Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Προχωράμε

 

Προχωρήστε.

Ο @filmmusic έχει καταλάβει ποιος ξέρει τι λέει.

 

5 λεπτά πριν, LK είπε

Τι να πω 

 

Δεν είχε σωστή πληροφόρηση ο OP, και αγόρασε κάτι ακατάλληλο για τις ανάγκες του. Δεν το κάνει κανένας μισός πλανήτης, αυτά είναι υπερ-απλουστεύσεις. Τώρα, η μόνη του λύση (και του το γράψαμε πολύ πριν αναμιχθεί ο cos_dr) είναι να προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την κανονική κάρτα ήχου που έχει μαζί με το Denon. ΕΓΩ (όχι ο cos_dr) λέω ότι αυτό θα προσθέσει latency, το οποίο - ανάλογα με το πως χρησιμοποιεί το Cubase - ίσως τον ενδιαφέρει, ίσως όχι. Αν μιξάρει μόνο, τότε δεν έχει σημασία.

 

 

Επεξεργασμένο από trolley

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοιτάξτε,  από ό,τι βλέπω το θέμα είναι όντως μεγάλο,  και θα είναι δύσκολο να με βάλετε στο κλίμα. 

Γενικά μιλώντας και απέξω,  το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το hdmi καλώδιο είναι ό,τι ήταν παλιά το scart, ήτοι ένα καλώδιο που μεταφέρει και ήχο και εικόνα. 

Καλό είναι να το αποφεύγουμε,  υπάρχουν dedicated καλώδια μεταφοράς ήχου κσι εικόνας, ψηφιακα και αναλογικά,  που κάνουν καλλίτερα τη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sultan of string είπε

Να πεταξει τον denon και να παρει 5 ενεργά 

 

Έτσι είχα στήσει εγώ το δικό μου surround σύστημα.

Θα χρειαστεί και άλλη κάρτα ήχου βέβαια.

 

1 λεπτό πριν, LK είπε

Κοιτάξτε,  από ότι βλέπω το θέμα είναι όντως μεγάλο,  και θα είναι δύσκολο να με βάλετε στο κλίμα.

 

Δεν είναι πολύ μεγάλο το θέμα, οι 18 σελίδες έχουν δημιουργηθεί από παλαιότερη ανάρτηση, όπου ήθελε κάτι άλλο ο OP και είχε την ευτυχία να του γράψει ο npap πολλές χρήσιμες πληροφορίες, τις οποίες όμως μάλλον δεν χρησιμοποίησε.

 

 

  • Like 1

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 Τώρα, η μόνη του λύση (και του το γράψαμε πολύ πριν αναμιχθεί ο cos_dr είναι να προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την κανονική κάρτα ήχου που έχει μαζί με το Denon. ΕΓΩ (όχι ο cos_dr) λέω ότι αυτό θα προσθέσει latency, το οποίο - ανάλογα με το πως χρησιμοποιεί το Cubase - ίσως τον ενδιαφέρει, ίσως όχι. Αν μιξάρει μόνο, τότε δεν έχει σημασία.

 

 

Λες ΠΑΤΑΤΑ.

 

image.jpeg.be5d87997a0b8129abc20ee4852606a3.jpegE

 

Πως αλλιώς θα χρησιμοποιήσει το cubase εκτός του να μιξάρειο? Για να φτιάχνει λογιστικά φύλλα? 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Πως αλλιώς θα χρησιμοποιήσει το cubase εκτός του να μιξάρειο? Για να φτιάχνει λογιστικά φύλλα? 🤣

 

΄'Οχι, για να φτιάχνει φύλλο τυρόπιττας (μπορεί, όπως ξέρεις, να θέλει να ηχογραφήσει κάτι, ή να παίξει κάποιο vst, ή να ακούσει την κιθάρα του με κάποιο εφέ - αλλά για όλα αυτά μπορεί να χρησιμοποιήσει και το Microsoft Office).

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

΄'Οχι, για να φτιάχνει φύλλο τυρόπιττας (μπορεί, όπως ξέρεις, να θέλει να ηχογραφήσει κάτι, ή να παίξει κάποιο vst, ή να ακούσει την κιθάρα του με κάποιο εφέ - αλλά για όλα αυτά μπορεί να χρησιμοποιήσει και το Microsoft Office).

Άμα θέλω να κάνω συνδέσεις  εξοπλισμού, να σετάρω software, να ρίξω ακόμα και τα windows, μάντεψε σε ποιον δεν πρόκειται να απευθυνθώ ποτέ. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Άμα θέλω να κάνω συνδέσεις  εξοπλισμού, να σετάρω software, να ρίξω ακόμα και τα windows, μάντεψε σε ποιον δεν πρόκειται να απευθυνθώ ποτέ. 🤣

 

Δόξα τω Θεώ, μου φτάνουν τα είκοσι τηλέφωνα την ημέρα που δέχομαι για τέτοια θέματα. Έχουν φτάσει να με καλούν ακόμη και άνθρωποι που δεν ξέρω. Έλεος πια.

  • Χαχα 1

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Δόξα τω Θεώ, μου φτάνουν τα είκοσι τηλέφωνα την ημέρα που δέχομαι για τέτοια θέματα. Έχουν φτάσει να με καλούν ακόμη και άνθρωποι που δεν ξέρω. Έλεος πια.

Και τους λές τέτοια................ Τους έχεις χαντακώσει. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Και τους λές τέτοια................ Τους έχεις χαντακώσει. 🤣

 

Θόρυβος, θόρυβος, θόρυβος... ώστε σε λίγο να είναι αδύνατο να βρει κάποιος τι ειπώθηκε και από ποιον. Κώστα, την είπες την γνώμη σου, την διαβάσαμε, μαλακία είναι αλλά δεν πειράζει. Είπε και ο Ραπτάκης τη δική του, είπα και εγώ τη δική μου κλπ. Η άποψη σου για τη ζωή μου, μου είναι παγερά αδιάφορη, συνιστά ούτως ή άλλως παραβίαση κανονισμών και προσωπική επίθεση, οπότε κόφτο και τράβα κάνε... ότι κάνουν οι συνδικαλιστές τις Κυριακές (δηλαδή ότι κάνουν και τις υπόλοιπες ημέρες).

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου