Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που να δεις την διαφορα αν ΑΛΛΑΖΕΙΣ και ΧΟΡΔΕΣ οποτε πρεπει..(δηλ. καθε 6-8 ωρες παιξιματος  και οχι καθε 6-8 ΜΗΝΕΣ... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι οι χορδές είναι σημαντικές. Κι εγώ που άλλαξα φέτος είδα διαφορά... :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εκτος των αλλων κανεις και οικονομια μια και δεν αλλαζεις  κιθαρες,μαγνητες,εφε και ενισχυτες... ;D ;D

 

το τι κιθαρες,μαγνητες,εφε και ενισχυτες εχουν πουληθει για ενα κομματι ψωμι επειδη "δεν επαιζαν καλα" λογω......αρχαιων χορδων,δεν μπορεις να φανταστεις! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως μπορώ... Παραλίγο να μην πάρω έναν ενισχυτή λόγω παλιών χορδών... Αναγκάστηκα και πήγα κι έφερα τη κιθάρα μου από το σπίτι μου. Και άκουσα "άλλον" ενισχυτή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you Alder

 

Funk

αλλαζω ρε αρκετα συχνα δεν ειμαι μπιχλας! :P

οχι τοσο συχνα ομως

βασικα περα απο την ηχο δινει κ μεγαλυτερο χρονο ζωης στα ταστα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως,η πλακα ειναι οτι τοσοι κιθαριστες δεν τσιγκουνευονται να δωσουν χιλιαδες ευρω για εξοπλισμο και τσιγκουνευονται τα 3-4 ευρω που κοστιζουν οι χορδες!! ;D

 

αλλαζω ρε αρκετα συχνα δεν ειμαι μπιχλας! Tongue

οχι τοσο συχνα ομως

βασικα περα απο την ηχο δινει κ μεγαλυτερο χρονο ζωης στα ταστα!

 

να αλλαζεις τεκνον μου.. ;D κακα τα ψεμματα μετα απο 6 ωρες παιξιματος οι χορδες ειναι για τα μπαζα απο ολες τις αποψεις (ηχο,κουρδισμα,intonation) :)

 

ειδικα αν δεν παιζεις με το gain στο 10 (που και παλι θα υποφερει ο ηχος σου λογω intonation) η συχνη αλλαγη επιβαλεται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε superfunk αν αλλάζουμε χορδές κάθε 6-8 ώρες θα μπούμε μέσα όχι μόνο με το κεφάλι, αλλά και με τα πόδια  ;D.Ασε που κάθε 2 μέρες άλλη δουλειά δε θα κάναμε και θα πρεπε να περνάμε χορδές. Εξάλλου δεν αντέχουν όλες οι χορδές το ίδιο. Για παράδειγμα οι elixir, κατά τη γνώμη μου, αντέχουν τουλάχιστον 10πλασια από τη μέση συμβατική χορδή, και επιπλέον τον κ@λο σου να βαράς δεν θα δεις ιχνος σκουριάς ακόμα και μετά από μήνες  :). Τέλος, μια και ο περισσότερος χρόνος (του μη επαγγελματία) κιθαρίστα περνά σε μελέτη και πρόβες, δεν είναι απαραίτητο να έχουμε τον τέλειο ήχο εκεί, αν είναι να γλιτώσουμε πολύτιμα φράγκα και χρόνο. Στην ηχογράφηση και στο live, ok.

 

Αμα είναι αντί να αλλάζω χορδές, να ξαναρχίσω το κάπνισμα, συμφέρει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απαραίτητο να έχουμε τον τέλειο ήχο εκεί, αν είναι να γλιτώσουμε πολύτιμα φράγκα και χρόνο.

 

καποιοι αντεχουν τον κακο ηχο καποιοι οχι (εγω ας πουμε ΔΕΝ τον αντεχω ουτε στην προβα)

 

οι elixir εχουν χαλια ηχο απο την αρχη για αυτο δε βλεπεις τη διαφορα... ;D

 

Σιγα τα λεφτα ρε παιδια (τα λεφτα που εδινα για μιας εβδομαδας ΤΣΙΓΡΑ τα δινω για ενος ΜΗΝΑ χορδες)  και σιγα το χρονο (5 λεπτα κανω να τις αλλαξω στις κιθαρες με τα vintage tuners,και 3 σε αυτες με τα Sperzel...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι elixir εχουν χαλια ηχο απο την αρχη για αυτο δε βλεπεις τη διαφορα... ;D

 

Κατά τη γνώμη σου ποιες είναι οι καλύτερες χορδές? Γιατί εγώ αυτό που λες με τις elixir δεν το πήρα χαμπάρι. Παλιότερα έπαιζα με dadario, dean markley, fender και boomers, αλλά κατέληξα στις elixir, που ειδικά για την κιθάρα μελέτης μου, ξεχνούσα να τις αλλάζω, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες που, ειδικά τα καλοκαίρια, μετα τη βδομάδα είχαν τοση σκουριά που σκεφτόμουν να βαρέσω αντιτετανικό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου