

 

 Πιο γραφικοι και απο τα 24 χωρια του Πηλιου

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, manosx είπε

 ΑΚΡΙΒΩΣ! Και να σου λεει, "σνιφα την κοκα γιο", και εσυ ( και αυτος) το μονο που παιρνεται να ειναι χαπια για την πιεση.

 

 

 Πιο γραφικοι και απο τα 24 χωρια του Πηλιου

Κοίτα, σαφέστατα υπάρχει μια... γραφικότητα σε όλο αυτό. Αλλά είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Ξεκίνησες ακούγοντας κάποιους καλλιτέχνες, μεγάλωσες με αυτούς, μεγάλωσες περισσότερο-ε, μεγάλωσαν και αυτοί και μοιραία το θέμα καταλήγει σε συναντήσεις γεροντοκοινού με γεροντοκαλλιτέχνες. 😄

Το έκαναν πριν από εμάς, το κάνουμε εμείς, θα το κάνουν και οι επόμενοι.

 

ΥΓ: Πάντως δεν θα με χάλαγε καθόλου μια... ροκ γεροντοκρουαζίερα στην Καραϊβική, με boat (όχι house)  band τους Def Leppard ή κάποιους σχετικούς. 😂

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, LK είπε

Το σχήμα γάμος και παιδιά , είναι ο ορισμός του μικροαστισμού. 😆


Η αναπαραγωγή είναι ο βασικότερος πυλώνας όλων των έμβιων όντων. Ως εκ τούτου είναι μια φυσική κατάσταση η οποία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μικροαστική σε καμία περίπτωση. Ο γάμος πάλι δημιουργεί ένα πλαίσιο αναγκαίο απ΄τη στιγμή που υπάρχει κοινή προσπάθεια, κτήση αγαθών και κληρονομικό δίκαιο. Εκτός αν θεωρείς ότι μετά από δεκαετίες συμβίωσης με κάποιον πρέπει όταν πεθάνεις να καρπωθεί τα πάντα ένα συγγενολόι που μπορεί να μην έχεις δει και ποτέ στη ζωή σου.

 

Το ότι κάποιοι θέλουν να πορευτούν μόνοι τους στη ζωή και να μη μοιραστούν τίποτα, ή ζουν ως μπον βιβέρς χωρις να νοιάζονται για κτήσεις, όσο τους το επιτρέπουν οι δυνάμεις τους και η καλή τους υγεία , δεν καθιστά τους υπόλοιπους μικροαστούς. Υπάρχουν ευτυχισμένα ζευγάρια που είναι μαζί απ την εφηβεία και μικροαστοί singles, όπως και το αντίθετο. 

ΥΓ: Όταν λέω γάμος εννοώ οποιαδήποτε μορφή δέσμευσης από την οποία απορρέουν οι ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα. Είτε με παπά, είτε με σύμφωνο, είτε με ό,τι άλλο.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα τα 40 εδω κ κατι χρονια. Δε ντυνομαι πλεον με τετοια μπλουζακια. Τα τετοια μπλουζακια που ειχα, εχουν αποσυρθει εδω κ καιρο(πανω απο δεκαετια). Λογω χρησης. Να παρω τετοιο μπλουζακι σε αυτη την ηλικια δεν παιζει. Αρα η μονη περιπτωση να βγω εξω με τετοιο μπλουζακι, ειναι να βρεθει ως δια μαγειας καποιο που ειχα χασει εδω κ πολυ καιρο κ να ειναι κ σε καλη κατασταση. Που και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα το βαλω σε κατι αλλο, εκτος απο μπανιο (που θα γινω μουσκεμα μεχρι να φτασω οποτε θελω μπλουζακι που να μη με νοιαζει), ή να βγαλω βολτα την κουταβα (που παλι θελω να φοραω κατι που δε με νοιαζει γιατι με παει ολο σε παρκα κ οικοπεδα με δεντρα κ γινομεθα.. πωπος)

 

Για να μη λεμε μονο για συγκροτηματο μπλουζακια το ιδιο θα συνεβαινε κ με αθλητικο μπλουζακι ομαδας (ειτε της δικης μου, ειτε καποιας που συμπαθω, ειτε παιχτη που συμπαθω). Μονο που εκει τα εχω κοψει απο τα 18 γιατι μου φαινοντουσταν καπως, οχι 20τελη οπως στα συγκροτηματα

 

Τωρα για το πως μου φαινεται οταν βλεπω καποιον πενηνταρη να κυκλοφορει με τετοιο? 

Στο 93,7% των περιπτωσεων δε μου αρεσει. Υπαρχουν ομως οι ελαχιστες εξαιρεσεις, που εχει τετοιον αερα αυτος που το φοραει, που λεω... ρε τον ατιμο.

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου