Προς το περιεχόμενο

Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Κοιτα, ειπαμε, το ροκ ειναι mainstream, και σε μια χωρα που το mainstream ειναι το μπουζουκι τελειωνει η συζητηση.

 

 Απο εκει και περα, καποιοι που παιζαν ροκ στην Ελλαδα ειχαν τουλαχιστον εναν ροκ τροπο ζωης σε στυλ sex drugs και rnr, οποτε ειχαν και καποια σχετικα βιωματα, οποτε σαν εξαιρεσεις του κανονα καποια τραγουδια καλα βγαλανε, χωρις φυσικα να φτασουν στο επιπεδο της διεθνους παραγωγης. Οι υπολοιποι, κατι χοντροι της ΚΝΕ και τετοια, ειναι εντελως εκτος κλιματος, μαιμουδιζουν κατι που δεν καταλαβαινουν, ηταν οι μπαρμπαδες που θα καθισουν με τη νεολαια απο τα 18 τους.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κοιτα, ειπαμε, το ροκ ειναι mainstream, και σε μια χωρα που το mainstream ειναι το μπουζουκι τελειωνει η συζητηση.

 

 Απο εκει και περα, καποιοι που παιζαν ροκ στην Ελλαδα ειχαν τουλαχιστον εναν ροκ τροπο ζωης σε στυλ sex drugs και rnr, οποτε ειχαν και καποια σχετικα βιωματα, οποτε σαν εξαιρεσεις του κανονα καποια τραγουδια καλα βγαλανε, χωρις φυσικα να φτασουν στο επιπεδο της διεθνους παραγωγης. Οι υπολοιποι, κατι χοντροι της ΚΝΕ και τετοια, ειναι εντελως εκτος κλιματος, μαιμουδιζουν κατι που δεν καταλαβαινουν, ηταν οι μπαρμπαδες που θα καθισουν με τη νεολαια απο τα 18 τους.

Ανοιγεις μεγαλο θεμα συζητησης. Προσωπικα πλεον δε μ'ενδιαφερει καθολου ο τροπος ζωης του αλλου. Η μαλλον δε τον συσχετιζω με το τι ακουω. Αλλο πραγμα ηταν ο ροκ σταρ στα 60 -70's αλλο οι περισσοτεροι απο 80'ς κ μετα. Κ στην εποχη που μεγαλωσαμε εμεις οι περισσοτεροι ροκσταρ περισσοτερο σελεμπριτιζ ηταν που απλα ειχαν μανατζαραιους να συμβουλευονται για το πως θα συντηρουν ενα ιματζ κακου παιδιου για να συνεχιζεται ο μυθος του ροκσταριλικιου παρα κανονικοι ροκσταρ. Μπορει να ειμαι λαθος. 

 

Οπως κ να εχει δεν ειμαι σιγουρος πως τυποι σα το μακαριτη το Λαυρεντη προσδιοριζονταν οι ιδιοι ή πλασαραν τη μουσικη τους ως ροκ. Νομιζω απο αλλου πηγαζει το ρυακι. Αλλα οπως ειπα κ πριν ανοιγεις μεγαλη συζητηση... 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενο. Η νοοτροπια ειναι το ζητημα. Δηλαδη, ειναι λαικη μουσικη ρε παιδακι μου, λαικη μουσικη, δεν ειναι "κοιταχτε με ποσο εναλλακτικος διανοουμενος ειμαι, και η διεθνης καπιταλιστικη μεθοδολογια σαμποταρει την πρωτοβουλια της κολχοζικης ιδιοκτησιας", ειναι για να γεμιζει σταδια οχι τσιπουραδικα.

 

 Και δεν ειναι θεμα τροπου ζωης αλλα βιωματων. Ενα καλο τραγουδι ειναι καλο ανεξαρτητως φορμας, και ειναι θεμα βιωματων. Ειναι που ειναι παρακμιακη η φαση στα βαλκανια, αν ειναι να ακουω και μεταγλωττισεις στυλ Χαρα Τσακιρη αστο καλυτερα, βαζω Μακη και γουσταρω πιο ομορφα.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενο. Η νοοτροπια ειναι το ζητημα. Δηλαδη, ειναι λαικη μουσικη ρε παιδακι μου, λαικη μουσικη, δεν ειναι "κοιταχτε με ποσο εναλλακτικος διανοουμενος ειμαι, και η διεθνης καπιταλιστικη μεθοδολογια σαμποταρει την πρωτοβουλια της κολχοζικης ιδιοκτησιας", ειναι για να γεμιζει σταδια οχι τσιπουραδικα.

 

 Και δεν ειναι θεμα τροπου ζωης αλλα βιωματων. Ενα καλο τραγουδι ειναι καλο ανεξαρτητως φορμας, και ειναι θεμα βιωματων. Ειναι που ειναι παρακμιακη η φαση στα βαλκανια, αν ειναι να ακουω και μεταγλωττισεις στυλ Χαρα Τσακιρη αστο καλυτερα, βαζω Μακη και γουσταρω πιο ομορφα.

Συμφωνω με πολλα απ'οσα λες. Απλα δε με ενοχλει ουτε η εικονα που βγαζουν ουτε τιποτα αν μ'αρεσει ή υποφερεται αυτο που ακουω. Ισως δε δινω σημασια πλεον. Ισως δεν υπαρχουν καταστασεις πλεον στη ζωη μου που θα χρειαστει ν'ακουσω κατι τετοιο για παραπανω απο 30 λεπτα. Οχι ισως, σιγουρα γιατι κ το αλλο το ροκ το κανονικο ν'ακουσω πανω απο 30 λεπτα παλι με ενοχλει. Εκτος αν κανω εγω τις επιλογες😜. ΄Η εκτος αν ακουω ολοκληρα αλμπουμ (που θελω ν'ακουσω, αρα παλι εγω το επελεξα). Παλια που πηγαινα συχνα σε ολων των ειδων συναυλιες, ακομα κ σε ειδη ή καλλιτεχνες που δε μ'αρεσαν τοσο μ'ενοχλουσε εξισου το κοινο οσο κ η μουσικη μετα απο καποια ωρα. Οποτε φροντιζα να εχω καλη παρεα κ συνειδητοποιησα πως ειμαι.. περιεργος. Επαψα να ειμαι τοσο περιεργος οταν εγινα πιο επιλεκτικος.

 

Το αστειο ειναι πως τα πραγματα που μ'ενοχλουν στη σκηνη που περιγραφουμε, στα καλα λαικα ας πουμε δε μ'ενοχλουν καθολου(το λες κ εσυ παρομοια για Μακη). Αλλα τα καλα λαικα παντα ξεραν τι ηταν κ δε το μπλεκαν το θεμα. Φανταζομαι ειναι απο τη φυση της τετοια η σκηνη (καπου στη μεση σε ολα) που ειναι λογικο να δημιουργουνται τετοια θεματα. Απο εκει κ περα ολα ειναι θεμα γουστου. Ενδιαφερον θα ειχε να μας παι καποιος τι παιζει στις αλλες βαλκανικες χωρες. Το βαλκανικες εχει ιδιαιτερη βαρυτητα. Μονο στα βαλκανια εχει φτασει ιστορικα σε τετοιο ισοζυγιο η επιρροη τοσο απο τη δυτικη κ την ανατολικη προσεγγιση. Εκει εκτος απο τις λαικες σκηνες κ μουσικες που δημιουργηθηκαν με επιρροη κ απο τους 2 κοσμους, υπηρξαν αντιστοιχες σκηνες σαν το ελληνικο ροκ (με τις εδω ιδιαιτεροτητες), το εντεχνο (οχι του Ξαρχακου το αλλο το συγχρονο) κ το εντεχνοροκ?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν εχω ιδεα, αλλα και εκει μονο μικρες εξαιρεσεις θα υπαρχουν, αλλες ειναι οι λαικες μουσικες των βαλκανιων, η ροκ δεν ειναι μια απο αυτες.

 

 Ενω εκει που ειναι, βγαινουν και αυτα:

 

 https://www.guitarlobby.com/best-rock-bands-of-all-time/

 

 13 ΗΠΑ, 16 Αγγλια, 1 Ιρλανδια, 1 Αυστραλια. Γιατι αραγε; Και ποσοι πρεπει να ασχολουνται με το ροκ για να φτασουν καποιοι σε αυτο το επιπεδο; Δηλαδη σε ποσα απλα γκρουπ αντιστοιχει και ενα τοσο μεγαλο;

 

 Ειναι σαν το ποδοσφαιρο ( soccer ) στην Αμερικη, τη χωρα που λατρευει τα σπορ, εχει τα μεσα και με οτι σπορ ασχολειται ειναι κορυφη. Δεν ειναι ομως το soccer στην κουλτουρα τους, οποτε δεν ειναι καλοι σε αυτο. Τοσο απλα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O gus g είτανε κιθαρίστας του ozzy για αυτό τον ανέφερα. Πριν από αυτόν οι Zakk Wylde, Jake e Lee και Randy Rhoads.

Δύσκολο πόστο δλδ😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, manosx είπε

το ροκ ειναι εξορισμου mainstream ιδιωμα, η εννοια του ροκ σταρ αντιστοιχει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ σταρ με τις πισινες του και τα χαβιαρια του, που μπορει και τα χωνει οποτε γουσταρει γιατι δεν τον νοιαζει τιποτα. Η ελληνικη εκδοση, σε στυλ καλο παιδι ειναι, λατερνα φτωχια και φιλοτιμο, ταπεινος και καταφρονεμενος κλπ, καταληγει να βγαινει ο αλλος και να ξυριζεται online, και να τον δικαιολογει ο συναδελφος του youtuber οτι δε βγαινει το παιδι. Αυτο δεν ειναι ροκ, ειναι κροκ.

Εύγε σου. Αυτό ακριβώς. 

 

Αυτό που επικράτησε στην εγχώρια ροκ σκηνή (από τα 80s ή και πιο πριν) είναι αυτό που περιγράφεις. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις, με κορυφή τον αείμνηστο Βλάση Μπονάτσο, που ήταν ένας πραγματικός ροκ "bon viveur", με όλη την υπερβολή και το χαϊλίκι ενός ροκ σταρ. 

Σε αντίθεση με τους κλαψομπλούμ "στρατευμένους" ροκάδες.  

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα κι επειδή ανέκαθεν διακατεχόμαστε από μια μανία να αντιγράψουμε τις παγκόσμιες (νέες ή μη) τάσεις, ειδικά στις δημοφιλείς λαϊκά τέχνες, καταλήγουμε σχεδόν πάντα με κακέκτυπα του αρχικού concept γιατί εκτός από ζηλιάρηδες είμαστε και διαβόητοι αρπακολλατζήδες.

 

Στην περίπτωση του ροκ, αυτό που προσγειώθηκε στη συνείδηση του πολύ κόσμου εδώ χάμω αφορά ως συνήθως την εικόνα:

1. Ηλεκτρική κιθάρα σε πρώτο πλάνο (ανεξάρτητα με το αν ακούγεται ή αν αυτός/η που την κρατάει ξέρει να παίζει)

2. Άνδρες με μακριά μαλλιά

3. Δερμάτινος ρουχισμός (μπουφάν, παντελόνια, μπότες κλπ.).

 

Αν εμφανιστεί συνδυασμός των παραπάνω ή και όλα μαζί, το θέμα έχει κλείσει, το άσμα/η εμφάνιση/το περφόρμανς είναι ροκ και όλες οι σωστές παρουσιάστριες του μεσημεριού θα το αναφέρουν σαν παρατήρηση (καλά ε, είσαι πολύ ροκ!) ακόμα κι αν από τα ηχεία ακούστηκε κόρη καραβοκύρη κι όμορφη κοπελιά.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λυθεί το θέμα του rock star, rock performance etc.:

Τι;...όχι;!....ε, να...

 

"Νοου τελες 🤮 γουερ χαρμντ ντιουρινγκ δη μεηκινγκ οφ δις φιλμ" 😉

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μας αγαπητοι φορουμητες ειναι
 Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.
και οχι αν υπαρχει Ελληνικο ροκ η οχι και με τον τροπο αυτο να προσβαλουμε ολη την γενια των Ελληνων ροκαδων που πολλοι απο αυτους πεθαναν στο δρομο παμφτωχοι.
Mainstream στην Ελλαδα ειναι το κλαρινο και οχι το μπουζουκι. Το καρινο και η προβατινα στα καρβουνα.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου