Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 4 μονο αν παρεις απο τις θεσεις του, ειναι αρκετο αν το συνειδητοποιησεις να πεις απο μονος σου ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ!?!

 

Εχω βαρεθει να το λεω καθε φορα που με ρωτανε αν πιστευω στα ζωδια. Για να παρω την απαντηση τοτε γιατι ειναι επιστημη? 😡

 

Οταν λοιπον ο μεσος φορεας αυτων των αποψεων θεωρει τον Χορταρεα επιστημονα δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις γιατι εχουν τοσο περαση οι θεωριες συνομωσιας

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, ο Χορταρέας και η Άση Μπήλιου (η οποία btw είναι και μακρινή συγγενής μου😛θεωρούνται Guru και βγάζουν ένα σκασμό λεφτά απ΄τους αφελείς. Το ότι εν έτει 2023 τηλεοπτικές εκπομπές στα μεγαλύτερα κανάλια πληρώνουν αστρολόγους σε καθημερινή βάση για να λένε τις μπαρούφες τους, δείχνει τα μαύρα χάλια μας.
Το συγκεκριμένο βίντεο το έχω στείλει κατά καιρούς σε πολύ κόσμο, και μόνο μία φίλη μου είπε ένα "ευχαριστώ" γιατί κατάλαβε ότι η αστρολογία είναι για τα πανηγύρια, όλοι οι υπόλοιποι/ες είτε δεν είπαν τίποτα είτε μου την είπαν🙄 ("άντε ρε με τον καραγκιόζη, που θα μιλήσει αυτός για την...επιστήμη της αστρολογίας" και άλλα τέτοια😆).

Κάποιων το τραβάει ο οργανισμός τους το δούλεμα, άστους λοιπόν στην κοσμάρα τους. Κι ο Χορταρέας δηλαδή (που είχε γίνει και παπάς σε κάποια φάση) πως θα ζήσει, κλέφτης θα γίνει?...😌

 

image.png.fbe852978f49477d0ff453858b427766.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

να μας επισκεφτουν απο τοσο μεγαλες αποστασεις

 

Ρε παιδιά λέτε και ξαναλέτε για μεγάλες αποστάσεις.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είναι μεγάλες.

Μήπως είναι μεγάλες λόγω της δικής μας διάρκειας ζωής?

Μήπως λόγω της δικής μας τεχνολογίας μετακίνησης?

Μήπως είναι μεγάλες λόγω της δικής μας αντίληψης περί σύμπαντος και φυσικών δυνάμεων?

 

Τελικά είμαστε απίστευτοι εγωιστές σαν είδος.

Όλα τα μετράμε με τα δικά μας μέτρα.

 

EDIT: Το σίγουρο (για μένα) είναι ότι στον κόσμο μας (τον δικό μας κόσμο) βρίσκονται και ζουν δίπλα μας υπάρξεις και οντότητες που δεν αντιλαμβανόμαστε καν (κάποιοι λίγοι ίσως, και πάλι με μεγάλη παραμόρφωση-όχι distortion).

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είναι μεγάλες.

Υπάρχει ένα άστρο, την ονομασία του οποίου δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή, που βρίσκεται σε απόσταση περίπου 13 δισεκατομμυρίων ετών φωτός από τη Γη. Το φως δηλαδή για να διανύσει αυτή την απόσταση χρειάζεται 13 δισ. χρόνια. Ε, πως αλλιώς να ονομάσουμε τέτοιες αποστάσεις? Μικρές?😛 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Ρε παιδιά λέτε και ξαναλέτε για μεγάλες αποστάσεις.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είναι μεγάλες.

Μήπως είναι μεγάλες λόγω της δικής μας διάρκειας ζωής?

Μήπως λόγω της δικής μας τεχνολογίας μετακίνησης?

Μήπως είναι μεγάλες λόγω της δικής μας αντίληψης περί σύμπαντος και φυσικών δυνάμεων?

 

 

Φυσικά, μεγάλες αποστάσεις για τα δικά μας τεχνολογικά δεδομένα.

Δεν έχουμε αλλά δεδομένα όμως , οπότε τη σύγκριση δε τη θεωρώ εγωιστική

 

Το να καλύψουμε εμείς τέτοιες αποστάσεις που τα επανδρωμένα μας οχήματα έχουν φτάσει μέχρι τη σεληνη κ το παρατημένο Βόγιατζερ 1 είναι 22 λεπτά φωτός μακριά φαντάζει απιθανο με τη σημερινή επιστήμη τεχνολογία 

 

Εκτιμήσεις για το πότε θα έχουμε το υπόβαθρο να επιχειρήσουμε διαστρικά ταξίδια δεν έχουν νόημα. Να θυμίσω πως μια επιστημονική εκτίμηση την δεκαετία του 50 για το πότε θα μπορέσουμε να πάμε στο φεγγάρι (δε θυμάμαι ποιος την έκανε) ήταν για πάνω από μισό αιώνα μετά .

 

Ένας πολιτισμός λοιπόν που θα έχει την τεχνολογία να καλύψει αποστάσεις τέτοιας τάξης, σε χρονικό διάστημα εντός των τελευταίων 85 χρόνων που δώσαμε στίγμα, είναι τόσο προηγμένος τεχνολογικά κ επιστημονικά (πάλι σε σχέση μ'εμας) που οι δυνατότητες του θα μοιάζουν με .. μαγεία 

 

Αυτός ο πολιτισμός κάλλιστα θα μπορούσε να έχει φτάσει εδώ κ εάν δεν επιθυμεί η παρουσία του να γίνει αισθητή να το πετύχει.

 

Για αυτό το λόγο θεωρώ πως παρεξηγήσες το εγωιστικό της προσέγγισης μου. Κάνω τη σύγκριση με.. ανθρώπινη μάτια για να καταλήξω πως ένας πιθανός εξωγήινος πολιτισμός (αν τον ενδιαφέρει κ μπορεί να έρθει εδώ για κάποιον λόγο) δε θα έπρεπε καν να αναμένεται να συμπεριφερθεί κάπως (μπορεί κ νά μήν συμπεριφερθεί...καθόλου απλά να παρατηρεί χωρίς να πάρουμε χαμπάρι) 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr Επίσης το εγωιστικο για εμένα είναι να προσπαθείς να εκτιμήσεις κ να φανταστείς τι υπάρχει εκεί έξω (αν υπάρχει κάτι) κ να το κάνεις αυτό ανθρωποκεντρικά. Είτε μορφολογικά, είτε πολιτισμικά ο,τιδηποτε. Κ δεν το κάνω ποτέ. Η μόνη υπόθεση που το κάνει αυτό κ μπορεί να δώσει σε αυτή τη σκέψη κάποιο νόημα είναι αυτή της πανσπερμίας. Που κ πάλι είναι υπόθεση

 

Ο κόσμος μας είναι αυτός που είναι όμως κ ποσως ενδιαφέρεται για τις υποθέσεις μας. Εμείς οφείλουμε να προσαρμοστούμε. Γιατί όπως είπε κ ο μεγαλος intelligent life is a way for the cosmos to know itself

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Oh I'm sorry, I have a cold

Περαστικά Πιλάρα μου!❤️

 

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τελικά στη Σελήνη έχουμε πάει ή όχι? 

Εμείς όχι. Άλλοι ναι. Και τα συντρόφια στην Αφρόδω, και πολλοί στον Άρη (τώρα τελευταία κι οι Ινδοί με πολύ φτηνή μεταφορά, το αντίθετο από τον μεσσία μασκ που έστειλε ένα τέσλα - πόσο ποζεριλίκι πια - σε ηλιακή τροχιά που τέμνει την τροχιά του άρη, για να μας πείσει ότι... αξίζει να του δώσουν τις ανεφοδιαστικές αποστολές του διεθνή διαστημικού σταθμού που είναι σε πολύ χαμηλή γήινη τροχιά). Γίνονται πραγματάκια. Αλλά άνθρωποι γιατί να πάνε;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου