Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Γι αυτό ακριβώς πιστεύω πως η προσκόλληση στην επιστήμη - όσον αφορά στη δημιουργία - δεν είναι τίποτε άλλο παρά άλλη μια θρησκεία.

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει μια και μοναδική αλήθεια δεν εξισώνει όλες τις απόψεις.

Γι αυτό τον λόγο όταν σπάσεις το πόδι σου πας σε έναν ορθοπεδικό και όχι στον μάγο του χωριού.

Ιατρικά λάθη συμβαίνουν και δεν έχουμε το φάρμακο για τον καρκίνο αλλά οι πιθανότητες να ξαναπερπατήσεις πίνοντας αίμα τράγου με φτερά καρδερίνας είναι σημαντικά λιγότερες.

 

Και όσον αφορά στη δημιουργία ισχύει το ίδιο.

Δεν υπάρχει μια θεωρία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η δική μου άποψη (βάλε εδώ μια μπαρούφα) έχει ίδια σημασία με του Χόκινγκ.

Η επιστήμη αναγνωρίζει τα λάθη της και εξελίσσεται, οι θρησκείες ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panorios είπε

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει μια και μοναδική αλήθεια δεν εξισώνει όλες τις απόψεις.

Γι αυτό τον λόγο όταν σπάσεις το πόδι σου πας σε έναν ορθοπεδικό και όχι στον μάγο του χωριού.

Ιατρικά λάθη συμβαίνουν και δεν έχουμε το φάρμακο για τον καρκίνο αλλά οι πιθανότητες να ξαναπερπατήσεις πίνοντας αίμα τράγου με φτερά καρδερίνας είναι σημαντικά λιγότερες.

 

Και όσον αφορά στη δημιουργία ισχύει το ίδιο.

Δεν υπάρχει μια θεωρία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η δική μου άποψη (βάλε εδώ μια μπαρούφα) έχει ίδια σημασία με του Χόκινγκ.

Η επιστήμη αναγνωρίζει τα λάθη της και εξελίσσεται, οι θρησκείες ποτέ.

 

Στο πρώτο σκέλος έχω απαντήσει ήδη. Ωραία τα καλούδια της επιστήμης, τα θέλουμε.

 

Στο δεύτερο, πρέπει να καταλάβεις πως ο Χόγκιγκ δεν είναι παρά μια μικροσκοπική κουράδα μέσα στην τεράστια χέστρα του σύμπαντος. Η άποψη του για τη δημιουργία του σύμπαντος είναι πιο σημαντική από τη δική μου, όσο είναι και της αρχηγού ακρίδας από το στρατιώτη ακρίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panorios είπε

 

 

Και όσον αφορά στη δημιουργία ισχύει το ίδιο.

Δεν υπάρχει μια θεωρία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η δική μου άποψη (βάλε εδώ μια μπαρούφα) έχει ίδια σημασία με του Χόκινγκ.

 

 Και εδω ακριβως ειναι το λαθος.

 

 Ειναι λαθος λογικης η επικληση στη αυθεντια, οταν η αυθεντια αυτη ασχολειται με ενα εντελως διαφορετικο πεδιο της ειδικοτητας της.

 

 Το να επικαλεισαι τον Χοκινγκ για τις ιδιοτητες της μαυρης τρυπας ειναι σωστο. Να τον επικαλεισαι ομως για τα προαιωνια ερωτηματα "ποιοι ειμαστε, που παμε, ποιο σεντερφορ να παρει η θρυλαρα" ειναι εντελως λανθασμενο. Η αποψη του δεν εχει κανενα ειδικο βαρος σε σχεση με οποιουδηποτε αλλου.

 

 Βεβαια αυτη την απρεπεια, να βγαινει η επιστημη απο το πεδιο ορισμου της, την ξεκινησε ο ιδιος ο Χοκινγκ και οι συν αυτω, με βιβλια- πατσαβουρες που δεν εχουν και μεγαλη διαφορα απο του Λιακοπουλου.

 

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χόκινγκ ήταν τετραπληγικος και μέσα από το μεγάφωνο στο λαρύγγι του μίλαγε ένας δικός μας δηλαδή homo divinorum με σκοπό να αποβλακωσει πλήρως τους homo sapiens. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο Χοκινγκ ηταν αξιοθαυμαστος που πολεμησε σαν ηρωας τη σκληροτητα της ζωης. Το οτι εκανε και το τρολαρισμα του για να πουλησει τα βιβλια του δεν μας επιτρεπει ρε Κβαντικη να λεμε τετοιες μπαρουφες, ελεος, λιγο σεβασμο.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο Χόκινγκ ήταν τετραπληγικος και μέσα από το μεγάφωνο στο λαρύγγι του μίλαγε ένας δικός μας δηλαδή homo divinorum με σκοπό να αποβλακωσει πλήρως τους homo sapiens. 

 

Άργησες.

Σε θέλαμε νωρίτερα.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Άργησες.

Σε θέλαμε νωρίτερα.

Τα έχω ξαναπεί αλλά λίγοι καταλαβαινουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα έχω ξαναπεί αλλά λίγοι καταλαβαινουν. 

 

Λέω για τα χθεσινά και τα προχθεσινά.

Πήγαινε μερικές σελίδες πίσω και τοποθετήσου, επί των θεμάτων που ετέθησαν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manosx είπε

Ειναι λαθος λογικης η επικληση στη αυθεντια, οταν η αυθεντια αυτη ασχολειται με ενα εντελως διαφορετικο πεδιο της ειδικοτητας της.

Τι εννοείς; Η θεωρητική κοσμολογία ήταν το αντικείμενο του.

Μήπως ψάχνουμε διαφορετικές απαντήσεις;

Το πως, θα το απαντήσει η φυσική, το γιατί, μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου