Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Ένας λόγος που πάω να το κάνω το άλμα (δεν έχω μείνει ούτε με φίλο αφότου έφυγα από το σπίτι των γονιών) είναι η σχέση που έχει με τις γάτες μου. Μέγιστο green flag 🟩 που λένε κι εδώ. 

 

Ε αν έχει περάσει το qc τους εγκρίνεται πάραυτα. :classic_smile:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να τον πάτε σε ιδιώτη.

Όχι σε ΙΔΙΩΤΗ! Anything but that!!!

 

🤣

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
25 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου, αν και μόνο 2 χρόνια όξω.

 

Σίγουρα τα πράγματα είναι καθαρά υποκειμενικά. Οι κοντινοί μου φίλοι είναι Λονδίνο και δε συζητάνε να γυρίσουν πριν τη σύνταξη (λείπουν ήδη 3 έως 5 χρόνια), αλλά γνώρισα και άτομα εδώ που δε μπορούσαν να ζήσουν χωρίς φρέντο και μπουζούκι, τα οποία γύρισαν με το που τελείωσαν σπουδές ή πρακτική.

 

Το θέμα γυναίκα και παιδιά επίσης πολύ σοβαρό. Εγώ είμαι με ντόπια εδώ και πάμε να συγκατοικήσουμε soon, οπότε καλώς ή κακώς δε μπορώ να μπω στη θέση του ζευγαριού Ελλήνων που ζει έξω.

 

That said, ούτε για μένα τίθεται συζήτηση. Η ποιότητα ζωής μου έχει εκτοξευτεί εδώ. Τι εννοώ:

- Ησυχία, τάξη και ασφάλεια. Ακούω κόρνα 2-3 φορές τη βδομάδα, μπορώ να προγραμματίσω τη μέρα μου με ακρίβεια λεπτού, ξυπνάω το πρωί και ακούω πουλάκια, κλπ. Σημειωτέον ότι δε ζω σε κάνα χωριό, είμαι καρακέντρο Άμστερνταμ.

- Κεφάλαιο δουλειά. Ξεκινάμε από το ότι το επάγγελμά μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά πες ότι αυτό είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση. Πέραν αυτού, η εξέλιξη που έχω εδώ, οι προοπτικές, ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν τα αφεντικά μου, η εργασιακή κουλτούρα, αλλά και ο μισθός, καθιστούν οποιαδήποτε σύγκριση με πίσω το λιγότερο κωμικοτραγική. Ξέχασα να αναφέρω τα ωράρια. Αυστηρά 8ωρο, αν δουλεύεις παραπάνω σε καθίζουν κάτω και σε ρωτάνε τι δεν πάει καλά, αν χρειάζεσαι βοήθεια κλπ. Για να κλείσω τα της δουλειάς, στο γραφείο πάω όποτε θέλω (1-2 φορές τη βδομάδα) και δουλεύω τόσο ώστε τα projects που τρέχω να είναι up to date. Δεν ενδιαφέρει κανέναν πόσο δουλεύω, από πού, ή πώς βγαίνει η δουλειά, το μόνο που κοιτάνε είναι το αποτέλεσμα.

- Διασκέδαση/αναψυχή. Περπατάω 5 λεπτά και έχω πρόσβαση σε jazz clubs, μπουντρούμια techno, καταπράσινα πάρκα. Κάνω ποδήλατο σε ένα οδικό δίκτυο που με έχει ως προτεραιότητα με αντίστοιχους κανόνες αλλά και υποδομές. Πάλι, μη μπούμε σε συγκρίσεις...

- Κοινωνική ζωή. Πολύ πιο εύκολοι άνθρωποι, ανοιχτοί αν δείξεις ενδιαφέρον να ενσωματωθείς, ξέρουν να περνάνε καλά και κυρίως, είναι ειλικρινείς. Ξέρεις τι παίρνεις, δεν έχουν αυτή την κουτοπονηριά του Έλληνα που αναφέρθηκε μερικές σελίδες πίσω. Δεν έχω βιώσει κανένα ρατσισμό σε καμία διάσταση της ζωής μου, ίσα ίσα που λατρεύουν την Ελλάδα για τον ήλιο και τη χωριάτικη.

 

Ας μην τα πολυλογώ, ούτε σκέψη δεν υπάρχει για πίσω. Μου λείπουν οι γονείς και οι στενοί φίλοι, αλλά και η ανεμελιά των φοιτητικών χρόνων που ούτε βρακί δεν έπλενα, αλλά η ζωή που έχω εδώ δεν ανταλλάζεται με τίποτα. Ελπίζω ο OP να βρει μια λύση και να μην ταλαιπωρείται.

Περιγράφεις ονειρεμένη ζωή.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΤΑ BOLD , στην παράθεσή μου........ εύκολα γκρεμίζονται όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, LK είπε

Περιγράφεις ονειρεμένη ζωή.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΤΑ BOLD , στην παράθεσή μου........ εύκολα γκρεμίζονται όλα

Η ζωή ήταν η ίδια και πριν την κοπελιά. Γενικά με όσες βγήκα είχα πολύ καλή εμπειρία, συμπεριφέρονται πιο ντόμπρα/ανθρώπινα. Μην κατηγορώ όμως τις Ελληνίδες, εδώ μεγαλώνουν πολύ πιο απελευθερωμένα, δεν τις απασχολεί καθόλου τι λέει η κοινωνία και πατάνε στα πόδια τους από μικρές.

 

Συμφωνώ με όσα είπες παραπάνω σχετικά με την κατοικία, τεράστιο θέμα. Έχουμε φτάσει εδώ να συμφέρει να πάρεις στεγαστικό, η δόση είναι αρκετά χαμηλότερη του ενοικίου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Η ζωή ήταν η ίδια και πριν την κοπελιά. Γενικά με όσες βγήκα είχα πολύ καλή εμπειρία, συμπεριφέρονται πιο ντόμπρα/ανθρώπινα.

Εγώ δεν ξαναλέω, νέο παιδί μορφωμένο  είσαι....εσύ ξέρεις....

Όμως, άλλο βγαίνω με μια κοπέλα, άλλο συγκατοικώ....άλλο παντρεύομαι. 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, LK είπε

Εγώ δεν ξαναλέω, νέο παιδί μορφωμένο  είσαι....εσύ ξέρεις....

Όμως, άλλο βγαίνω με μια κοπέλα, άλλο συγκατοικώ....άλλο παντρεύομαι. 🙂

 

Σκατά ξέρω, από όταν το πρότεινε έχω χεστεί πάνω μου. Πώς θα γίνει όμως, άμα δεν το δοκιμάσω δε θα μάθω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Σκατά ξέρω, από όταν το πρότεινε έχω χεστεί πάνω μου. Πώς θα γίνει όμως, άμα δεν το δοκιμάσω δε θα μάθω.

Μπορεί να είσαι της βιωματικής μάθησης , αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις το χέρι στην πρίζα για να μάθεις ότι έχει ρεύμα.....😆

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

Μπορεί να είσαι της βιωματικής μάθησης , αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις το χέρι στην πρίζα για να μάθεις ότι έχει ρεύμα.....😆

 

Σύμφωνοι, αλλά είμαι χέστης εκ γενετής. 😂 Και πριν φύγω για Ολλανδία το ίδιο ένιωθα, αν περίμενα να μου φαίνεται κάτι απλό θα ήμουν ακόμα πίσω στο σπίτι μου.

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Σύμφωνοι, αλλά είμαι χέστης εκ γενετής. 😂

 

Κόψε τις π@π@ριές βρε.

Αν ήσουν χέστης δεν θα είχες φύγει καν.

Δεν θα είχες κάνει τίποτα από όσα έχεις καταφέρει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanimothrios είπε

Όλοι oι παραπάνω υπολογισμοί θεωρώ ότι ίσχυαν προ κορονοιού.

Μετά άρχισαν να βαράνε όλοι στο κεφάλι.

Από λιανεμπόριο,supermarket,ρεύμα και ο πολίτης πήρε εφάπαξ κάτι αστεία ποσά δήθεν για να ισοψηφίσει.Α, ναι...Και το Deutschland Ticket..

 

Το προηγούμενο ΣΚ, είχε Wittelsbacherplatz ένα festival που έπαιζε το Semmel στα 8 ευρώ.

Εσύ με 4 μέλη, θες 32ευρώ,βάλε και να πιείτε κάτι...

Προ κορονοιού τα 32ευρώ, ήταν 20. 

Στη Λειψία ακόμη και σήμερα θα ήθελες 12.

 

Η Γερμανία είναι πολλών ταχυτήτων, το Μόναχο μπορεί να είναι η καλύτερη μεγαλούπολη, αλλά πλέον είναι υπερκοστολογημένα όλα και δεν ανταποκρίνονται στις υπηρεσίες/αγαθά που λαμβάνεις.

 

 

Το maß είχε 15€ πέρσι στο Oktoberfest. 
το χρήμα κινείται. Το παίρνεις. Αλλά ότι και να κανεις θα το δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου