Προς το περιεχόμενο

My old fashioned guitar rig


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Εχει κατι oldschool η παραγωγη. Θυμιζει τις πρωτες μερες του youtube. Τοτε τα βλεπαμε κ διψαγαμε για τετοιες παρουσιασεις. Το περιεχομενο μας νοιαζει (κ η φωνη που λεει κ ο Νεκταριος!) κ αυτα ειναι σουπερ. Εξαλου στο επομενο βιντεο τα εχουμε πει... Ζουμ στον υπεροχο μωβ slo που εχεις κ πιο ομορφο δε γινεται 🙂

 

Παντως σε ωραιους μπελαδες μπηκες!

μάλλον επειδή είμαι oldschool...

 

για τη φωνή δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Μόνο μη ζητήσετε να τραγουδήσω.

Και όλες οι κάμερες ήθελαν περισσότερες δοκιμές. Στην οθονίτσα τους όλα πεντακάθαρα ήταν....

Ασε που παντού φαίνεται η σκόνη.

 

άμα σας άρεσε ...μάλλον θα πρέπει να κάνω κι άλλο

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Στα βρωμικα δε κανω σχολιο καν (ειναι οι μονοι ηχοι στην παρουσιαση σου στο βιντεο που δε μου αρεσαν).

 

Λαμβάνοντας υπ' όψιν το ότι ο dim δεν παίζει με πολύ distortion, θα πω ότι αυτοί οι βρώμικοι ήχοι, μπορεί να είναι ταμάμ για παλιομοδίτικο fusion.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βρώμικοι είναι 4 όλο κι όλο, κι απ αυτούς συνήθως χρησιμοποιώ μόνο τον έναν ή δυο.

Κουράστηκα πάρα πολύ για να τους φτιάξω.

 

Καλοί είναι. Απλά στο βίντεο δεν φάνηκαν πολύ. Πόσο πιά να δείξεις...

 

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Λαμβάνοντας υπ' όψιν το ότι ο dim δεν παίζει με πολύ distortion, θα πω ότι αυτοί οι βρώμικοι ήχοι, μπορεί να είναι ταμάμ για παλιομοδίτικο fusion.

Εννοειται αυτο. Παντα οταν βλεπω μια παρουσιαση σκεφτομαι τοσο το τι απ'ολα αυτα θα ηταν χρησιμο σε μενα, οσο κ το ποσο καλα εξυπηρετει αυτον που το εστησε. 

 

Στους καθαρους ηχους το di εξυπηρετει πολυ σε πολλες παραγωγες (καλα δεν αναφερω καν ποσο χρησιμο ειναι να εισαγεις το di ηχο στο bus για χιλιαδες λογους). Εδω ολα ηταν ξεκαθαρα κ φοβερα υλοποιημενα

 

Οι βρωμικοι οπως ειπα δε μου αρεσαν αλλα κατευθειαν σκεφτηκα α) μου θυμιζουν παλιους φιουζιον ηχους κ β) ο dim κ δε παιζει με πολυ βρωμικο, αλλα ειδικα για τα προγκ ροκ 70's ακουσματα που εχει, ταιριαζουν πολυ

 

Ομως σκεφτηκα μετα το μωβ κτηνος κ τα ξεχασα ολα αυτα🙂. Εκει εχεις τα μισα 80's δισκογραφικα, απο light drive μεχρι οσους τονους βρωμικο γουσταρεις, που ο slo ηταν μεσα. 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

 

Στους καθαρους ηχους το di εξυπηρετει πολυ σε πολλες παραγωγες (καλα δεν αναφερω καν ποσο χρησιμο ειναι να εισαγεις το di ηχο στο bus για χιλιαδες λογους). Εδω ολα ηταν ξεκαθαρα κ φοβερα υλοποιημενα

 

δεν ξέρω, μάλλον πέρασε απαρατήρητο, αλλά κάπου έδειξα το di που έχω, όπου εκεί πρώτα φτάνει το σήμα της κιθάρας και πάει ξερό σε ένα κανάλι της κάρτας. Μετά πάει στα ρέστα και παίρνω άλλα δυο για το κανονικό στέρεο. Όταν γράφω γράφω σε ένα mono track dry και σε ένα stereo το wet.

Σχεδόν πάντα παίζω καλύτερα με τον wet ήχο. Αλλά χρειάζομαι να υπάρχει και ο dry, μπας και πειραματιστώ στη συνέχεια.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν ξέρω, μάλλον πέρασε απαρατήρητο, αλλά κάπου έδειξα το di που έχω, όπου εκεί πρώτα φτάνει το σήμα της κιθάρας και πάει ξερό σε ένα κανάλι της κάρτας. Μετά πάει στα ρέστα και παίρνω άλλα δυο για το κανονικό στέρεο. Όταν γράφω γράφω σε ένα mono track dry και σε ένα stereo το wet.

Σχεδόν πάντα παίζω καλύτερα με τον wet ήχο. Αλλά χρειάζομαι να υπάρχει και ο dry, μπας και πειραματιστώ στη συνέχεια.

Εκανα λαθος στην τοποθετηση μου. Οταν λεω di ή di+εφε, αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι η ελλειψη καποιου amp sim. Για εμενα οσα εφε κ να εχει μετα ειναι ακομα.. direct ο ηχος στην αισθηση που μου δινει στα δαχτυλα. Αμεσος. Αλλα συνηθιζεται φανταζομαι γιατι για πολυ καιρο επι εποχες pentium 3 ετσι εγραφα στον υπολογιστη. Οπως κ να εχει ολο το στησιμο αυτο που εχεις μου φαινεται πολυ καλα υλοποιημενο κ πολυ ωραιο κ ενδιαφερον ηχητικα. Πολυ session στουντιο προσεγγιση. Εβλεπα χτες κ ενα παλιο βιντεο του Paul Jackson jr που ανεφερε ποσο συχνα χρησιμοποιουσαν παρομοιες λυσεις στα 80's κ σημερα ηρθε το δικο σου να δεσει το γλυκο.

 

Τωρα περιμενουμε κ το (μωβ) κερασακι στην τουρτα!

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν ξέρω, μάλλον πέρασε απαρατήρητο, αλλά κάπου έδειξα το di που έχω ..

 

Έχει δύο out?

Είναι και splitter δηλαδή?

Ή και τα δύο output είναι από την RME?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το di αυτο βγαζει ενα καρφι και ενα XLR. Το xlr το παω στην rme. Το καρφι παει και δινει στα αλλα

Δες το βιντεο. Φαινεται

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το di αυτο βγαζει ενα καρφι και ενα XLR. Το xlr το παω στην rme. Το καρφι παει και δινει στα αλλα

Δες το βιντεο. Φαινεται

 

Άρα η RME παίρνει dry κατευθείαν από το di, και παίρνει wet μετά την αλυσίδα.

Αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν χρησιμοποιείς το di (instrument input) της RME.

Επίσης στο βίντεο λες ότι όλα περνάνε από το V-amp.

Να υποθέσω ότι δεν περνάει το dry signal?

 

EDIT: Άλλη ερώτηση.

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το S/pdif out του v-amp (ή του lexicon, εξαρτάται ποιο έχεις τελευταίο) στο S/pdif in της RME?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο το βίντεο.

Ωραίο και το thumbnail.

Ωραία η αφήγηση και η φωνή.

Ωραίος και ο φωτισμός του.

Ωραίος και ο ήχος του.

 Για το μέλλον.

Θες σενάριο, να ξέρεις ΤΙ ακριβώς θες να παρουσιάσεις και ΠΟΣΟ χρόνο θα αφιερώσεις στα επιμέρους στοιχεία αυτού που παρουσιάζεις.

Μην μένεις σε μονοπλάνο, π.χ. εκεί που άλλαζες τα presets και έπαιζες κιθάρα, δείξε και λίγο κιθάρα, άνοιξε λίγο το πλάνο σου να φανεί ο χώρος.....κ.λ.π.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου