Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση HQ version του "Μεταμορφώσεις - Βλάσσης Μπονάτσος"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα ψάχνω αρκετά χρόνια ( έχω αναφέρει κάποια σε άλλο post) από φοιτητής τα εψαχνα στο Μοναστηράκι σε cd, εποχές που είχαν ανέβει και σε σαιτς με αλλοιωμένο ήχο, δεν βρέθηκε τίποτα. Μετά από 15 χρόνια ακόμα ψάχνω αρκετά από cd (στο discogs αστρονομικά ποσά δυστυχώς). Με βινύλια δεν έχω ασχοληθεί αλλά έστω και 2-3 άτομα από γνωστούς μου που είχαν τη διάθεση να βοηθήσουν, δεν έχουν πετύχει δυστυχώς τόσο καλό ήχο. Άλλοι που έχουν άψογα πανάκριβα ηχοσυστήματα ασφαλώς δεν μπαίνουν στη διαδικασία να κάνουν μετατροπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Ήταν μια κλασική μέθοδος που χρησιμοποιούσαν παλιά οι uploaders, ανέβαζαν δηλαδή τραγούδια με ελάχιστα πειραγμένη ταχύτητα προς τα κάτω ή προς τα πάνω για να μην τα αναγνωρίζει ο αλγόριθμος του youtube και τα μπλοκάρει. 

Βασικά το συγκεκριμένο άλμπουμ είχε ανέβει έτσι σε σαιτς αλλοιωμένο και με τέτοια ταχύτητα οπότε όσοι το έβαλαν στο YouTube, δεν υπήρχε καλύτερη "πηγή". Σε πολλά άλλα όμως στο YouTube ισχύει ότι σε ορισμένα κομμάτια άλλαζαν την ταχύτητα κάποιοι και λόγω πνευματικών δικαιωμάτων που ήταν πολύ αυστηρότερα παλιότερα, κάποιοι άλλοι άλλαζαν την ταχύτητα επίτηδες ώστε να μην τα πάρει άλλος σε "φυσιολογική" ταχύτητα,από το κανάλι τους.

Το κόλπο αρκετών επίσης, σε περιπτώσεις που επρόκειτο για σπάνιο cd,ήταν να πειράζουν την κυματομορφή, να τη βάζουν στο τέρμα και να κόβουν πολλές υψηλές συχνότητες.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Σε πολλά άλλα όμως στο YouTube ισχύει ότι σε ορισμένα κομμάτια άλλαζαν την ταχύτητα κάποιοι και λόγω πνευματικών δικαιωμάτων που ήταν πολύ αυστηρότερα παλιότερα

Τα ίδια ισχύουν και σήμερα απ'ότι ξέρω, δεν έχει αλλάξει κάτι με τα πνευματικά δικαιώματα. Το θέμα είναι αν η ΧΨ δισκογραφική επιτρέπει ή όχι να ανεβαίνουν κομμάτια του καταλόγου της στο youtube. Κάποιες το επιτρέπουν (και στο λένε ότι το επιτρέπουν όταν ανεβάζεις κομμάτι από τον κατάλογο τους) και κάποιες όχι.

Αν το κομμάτι που ανεβάζεις βρεθεί με copyright issues, 3 πράγματα μπορούν να συμβούν:

1) Σε ενημερώνουν ότι στο κομμάτι βρέθηκαν copyright issues και σου επιτρέπουν να το ανεβάσεις, και ό,τι κέρδος μπορεί να βγει -αν βγει- από τα views πάει κατευθείαν στους copyright owners.  

2) Στο μπλοκάρουν σε κάποιες ή όλες τις χώρες.

3) Στο μπλοκάρουν και τρως strike, και μπορεί και να σου απαγορεύσουν να ανεβάζεις βίντεο για κάποιο χρονικό διάστημα, πχ για 3 μήνες. Στα 3 strikes σε διάστημα 90 ημερών το κανάλι σου διαγράφεται.

Να ξαναγράψω ότι το κόλπο της πειραγμένης ταχύτητας δεν πιάνει, ποτέ δεν έπιασε, είναι μύθος.

 

28 λεπτά πριν, thebest20 είπε

άλλοι άλλαζαν την ταχύτητα επίτηδες ώστε να μην τα πάρει άλλος σε "φυσιολογική" ταχύτητα από το κανάλι τους

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχουν κάποιοι που σκέφτονται τόσο ηλίθια. Γιατί να μπουν στον κόπο να αλλάξουν την ταχύτητα κάποιων κομματιών για τον παραπάνω λόγο και να τα ανεβάσουν στο κανάλι τους? Πιο εύκολο είναι να μην τα ανεβάσουν καθόλου.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, methylene blue είπε

Δεν θα βόλευε να ξεκινήσεις από το βινύλιο;

Δε γνωρίζω πολλά για τα βινύλια. Μπορώ να περάσω τραγούδια από cd στο λάπτοπ (νομίζω όλοι μας😂). Πρέπει να ψάξω περισσότερο στο ίντερνετ για να δω πως να περάσω τα τραγούδια από βινύλιο σε λάπτοπ ή κινητό αν και μόνο που το σκέφτομαι ήδη φαντάζομαι πόσο δύσκολο πρέπει να είναι. Θα ρίξω μια ματιά και στο Μοναστηράκι αλλά αν δεν το βρω, είμαι διατεθειμένη να βάλω κάποια χρήματα από τη δουλειά στην άκρη για να πάρω το πολυπόθητο cd που λέμε όλοι από το Discorgs ώστε να τα ανεβάσω στο YouTube στην καλύτερη ποιότητα. Για αυτό ρωτάω όσους θυμούνται πόσο κοντά είναι το audio του βίντεο κλιπ στη φωνή του Μπονάτσου . Θέλω να φτιάξω την ποιότητα και να ανεβάσω τα τραγούδια χωρίς να πληρώσω 120 ευρώ 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Τα ίδια ισχύουν και σήμερα απ'ότι ξέρω, δεν έχει αλλάξει κάτι με τα πνευματικά δικαιώματα. Το θέμα είναι αν η ΧΨ δισκογραφική επιτρέπει ή όχι να ανεβαίνουν κομμάτια του καταλόγου της στο youtube. Κάποιες το επιτρέπουν (και στο λένε ότι το επιτρέπουν όταν ανεβάζεις κομμάτι από τον κατάλογο τους) και κάποιες όχι.

Αν το κομμάτι που ανεβάζεις βρεθεί με copyright issues, 3 πράγματα μπορούν να συμβούν:

1) Σε ενημερώνουν ότι στο κομμάτι βρέθηκαν copyright issues και σου επιτρέπουν να το ανεβάσεις, και ό,τι κέρδος μπορεί να βγει -αν βγει- από τα views πάει κατευθείαν στους copyright owners.  

2) Στο μπλοκάρουν σε κάποιες ή όλες τις χώρες.

3) Στο μπλοκάρουν και τρως strike, και μπορεί και να σου απαγορεύσουν να ανεβάζεις βίντεο για κάποιο χρονικό διάστημα, πχ για 3 μήνες. Στα 3 strikes σε διάστημα 90 ημερών το κανάλι σου διαγράφεται.

Να ξαναγράψω ότι το κόλπο της πειραγμένης ταχύτητας δεν πιάνει, ποτέ δεν έπιασε, είναι μύθος.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχουν κάποιοι που σκέφτονται τόσο ηλίθια. Γιατί να μπουν στον κόπο να αλλάξουν την ταχύτητα κάποιων κομματιών για τον παραπάνω λόγο και να τα ανεβάσουν στο κανάλι τους? Πιο εύκολο είναι να μην τα ανεβάσουν καθόλου.

 

 

Πάντως εμένα μου φαίνεται γελοίο εκ μέρους της δισκογραφικής από τη μια, να μην ανεβάζει σε εφαρμογές το άλμπουμ και από την άλλη, να κατεβάζει ή να μπλοκάρει τα τραγούδια που ανεβάζουν θαυμαστές από τυχόν cd ή βινύλια που έχουν. Γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να τα ανεβάσουν κάπου; Στο Spotify για παράδειγμα... Αυτό ισχύει και για άλμπουμ όπως "Αυτά τα Βράδια" και "Γενικά"( που είναι το αγαπημένο μου). Τα έχω βρει σε μέτρια ποιότητα στο YouTube. Σε καλή ποιότητα είναι μόνο η " Επικίνδυνη Ισορροπία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KalliA1412 είπε

Πάντως εμένα μου φαίνεται γελοίο εκ μέρους της δισκογραφικής από τη μια, να μην ανεβάζει σε εφαρμογές το άλμπουμ

Συνήθως τα άλμπουμς βρίσκονται ανεβασμένα σε κάποια μεγάλη paid πλατφόρμα, και όταν συμβαίνει αυτό, είναι φυσικό να μην επιτρέπουν την δωρεάν διανομή των συγκεκριμένων άλμπουμς στο youtube ή αλλού.

Για τα άλμπουμς του Μπονάτσου δεν ξέρω αν και που υπάρχουν ανεβασμένα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, γνώμη μου, κράτα τα ωραία σου €120 να τα δώσεις σε κάτι πιο ουσιαστικό απ'το να τα ξοδέψεις σε ένα CD του Μπονάτσου.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τα άλμπουμ Αυτά τα βράδια και Γενικά, είναι από την εταιρεία cbs και δεν βγήκαν ποτέ σε cd, για αυτό και η χάλια ποιότητα. Υπήρχε ένα mp3 από τον κάθε δίσκο σε σαιτς, που το πήραν πρόχειρα από βινύλιο όπως να'ναι και αυτό ανέβηκε στο YouTube. 

Η Επικίνδυνη Ισορροπία, όλα τα κομμάτια έχουν κυκλοφορήσει το 2008 σε μια συλλογή του Μπονάτσου για αυτό υπάρχει σε καλή ποιότητα, βέβαια με τον "ψηφιοποιημένο" ήχο που βγήκαν πολλά 70s, 80s της εταιρείας αλλά σε remasters μεταξύ 2006-2010. Από το τίποτα, κάτι είναι και αυτό, γιατί σήμερα η Melody Maker που έχει αναλάβει όλες τις εταιρείες της LYRA/EGE, Panivar, Spot Music κλπ πολλά τα παίρνει από άλλα κανάλια του YouTube όπως να'ναι και βάζει pseudo stereo και "ψεύτικες" συχνότητες 

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου