Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ο πιο καλός ακουστικός ήχος από στρατ που έχω ακούσει στη ζωή μου, ήταν από μια κορεάτικη squier. Μιλάμε για φαινόμενο, της έβαζες μικρόφωνο και έγραφες ακουστική κανονικά 😆

 

 

 Όταν όμως την έβαζες σε ενισχυτή, μιεχ. Τίποτα άξιο λόγου.

 

 Δεδομένου μάλιστα του πόσο την ισοπέδωναν ( σε ηλεκτρικό ήχο ) οι υπόλοιπες strat της παρέας,δεν μπήκα καν στον κόπο να αρχίσω τα πειράματα και τα βάλε βγάλε. Αν κάνουν τέτοια διαφορά τα ηλεκτρικά, και από άλλα πειράματα η διαφορά είναι τραγική, είναι imho σαν να ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρησει (δεν γνωρίζω αν όντως ισχύει) ότι η κιθάρα της οποίας το σώμα πάλλεται πολύ έχει σκοτεινό και μπασατο ήχο, ενώ η κιθάρα η οποία δεν παλλεται έχει αρκετά bright ήχο. Με δεδομένο αυτό χρειάζεται προσεκτική επιλογή μαγνητών για κάθε περίπτωση κιθάρας. Δεν ταιριάζουν όλοι οι μαγνήτες με όλες τις κιθάρες. Η κιθάρα της οποίας το σώμα πάλλεται θέλει έναν bright μαγνήτη ενώ η κιθάρα της οποίας το σώμα δεν πάλλεται θέλει έναν πιο σκοτεινό και μπασατο μαγνήτη. 

Έχω δοκιμάσει texas special σε μία στρατοκαστερ που πάλλεται και ήταν πάρα πολύ τσιριχτος και ενοχλητικός ο ήχος. Οι ίδιοι μαγνήτες μπήκαν σε άλλη κιθάρα που παλεται κι αμέσως ήρθε το ΕQ στα ίσα του. Το έχω παρατηρήσει και με άλλες κιθάρες και συνδυασμους με μαγνήτες. 

Ίσως είναι θέμα γούστου τελικά το αν είναι καλύτερο για τον κιθαρίστα εάν πάλλεται το όργανο του ή όχι. Ίσως προτιμάει μία bright κιθάρα after all...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω η πιο καλη ακουστικα (οχι η πιο δυνατη ακουστικα μονο) που εχω δοκιμασει εκτενως, οταν την εβαλα σε ενισχυτη ειπα ευτυχως που δεν εχω 4 χιλιαρικα (ηταν φτηνη🤣) . Θα τα εδινα κατευθειαν κ μετα θα ρωταγα τον εαυτο μου γιατι τα ειχα μαζεψει τα λεφτα αυτα.

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας για τον ακουστικο ηχο μιας ηλεκτρικης κιθαρας, ειναι προφανως κατι που επηρεαζεται οχι μονο απο τα ξυλα (και την πυκνοτητα/βαρος τους) αλλα και απο το hardware, ειδικα της γεφυρας, το neck joint και αλλα χιλια δυο. Πολλα απο τα χαρακτηριστικα του τελικου ηλεκτρικου ηχου, κυριως απο πλευρας αποκρισης και envelope παρα eq κατ'εμε, καθοριζονται σε ενα μεγαλο βαθμο απο αυτο τον ακουστικο ηχο. 

 

Ειχα κανει σχετικα προσφατα το παρακατω πειραμα, δε ξερω ποσοι απο εσας το ειδατε - καποια χρυσα αυτια βρηκαν spot on την αντιστοιχια ηλεκτρικου και unplugged ηχου για τα 4 οργανα που δοκιμασα:
 


Τελος φυσικα εχει να κανει και με το τι θες απο μια κιθαρα, ποιο ειναι εν τελει το ηχητικο αποτελεσμα που θες να φτασεις. Θυμαμαι καποτε ειχα παιξει με μια mid 70's Fender Telecaster η οποια ηταν ΑΓΚΥΡΑ, παιζει να ζυγιζε 5-6 κιλα. Ακουστικα η κιθαρα ηταν ψοφια, δεν κουνιοταν τιποτα, μηδεν overtones, μονο μια fundamental που κρατουσε αρκετα λογω βαρους. Ηλεκτρικα το αερατο σκασιμο και το responsiveness που συχνα θελουμε απο μια τελε ηταν ανυπαρκτο. ΑΛΛΑ, πηγαινες στον bridge μαγνητη (που ηταν ενας SD Hot Stack κοκκινος ταμαμ για αυτη τη δουλεια) και ειχες τον early Led Zeppelin, ισως και AC/DC ρυθμικο ηχο ταμαμ στο πιατο, λουκουμι λεμε. Horses for courses ναουμ.
 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odis13 είπε

Μιλωντας για τον ακουστικο ηχο μιας ηλεκτρικης κιθαρας, ειναι προφανως κατι που επηρεαζεται οχι μονο απο τα ξυλα (και την πυκνοτητα/βαρος τους) αλλα και απο το hardware, ειδικα της γεφυρας, το neck joint και αλλα χιλια δυο. 

 

 

👍

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω βρει το μεγάλο μυστικό της πυραμίδας του Χέοπα, όταν θέλω να δω αν μου αρέσει μια κιθάρα σαν ήχος: Τη βάζω σε έναν καλό ενισχυτή που ξέρω και μου κάνει, τον ανοίγω, και παίζω να δω αν μου αρέσει ο ήχος της 😲 Έχω και παραδίπλα καμιά άλλη κιθάρα, κάνω και τις συγκρίσεις μου, και τελείωσε.

 

 Τώρα αν ακούγεται καλύτερα χωρίς ενισχυτή, ή χωρίς πεταλάκια, ή όταν στον ουρανό η Σελήνη είναι 7 ημερών, στα @@ μου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

Πάντως εγώ έχω βρει το μεγάλο μυστικό της πυραμίδας του Χέοπα, όταν θέλω να δω αν μου αρέσει μια κιθάρα σαν ήχος: Τη βάζω σε έναν καλό ενισχυτή που ξέρω και μου κάνει, τον ανοίγω, και παίζω να δω αν μου αρέσει ο ήχος της 😲 Έχω και παραδίπλα καμιά άλλη κιθάρα, κάνω και τις συγκρίσεις μου, και τελείωσε.

 

 Τώρα αν ακούγεται καλύτερα χωρίς ενισχυτή, ή χωρίς πεταλάκια, ή όταν στον ουρανό η Σελήνη είναι 7 ημερών, στα @@ μου.

Με καινούρια κιθάρα όμως; Σε μαγαζί; Για να μην πω για αγορές από Thomann κλπ...

53 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω δοκιμάσει texas special σε μία στρατοκαστερ που πάλλεται και ήταν πάρα πολύ τσιριχτος και ενοχλητικός ο ήχος. Οι ίδιοι μαγνήτες μπήκαν σε άλλη κιθάρα που παλεται κι αμέσως ήρθε το ΕQ στα ίσα του.

Υπάρχει Strat με Texas special που δεν ακούγεται τσιριχτή, trebly και ice picky; 🤯😅

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και με καινούργια κιθάρα εννοείται, τι θα αφήσω το γάμο που είναι αυτό που ακούω τώρα, για να τρέχω στα πουρνάρια του τι θα γίνει αν αλλάξω αυτό και ετούτο;

 

 Την κιθάρα και κάθε όργανο το βλέπω σα σύνολο.

 

 Θυμίζει λίγο η κατάσταση με τα συνθ, που στο βγάζουν μισοτελειωμένο, και σου λένε "στο μέλλον θα βάλουμε και αυτό και εκείνο", άστο φίλε, αν δε μου κάνει ΕΔΩ και ΤΩΡΑ, κράτα το.

 

 Έτσι και με την κιθάρα. Αν δε μου αρέσει όπως είναι τι, θα κάτσω μες το μαγαζί να αλλάζω μαγνήτες και να βάζω brass block; 😆

 

 Άλλωστε γενικά είμαι κατά του πειράγματος. Αν είναι φτηνό το όργανο δεν αξίζει τον κόπο, και αν είναι ακριβό σπάνια θέλει πείραγμα. Εκτός αν είσαι πειραγμένος 😆

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 80% playability. Αν μπορώ να παίξω, θα βγάλω ήχο.

 

2. 20% "Mojo". Και τι εννοώ:

 

Για να δεις αν μία κιθάρα είναι καλή πρέπει να την παντρευτείς για λίγο. Εκτός από το παικτικό, να δεις τι ήχους βγάζει από τα δικά σου χέρια, να δεις πως κρατάει κούρδισμα, πόσο κουνιέται το μπράτσο όταν την αφήνεις, πόσο θόρυβο/hum παράγει, πως καθαρίζει το volume, πως ακούει ή δεν ακούει τις δυναμικές, πως ανταποκρίνεται σε διαφορετικά ηχοσυστήματα, πόσο sustain έχει, πόσα dead spots δεν έχει, πόσο ταιριασμένοι είναι οι μαγνήτες, πόσο "κόβει" στις ηχογραφήσεις, πως παίζει διαφορετικά στυλ και γενικά πόσο κάνει ταυτόχρονα όλα αυτά που θέλεις και σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη.

 

Υπάρχουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις που όλοι οι πλανήτες ευθυγραμμίζονται και πραγματικά συμβαίνει το μαγικό. Αυτές είναι οι καλές κιθάρες.

 

ΥΓ. Αυτό με το resonance παίζει να είναι η μεγαλύτερη μούφα όλων. ΟΚ, θα ακούσω το sustain χωρίς καλώδιο, αλλά το πως ακούγεται ακουστικά (τουλάχιστον στις δικές μου εμπειρίες) ή αν νιώθεις τη δόνηση του σώματος δεν παίζει κανένα ρόλο σε όσα προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου