Προς το περιεχόμενο

Wampler terraform vs Boss md-200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριακή σήμερα και η μέρα μάλλον έχει αφιερωθεί σε μουσικά θέματα και προβληματισμούς. 😅 Ψάχνω για ένα πετάλι με ποικιλία modulation εφφέ. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δε θέλω μεμονωμένα πετάλια, γιατί θέλω να έχω την επιλογή των preset και του tap tempo για τον έλεγχο των εφφέ. Τα παραπάνω μου έκαναν κλικ και ταιριάζουν και στο χώρο του pedalboard μου. Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είναι να δώσεις τέτοια λεφτά και χώρο στο pedalboard για modulation, καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο Strymon Mobius. Για μένα 1 σκαλί πάνω από τον ανταγωνισμό.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Αν είναι να δώσεις τέτοια λεφτά και χώρο στο pedalboard για modulation, καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο Strymon Mobius. Για μένα 1 σκαλί πάνω από τον ανταγωνισμό.

Το πρόβλημα είναι πως δε θέλω να μπω καθόλου στη διαδικασία του μενού, υπο-μενού, οθόνης κλπ. Και νομίζω πως το strymon το έχει αυτό το θέμα. Θέλω κάτι που να είναι όσο πιο απλό γίνεται, περίπου σαν ένα αναλογικό πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, maroras είπε

Το πρόβλημα είναι πως δε θέλω να μπω καθόλου στη διαδικασία του μενού, υπο-μενού, οθόνης κλπ. Και νομίζω πως το strymon το έχει αυτό το θέμα. Θέλω κάτι που να είναι όσο πιο απλό γίνεται, περίπου σαν ένα αναλογικό πετάλι.

 

Δεκτό και σεβαστό. Όμως:

 

- Θέλεις ποικιλία ήχων, ύπαρξη presets και λειτουργία tap tempo.

- Δε θέλεις menu και πολυπλοκότητα, ή μεμονωμένα πετάλια.

 

Αυτά τα "θέλω" και "δε θέλω" συνδυαστικά σε οδηγούν λίγο σε αδιέξοδο. Ακόμα και το Boss MD-200 έχει μενού και σίγουρα δεν είναι plug n play. Με το Wampler δεν έχω εμπειρία, μόνο ό,τι έχω ακούσει online ή από demo φίλων.

 

Πριν πάμε λοιπόν σε συγκεκριμένη πρόταση, θα πρότεινα να σκεφτείς πού μπορείς να βάλεις νερό στο κρασί σου, δηλαδή με ποιο από τα "θέλω" και "δε θέλω" θα μπορούσες να ζήσεις πιο εύκολα. Το λέω γιατί κατά τη γνώμη μου όλα αυτά μαζί που ζητάς δεν υπάρχουν.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Δεκτό και σεβαστό. Όμως:

 

- Θέλεις ποικιλία ήχων, ύπαρξη presets και λειτουργία tap tempo.

- Δε θέλεις menu και πολυπλοκότητα, ή μεμονωμένα πετάλια.

 

Αυτά τα "θέλω" και "δε θέλω" συνδυαστικά σε οδηγούν λίγο σε αδιέξοδο. Ακόμα και το Boss MD-200 έχει μενού και σίγουρα δεν είναι plug n play. Με το Wampler δεν έχω εμπειρία, μόνο ό,τι έχω ακούσει online ή από demo φίλων.

 

Πριν πάμε λοιπόν σε συγκεκριμένη πρόταση, θα πρότεινα να σκεφτείς πού μπορείς να βάλεις νερό στο κρασί σου, δηλαδή με ποιο από τα "θέλω" και "δε θέλω" θα μπορούσες να ζήσεις πιο εύκολα. Το λέω γιατί κατά τη γνώμη μου όλα αυτά μαζί που ζητάς δεν υπάρχουν.

Και το wamper και το boss έχουν ποικιλία εφφέ και tap tempo. Όσο αφορά το μενού, συμφωνώ πως το boss έχει, αλλά φαντάζομαι είναι κάτι πολύπλοκο τύπου strymon mobius. Όσο αφορά αυτό το κομμάτι, από όσο ξέρω, το wampler δεν έχει καθόλου μενού. Άρα είναι σχεδόν αυτό που θέλω, απλώς δε ξέρω αν αξίζει τα χρήματα του όσο αφορά την ποιότητα ήχου, σε σχέση με άλλα πολυεφφε. Γι' αυτό και ζητάω τη γνώμη σας.

4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δυστυχώς με ενδιαφέρει το flanger.

Όσο αφορά το mooer, είναι καλό ηχητικά; Δε βλέπω και πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, maroras είπε

Όσο αφορά το mooer, είναι καλό ηχητικά; Δε βλέπω και πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο.

 

Δεν έχω εμπειρία, και δεν μπορώ να σε διαφωτίσω δυστυχώς.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου