Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG - 2620 CBK


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο' date=' πολλοί αντιπαθούν τα λεπτά μανίκια.

(Αν και προσωπικά αισθάνομαι την ιδιαιτερότητα μόνο τα πρώτα λίγα λεπτά)

Έχω μία ibanez από την εποχή που τις έφτιαχναν με υπέρλεπτα μανίκια και δεν με χαλάει καθόλου. Πάντως ο φίλος πρέπει να το τσεκάρει αυτό....

 

Καλά αυτό είναι και τρελό κιθαρόνι και με κουλό ντιζαιν!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο' date=' πολλοί αντιπαθούν τα λεπτά μανίκια.

(Αν και προσωπικά αισθάνομαι την ιδιαιτερότητα μόνο τα πρώτα λίγα λεπτά)

Έχω μία ibanez από την εποχή που τις έφτιαχναν με υπέρλεπτα μανίκια και δεν με χαλάει καθόλου. Πάντως ο φίλος πρέπει να το τσεκάρει αυτό....

 

Καλά αυτό είναι και τρελό κιθαρόνι και με κουλό ντιζαιν!

 

Αυτή ήταν το signature μοντέλο του Alex Scolnick απο Testament που είχε βγάλει σε κάποια φάση η ibanez. Από τις πιο ωραίες μεταλλοκιθάρες της εταιρίας αυτής κατα τα δικά μου γούστα. Αυτά τα λεπτά μπρατσα ομως..... :x

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ "διαβασμένο" σε βλέπω vrass!! :lol: :lol: Είναι και πανάλαφρη. Εγώ για να πώ την αλήθεια όταν την αγόρασα ('90?) δεν ήξερα ότι έχει και όνομα.... Για την κουλαμάρα που λέει ο boukaw την αγόρασα :lol: Μετά την άνθιση του internet το πληροφορήθηκα.. :wink: :wink: :wink:

 

Το λεπτό μανίκι δεν με πειράζει. Ίσως επειδή σε αυτή την συγκεκριμένη κιθάρα είχα "λιώσει" στις κλίμακες και στις ασκήσεις προ δεκαπενταετίας. Παρόλο που δεν παίζω και πολύ μ' αυτήν* εδώ και κάμποσα χρόνια , εξακολουθώ να νοιώθω μια οικειότητα με τα λεπτά μανίκια / flat ταστιέρες.

 

 

Πάντως αυτή η RG-2620 CBK που προτείνει ό mixlad41 φαίνεται καλό όργανο. 5 piece μανίκι! Και δεν πιστεύω να είναι και τόσο λεπτό.... (Πέρασε η μόδα τους.)

 

Σε αυτά τα λεφτά (1200 Ευρώ) βέβαια οι επιλογές είναι πολλές. Και σε όσες ibanez έχω πιάσει δεν έχω δει ψεγάδι κατασκευαστικό. Japan είναι η συγκεκριμένη?

 

 

* Έχει βγεί όμως από τη φωλιά της για μια "ειδική" ηχογράφηση..αναμείνατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ανήκει στη σειρά RG Prestige, που φτιάχνονται ιαπωνία, φοράνε τα καλά τα τρέμολα και τα ξύλα-κατασκευή-φινίρισμα είναι εξαιρετικής ποιότητας. Μαγνήτες έχουν κάτι DiMarzio-Ibanez που απ'ότι έχω καταλάβει τους φτιάχνει η Ibanez και υποτίθεται ότι είναι σχεδιασμένοι από τη DiMarzio. Επενδύστε άφοβα, που λενε και στο χωριό μου...;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ "διαβασμένο" σε βλέπω vrass!! :lol: :lol: Είναι και πανάλαφρη. Εγώ για να πώ την αλήθεια όταν την αγόρασα ('90?) δεν ήξερα ότι έχει και όνομα.... Για την κουλαμάρα που λέει ο boukaw την αγόρασα :lol:

 

Σε αυτά τα λεφτά (1200 Ευρώ) βέβαια οι επιλογές είναι πολλές. Και σε όσες ibanez έχω πιάσει δεν έχω δει ψεγάδι κατασκευαστικό. Japan είναι η συγκεκριμένη?

 

Κι εγώ την ibanez ps10-II την πήρα για 2 λόγους:

1) Ήταν το μοντέλο του paul stanley (kiss rulessss) και για lespaul (λόγω ace frehley - ω τι κιθαρίστας θεε μου - ) ούτε που παίζει αυτό το σενάριο για έναν 16χρονο :lol:

2) Είναι τρομερή με όλα αυτά τα καθρεφτάκια και τα ασημικά της :lol:

 

Τώρα όσον αφορά το πάχος της ταστιέρας, τι να πω; Προσωπικά το μόνο λεπτό που μου κάθεται καλά είναι αυτό της ps, το οποίο μάλλον είναι ψυχολογικό (λόγω του έρωτά μου! ), παρά παικτικού λόγου. Από την άλλη, καλός μου φίλος, κιθαρίστας και αυτός (το μπαλιοβοϊδ), δεν τα μπορεί καθόλου τα χοντρά!!! ( :oops: :lol: )

Οπότε αν ο φίλος μας δεν έχει εμπειρία από τα διάφορα μπράτσα και τις ιδιαιτερότητές τους, καλύτερα να κατέβει σε μαγαζιά και να δοκιμάσει διάφορες διαφόρων τύπων και να αποφασίσει με την ηρεμία του τι του ταιριάζει.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι το καλύτερο είναι να δοκιμάσει ο ίδιος τι του κάνει. Μπορεί άλλος να νοιώθει άνετα με το wizard 2 και άλλος να θέλει Les Paul Custom για να βολέψει το χέρι του. Το πολύ καλο πάντως με την Ibanez είναι ότι έχει σταθερή ποιότητα στην κατασκευή της (στις ιαπωνέζικες τουλάχιστον) οπότε δοκιμάζοντας κάποια Prestige μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα για τα εν λόγω μπράτσα γενικότερα. Η περίπτωση να αλλάζει η αίσθηση από wizard σε wizard είναι πολύ μικρή. :)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αναφερόμουν σε ίδια μοντέλα, ή μοντέλα ίδιας εταιρίας, αλλά και σε μοντέλα διαφορετικών κατευθύνσεων όσον αφορά το μπράτσο. 1000¤ κοντά (ή και +- 100¤) είναι αρκετά για να δει τις καλές jackson, esp (και όχι μόνο ltd) kramer (ιδίως αυτές είναι πολύ καλές για μεταλλοκαταστάσεις), ibanez και άλλες με χοντρά, λεπτά, μέτρια μπράτσα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα και για ESP αλλα είναι πανακριβες.Τι 1000 ευρω, εγω συνεχεια απο 1800 και πάνω έβλεπα.Εμένα μπορώ να πω οτι με βολεύουν τα λεπτα μπρατσα όπως αυτο της Prestige, εχω παίξει με μια Limited Edition (2600ευρω) αντίστοιχη της RGT320 και είχα μείνει μ@λ@κ@ς!Μετα πήρε ενας φίλος μια RG2570, τη δοκίμασα και αυτή και πάλι μ'άρεσε.Αλλα και με Jackson (1000ευρω) που έπαιξα, πάλι με λεπτο μπρατσο, περίπου την ίδια αίσθηση είχε.Της Ibanez βέβαια μ'άρεσε πιο πολύ.Ασε που βόλευε τρελά για arpeggios,tapping και τα τοιαυτα.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου