Προς το περιεχόμενο

Europa - Carlos Santana


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, trolley είπε

1. Έχει να κάνει με το πλαίσιο συζήτησης στο οποίο εκφέρεται ο χαρακτηρισμός. Αν έχεις πάει κάπου να παίξεις κιθάρα και σε αναφέρουν ως ο "λουτσαράς", τότε δεν πολυσέβονται την τιμή που τους κάνεις όντας εκεί.

 

2. Και όχι, η λέξη δεν "βγαίνει" από εκεί.

 

 

1. Πάνο το "λουτσαράς" δεν αντιστοιχεί στο "γκόμενα" αλλά στο "νουνάρα".

Σαφώς ο κάθε χαρακτηρισμός έχει να κάνει με το πλαίσιο συζήτησης, αλλά η ομορφιά (όπως φυσικά και η πόζα, το image, κλπ, όπως αυτά που επιδεικνύει η κοπέλα στο άλλο της βίντεο) σε ένα βίντεο έκθεσης σε κοινό είναι λογικό να σχολιαστούν.

Εγώ βέβαια δεν θα χρησιμοποιούσα την λέξη "γκόμενα", μου φαίνεται κάπως ... αλλά αυτός είμαι εγώ.

 

2. Δεκτόν, από που βγαίνει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Πάνο το "λουτσαράς" δεν αντιστοιχεί στο "γκόμενα" αλλά στο "νουνάρα"

Μα, δεν είναι αυτό το θέμα, συγνώμη για την αναντιστοιχία.

Το πλαίσιο συζήτησης είναι η ελάχιστη βάση για τη δημιουργία νημάτων, δηλαδή δεν μπορώ να σε πω τίποτε άλλο από "κιθαρίστα" όταν έχεις έρθει σαν τέτοιος.

 

2. Δεν έχω ιδέα. Τώρα το κοίταζα και εγώ. Το έγραψα για να κάνω εντύπωση και για να ξεπεράσω τον καημό μου που δεν απαντάει το ράδιο Θεσσαλονίκη.

 

 

  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Όταν βαζουμε τόνο στη λήγουσα χρειάζεται να προσθέσουμε κάτι σαν του, της ή κάτι άλλο.

το ξέρω. Από το κινητό έγραφα.

 Κάπου αλλού είχα γράψει γκόμενά του ή τής και χτύπησε ο δαίμων του λεξικού του κινητού.

 

Ήμουν άριστος στην νεοελληνική γλώσσα και γραμματεία. Και την έκθεση.

 Γι αυτό και γράφω πάντα τόσο ενδιαφέρουσες και εμπεριστατωμένες απόψης.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

2 ώρες πριν, LK είπε

Ακόμα και τα σεξιστικά σχόλια και η έκθεση της μαθήτριας σε αυτά, είτε στο YouTube, είτε εδώ (πράγμα που με λυπεί) έπρεπε να προβλεφθούν από τον καθηγητή της.

Εφόσον λοιπόν το συναποφάσισαν.....let it be που λένε και οι Beatles.

Αλλά να αποδίδουμε τα του Καίσαρως τω Καίσαρι .... ( αυτό δεν το είπαν οι Μπητλς)

Το μόνο που δεν θα μπορούσε να προβλέψει είναι τα σχόλια που γράφτηκαν για την κακή τεχνική της, γιατί δεν ξέρει πως της δίδαξε λάθος τεχνική🤣 χαχααχαχαχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, σύμφωνα με την εκδοχή που περιλαμβάνει το λεξικό του Μπαμπινιώτη, ο “γκόμενος” προκύπτει από το γαλλικό gommeux, από το ιταλικό gommeno, από το gomme (=γόμμα) ή από το ελληνικό κόμμι, το οποίο με τη σειρά του προέρχεται από το αιγυπτιακό kmjt. Το “κόμμι” είναι μια κολλώδης αρωματική ουσία, που εκκρίνουν ορισμένα φυτά.

 

Παρετυμολογούμε επομένως, υποθέτοντας ότι το -gomme εξηγεί και ερμηνεύει έναν άνθρωπο, άντρα ή γυναίκα, που περιποιείται την εμφάνισή του, αρωματίζεται, θέλει να είναι κομψός, ωραίος και θελκτικός για το άλλο φύλο. Με λίγα λόγια, εραστής ή ερωτεύσιμος.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el.m.wiktionary.org/wiki/γκόμενα

Πιστευω όχι η βενετική έννοια. 

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να το λήξω από την δική μου μεριά.

Η κοπέλα παίζει το συγκεκριμένο κομμάτι πάρα πολύ καλά για τους 9 μήνες που ασχολείται με την κιθάρα.

Η κοπέλα επίσης είναι όμορφη και το ξέρει.

Θα ήταν πολύ καλό να συνεχίσει να προοδεύει (και παιχτικά και μουσικά) με τον ίδιο καλό ρυθμό.

Η κοπέλα είναι μέσα στο πνεύμα της εποχής, από την άποψη της σύγχρονης επιρροής της εικόνας στο χτίσιμο ενός image και φαίνεται να το δουλεύει προς τα εκεί.

 

Να πάει στα λυμένα παρακαλώ.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση και σύντομη περιγραφή των γενικών κατευθυντήριων γραμμών.

 

Γιαυτό μίλησα για εξέλιξη συζήτησης που δεν είναι και πολύ ξεκάθαρη, όπως εδώ. Αυτά που αναφέρεις έχουν απόλυτη λογική και συμφωνώ. Ενδιαφέρονται πράγματα σίγουρα γράφτηκαν, αν και θα μπορούσαν να είχαν δωθεί οι απαντήσεις που έπρεπε από τις πρώτες σελίδες. Αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια για 28 σελίδες. Οκ, δεν έπεσαν βρισιές, αλλά κάπου πρέπει να μπει ένα τέλος. Πυρόσβεση δλδ, και όχι να αφήσουμε τη φωτιά να σβήσει μόνης της από κάψει ο,τι κάψει.

 

Μιλάω εκ του ασφαλούς, βέβαια, καθώς δεν έχω την ευθύνη σας στους ώμους μου. Ανήκω, όμως, στην κατηγορία εκείνων που δεν τους άρεσε η εικόνα και η τοξικότητα που βγήκε στην επιφάνεια από το θρεντ αυτό. Γιαυτό και έκανα το σχόλιο.

 

Κράτα κυρίως αυτό....ότι δεν θα ήθελα να στερήσω τον λόγο στον OP , που παρουσίασε την δουλειά του.

Αν δεν είχαμε συγκεκριμένα παρουσίαση δουλειάς, αλλά ένα αφηρημένο νήμα....π.χ. "κάλο το μέηπλ για μεταλ".....θα είχε φύγει στο υπερπέραν το θέμα.....σχετικά νωρίς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Αρχικά, σύμφωνα με την εκδοχή που περιλαμβάνει το λεξικό του Μπαμπινιώτη, ο “γκόμενος” προκύπτει από το γαλλικό gommeux, από το ιταλικό gommeno, από το gomme (=γόμμα) ή από το ελληνικό κόμμι, το οποίο με τη σειρά του προέρχεται από το αιγυπτιακό kmjt. Το “κόμμι” είναι μια κολλώδης αρωματική ουσία, που εκκρίνουν ορισμένα φυτά.

 

Παρετυμολογούμε επομένως, υποθέτοντας ότι το -gomme εξηγεί και ερμηνεύει έναν άνθρωπο, άντρα ή γυναίκα, που περιποιείται την εμφάνισή του, αρωματίζεται, θέλει να είναι κομψός, ωραίος και θελκτικός για το άλλο φύλο. Με λίγα λόγια, εραστής ή ερωτεύσιμος.

 

 

 

Νταξ, δίκιο είχα ο π%$#στης. :classic_tongue:

 

Λουτσέσκου mode on.

Για μένα το "γκόμενα" βγαίνει από το woman.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τι το προσβλητικό έχει ο χαρακτηρισμός "γκόμενα".

Νομίζω ότι βγαίνει από το woman, και εννοεί μια επιθυμητή/όμορφη γυναίκα.

 

Να  λεγε woman τότε....που θα φωνάζουμε τον Μπαμπινιώτη κάθε φορά για να μας γνωμοδοτεί ναούμε .

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

 φυτά.

 

 

 

 

Κύριε κύριε!!

 Την είπε φυτό!!!!🤣🤣🤪χαχαχαχαχχαχα🤣

 

 Ενδιαφέρον όμως το από που προκύπτει.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου