Προς το περιεχόμενο

Για τους γατόφιλους


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

 

Καλά, είναι σκέτη γλύκα και τα δύο τους.

Να τα χαίρεσαι.

Ο Αμπου ειναι το πιο γλυκο ζωντανο που εχω δει ποτε μου. Δεν ειχα ποτε τρελα με γατες, αλλα αυτος ειναι το κατι αλλο. Η μικρη ειναι μεγαλη περιπτωση. Μεχρι να γινει ενα - εναμισυ κ να αρχισει να μην ειναι στην πριζα 24 ωρες την ημερα, προβλεπεται να κλαταρω.. 

  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
17 ώρες πριν, Grey είπε

Εμείς έχουμε τη Λούνα.

 

Της βγάζω το καπέλο.Κέρδισε μια θέση στο σπίτι με το σπαθί της.Λίγο-λίγο,βήμα-βήμα.

Στην αρχή στο μπαλκόνι.Μετά η μισή έξω από την μπαλκονόπορτα,η μισή μέσα.Μετά μέσα την ημέρα,έξω το βράδυ.

Τέτοια υπομονή,επιμονή και προσήλωση στο σχέδιο δεν έχω ξαναδεί.

 

Να μη σας τα πολυλογώ,τώρα είμαστε εμείς οι φιλοξενούμενοι της αφού το σπίτι της ανήκει.

 

αχ ρε τι με κάμνετε... τι με κάμνετε...🥲

 

65041989_2485017454853784_2394382694868844544_n.thumb.jpg.96c3641519df5026a3cb7264ec8bdf6c.jpg

 

παρόμοια ιστορία  2019... 3.30 πμ... κι εκεί που λέτε κάθεσαι αμέριμνος μπροστά στο pc σου, πιάνει κάτι δεξια το μάτι σου, γυρνάς το βλέμμα και έρχεσαι μούρη με μούρη με αυτόν τον σοβαρό κύριο λουσμένο στο φεγγαρόφως...

 

αφού γλυτώσεις στην τρίχα το έμφραγμα από την τρομάρα σου, δώσεις λογική εξήγηση για το πως ανέβηκε στο μπαλκόνι, τον ταΐσεις, τον ξεδιψάσεις και χαμουρευτείτε ελαφρώς (όσο επιτρέπει η διάθεσή του δηλαδή), ξημερώματα πια πρέπει να τον χαιρετήσεις...

 

έλα μου όμως που δεν τον ενδιαφέρει ούτε το αν θα χαλάσει το προξενιό, ούτε το αν θα τον αγαπά η πεθερά του και δεν θέλει με τίποτα να φύγει από εκεί που ήρθε... απαιτεί ξεπροβόδισμα από την πόρτα, να τον συνοδέψεις στις σκάλες και να βγει κύριος από την κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας... χμ!!!... κάτι μου λέει ότι βρήκαμε έναν ακόμα (χαριτωμένο) μπελά...

 

71491008_2665688753453319_7457997125075337216_n.thumb.jpg.080ce7a445c8f91e4dc7f1a20ccd6875.jpg

 

και το όνομα αυτού Μάξιμος... αρχική φιλοξενία στο μπαλκόνι... σε πρώτη φάση δεν ήθελε να κοιμηθεί μέσα... κυκλοφορούσε μεν σαν κύριος στο σπίτι και τα φαγητά και τα παιχνίδια του ήταν σε αυτό αλλά την ώρα του ύπνου απαιτούσε να τον βγάλεις όξω...

 

147252905_3923995544289294_8589160318881843322_n.thumb.jpg.e8af40c285438d82a5fd2a86003104ee.jpg

 

για λίγο βέβαια μια και όταν χειμώνιασε τέλειωσαν οι μαγκιές... τα κεφάλια (και το κρεβατάκι μέσα)...

 

81350787_2880546661967526_7476973175352328192_n.thumb.jpg.9ae73cf27db80a96aecbdd4d0b28101b.jpg

 

στην καραντίνα ήμεθα τυπικοί και υπογράφαμε και χαρτί για τις εξόδους μας... αμέ...

 

90621201_3049739141714943_6897318169971523584_n.thumb.jpg.b0f070af854a7bd9d4681bc8281c62a5.jpg

σόρυ δεν συνεχίζω γιατί είναι επώδυνο και θα με πάρουν τα ζουμιά... αλλάξαμε σπίτι και επειδή ήρθαμε σε μια πλατεία στο κέντρο όπου δεν θα είχε πια την ευκαιρία να πηγαινοέρχεται χωρίς κίνδυνο, κάναμε την καρδιά μας πέτρα και αναγκαστήκαμε να τον αφήσουμε εκεί στις κοπέλες που νοίκιασαν μετά από εμάς το σπίτι (πάντα υπό την άγρυπνη ματιά της πεθεράς μου που μένει απέναντι)... δεν το έχουμε ξεπεράσει ακόμα και ειδικά η Σοφία υποφέρει κάθε φορά που πάμε πάνω και τον βλέπει... γ@μήστε τα... αν και είμαι των σκυλιών αυτός ο μάγκας μου λείπει τόσο...😰

  • Like 6

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2023 στις 6:40 ΜΜ, LK είπε

ΧΘες στο απόγευμα καθώς πήγαινα στον καφενέ, σε ένα στενό, γυρνάω το κεφάλι μου και βλέπω πέντε (5) στημένες γάτες , έτοιμες για φωτογραφία,

Και όχι σε τυχαία πόζα.

Πόζα , λες και ήταν οι μοντέλες του Freedom και στηθηκαν να της βγάλει ο Peter Lindbergh.

Οι αθεόφοβες....μέχρι και μαύρη γάτα βρήκαν....να κάμει τη Naomi.....😁

Για όσους είχαν/έχουν χρόνια γάτες,ξέρουν πραγματικά τί συνέβαινε εκείνη την στιγμή...2.thumb.jpg.5cc1c15e1190020d24b1c20c7f175e8c.jpg

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, npap είπε

και το όνομα αυτού Μάξιμος... αρχική φιλοξενία στο μπαλκόνι... σε πρώτη φάση δεν ήθελε να κοιμηθεί μέσα... κυκλοφορούσε μεν σαν κύριος στο σπίτι και τα φαγητά και τα παιχνίδια του ήταν σε αυτό αλλά την ώρα του ύπνου απαιτούσε να τον βγάλεις όξω...

 

Μα αυτό είναι το θέμα με τη δικιά μας.Αυτή από την πρώτη στιγμή ήθελε να εγκατασταθεί αλλά εγώ δεν την άφηνα...Και τότε είναι που έβαλε μπροστά το little by little trick.

Παίρνω μάλιστα όρκο ότι κάποια στιγμή που κοιταζόμασταν την άκουσα να λέει "δεν με στειρώνετε κιόλας να μη σας έχω κι υποχρέωση;"

 

Το οποίο και έγινε φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα καθως βολταρα με τη σκυλιτσα μου εζησα μια τρομακτικη εμπειρια! Δεχτηκαμε μια επιθεσαρα απο μια γατα! Πεταχτηκε στα καλα καθουμενα πισω απο ενα αυτοκινητο και εκει αρχισε ο τρομος... Η σκυλιτσα μου η κακομοιρα (40 κιλα τσοπανα) η οποια ειναι πολυ φιλική με τις γατες (μεχρι σημερα τουλαχιστον...) να αρχιζει να κλαιει τρομοκρατημενη και να προσπαθει να τρεξει με την ουρα στα σκέλια... Παλι καλα που γυρισε κωλο και δε της εβγαλε τα ματια! Εγω μπηκα μπροστα γιατι συνεχιζε να μας κανει επιθεση! Εφαγα κ μια κοψια στο ποδι πανω απο τζιν... Εν'τω μεταξυ απο το πανικο μας ειχε μπλεχει το λουρι σε ενα κολωνακι κ δε μπορουσαμε να απομακρυνθουμε! Μας εσωσε μια γυναικα που ακουσε το κλαμα του σκυλου και βγηκε εξω κ εριξε νερο ατη γατα και ετσι σωθηκαμε!!! 

Παντως τουλαχιστον στη περιοχη μου δεν υπαρχει καμια μεριμνα για τις γατες!!! Ειναι χιλιαδες! 

IMG_20220804_191635.jpg

Επεξεργασμένο από marioG542
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάμη...στήν μεγαλύτερη φιλοζωική της χώρας η θέση του εκπροσώπου τύπου είναι κενή.Δέν κάνεις μία να στείλεις ένα βιογραφικό?Μήν βάλεις σάλτσες,όπως μας τα είπες εδώ γράφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Είμαι σκυλάνθρωπος ανέκαθεν, και εδώ και 15 χρόνια αισίως συμπορεύομαι μαζί με αυτήν εδώ την τρίποδη κυρία (Κάρμεν), η οποία αποτελεί ένα υπέροχο πλάσμα και μια πολύ διακριτική παρουσία, με τις εξής σαφείς συνήθειες και ανάγκες:

1) κατοχικό σύνδρομο στο φαγητό (πρέπει να μαθαίνεις να ζεις με το κοίταγμά της σε κάθε μπουκιά σου, κι ας έχει φάει τον αγλέορα)

2) αγνό μίσος για τις γάτες

 

Ταυτόχρονα στον ίδιο δρόμο υπάρχουν γύρω στα 5 αδέσποτα τα οποία φιλοξενούνται σε γειτονικό βενζινάδικο, και μάλιστα μία εξ' αυτών (ένας αγαθός γίγαντας ονόματι Ήρα, σαν την Κάρμεν αλλά 3 φορές σε μέγεθος) προτιμά να κοιμάται συνήθως στον κήπο ακριβώς έξω από το σπίτι μου. Πριν τρία χρόνια τώρα, όταν ακόμα δεν είχε φτιαχτεί ο χώρος του υπογείου στον οποίο έχω βάλει όργανα και ενισχυτές για να παίζω (υπάρχουν σχετικές φωτογραφίες στο Gear List), άφηνα για ώρες ανοιχτά για να αερίζεται, με αποτέλεσμα να μπαίνει μέσα για τη μεσημεριανή σιέστα της η Ήρα.

 

Όταν ένα απόγευμα λοιπόν ακούσαμε ξαφνικά ένα χαμό από γαβγίσματα σε πολύ κοντινή απόσταση, αμέσως καταλάβαμε ότι πρέπει να ήταν η δικιά μου με την Ήρα στο υπόγειο και να είναι έτοιμες να κατασπαράξουν κάποια αθώα ύπαρξη. Η αθώα ύπαρξη ήταν ένας νεαρός τότε γατούλης στριμωγμένος σε μια γωνία, την εξόντωση του οποίου προλάβαμε οριακά με το κατέβασμα κάτω και την απομάκρυνση των σκυλιών από εκεί (χρησιμοποιώ ά πληθυντικό γιατί πλέον είχαμε αρχίσει να συζούμε με την κοπέλα μου). Τις επόμενες δυο μέρες κλείσαμε την πόρτα του υπογείου και τον είχαμε προστατευμένο εκεί να τον φροντίζουμε, καθότι ήταν αρκετά ταλαιπωρημένος, και την τρίτη μέρα η κοπέλα μου, ούσα γατολάτρης, τον ανέβασε πάνω...

 

Για τις πρώτες εβδομάδες είχαμε ένα διαχωριστικό στη μέση του σπιτιού για να μην μπορούν να σμίξουν σκύλα και γάτος, αλλά κανένα μήνα μετά το διαχωριστικό έφυγε και πλέον είχε αρχίσει η αρμονική συγκατοίκηση των δύο στο χώρο. Και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από σχεδόν τρία χρόνια που η Κάρμεν έμαθε να συνυπάρχει με τον Λουδοβίκο (το όνομα δεν ήταν δική μου επιλογή όπως καταλαβαίνετε), εδώ και δύο μήνες έχει προστεθεί και τρίτο μέλος στην παρέα, ένα μικρό γατάκι που περιμάζεψαν η κοπέλα μου με την ανιψιά της από έναν "Γρηγόρη" (την οποία ονομάσαμε Σίσσυ για να τριτώσει το αυτοκρατορικό του γκρουπ, και η οποία ψωμολυσσάει επίσης σε επίπεδα Κάρμεν).

 

Η Κάρμεν, γιαγιά πια, εξακολουθεί να εξωτερικεύει την απέχθειά της προς τις υπόλοιπες γάτες του κόσμου στα "περίπολά" της στον κήπο και στις βόλτες μαζί μου στο δρόμο, αλλά τις δύο του σπιτιού τις έχει σαν οικογένεια, και τους μουντάρει μόνο όταν πλησιάζουν το φαϊ της. Ήταν κάτι που δεν περίμενα να το ζήσω ποτέ τόσο για το συγκεκριμένο σκύλο, όσο και για μένα (ειδικά την τωρινή κατάσταση του να έχω περισσότερες γάτες από σκύλους στο ίδιο σπίτι), αλλά άμα μπλέξεις με σύντροφο γατομάνα όλα γίνονται.

 

Υ.Γ.: Eιδικά του Λουδοβίκου του έχω και αδυναμία. Δεν έχω δει πιο γλυκό και χαριτωμένο γάτο (και αρκετά μουσικό στις εκφράσεις του επίσης)... ένας κανονικός bon viveur αλήτης είναι.

εικόνα_Viber_2023-05-02_01-04-02-506.jpg

εικόνα_Viber_2023-05-02_01-04-03-408.jpg

εικόνα_Viber_2023-05-02_01-04-01-786.jpg

εικόνα_Viber_2023-05-02_01-04-02-350.jpg

εικόνα_Viber_2023-05-02_01-15-35-027.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου