Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση HQ version του "Μεταμορφώσεις - Βλάσσης Μπονάτσος"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγεται το κομμάτι σε νέα γυναικεία εκτέλεση πιο unplugged, σε μια διαφήμιση μπίρας, ίσως, δεν πρόσεξα, χθες την πέτυχα. Πάντως δεν είναι η εκτέλεση της Matina Sous.

Ελπίζω η Minos που έχει τα δικαιώματα της Virgin , να περάσει κανονικά στις ψηφιακές πλατφόρμες αυτό το album, απευθείας από το original cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν επειδή ετοιμάζω κάτι φουλ ερασιτεχνικό κι επειδή είμαι γεννημένη μόλις 2 μήνες πριν φύγει ο Βλάσσης από τη ζωή θέλω τη βοήθεια όλων!!! Έχω διαβάσει στα σχόλια του YouTube για τα τραγούδια από το αλμπυμ αυτό ότι έχουν αλλοιωμένο ήχο και είναι σε πιο ψηλό pitch από αυτό του Βλάσση. Όσοι τον έχετε προλάβει μπορείτε να μου πείτε αν το pitch από αυτό το βίντεο κλιπ που έχω βρει είναι το σωστό; 

 

https://youtu.be/eO7-4u79TGU?si=vSb0_BiFDAJ3YrGW

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή είσαι μικρή, σε κάμποσα (πολλά) χρόνια απο τώρα θα παρατηρήσεις τη φωνή σου να βαραίνει.

Το ίδιο ισχύει για όλους τους ανθρώπους, ακόμα και για τον Βλάση Μπονάτσο.

Οπότε σίγουρα η φωνή ενός πενηντάρη είναι βαθύτερη απο όταν ήταν τριάντα.

Εγω, δεν με αναγνωρίζω π.χ.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε απόλυτο δίκιο! Ξαναδιαβάζοντας την ανάρτηση μου, κατάλαβα ότι η διατύπωση μου δεν ήταν και η καλύτερη...😅 Θα προσπαθήσω να το διατυπώσω πιο σωστά: Για τα τραγούδια από το συγκεκριμένο άλμπουμ πολλοί λένε ότι έχουν αλλοιωμένο ήχο και ως προς τη φωνή (ότι είναι ψηλότερη από το πώς τραγουδούσε συνήθως) και ως προς την ταχύτητα (ότι είναι πιο γρήγορα). Όταν βρήκα το βίντεο κλιπ από τα "Μεσάνυχτα", νομίζω διαπίστωσα κι εγώ ότι το audio στο βίντεο κλιπ είναι σε πιο χαμηλό pitch από το αντίστοιχο audio που κυκλοφορεί στο youtube. Θέλοντας με τις λιγοστές μου γνώσεις να καθαρίσω τον ήχο αυτού του άλμπουμ και να προσπαθήσω τουλάχιστον να βελτιώσω κάπως την ποιότητα, ήθελα να ρωτήσω αν ο ήχος από το βίντεο κλιπ που ανήρτησα παραπάνω είναι πιο κοντά στην πραγματική φωνή του Βλάσση. Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω αποκλειστικά για το συγκεκριμένο άλμπουμ και όχι για παλαιότερα του!!! Αυτή τη φορά, παραθέτω και τα δύο audio που κυκλοφορούν για το τραγούδι "Μεσάνυχτα" για να μου πείτε τη γνώμη σας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KalliA1412 είπε

Για τα τραγούδια από το συγκεκριμένο άλμπουμ πολλοί λένε ότι έχουν αλλοιωμένο ήχο και ως προς τη φωνή (ότι είναι ψηλότερη από το πώς τραγουδούσε συνήθως) και ως προς την ταχύτητα (ότι είναι πιο γρήγορα).

Ήταν μια κλασική μέθοδος που χρησιμοποιούσαν παλιά οι uploaders, ανέβαζαν δηλαδή τραγούδια με ελάχιστα πειραγμένη ταχύτητα προς τα κάτω ή προς τα πάνω για να μην τα αναγνωρίζει ο αλγόριθμος του youtube και τα μπλοκάρει. Όταν αλλάζεις την ταχύτητα αλλάζει και η τονικότητα του τραγουδιού, αν και εδώ και χρόνια υπάρχουν τρόποι να αλλάξεις την ταχύτητα χωρίς να αλλάξει η τονικότητα.

Το τρικ τέλος πάντων δεν έπιανε, ο αλγόριθμος δεν μπερδεύεται με αυτό, αλλά τα αμέτρητα αλλοιωμένα κομμάτια παρέμειναν στο youtube.

  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Απο ότι βλέπω υπάρχουν μερικά αντίτυπα στο discogs αλλά ενδεχομένως να βρεθεί τίποτα και στο μοναστηράκι (αν είσαι Αθήνα). Νομίζω ότι είναι η ασφαλέστερη λύση για να βρεις το πιο original.

 

Τώρα απο αυτά τα δύο που έβαλες, το δεύτερο (βιντεοκλιπ) μου ακούγεται πιο "φυσικό".

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το έχω το βινύλιο στο εξοχικό
θα το επιβεβαιώσω τον Αύγουστο που θα πάω εκεί

Μπορώ να στο δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου