Προς το περιεχόμενο

Εχετε βινύλια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε, όταν ήμουν πιτσιρίκος, μου είχαν πει κάτι φίλοι ότι αν καθαρίζω τους δίσκους μου θα παίζουν καλύτερα, και θα αντέξουν περισσότερο.

Μου μπήκε κι εμένα λοιπόν το μικρόβιο να τους καθαρίσω.

Πήρα απιονισμένο νερό και καθαρό οινόπνευμα, και μια Κυριακή, κατέβασα καμιά τριακοσαριά δίσκους, τους πήγα στην μπανιέρα και ξεκίνησα.

Δύο ώρες αργότερα, είχα πλύνει καμιά 40αριά δίσκους, αλλά δεν άντεξα άλλο.

Ήταν και το σκούπισμα που έπαιρνε χρόνο, γιατί έπρεπε να είναι στεγνοί όταν τους έβαζα πίσω στην χάρτινη θήκη τους.

 

Μεγάλη δουλειά ρε παιδιά, και βαρετή.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

Προσπαθεί (τέσσερα χρόνια τώρα) ο προμηθευτής μου να με πείσει να αγοράσω ένα κομπλέ πλυντήριο για τα βινύλια, αλλά (εκτός του ότι δε θέλω να διαθέσω τον μη-ευκαταφρόνητο χώρο) δεν έχω βινύλια τόσο λερωμένα που να απαιτείται αυτή η μεταχείριση. Για πες και εσύ dimsonic, έχει ποτέ πέσει στα χέρια σου υπερ-λερωμένο βινύλιο;

 

 

Ενας σωρός απαντήσεων με αρκετές παρανοήσεις επι του θέματος.

(Δεν το λέω με σκοπό να κριτικάρω κανέναν - οι παρανοήσεις αφορούν τον πλανήτη όλο σχεδόν εκτός από μια μικρή μειοψηφία που ασχολείται).

 

Απαντώ στον @trolley μια και ρωτάει κάτι ευθέως.

Όχι.

(εκτός απο τους δίσκους που κληρονόμησα από τον πατέρα μου, αλλά ήδη μιλάμε για έλάχιστα 33άρια και αρκετά 45άρια, οπότε το ερώτημα δεν αφορά αυτούς).

Όχι, διότι όλοι μου οι δίσκοι είναι δικές μου αγορές, εκτός από 3-6 αν θυμάμαι καλά που αγόρασα μτχ από ιντερνετικά μαγαζιά αλλά ήταν σε άριστη κατάσταση.

 

Οι δίσκοι μου ως καινούργιοι δεν έχουν την παραμικρή φθορά γενικά και στις περισσότερες περιπτώσεις αν έρθει κανείς σπίτι και του βάλω βινύλιο το πιό πιθανό είναι ότι στο πρώτο αδιάφορο άκουσμα θα νομίσει οτι ακούει cd ή άυλα. Αν του πω να το ψάξει ίσως το καταλάβει οτι είναι βινύλιο.

 

Όλοι μου οι δίσκοι από το 1977 και μετά παίχτηκαν χιλιάδες φορές με καλό πικαπ και φροντίστηκαν. Παράλληλα με την ακρόαση υπήρχε δεύτερος βραχίονας με βούρτσα (στεγνή) που τους καθάριζε. Ετσι ουσιαστικά είναι σχεδόν άψογοι.

Όμως στο διάστημα 1971-1976 ιδίως μάλιστα μέχρι το 1975 είχα ένα άθλιο κεραμικό πικαπ και δεν φρόντιζα τόσο πολύ τους δίσκους. Χώρια που αρκετούς τους έπαιζα στις 16 στροφές για να βγάλω τα σόλα....

Ετσι η σκόνη που συσσωρεύονταν με το σπρώξιμο της άγριας κεφαλής που είχα, έσκαψε κυριολεκτικά τα αυλάκια.

Για να βγει η σκόνη των 50 ετών σήμερα είναι δύσκολο. Θέλει πολλαπλά πλυσίματα και πιθανότατα τη λύση θα δώσει πλυντήριο υπερήχων.

Αλλά πάντα σκεφτόμουν ένα πλυντήριο (ακόμα και συνεταιρικά με κανα δυό φίλους) για αυτούς τους 50-60 δίσκους, άντε 100. Αλλά χώρο δεν έχω και ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα κάνει τη δουλειά που θέλω.

 

Αυτά τα ολίγα.

1 ώρα πριν, LK είπε

Όσο τσαπατσουλης να είναι κάποιος.   .που λίγο δύσκολο να βρεις σε βινύλιοφιλους . . που συνήθως ρυθμίζουν με κινήσεις αρχαιολόγου τα βάρη του βραχίωνα..  και φορούν αντιστατικά γάντια όταν τους πιάνουν ..  δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να βρωμισει ένας δίσκος.. όταν υπάρχουν βουρτσακια... αντιστατικά σπρέι.....κ.λ π.   Εκτός αν τον βγάλεις στο χωράφι και τον πατάς με το τρακτέρ...

 

εντάσσομαι στην κατηγορία αρχαιολόγου.

Όμως η σκόνη πάει παντού.

Ακόμα και αν ο δίσκος είναι στο εσώφυλλο που μπαίνει κάθετα στο εξώφυλλο και ακόμα αν υπάρχει έξω ναυλον που μπαίνει επίσης κάθετα.

Επίσης μαζεύει κατά την αναπαραγωγή.

Ακόμα και καινούργοι καθαροί δίσκοι απο τη θήκη, με ένα παίξιμο αφήνουν στην σκούπα κατά την αναπαραγωγή ένα συννεφάκι σκόνης.

 

Τι κάνει η σκόνη στο αυλάκι σπρωγμένη από ένα διαμάντι...το είπα πιό πάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harilatron είπε

Θα έρθει τώρα ο @Superfunk και θα επισημάνει ότι το καλύτερο καλλίτερο καθαριστικό για βινύλια είναι το ΣΑΛΙΟ. 😀

 

ΠεδΓια δεν κΣερω.

Είχα κάποιες χιλιάδες βινύλια αλλά τα χάρισα σε έναν φίλο μου συλλέκτη και επαγγελματία dj πριν κάποια χρόνια,"να τα πάρει κάποιος που τα εκτιμά" σκέφτηκα.

 

Εγώ πλέον παίζω μόνο σπετζοφαι.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harilatron είπε

Θα έρθει τώρα ο @Superfunk και θα επισημάνει ότι το καλύτερο καλλίτερο καθαριστικό για βινύλια είναι το ΣΑΛΙΟ. 😀

Άλλαξε όνομα η Tele?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σκούπα να σκουπίσεις κάνα χαλί έβαλες ποτέ ή μόνο τα 666 του Σατανά βινύλια; 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθισα και παρακολούθησα ολόκληρο το βίντεο, αν και το τελευταίο μου βινύλιο πουλήθηκε κάπου στα μέσα των '90s. Η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα.🤔 Πραγματικά εντυπωσιάστηκα απ'την απίστευτη ικανότητα του ανθρώπου να βρίσκει συνεχώς νέους τρόπους να δυσκολεύει περαιτέρω τη ζωή του.😁
Κατά τα άλλα ωραίο βίντεο Dim. 👌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dataentry1968 είπε


Κατά τα άλλα ωραίο βίντεο Dim. 👌

 

όλα μου τα βίντεο είναι ωραία.

Αλλά είναι για λίγους...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλά είναι για λίγους...

Ότι είναι για λίγους, είναι. Είδος υπό εξαφάνιση είναι οι λάτρεις της τεχνολογίας των '50s...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Ότι είναι για λίγους, είναι. Είδος υπό εξαφάνιση είναι οι λάτρεις της τεχνολογίας των '50s...😌

η καλύτερη εβερ εντ έβερ φορεβερ εντ έβερ

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω βινθλια. θα θελα πολυ να εχω ομως. μετα ομως σκεφτηκα ηχεια, πικαπ, δισκοι, συντηρηση. εχω ηδη εναν κουβα που ριχνω λεφτα ( κιθαρες πεταλια κλπ) Θα θελα πολυ ομωςε να χω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου