Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XIV


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Στα τεχνικα του θεματος δεν κατεχω.

 

 

Τώρα μας έπεισες ... :classic_tongue:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τώρα μας έπεισες ... :classic_tongue:

Δεν ασχολουμαι με το πως του καθε (κτηνους) τζαζιστα στο δεξι χερι. Πχ βλεπεις το δεξι του Μπενσον κ λες:

"καλα τον βολευει αυτο? Ειναι καπως ανορθοδοξο"

K μετα παιζει ετσι

 

 

Κ λες βρε @σταδιατανο 🤣

 

Θα κατσω εγω να βγαλω ακρη με τον καθε εξωγηινο δηλαδη...

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Δεν ασχολουμαι με το πως του καθε τζαζιστα στο δεξι χερι. Πχ βλεπεις το δεξι του Μπενσον κ λες:

"καλα τον βολευει αυτο? Ειναι καπως ανορθοδοξο"

K μετα παιζει ετσι

 

 

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/george-benson-picking-technique.1951316/

 

Λοιπόν έριξα μια ματιά και τι ανακάλυψα?

Ότι ο κυρ Wilson έχει φτιάξει και instructional για Benson picking.

Στον λόγο μου δεν το ήξερα.

 

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/george-benson-picking-technique.1951316/

 

Λοιπόν έριξα μια ματιά και τι ανακάλυψα?

Ότι ο κυρ Wilson έχει φτιάξει και instructional για Benson picking.

Στον λόγο μου δεν το ήξερα.

 

 

 

Τουλαχιστον ακουμε κ οι δυο καλα στο ποιον μας θυμιζε 😆!!!!

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Joey DeFrancesco trio.

Είναι το πρώτο βίντεο που δείχνω σε κάποιον που δεν ξέρει τον DeFrancesco. Απίστευτη εκτέλεση, εκτέλεση για Grammy/Oscar/Pulitzer/Mad Award/Χρυσό Σκούφο και ό,τι άλλο βραβείο βρεθεί.😁

O κιθαρίστας κορυφαίος και απολαυστικός, αν και επισκιάζεται από το τέρας δίπλα του. Οι εκφράσεις του αλλά και του ντράμερ σ'αυτά που παίζει ο Joey όλα τα λεφτά. 

Masterclass.💙

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια είμαι σε μία διαρκή φάση εξερεύνησης μουσικών των 50s, 60s, 70s (ειδικά 70s) που πέρασαν κάπως ξώφαλτσα από την εφηβεία μου και έμειναν σαν εκκρεμότητες. Μιλάω κυρίως για blues/rock, southern rock, funk και soul ακούσματα από καλλιτέχνες που ενώ τους ήξερα και εκτιμούσα, ουσιαστικά γνώριζα ένα δυο κομμάτια τους μόνο, και κάπου χάθηκαν όταν ήρθα σε επαφή (μπήκα με τα μπούνια πιο σωστά) με jazz, fusion και λοιπές αρρώστιες... κάπως έτσι την περασμένη δεκαετία έχω καθυστερημένα αγαπήσει τους Little Feat, τον JJ Cale, τον Θεό Sly και τη φαμίλια Stone, τον Dr. John, τους The Meters, ακόμα και τους Santana, που μικρότερος είχα γνωρίσει μονάχα επιφανειακά.

 

Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν, πρόσφατα έκανα ένα γρήγορο πέρασμα από τη δισκογραφία του Johnny Winter, και αφού συνειδητοποίησα για τι περίπτωση μεγάλου παίκτου μιλάμε, γουστάρω άσχημα με την πιο rock φάση του, και συγκεκριμένα το άλμπουμ "Saints & Sinners". Και παραθέτω το παρακάτω άσμα από εκεί...

 

Συμπληρώνω δε με λίγο από  Αιδεσιμότατο για να μπαλανσάρει το Τέξας...

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο αγαπημένος μου κιθαρίστας τα τελευταία 3-4 χρόνια. Δεν τολμάω να προσπαθήσω να παίξω έτσι, αλλά γουστάρω κάργα να τον ακούω. Και στο live ήταν τοπ

 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου