Προς το περιεχόμενο

Audio Interface 2023 - Προτάσεις


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

Σε κάποιον που έχει μωβ σολντανο πρηαμπ δεν απαντάω. Εγώ αν το είχα θα το έβαζα σε βιτρίνα μπροστά μου στα λαηβ, να συνειδητοποιήσουν όλοι πως έχω καλύτερο γούστο από αυτούς!

εγω έχω μωβ σουλτάνο

και λάιβ πια δεν κάνω

  • Χαχα 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω έχω μωβ σουλτάνο

και λάιβ πια δεν κάνω

Και τσανελς δίχως νοιζ 

Θα βγω με τα Μπιγκ Μποηζ

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

σορρυ λάθος

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν άντεξα και είπα να ρίξω ένα ακουστικό.

Το πρωτο μπακι τρακι που βρήκα, χωρίς πολλά πολλά.

Η σκουαιρ τελε με τον νεκ και μετα μπριτζ του παππού.

Ακούτε αρχικά το καθαρό του σλο στο ιρίδιο, κάπου μετά το tumnus, μετά πάλι καθαρό, μετά το βρώμικο του σλο.

Κάπου στο δρόμο αλλάζω μαγνήτες και παίζω με τα κουμπιά του, ιδίως η αλλαγή σε βρώμικο και πίσω θέλει footswitch και για την ώρα την κάνω με ένα βύσμα που αφαιρώ από πίσω.

Μαγνήτες καταλαβαίνετε που αλλάζω.

Λάθη προσπεράστε τα....

οι χορδές 10-42 τομάστικ φλατ, μου βγαίνουν λίγο σκληρές γενικά εδώ.

Χωρίς πένα

Μηπως επρεπε να το ανεβασεις στο θεμα με το σολντανο?  Ή μπερδεψα εγω κατι?

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billaraskats27

 

Πολλη πληροφορία, ευχαριστώ! Βέβαια το θέμα modeler δε το χω ψάξει καθόλου, μιας και δεν είναι καθόλου προτεραιότητα. Το neural το έβλεπα γιατί έχει φοβερά σχόλια, δεν ειναι τόσο τρομακτικά ακριβό όπως το axe fx, και έχει λειτουργίες τύπου live πεταλιερας. Όχι ότι θα παίξω live ποτέ. Πραγματικά όμως δε το χω ψάξει καθόλου. Αν/Όταν έρθει η ώρα, εννοείται δε θα κάνω τέτοια αγορά στα τυφλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 ώρες πριν, Reborn είπε

Όχι, γιατί το casual δεν σημαίνει ότι δεν έχω με τον καιρό και την εμπειρία αποκτήσει πιο ευαίσθητο αυτί και δεν ότι δεν ακούω την πλαστικούρα. Θα ήθελα κάτι ελαφρώς καλύτερο, αλλά να μην φτάσω και σε εξωφρενικό βαθμό. Δηλαδή, αυτό που ρώτησα είναι μήπως οι άλλες εταιρείες έχουν να σου προσφέρουν κάτι λίγο πιο transparent. Αν μου πείτε, βέβαια, ότι η πιο transparent είναι η τάδε αλλά κάνει 500 - 700 ευρώ και τίποτα παρακάτω δεν στο δίνει αυτό, θα το διπλοερευνήσω και θα πάω κατά εκεί. Πάντως το ότι με πειράζει, με πειράζει. 

 

σόρυ που επεμβαίνω ενώ δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα αλλά θα κάνω μια ερώτηση..

με τι μόνιτορ ακούς; όταν μιλάμε για διαφορές "διαφάνειας" σε entry level καρτούλες πρέπει να ξεκινάμε ΠΑΝΤΑ από ένα ικανό σταθερό σημείο αναφοράς στην αλυσίδα που "δύναται" να τις αναδείξει επαρκώς και σε δεύτερο χρόνο να τις αξιοποιήσει δημιουργικά... ειδάλλως μιλάμε απλά για πεταμένα λεφτά...😉

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, npap είπε

 

σόρυ που επεμβαίνω ενώ δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα αλλά θα κάνω μια ερώτηση..

με τι μόνιτορ ακούς; όταν μιλάμε για διαφορές "διαφάνειας" σε entry level καρτούλες πρέπει να ξεκινάμε ΠΑΝΤΑ από ένα ικανό σταθερό σημείο αναφοράς στην αλυσίδα που "δύναται" να τις αναδείξει επαρκώς και σε δεύτερο χρόνο να τις αξιοποιήσει δημιουργικά... ειδάλλως μιλάμε απλά για πεταμένα λεφτά...😉

Yamaha hs5 και Audio Technica M50x ακουστικά, απλά και σπιτικά. Πολύ ασχολούμαστε πάντως, εννοώντας πως έχω την αντίστοιχη εμπειρία σε μεγάλα στούντιο από πραγματικά καλές πηγές και απλά ήθελα να ρωτήσω αν η audient φέρνει ένα Τσακ πιο σοβαρό σήμα, μη πλαστικό που έχω συνηθίσει από τη focusrite. Ούτως ή άλλως δε γράφω ποτέ σοβαρά σπίτι, απλά όταν χρειάζεται να κάνω καμιά χαζοδουλειά (ηχογράφηση κάνα παράδειγμα για κανένα μαθητή μου, ηχογράφηση καμίας συνθετικής ιδέας κλπ) μήπως είχα ένα τσικ κάτι διαυγέστερο. Δεν τίθεται θέμα ούτε θηρίας αναβάθμισης ούτε αναζήτησης του απόλυτου ήχου σε τέτοιο μπάτζετ. Διαθέτω πχ και περισσότερο (πολύ περισσότερο), αλλά δεν μου χρειάζεται ουσιαστικά. Η φάση είναι ότι μετά πειράζω τα πάντα στο logic με 2-3 plugins (comp, eq, reverb) που χρησιμοποιώ αντιστοίχως και live (σε αντίστοιχα με αντίστοιχα και τελειώνω τη δουλειά. Επειδή δεν παίζω metal, αλλά ακουστικές κιθάρες και φωνές, ο @Superfunk με κάλυψε θεωρώ. Θα κάνει αισθητή διαφορά τόσο όσο. Με χαρά να ενημερώσω για γνώμη πριν και μετά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Reborn είπε

Θα κάνει αισθητή διαφορά τόσο όσο.

 

το "τόσο όσο" στην πιο υποκειμενική αίσθηση μας, αντιστοιχεί σε ένα μεγάλου εύρους "πόσο"... από το τίποτα ως το πολύ δηλαδή (ως ατομική αντιληπτική προσλαβάνουσα και θεώρηση), πράγμα που απριόρι δεν ευνοεί "τυφλές" (στην περίπτωσή μας "κουφές") αγορές... τώρα το να σου πω άκουσε πριν αγοράσεις, στην καθ' ημάς εμπορική αγορά είναι σύντομο ανέκδοτο οπότε το προσπερνάω...

 

δεν ξέρω αν σου προτάθηκε ήδη από τους φίλους μας παραπάνω, αλλά αφού επικεντρώνεις το ενδιαφέρον σου αποκλειστικά στο επίπεδο της καλύτερης καταγραφής (αν εχω καταλάβει καλά), αντικειμενικά πλέον (για ευνόητους λόγους) η καλύτερη σου επιλογή αντί να αλλάξεις ολόκληρη την κάρτα θα ήταν ένας dedicated προενισχυτής στα ίδια χρήματα που θα επένδυες, που ως τέτοιος θα σου έδινε σίγουρα πιο pro αποτελέσματα... πχ ένας Golden Age Project Pre-73 MKIII ή αν ανέβαινες λίγο ακόμα (χωρίς να ξεφύγεις πάντα) ένας SPL Goldmike... εκτός αν νομίζεις ότι οι (ανεξαιρέτως) διεκπεραιωτικοί (για λόγους κόστους) προενισχυτές των φθηνών καρτών είναι άμεσα συγκρίσιμοι με αυτούς...

 

3 ώρες πριν, Reborn είπε

Yamaha hs5 και Audio Technica M50x

 

τα ακουστικά άριστα, αλλά το "ανισόρροπο" συχνοτικά hs5 είναι επιεικώς ακατάλληλο ως μοναδικό μόνιτορ σε μια ηχητική αλυσίδα για παραγωγή-επεξεργασία φωνής και ακουστικών οργάνων... αφού έχεις και εμπειρία σε μεγάλα στούντιο από πραγματικά καλές πηγές, κανονικά θα έπρεπε να ξεκινήσεις την αναβάθμιση από αυτά (ή την συμπλήρωση αν θες γιατί όχι, μια και στο tracking μπορούν δυνητικά να προσφέρουν στο θέμα της εξεζητημένης "ανάλυσης")...

 

4 ώρες πριν, Reborn είπε

Με χαρά να ενημερώσω για γνώμη πριν και μετά! 

 

σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι το "πόσο" να άξιζε τελικά τον κόπο για σένα... καλή τύχη και περιμένω κι εγώ τις εντυπώσεις σου...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, npap είπε

 ένας SPL Goldmike...

 

Νίκο αυτός είναι προενισχυτής μικροφώνου.

Αν δεν κάνω λάθος (διόρθωσέ με) χρειάζεται DI για να πλαγκάρεις κιθάρα απ' ευθείας.

 

 

EDIT: Βέβαια, τώρα θα μπει ο @Jazzjoker και θα πει να πάρει αυτό που είναι το πιο value for money (το οποίο βέβαια σκοτώνει).

 

EDIT 2: Ο @npap μίλησε για φωνή και ακουστικά όργανα, άρα μιλάει μόνο για mic preamp.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου