Προς το περιεχόμενο

Steve Harris από Iron Maiden! Ένα θρύλος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
40 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Συνειδητοποιωντας πως περασαν τα χρονια ενα δακρυ κυλησε😪 

Πραγματικά... 37 χρόνια! Πώς πέρασε έτσι ο καιρός... 

Και θυμάμαι τη μουρμούρα όταν κυκλοφόρησε το somewhere in time. Που είχε σύνθια (φτου κακά) και που δεν ήταν πολύ βαρύ και ασήκωτο κλπ. 

Έπρεπε να περάσει κάποιο διάστημα για να το εκτιμήσουμε στη διάσταση του: Ήταν δισκάρα 😎

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Terry RoscoeBeck5Θυμαμαι σ'ενα δισκαδικο στη γειτονια, κοντα στο 89 καπου, το σαμγουεαρ ην ταημ κ το σεβενθ σον (ειδες γραφου τους τιτλους οπως οι κασσετες😆 τοτε) στη βιτρινα κ να μη μπορω να διαλεξω ποιο εξωφυλλο μου αρεσε περισσοτερο (μικρος ακομα εγω για μερικα χρονακια ακομα δεν ακουγα τετοια). 

 

Οταν αλλαξε η δεκαετεια με κερδισε το Πης οβ μαηντ τελικα. Ειχα βεβαια ιδιαιτερη συμπαθεια κ στο σαμγουερ κ λογο του γραφικου της εποχης με ειχε πιασει στην εφηβεια η κλισε τρελα "Πω ρε φιλε αν δουμε ποτε λαηβ το Αλεξαντερ Δε Γκρεητ θα τρελαθουμε" (κ το Του Τεημ Ε Λαντ προσθετα).

 

Ε τωρα που μαθαμε πως το παιξανε για πρωτη φορα, περασαν ολα αυτα τα χρονια σε μια στιγμη απ'το μυαλο μου κ ηταν σαν να μην εχουν περασει 30 χρονια απο τοτε (κ ας μην ημασταν εκει)

  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

να μη μπορω να διαλεξω ποιο εξωφυλλο μου αρεσε περισσοτερο

Somewhere in time δαγκωτό... Μου θύμιζε Blade Runner 😎

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν πολλα album των Maiden αλλά το Somewhere in time και το X factor έχουν ξεχωριστή θέση στη καρδιά μου εξαιτίας των εμπειριών με τις οποίες τα συνδεσα.

 

Βλέποντας live τους Maiden απο το 98 πάντα υπήρχε αυτή η "κάψα" των ελλήνων να ακούσουν το Alexander the great - δεν θα το κρύψω, και γω σε εκείνες τις ηλικίες ήθελα να το ακούσω. 

 

Τελικά όμως ένιωσα ότι το έπαιξαν πολύ αργά (για μένα) με την έννοια ότι το είχα πάρει αποφαση ότι δεν θα γίνει ποτέ και τώρα πια έφτασε αργά.

 

Σαν τη γκόμενα που γουστάρεις και σε φτύνει και όταν τελικά είναι σε φάση να γίνει κάτι εσύ είσαι πολύ παρακάτω!

 

Τέλος, δυστυχώς, δεν μπορώ να ακούω live τον Bruce - γιατί μου φέρνει στο μυαλό το πέρασμα του χρόνου και ότι νομοτελειακά θα θάψουμε τα ινδάλματα μας - κυριολεκτικά, θα πεθάνουν πριν απο εμάς.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2023 στις 10:40 ΜΜ, vrasidas27 είπε

Συνειδητοποιωντας πως περασαν τα χρονια ενα δακρυ κυλησε😪 

Όντως μοναδική στιγμή.

Να πω την αλήθεια θα ήθελα (και φαντάζομαι όχι μόνο εγώ)να είχε παιχτεί στην Ελλάδα σαν πρώτη φορά και όχι μόνο.

 

Για το somewhere in time τι να πει κανείς για τον δίσκο;για τον ήχο;

Πόσες αναρτήσεις έχουν γίνει για τον τρανζιστοράτο ενισχυτή και τον ήχο που έβγαλε στα δύο άλμπουμ;

Επεξεργασμένο από kbasilis
  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ironmaidenismyreligion.net/alexander-the-great-ο-dickinson-πήγε-να-φορέσει-περικεφαλαία-σ/

Alexander the Great: Ο Dickinson πήγε να φορέσει περικεφαλαία στον Harris!
 

 

Παιδιά χαίρομαι που άνοιξα ένα θέμα για τους Maiden εξελίχθηκε σε ωραία συζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και Caught somewhere in time στο set list και άλλα από το 1986 και το αγαπημένο Maiden album. Ναι ντε, στα 80z μέχρι και οι Maiden έπρεπε να έχουν σύνθζ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου