Προς το περιεχόμενο

Yamaha Pac612 Korea. Τι μαγνήτες να βάλω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Έχει πέσει στα χέρια μου αυτή η κιθάρα, η παλιά έκδοση που φοράει στο bridge τον Jeff beck της Seymour duncan(ο sh-4;). Είμαι τελείως άσχετος από μαγνήτες, αλλά σίγουρα καταλαβαίνω ότι οι άλλοι δυο δεν πολύ στέκονται δίπλα του. Τι neck και middle προτείνετε να βάλω; Σίγουρα θέλω καθαρότητα και ένταση. Δεν έχω εμμονή με vintage Strat ήχο, έχω μια παλιά παραδοσιακή Strat για αυτό. Ας βγει και πιο… μεταλλάδικο - σούπερ στρατ το σετ (που λέει ο λογος). Αυτό είναι το μοντέλο! Ευχαριστώ!

IMG_3472.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρίν μπεις σ' αυτή τη διαδικασία, δες πρώτα τη ρύθμιση στο ύψος των μαγνητών μήπως έρθουν.

 

Από κει και πέρα, καλύτερα να μείνεις σε Seymour Duncan αν θες να ταιριάξεις τον JB. Αφού έχεις ήδη μία vintage style strat, μπορείς να πας σε έναν διπλό σε μέγεθος μονού μπροστά, όπως είναι ο hot rails. Για τη μέση θα έλεγα να πας σε κάποιον Vintage Stack. Έτσι θα έχεις μια πλήρως αθόρυβη κιθάρα, θα έχεις quack στις θέσεις 2 και 4, χρησμοποιώντας το split του JB και του hot rails παράλληλα με τον Vintage stack, και γκάζι σε bridge και neck. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Πρίν μπεις σ' αυτή τη διαδικασία, δες πρώτα τη ρύθμιση στο ύψος των μαγνητών μήπως έρθουν.

 

Από κει και πέρα, καλύτερα να μείνεις σε Seymour Duncan αν θες να ταιριάξεις τον JB. Αφού έχεις ήδη μία vintage style strat, μπορείς να πας σε έναν διπλό σε μέγεθος μονού μπροστά, όπως είναι ο hot rails. Για τη μέση θα έλεγα να πας σε κάποιον Vintage Stack. Έτσι θα έχεις μια πλήρως αθόρυβη κιθάρα, θα έχεις quack στις θέσεις 2 και 4, χρησμοποιώντας το split του JB και του hot rails παράλληλα με τον Vintage stack, και γκάζι σε bridge και neck. 

Ουάου, τέλεια σκέψη! Θέλω να το ψάξω… τα μοντέλα αυτά των μαγνητών ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες charvel  φορουν το εξής σετ:

 

  • Pickups: Seymour Duncan JB TB-4 Humbucker (bridge), Seymour Duncan Custom Flat Strat SSL-6 Single Coil (middle) and Seymour Duncan Custom Flat Strat SSL-6 RWRP Single Coil (neck)

Μπορείς να παραγγείλεις δύο αντίγραφα ή ο,τι άλλο αποφασίσεις από Q pickups στο μισό κόστος.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Να ρωτήσω, ο 59 είναι ο κλασικός δλδ ο Γκιμπσοναίος; Παίζεις άμα λάχει και κάνα «τζαζιστικό» φάση; Και επίσης: αν βάλω στη μέση τον noiseless στις θέσεις 2 4 θα μαι noiseless τελείως; Έχω καταλάβει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Reborn είπε

Να ρωτήσω, ο 59 είναι ο κλασικός δλδ ο Γκιμπσοναίος; Παίζεις άμα λάχει και κάνα «τζαζιστικό» φάση; Και επίσης: αν βάλω στη μέση τον noiseless στις θέσεις 2 4 θα μαι noiseless τελείως; Έχω καταλάβει καλά;

Με όλους αυτούς τους συνδυασμούς θα είσαι noiseless. 

 

O 59 είναι γκιμπσοναίος ναι. Και ναι παίζεις άμα λάχει κάνα τζαζιστικό, ιδιαίτερα αν κόψεις λίγο tone. Δε σου λέω βέβαια ότι μια στρατ με έναν little 59 θα καλύψει τον πουριτανό της jazz αλλά για μένα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Με όλους αυτούς τους συνδυασμούς θα είσαι noiseless. 

 

O 59 είναι γκιμπσοναίος ναι. Και ναι παίζεις άμα λάχει κάνα τζαζιστικό, ιδιαίτερα αν κόψεις λίγο tone. Δε σου λέω βέβαια ότι μια στρατ με έναν little 59 θα καλύψει τον πουριτανό της jazz αλλά για μένα είναι ΟΚ.

Καλά και εγώ περισσότερο για ακραίο σκηνικό το είπα! 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά εννοείται επίσης ότι οι μονοί σε μέγεθος διπλού έχουν πάντα διαφορές από έναν πραγματικό διπλό. Είναι πιο focused και πιο σφιχτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο αυτό που με συγκλονίζει (γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά), όσο αστείο και να είναι, θα έχω επιτέλους μια strat χωρίς θόρυβο! Δεν άντεχα άλλο με αυτό το πράγμα, να με συγχωράτε οι φεντεράδες. Το άκουγα και με βασάνιζε. Είναι , μεταξύ άλλων, σοβαρός λόγος που σταμάτησα να παίζω με ηλεκτρικό ήχο σε μια φάση :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου