Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος χωρίς τον Βαγγέλη Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

image.png.d647d40a58c3923dc26860fb8edfc112.png

Λοιπόν. Έψαξα στην ταινιοθήκη του cine-cos_dr και βρήκα το Bitter Moon, το έργο.

Θα το δω, δεν ξέρω τώρα γιατί είμαι έτοιμος να ψοφολογήσω γιατί ξυπνάω νωρίς αύριο, για να ακούσω να θυμηθώ και τη μουσική του vanglelis, το θέμα γιατί έχει κάτι αλλαγές στο μοτίβο του πιάνου προς το τέλος ψαγμένες από ότι θυμάμαι, γιατί το πρώτο μέρος είναι πιο εύκολο.

 Και θα κάτσω να τα θυμηθώ να τα παίξω ΣΩΣΤΑ του ΧΡΟΝΟΥ που θα τιμήσουμε ξανά τον Βαγγέλη!!!!!!

 

 ΑΘΑΝΑΤΟΣ.

 Ήταν ωραία η μουσική, έχει και ένα που είχε φτιάξει θυμάμαι που χορεύει αυτή και είναι ο ρυθμός από ένα γνωστό ρυθμικό που δεν θυμάμαι τότε πως το λέει, για πες ρε καταρράχτη μπας και ξέρεις, σε αυτό που λέω, δεν είχε χρησιμοποιήσει samples από το κομμάτι εκείνο για το ρυθμό. Για να το βρω λίγο

 

 Να αυτό. Ο ρυθμός κάτι μου θυμίζει, αυτό το tom που παίζει με ψηλό pitch

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς...🤔

Χαζομάρα ρώτησα. Ο ρυθμός μοιάζει με κάτι που δεν θυμάμαι τώρα το τραγούδι αλλα δεν είναι,  δεν είναι δείγμα, το έχει προγραμματίσει αυτός με το drum machine του, οποίο χρησιμοποίησε τέλος πάντων. 

 Εχθές τελικά είδα λίγο το bitter moon, με πηρε ο ύπνος βέβαια αλλα πρόλαβα τη σκηνή στο λούνα παρκ εκεί σε αυτό που πάει γύρω γύρω που παίζει το μουσικό θέμα ανεβάζοντας τόνο ανα μέτρο, είναι τόσο ταιριαστό με το γύρω γύρω, κορυφώνει ωραία με τη σκηνή και τα πλάνα της Εμμανουέλ και του Πέτρου του Κογιότη😂

 Πολύ ωραίο soundtrack. 

 

 Τι ωραίο να το ακούς μάλιστα στην ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΉ ΣΥΧΝΌΤΗΤΑ ΤΩΝ 432hz🤪😂😂😂Χαχαχαχαχα 🤣🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί στο θρεντ αλλά από τα πλέον iconic master pieces είναι το υπερμαγευτικό μουσικό σήμα των Ειδήσεων της ΕΡΤ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

 Εχθές τελικά είδα λίγο το bitter moon, με πηρε ο ύπνος βέβαια αλλα πρόλαβα τη σκηνή στο λούνα παρκ εκεί σε αυτό που πάει γύρω γύρω που παίζει το μουσικό θέμα ανεβάζοντας τόνο ανα μέτρο, είναι τόσο ταιριαστό με το γύρω γύρω, κορυφώνει ωραία με τη σκηνή και τα πλάνα της Εμμανουέλ και του Πέτρου του Κογιότη😂

Μπράβο Γότθε (εννοώ, Κώστα μας) που γνωρίζεις και εκτιμάς το Bitter Moon, και μπράβο στον Ευάγγελο που πάλι έκανε το θαύμα του εκεί μέσα.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Μπράβο Γότθε (εννοώ, Κώστα μας) που γνωρίζεις και εκτιμάς το Bitter Moon, και μπράβο στον Ευάγγελο που πάλι έκανε το θαύμα του εκεί μέσα.

 

 

Είναι πράγματι από τα αγαπημένα μου και τα περισσότερα του Βαγγέλη τα έπαιζα στο πιάνο και στο ΣΥΝΘΕΣΆΙΖΕΡ με υψηλή πιστότητα στο αυθεντικό, όπως γενικά έκανα με τα αγαπημένα μου κομμάτια. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να κρατιέμαι σε φόρμα για να τα παίζω, είναι πολύ ωραία κομμάτια παρόλο που δεν έχουν μεγάλο βαθμό δυσκολίας, είναι πολύ ευχάριστα στο παίξιμο και τραβάνε το ενδιαφέρον των ακροατών οπότε τα έπαιζα Χαχαχαχαχα 😂

 

Το bitter moon το ειχα δει στον κινηματογράφο και μου είχε κάνει εντύπωση η μουσική και θυμάμαι που είχα δει στους τίτλους music by Vangelis και ενθουσιαστηκα. Τότε δεν είχαμε και την πρόσβαση που έχουμε τώρα στο διαδίκτυο οπότε μάθαινα τα κομμάτια εξ ακοής όταν έπαιρνα την βιντεοκασέτα και τα έγραφα στι στερεο 😂 (για να μην αγοράζω δίσκους και κασέτες στα soundtrack, εξ άλλου ότι ήθελα, ειχα ένα μαγαζί που μου έγραφε κασέτες, και αντέγραφα από φίλους, είμαι της κασέτας εγω γιατί είμαι πιο μικρός) διότι πέραν των μουσικών μου θεωρητικών γνώσεων είχα τη δυνατότητα από 6 χρόνων να παίζω ότι ακούω, είμαι και εγω προικισμένος. Ένας μικρός Βαγγέλης του πιάνου είμαι κι εγώ 😂😂😂😂

 Και επειδής δεν έχω την καριέρα του τι έγινε δηλαδής. Έχω το ταλέντο του Χαχαχαχαχα 

 

Είναι ωραίο soundtrack 

 Είμαι πιο μικρός γι αυτό μην με κογοϊδευετε😂😂Χαχαχαχα 😂

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

...και μπράβο στον Ευάγγελο που πάλι έκανε το θαύμα του εκεί μέσα...

Και επίσης μπράβο στο Ευάγγελο που άφησε ακόμα ένα score ακυκλοφόρητο (πλην του main theme που μπήκε σε μια επίσημη συλλογή).👌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Και επίσης μπράβο στο Ευάγγελο που άφησε ακόμα ένα score ακυκλοφόρητο (πλην του main theme που μπήκε σε μια επίσημη συλλογή).👌

 

έχει και κάτι νόθα, που όμως σκίζουν...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Και επίσης μπράβο στο Ευάγγελο που άφησε ακόμα ένα score ακυκλοφόρητο (πλην του main theme που μπήκε σε μια επίσημη συλλογή).👌

Μα νομίζω είχε κυκλοφορήσει μετέπειτα. Είχε και το φεγγάρι απ έξω. Με όλα τα κομμάτια 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Είχε και το φεγγάρι απ έξω.

Τώρα, αυτήν εδώ "φεγγάρι" δεν την λες εκτός και αν είσαι τίγκα από Χατζιδάκι.

 

https://www.discogs.com/release/2628990-Vangelis-Bitter-Moon/image/SW1hZ2U6ODg0NTgwMA==

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου