Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MarLog είπε

το σεξ είναι ΠΟΛΥ πιο χαλαρωτικό από την ΑΙ

To σεξ με την ΑΙ να δεις...

https://shorturl.at/hrsOZ

 

image.thumb.png.a9c0f348d38b26a6e69838b4a53f03bf.png

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Ε, είναι στη φύση του. Εμφανίζεται και δεν εμφανίζεται.

Τι μου θύμισες τώρα ;

Κάτι που εμφανίζεται και δεν εμφανίζεται ή , που εμφανίζεται όταν ρίξεις μια ματιά αλλά μπορεί και να μην είχε εμφανισθεί αν δεν είχες ρίξει τη ματιά .... και επί πλέον μπορεί να είχε παρατηρηθεί και εδώ και εκεί ταυτόχρονα....χαχααχχαχααχ

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζούμε σε έναν "κόσμο" ... (είναι άραγε ένας ;) όπου οι πιθανότητες καθορίζουν αν όχι τα πάντα-όλα , οπωσδήποτε πολλά στοιχεία αυτής της ζωής.
Εξ όσων φαίνεται ο μικρόκοσμος είναι το βασίλειο των πιθανοτήτων.
Αλλά και σε μεγαλύτερη κλίμακα πρέπει να έχουμε υπόψη μας την πιθανοκρατία και να μην τη θυμόμαστε επιλεκτικά. Δεν είναι κακό να διατηρούμε επιφυλάξεις για πολλά και διάφορα...

Δεν είναι κακό να βλέπουμε και πιο πέρα από αυτό που θέλουν να μας επικοινωνήσουν...διότι όλα είναι πιθανά...σχεδόν όλα !
Η πιθανοκρατία όμως δεν αναιρεί την αιτιοκρατία. Ίσως για κάποιο λόγο να υπάρχουν αμφότερες και η μία να συμπληρώνει την άλλη.
Ας τις ανακατέψουμε όμως ..ελπίζω εποικοδομητικά..
Αν παίξουμε ένα τυχερό παιγνίδι υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να κερδίσουμε.
Αν δεν παίξουμε, δεν έχουμε καμία πιθανότητα να κερδίσουμε !!!!!!!!!!!!!
Παίζουμε λοιπόν κάποια μέρα και το αποτέλεσμα είναι ευτυχές !! Γινόμαστε πλούσιοι...και η αιτία που γίναμε πλούσιοι , η αιτία που παντού θα διαλαλούμε , ήταν ότι παίξαμε . Και θα το πούμε τόσες φορές σε τόσους πολλούς που ακόμη κι εμείς ... θα το πιστέψουμε !
Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί και το αντίστροφο ότι, η αιτία που κάποιοι παραμένουν πτωχοί σε όλη τη ζωή τους είναι ότι δεν παίζουν τυχερά παιγνίδια.
Και ερωτώ , εμείς γίναμε πλούσιοι επειδή παίξαμε ;
Διότι έπαιξαν κι άλλοι, πάρα-πάρα πολλοί αλλά, ποτέ δεν κέρδισαν...αρκετοί μάλιστα  έχασαν κι ότι είχαν !
Οπότε , είτε το αποτέλεσμα που προέκυψε σε μας δεν συνδέεται με το αίτιο είτε, το αίτιο δεν είναι αυτό που φαίνεται.
Και πράγματι η αληθινή αιτία είναι ότι, έχει στηθεί μια μηχανή, η οποία παίρνει πάρα πολλά από πάρα πολλούς , δίνει μπόλικα σταθερά έσοδα σε ορισμένους και κάνει κάποια "δωράκια" σε ελάχιστους.
Οπότε, η ίδια αιτία που εμάς τους ελάχιστους μας έκανε πλούσιους προκαλεί χασούρα σε πάρα πολλούς ενώ, οδηγεί και κάποιους άλλους στην καταστροφή.
Ηρθε η ώρα λοιπόν να συμπληρώσω μια φράση :
Αν δεν παίξουμε τότε, δεν έχουμε καμία πιθανότητα να κερδίσουμε μα και καμία πιθανότητα να αποκτήσουμε μία ακόμη κακή συνήθεια !!
Καλή συνέχεια.....

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fanisatt είπε

παίξουμε, δεν έχουμε καμία πιθανότητα να κερδίσουμε !!!!!!!!!!!!!

Κερδίζεις αυτά που θα έχανες αν έπαιζες 😂

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την ίδια την "επιστήμη", η ίδια η θεωρία πιθανοτήτων και η στατιστική αναιρούν οποιαδήποτε θεωρία για τη γέννηση αυτού που αντιλαμβανόμαστε ως σύμπαν. Δεν είμαστε καν κοντά.

 

200.000.000.000.000.000.000.000.000 αστέρια σε 14.000.000.000 έτη.

 

Σε μία απεραντότητα χωροχρόνου όπου η άγνοιά μας για αυτήν είναι απείρως πολλαπλάσια από αυτή του μυρμηγκιού σε σχέση με όσα γνωρίζει ο άνθρωπος, πραγματικά πρέπει κάποιος να είναι όχι απλά αφελής αλλά γελοίος για να επιμένει πως γνωρίζει τη γενεσιουργό αιτία. Φαντάσου τα σκουλήκια να συμφωνούν μεταξύ τους πως ανακάλυψαν πως δημιουργήθηκε το σύμπαν και είναι και σίγουρα, πραγματικά ηλίθιο.

 

Δε θέλει πολύ μυαλό. Πραγματικά όμως. Δύο απλές συνδέσεις είναι. Και απλά ανατρέχεις στο παρελθόν και βλέπεις πόσα εκατομμύρια φορές η "επιστήμη" ΄έχει αλλάξει την μέχρι πρότινος "πραγματικότητα". Καλή η τηλεόραση, το λαπτοπ, το αυτοκίνητο και το αεροπλάνο, απλά αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την εξήγηση της δημιουργίας.

 

Όσοι είναι τυφλά προσκολλημένοι στην επιστήμη ως φορέα της μοναδικής αλήθειας για τη δημιουργία, δεν είναι τίποτε άλλο παρά απλώς φανατικοί πιστοί.

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

....επιστήμη ως φορέα της μοναδικής αλήθειας για τη δημιουργία........

Μα η Επιστήμη είναι διαδικασία, είναι πορεία, είναι εξέλιξη προς την αλήθεια, την οποία φτάνει ασυμπτωτικά: πάντα θα ξέρουμε όλο και περισσότερα και πάντα θα υπάρχει κάτι επόμενο να ανακαλυφθεί (και αυτό δίνει κίνητρο στον επιστήμονα). 

 

 

 

Ας πω και εγώ την αιρετική μου σαχλαμάρα (και ας είμαι θεωρητικά και εγώ επιστήμονας - με πολυ μικρό "ε") : η επιστημονική πρόοδος είναι άλλη μία έκφανση του ανθρώπινου εγωισμού και ματαιότητας, αν σκεφτούμε ότι (για άλλη μια φορά) είμαστε παγιδευμένοι σε μία ωραία συζήτηση που βγάζει νόημα όταν έχεις λύσει τα βασικά πρόβληματά σου (πχ εχεις πόσιμο νερό).

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Μα η Επιστήμη είναι διαδικασία, είναι πορεία, είναι εξέλιξη προς την αλήθεια, την οποία φτάνει ασυμπτωτικά: πάντα θα ξέρουμε όλο και περισσότερα και πάντα θα υπάρχει κάτι επόμενο να ανακαλυφθεί (και αυτό δίνει κίνητρο στον επιστήμονα). 

 

 

 

Ας πω και εγώ την αιρετική μου σαχλαμάρα (και ας είμαι θεωρητικά και εγώ επιστήμονας - με πολυ μικρό "ε") : η επιστημονική πρόοδος είναι άλλη μία έκφανση του ανθρώπινου εγωισμού και ματαιότητας, αν σκεφτούμε ότι (για άλλη μια φορά) είμαστε παγιδευμένοι σε μία ωραία συζήτηση που βγάζει νόημα όταν έχεις λύσει τα βασικά πρόβληματά σου (πχ εχεις πόσιμο νερό).

 

Δε διαφωνώ σε τίποτα απ'όσα λες. Ίσα-ίσα προσυπογράφω τα πάντα (κι εγώ "επιστήμονας" είμαι, άλλωστε όλοι όσοι έχουμε ένα πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ και εργαζόμαστε σε έναν "επιστημονικό" τομέα έτσι βαπτιζόμαστε κι ας μην ξέρουμε πόσο αλάτι να ρίξουμε στο φαί).

 

Αυτό που λες άλλωστε Μα η Επιστήμη είναι διαδικασία, είναι πορεία, είναι εξέλιξη προς την αλήθεια, την οποία φτάνει ασυμπτωτικά: πάντα θα ξέρουμε όλο και περισσότερα σημαίνει αυτό ακριβώς, πως δεν τα ξέρουμε όλα - άρα σίγουρα κάνουμε λάθος σε πάρα πολλά

 

Γι αυτό ακριβώς πιστεύω πως η προσκόλληση στην επιστήμη - όσον αφορά στη δημιουργία - δεν είναι τίποτε άλλο παρά άλλη μια θρησκεία. Απλά οι ιθαγενείς θαμπώνονται από τους καθρέφτες (βλέπε υλικά αγαθά - βελτίωση ποιότητας ζωής) και δε μπορούν να δουν παραέξω - δηλαδή πόσο πραγματικά δίνονται εξηγήσεις για την προέλευσή μας εδώ και πόσο μπορεί αυτές να είναι πειστικές σε ένα χάος χώρου, χρόνου, διαστάσεων και πιθανοτήτων.

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Όσοι είναι τυφλά προσκολλημένοι στην επιστήμη ως φορέα της μοναδικής αλήθειας ... κλπ κλπ

Σε διάβασα , με βρίσκουν σύμφωνο αυτά που γράφεις , ήθελα όμως να προσθέσω κάτι ειδικά σ΄ αυτό το σημείο. Τυγχάνει να είμαι προσκολλημένος και πιστός στην επιστήμη αλλά ... όχι και στους "επιστήμονες" ! Εξ όσων φαίνεται τουλάχιστον μόνον αλήθειες προκύπτουν από την επιστημονική έρευνα και κακά τα ψέμματα , δεν είναι δωρεάν αυτές οι αλήθειες , όλοι μας συμμετέχουμε σε αυτό , όλοι πληρώνουμε κάποιο αντίτιμο , επειδή ανήκουμε σε μια πολιτισμένη κοινωνία και απολαμβάνουμε τα οφέλη του πολιτισμού !

Η επιστήμη είναι ότι πιο ακέραιο και αληθινό έχουμε δημιουργήσει !! Μελετάει , θεωρεί , παρατηρεί και καταλήγει σε συμπεράσματα. Δεν είναι παπατζής η επιστήμη , πλην όμως , δεν ισχύει το ίδιο και για όσους την υπηρετούν...επειδή δεν υπηρετούν μόνον ή, ακριβώς ή, κατά προτεραιότητα το επιστημονικό πεδίο  !!

Για ορισμένους εξ' αυτών , ασχέτως περγαμηνών και ειδικότητας, έχει μεγαλύτερη σημασία η δική τους "προώθηση" (γενικώς...) και η δική τους "ευμάρεια" και η δική τους ... χρηματοδότηση (ω ναι....) από τη σημασία που έχει το να είσαι επιστήμονας.

Οπότε αν αναμίξεις την επιστήμη της πυρηνικής φυσικής με την ιατρική έχεις φιλάνθρωπα αποτελέσματα αλλά αν την αναμίξεις με τα πολιτικο-στρατιωτικά έχεις πυρηνικές κεφαλές...έτοιμες για όλα !

Θα έρθω όμως και στο θέμα της "δημιουργίας" για το οποίο ίσως ενδιαφέρεσαι περισσότερο.

Υπάρχει εκείνη η "σχολή" επιστημόνων που απορρίπτει εντελώς την πιθανότητα σκόπιμης δημιουργίας και θεωρούν όλο τούτο το πανηγύρι που λέγεται σύμπαν και ζωή ως αποτέλεσμα τυχαίων γεγονότων ,  υπάρχουν κι άλλες "σχολές" όμως  , επιστημόνων φυσικά και όχι παπατζήδων ! Άλλος λοιπόν θα σου πει ότι κάπου (που ; αφου δεν υπήρχε τίποτε )  - κάποτε (πότε ; αφού δεν υπήρχε χρόνος όχι απλά γήινος - δεν υπήρχε τίποτε..) έγινε μια μεγάααααλη έκρηξη , οι μεταπτώσεις του κβαντικού κενού αφού ,  κλπ κλπ κλπ .  Και θα το συμπληρώσουν όπου να είναι αφού εκπονηθεί μια πλήρης θεωρία για την κβαντική βαρύτητα. Πςςςςςςςςςςςς........!!!

Ένας άλλος θα σου πει ... καλά έκανε κι έγινε η super έκρηξη, εξάλλου αυτό έχει μάλλον αποδειχθεί πειραματικά αλλά, γιατί έγινε τυχαία και όχι εξ΄επίτηδες ; Δεν είναι όλα πιθανοκρατία στον μακρόκοσμο.... Κι ερωτώ εγώ που δεν είμαι επιστήμονας και λέω το μακρύ μου και το κοντό μου : Πως το ξέρουμε ότι κάποιοι εξωγήινοι από ένα άλλο σύμπαν (από τα πολλά ντε που ήδη φτιάχνουμε σε εξομοιώσεις έτσι για πλάκα...χαχαχα) δεν το έστησαν όλο τούτο ;  Γιατί όχι δηλαδή ;

Κι ενώ κάπου φτιάχνουμε σύμπαντα κατά παραγγελία σε ειδικούς υπολογιστές , σκάει μια σπίθα στην Εύβοια και καίγεται η μισή...  Βρέχει λιγάκι και πνιγόμαστε ... ακόμη... !

Μεγαλοπιανόμαστε .... μας αρέσει .... είναι στο DNA μας...!!

  • Συμφωνώ 2

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο περισσότερο θα εξελίσσεται και θα εφαρμόζεται η επιστήμη, τόσο περισσότεροι επιστήμονες θα πεινάνε. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλέσατε άλλη μια φορά και θα σας λυσω το πρόβλημα.

Πριν από 5-6 χιλιάδες χρόνια o homo sapiens ξεπήδησε ως παρακλάδι του homo neaderdalensis.

Ο homo sapiens εξαφάνισε τον homo neaderdalensis με διάφορους τρόπους που δεν είναι επί της παρούσης.

Πριν από 2000 χρόνια εμφανίστηκε ένα νέο είδος ονόματι homo divinorum δηλαδή ο θεϊκός άνθρωπος.

Όπως καταλαβαίνετε ισχύουν και οι δύο θεωρίες ,δηλαδή και της εξέλιξης και της δημιουργίας. Υπάρχουν άνθρωποι που κατάγονται από τον πίθηκο και άλλοι τον Θεό.

Ως εκ τούτου ο homo divinorum θα εξαφανίσει τον homo sapiens κυρίως μέσω εμβολιασμού, αλλαγής φύλου ,διατροφή με κατσαρίδες κτλ.

Τα υπόλοιπα περί επιστήμης,  θεωριών,τεχνητής νοημοσύνης κτλ είναι ανάξια συζήτησης. 

Αν ρωτάτε πως τα ξέρω όλα αυτά είναι διότι ανήκω στο είδος homo divinorum.Και όσοι δεν τα γνωρίζετε είναι διοτι είστε homo sapiens και καταλαμβανετε πολύτιμο χώρο.

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου