Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Περαστικά Πιλάρα μου!❤️

 

 

Δεν έχω τίποτε Γιώργη. Επικαλέστηκα δικαιολογία Μοντυ Παηθον για να δικαιολογήσω το λάθος. Ήταν αργά. Τα μάτια κλείνανε βλέπεις

  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Επικαλέστηκα δικαιολογία Μοντυ Παηθον για να δικαιολογήσω το λάθος. Ήταν αργά. Τα μάτια κλείνανε βλέπεις

Έλα μωρέ καημένε, εδώ η μισή ομάδα προγραμματίζανε πόδια το δευτερόλεπτο κι η άλλη μισή μέτρα το δευτερόλεπτο και αφήσανε κρατήρα στον άρη, για μια μετατροπή στις 3 το πρωί κάνεις έτσι εσύ;😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ρε παιδιά λέτε και ξαναλέτε για μεγάλες αποστάσεις.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είναι μεγάλες.

Μήπως είναι μεγάλες λόγω της δικής μας διάρκειας ζωής?

Μήπως λόγω της δικής μας τεχνολογίας μετακίνησης?

Μήπως είναι μεγάλες λόγω της δικής μας αντίληψης περί σύμπαντος και φυσικών δυνάμεων?

 

Τελικά είμαστε απίστευτοι εγωιστές σαν είδος.

Όλα τα μετράμε με τα δικά μας μέτρα.

 

EDIT: Το σίγουρο (για μένα) είναι ότι στον κόσμο μας (τον δικό μας κόσμο) βρίσκονται και ζουν δίπλα μας υπάρξεις και οντότητες που δεν αντιλαμβανόμαστε καν (κάποιοι λίγοι ίσως, και πάλι με μεγάλη παραμόρφωση-όχι 

Οπωσδήποτε θα μπορούσαν κάποιοι άλλοι πολύ παλαιότεροι από μας να έχουν αναπτύξει τεχνολογιες που δεν μπορουμε να διανοηθουμε, έτσι ώστε να είναι σε θεση να μετακινούνται στο διάστημα με αλλόκοτους τρόπους ,( σκουληκότρυπες , δεν ξέρω τι άλλο, κλπ). Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν 'hard evidence' για κάτι τέτοιο. Είναι επίσης πιθανόν να είναι και οι ίδιοι αλλόκοσμα διαφορετικοι απο μας . Οπότε ,έτσι πιθανολογώντας ,χωρίς τεκμήρια όμως, λέμε- λένε οτι μπορεί να βρίσκονται και δίπλα μας  χωρις να παιρνουμε χαμπαρι. Και πουλάνε πολύ αυτές οι αφηγήσεις....κινήθηκε πολύ χρήμα με αυτές τις ιστοριες, γυριστηκαν κινηματογρ. παραγωγές, πουληθηκαν βιβλια  , τονώθηκαν τουριστικα τοπικες οικονομιες , πουληθηκαν διαφημισεις κλπ κλπ.....

 

 

 

  • Like 1

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fanisatt είπε

Οπωσδήποτε θα μπορούσαν κάποιοι άλλοι πολύ παλαιότεροι από μας να έχουν αναπτύξει τεχνολογιες που δεν μπορουμε να διανοηθουμε, έτσι ώστε να είναι σε θεση να μετακινούνται στο διάστημα με αλλόκοτους τρόπους ,( σκουληκότρυπες , δεν ξέρω τι άλλο, κλπ). Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν 'hard evidence' για κάτι τέτοιο. Είναι επίσης πιθανόν να είναι και οι ίδιοι αλλόκοσμα διαφορετικοι απο μας . Οπότε ,έτσι πιθανολογώντας ,χωρίς τεκμήρια όμως, λέμε- λένε οτι μπορεί να βρίσκονται και δίπλα μας  χωρις να παιρνουμε χαμπαρι. Και πουλάνε πολύ αυτές οι αφηγήσεις....κινήθηκε πολύ χρήμα με αυτές τις ιστοριες, γυριστηκαν κινηματογρ. παραγωγές, πουληθηκαν βιβλια  , τονώθηκαν τουριστικα τοπικες οικονομιες , πουληθηκαν διαφημισεις κλπ κλπ.....

 

 

 

Γενικά το κέρδος και το χρήμα είναι το όλο θεματάκι. Αν παρακολουθήσει κάποιος μερικά επιστημονοταλιμπάν κανάλια στο γιουτουμπ, θα πειστεί ότι είναι πολύ εύκολο (αν όχι φέτος, του χρόνου), να πάμε στον άρη, και να φτιάξουμε πολυκατοικίες ή υποκατοικίες, και να αρχίσουμε να μεταλλεύουμε και να σου πέρα δώθε τα ταξί κάθε μέρα για τη γη (ποιος ασχολείται με τα παράθυρα μεταφορών, τέρμα γκάζι στην ευθεία και χειρόφρενο όταν φτάσουμε), θα ρίξουμε και 5 πυρηνικά για να φτιάξουμε φαινόμενο θερμοκηπίου να ζεστάνει λίγο μην κυκλοφορούμε με τα μάλλινα τα κίτρινα του στρατού, θα βάλουμε και 5-6-12-360 δορυφόρους-πηνία στο μέγεθος χώρας να του φτιάξουμε μαγνητικό πεδίο, απλά πράματα ρε παιδί μου. Αν είναι να πάμε και παραέξω, διαστρικά, ή θα βάλουμε παίχτες του μπιγκμπράδερ, που αντέχουν τον εγκλεισμό, ή θα τους βάλουμε στην κατάψυξη για κανα δύο τρία πέντε χρόνια, και τους ξυπνάμε αν φτάσουν. Δεν υπάρχει δε μπορώ, υπάρχει δε θέλω!

 

Κατα τα άλλα, πνίγονται εκατοντάδες, ολόκληρες χώρες έχουν μετατραπεί σε σκουπιδοτόπους άλλων χωρών, άλλοι δεν έχουν βρακί να βάλουν στον κώλο τους, κι άλλοι έχουν λεφτά για πέταμα. Άλλοι υπογράφουν συμφωνίες για μείωση των ρύπων και μετά πασπατεύουν τα στοιχεία, άλλοι λένε πριτς δεν υπογράφω καθόλου.

 

Ακόμα και στο θέμα ΑΙ, βγαίνουν επιστήμονες και λένε μήπως να την αράξουμε λίγο να το δούμε κάπως πιο ψύχραιμα το θέμα, αλλά τους κρατάνε στο χορό, σου λέει θες να σταματήσεις εσύ να συνεχίσει ο κινέζος, ο ρώσος, ο τρομοκράτης, ο οχτρός να ξεκλειδώσει τα μυστικά της εξουσίας/βίας στον συνάνθρωπο προόδου;;; Οπότε, αυτά τα πανανθρώπινα είναι λίγο ουτοπορομαντικά. Έτσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γενικά το κέρδος και το χρήμα είναι το όλο θεματάκι. Αν παρακολουθήσει κάποιος μερικά επιστημονοταλιμπάν κανάλια στο γιουτουμπ, θα πειστεί ότι είναι πολύ εύκολο (αν όχι φέτος, του χρόνου), να πάμε στον άρη, και να φτιάξουμε πολυκατοικίες ή υποκατοικίες, και να αρχίσουμε να μεταλλεύουμε και να σου πέρα δώθε τα ταξί κάθε μέρα για τη γη (ποιος ασχολείται με τα παράθυρα μεταφορών, τέρμα γκάζι στην ευθεία και χειρόφρενο όταν φτάσουμε), θα ρίξουμε και 5 πυρηνικά για να φτιάξουμε φαινόμενο θερμοκηπίου να ζεστάνει λίγο μην κυκλοφορούμε με τα μάλλινα τα κίτρινα του στρατού, θα βάλουμε και 5-6-12-360 δορυφόρους-πηνία στο μέγεθος χώρας να του φτιάξουμε μαγνητικό πεδίο, απλά πράματα ρε παιδί μου. Αν είναι να πάμε και παραέξω, διαστρικά, ή θα βάλουμε παίχτες του μπιγκμπράδερ, που αντέχουν τον εγκλεισμό, ή θα τους βάλουμε στην κατάψυξη για κανα δύο τρία πέντε χρόνια, και τους ξυπνάμε αν φτάσουν. Δεν υπάρχει δε μπορώ, υπάρχει δε θέλω!

 

Κατα τα άλλα, πνίγονται εκατοντάδες, ολόκληρες χώρες έχουν μετατραπεί σε σκουπιδοτόπους άλλων χωρών, άλλοι δεν έχουν βρακί να βάλουν στον κώλο τους, κι άλλοι έχουν λεφτά για πέταμα. Άλλοι υπογράφουν συμφωνίες για μείωση των ρύπων και μετά πασπατεύουν τα στοιχεία, άλλοι λένε πριτς δεν υπογράφω καθόλου.

 

Ακόμα και στο θέμα ΑΙ, βγαίνουν επιστήμονες και λένε μήπως να την αράξουμε λίγο να το δούμε κάπως πιο ψύχραιμα το θέμα, αλλά τους κρατάνε στο χορό, σου λέει θες να σταματήσεις εσύ να συνεχίσει ο κινέζος, ο ρώσος, ο τρομοκράτης, ο οχτρός να ξεκλειδώσει τα μυστικά της εξουσίας/βίας στον συνάνθρωπο προόδου;;; Οπότε, αυτά τα πανανθρώπινα είναι λίγο ουτοπορομαντικά. Έτσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον.

....έτσι ακριβώς...!

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

 

Για αυτό το λόγο θεωρώ πως παρεξηγήσες το εγωιστικό της προσέγγισης μου. Κάνω τη σύγκριση με.. ανθρώπινη μάτια

 

Με παρεξηγήσατε οι περισσότεροι.

Δεν παρεξήγησα την προσέγγισή σου.

Είπα ότι είναι εγωιστικό το να τα μετράμε όλα με τα δικά μας μέτρα.

 

 

9 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

@fusiongtr Επίσης το εγωιστικο για εμένα είναι να προσπαθείς να εκτιμήσεις κ να φανταστείς τι υπάρχει εκεί έξω (αν υπάρχει κάτι) κ να το κάνεις αυτό ανθρωποκεντρικά.

 

Ακριβώς αυτό είπα.

Για μας είναι τεράστια απόσταση.

Αλλά για άλλους δεν ξέρω, μπορεί να μην υπάρχει καν απόσταση όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς.

 

Όσο για τις οντότητες που είπα, δεν εννοούσα κάτι έξω από την γη.

Εννοούσα κάτι που είναι εδώ, αλλά έξω από τον δικό μας κόσμο.

Κάτι σαν συνείδηση, που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις.

  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτεστε τις αποστάσεις ξεκάθαρα με ευκλείδειο τρόπο. Όχι με κβαντικό. Στην Κβαντομηχανικη τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, ξεφεύγουν ακόμα και από την τρισδιάστατη αντίληψη μας, ακόμα και από την αντίληψη των ΕΠΙΣΤΗΜΌΝΩΝ που ερευνούν τη θεωρία. 

 

 Εγω αυτή τη στιγμή που μιλάμε και σύμφωνα με την αστροφυσική θεωρία, βρίσκομαι παντού στο σύμπαν. Δεν χρειάζεται καν να μεταφερθώ σύμφωνα με προεκτάσεις της μποζονικης θεωρίας Ένα ταχυονιο χωρίς ενέργεια έχει άπειρη ταχύτητα. 

 

 

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι μόνο οι αποστάσεις μεγάλες, είναι και το φως που πάει απελπιστικά αργά για την κοσμική κλίμακα.   

Και στη γήινη κλίμακα δηλαδή δεν είναι τόσο μεγάλη η ταχύτητα του φωτός.

Ο χρόνος που χρειάζεται να πάει και να έρθει το φως μέσα σε ένα δωμάτιο μπορεί πλέον να μετρηθεί με παλμογράφο των 100 ευρώ. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν θα αλλάξει.

 

Θα πουλήσουμε το φούμαρο πως η μουσική από AI ακούγεται τεχνητή, "ψηφιακή", χωρίς πραγματικό συναίσθημα και ψυχη. Αν το προμοτάρουμε σωστά θα ακολουθήσει η μάζα.

 

Με τόση εξάσκηση σε ξύλα, μαγνήτες,  ψηφιακά versus λάμπα κλπ τόσες δεκαετίες, αυτό θα είναι παιχνιδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Ακριβώς αυτό είπα.

Για μας είναι τεράστια απόσταση.

Αλλά για άλλους δεν ξέρω, μπορεί να μην υπάρχει καν απόσταση όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς.

 

 

Η αποσταση ειναι απλα μια αποσταση. Αν δε μπεις στη λογικη να την ερμηνευσεις, να την συγκρινεις δεν ειναι ουτε μεγαλη, ουτε μικρη. Αποκτα επιθετικο προσδιορισμο, αναλογα με το ποιος κανει την.. περιγραφη κ για ποιο λογο. Για εμας λοιπον, σημερα, αυτες ειναι μεγαλες αποστασεις (για να επιχειρησουμε να τις καλυψουμε)

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Όσο για τις οντότητες που είπα, δεν εννοούσα κάτι έξω από την γη.

Εννοούσα κάτι που είναι εδώ, αλλά έξω από τον δικό μας κόσμο.

Κάτι σαν συνείδηση, που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις.

ΑΦΤΗ η κουβεντα που ανοιξες γεροντα αν κ εχει πολυ ενδιαφερον, αν συνεχιστει θα μας παρουν με τα γιαουρτια

 

Ειναι καθαρα μεταφυσικη κ εχει να κανει με τα πιστευω κ τις πεποιθησεις του καθενος. Ενα ενδιαφερον για εμενα στο πως το εθεσες ειναι ο προσδιορισμος οντοτητες. Το πως παρατηρουμε τον κοσμο με τις αισθησεις μας ειναι  ασυμφωνο με το πως τον περιγραφει η επιστημη μας. Ισως ειμαστε ενας κωδικας, ενα ματριξ κ η πραγματικη μας φυση ειναι τελειως αλλου κ διαφορετικη. Κ ισως αυτες οι οντοτητες ειμαστε εμεις απ'εξω που προσπαθουμε να μας πουμε κατι. Κ ισως αν συνεχισω να φαω εγω το πρωτο γιαουρτι😛

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου