Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση HQ version του "Μεταμορφώσεις - Βλάσσης Μπονάτσος"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Αυτή είναι η προσπάθεια μου για να βελτιώσω την ποιότητα από τα Μεσάνυχτα. Χαμήλωσα το pitch και την ταχύτητα με βάση το μουσικό κλιπ που βρήκα στο youtube. Επίσης, προσπάθησα να καθαρίσω κάπως τον ήχο. Ελπίζω να είναι κοντά στην πραγματικότητα... Αλλά θέματα στον ήχο όπως το έντονο σίγμα δεν κατάφερα να τα βελτιώσω... Εάν έχετε κάποια παρατήρηση σχετικά με το pitch, θα ήθελα να μου πείτε! Θα συνεχίσω με τα τραγούδια "η αγάπη εκδικείται" και "μεταμορφώσεις"https://youtu.be/pwdfhGhcCkU?si=bedjPvZ3r5sIOVXj

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και η φωνή φαίνεται εκ πρώτης όψεως ότι "ξακαθάρισε" όλο το μπακινγκ τρακ φαίνεται να έχει πάρει ένα chorusing/flanging effect προφανώς αποτέλεσμα της αλλαγής ταχύτητας.

Δεν βλέπω θέμα με το pitch, ούτε χαλιέμαι με το σιγμα (εκεί μπορείς να προσπαθήσεις με ένα πρόγραμμα de-esser) αλλά γενικά βλέπω ότι δεν έχεις πρόσβαση σε κατάλληλα εργαλεία που θα "μπορούσαν" να κάνουν αυτή τη δουλειά, αφ ετέρου δεν καταλαβαίνω την εμμονή ή το νόημα να γίνει κάτι τέτοιο σήμερα και μάλιστα όχι από επίσημη προέλευση.

Αν το κάνεις για να περάσεις την ώρα σου, να μάθεις ή για προσωπική ευχαρίστηση πάω πάσο, και μπράβο σου μέχρι εκεί. Το αποτέλεσμα για μένα παρά τον οποιον κόπο είναι ερασιτεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εμμονή! Πρώτα από όλα διασκεδάζω με αυτό και στα πρώτα μου μηνύματα ξεκαθάρισα ότι είναι φουλ ερασιτεχνικό αυτό που ήθελα να δοκιμάσω! Αν ανατρέξεις στην πρώτη ανάρτηση αυτής της συζήτησης καθώς και στα audio των τραγουδιών που κυκλοφορούν στο youtube, θα δεις ότι υπάρχουν κάποια άτομα που θέλουν να τα ακούσουν χωρίς τόσο αλλοιωμένη φωνή. Επομένως, όταν το μόνο που υπάρχει είναι ένα cd των 120 ευρώ στο discorgs που κανείς μας δε θέλει να αγοράσει (και είναι πολύ λογικό) γιατί να μην ασχοληθώ εγώ στον ελεύθερο μου χρόνο που μου αρέσει κιόλας;😁 Τώρα σίγουρα δε θα ακούγεται σαν cd γιατί ούτε αρκετές μουσικές γνώσεις έχω ούτε είμαι producer, αλλά στα δικά μου αυτιά είναι πιο ευχάριστο από τα audio που το pitch είναι εκνευριστικα ψηλό. Καλή συνέχεια! 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς τα εργαλεία που αλλάζουν pitch ή απομονώνουν φωνή από το υπόλοιπο είναι ακριβά.

Δεν ξέρω πως το έκανες.

εγω, ΑΝ το έκανα πρώτα θα απομόνωνα τη φωνή θα την επεξεργαζόμουν, και το υπόλοιπο χωριστά.

Μετα αν ήταν απαραίτητο θα πείραζα pitch το ίδιο και στα δυο.

Αλλά νομίζω κάποια είναι το σωστό pitch ήδη οπότε θα μπορούσες να κάνεις τις επεμβάσεις εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης μπορεί να προσπαθείς χωρίς τον ξενοδόχο, διότι δεν ξέρεις πότε αυτοί που έχουν τα δικαιώματα θα σου μπλοκάρουν το κομμάτι ή το κανάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάς για εμμονές όταν έχεις αναπαράγει το Tarkus νότα νότα (λέω πχ, λόγου χάρη) αφήστε την κοπέλα να σκαλίσει τα προγράμματα επεξεργασίας ήχου με την ησυχία της, και να της το κατεβάσουν τι έγινε? Και εγώ παλιά επεξεργαζόμουνα εικόνες χωρίς κανένα λόγο και έμαθα το photoshop

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KalliA1412 είπε

Χαμήλωσα το pitch και την ταχύτητα με βάση το μουσικό κλιπ που βρήκα στο youtube. Επίσης, προσπάθησα να καθαρίσω κάπως τον ήχο. 

To pitch δεν έχει αλλάξει (και γιατί θες να το αλλάξεις?), η ταχύτητα ψιλοάλλαξε (από 134bpm σε 130bpm) και το κομμάτι ακούγεται πιο δυνατά και πολύ πιο μουντό απ'το κανονικό (αυτό που ακούω στο youtube).

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να είμαι εποικοδομητικος πλην ομως εξεφρασα και την απορια μου σχετικα με τη χρησιμότητα του τελικου αποτελέσματος.

Οι οποιες συγκρισεις με δημιουργικες καταστασεις ειναι προφανως εκτος τοπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

έπεσε το μάτι μου στο θέμα (πολύς ντόρος όντως) και μια που θα δοκίμαζα κάτι νέα pluginακια στο σεταπ μου είπα να κάνω σε αυτό ένα γρήγορο remaster... είναι απρόσεχτο (ειδικά στα χαμηλά) αλλά είχε πολλά artifacts και ήταν και σχεδόν mono και οι ρυθμίσεις μου ψιλοακραίες για την δοκιμή... νταξει για παιχνιδάκι καλό είναι...

 

Μεσάνυχτα - Βλάσσης Μπονάτσος (Npap draft remaster)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου