Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, filmmusic είπε

Δεν είπα ποτέ ότι τον αντιλαμβάνομαι σαν κάρτα ήχου.

 

Και όμως, αυτό έκανες (είμαι επίμων :) :) :))

Εδώ έψαχνες με ποιον ASIO Driver (από τους εγκατεστημένους) θα στείλεις σήμα στο Denon από το Cubase.

Αυτό, είναι ο ορισμός του "τον αντιλαμβάνομαι ως κάρτα ήχου".

Και (επαναλαμβάνω), μέχρι τώρα έχει αναφερθεί μία μόνο πηγή, δηλαδή ο υπολογιστής (το τι έχεις συνδέσει πάνω στον υπολογιστή ως περιφερειακό, δεν αλλάζει το γεγονός ότι για τον Denon, η "πηγή" του είναι ο υπολογιστής).

 

Ελπίζω ότι δεν παρεξηγείσαι (αν παρεξηγείσαι, πες το μου σε παρακαλώ).

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filmmusic είπε

 

Και το latency που μου είπαν ότι θα έχει πρόβλημα;

 

'

Τι latency θα έχει από τις αναλογικές εισόδους ο ενισχυτής? Ποιοι στο είπαν αυτο? Θα τους χαστουκίσω! 🤣🤣🤣🤣🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τι latency θα έχει από τις αναλογικές εισόδους ο ενισχυτής? Ποιοι στο είπαν αυτο? Θα τους χαστουκίσω!

 

Εγώ το έγραψα.

Δέχομαι το χαστούκι.

Πάταξον μεν, άκουσον δε.

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Εγώ το έγραψα.

Δέχομαι το χαστούκι.

Πάταξον μεν, άκουσον δε.

Καλά να τα λένε οι τεχνικοί. Να τα λες και εσύ.🤣 Τι latency να έχει ένας ενισχυτής που του συνδέεις μια πηγή με τις αναλογικές εισόδους. Θα τρελαθούμε τελείως. Δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση σε κανέναν ενισχυτή home cinema και σε κανένα ενισχυτή γενικά. Δεν είδα ότι το έγραψες εσύ αλλα έγραψες λάθος. Από τα audio in τα rca θσ δουλεψει το cubase κανονικά. Ότι latency θα υπάρχει θς είναι το φυσιολογικό της focusrite ανάλογα με τις ρυθμίσεις bit και sample rate που υπάρχει ούτως. Δεν έχει σχέση με τσ ηχεία αυτό ούτε τον ενισχυτή. 

  Παρε καλώδια με 5-10 ευρώ καρφια σε rca και συνδεσε τα και αμσ δε σου αρέσουν τσ ηχεία και δεν τα βρίσκεις κατάλληλα για μιξη και δουλειά με to cubase τότε πάρε αλλα συτοενισχυομενα, που αν είναι και καλά nearfield πρέπει να τοποθετηθούν κσι ακόμα πιο σωστά στο γραφείο για νσ έχει νόημα. 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Δεν είδα ότι το έγραψες εσύ αλλα έγραψες λάθος.

 

Αν είσαι σίγουρος... πάω πάσο... αλλά λάβε υπ'όψιν σου τα εξής:

 

- το αν είναι αναλογικές οι είσοδοι δεν είναι λόγος για να μην υπάρχει latency... οι κανονικές κάρτες ήχου σαφώς έχουν latency παρ' ότι έχουν αναλογικές εισόδους... ένας - οποιοσδήποτε - ψηφιακός επεξεργαστής σήματος, κατά κανόνα έχει latency εκτός αν είναι mac mini.. :) :) :)

 

- το Denon αυτό, το λέμε "ενισχυτή" αλλά στην πραγματικότητα είναι ψηφιακός επεξεργαστής σήματος.

 

Οπότε - λέω εγώ, ελπίζω να κάνω λάθος - 2 σύν 2 ίσον τέσσερα.

 

:) :) :) :)

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε συ @cos_dr, πες μου με 2 λέξεις,  αν δεν βαριέσαι,  ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί δεν μπορώ να καθίσω να διαβάσω 18 σελίδες, μήπως και βοηθήσω σε κάτι. 

Αν κατάλαβα καλά,  θέλουμε να συνδέσουμε μια κάρτα ήχου,  με έναν πολυκάναλο ενισχυτή με 5.1 ηχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Αν κατάλαβα καλά,  θέλουμε να συνδέσουμε μια κάρτα ήχου,  με έναν πολυκάναλο ενισχυτή με 5.1 ηχεία;

 

Δεν είμαι ο cos_dr, αλλά θα στο εξηγήσω εγώ.

 

Ο OP παίρνει με καλώδιο HDMI από την κάρτα γραφικών του και στέλνει το σήμα σε ένα εξωτερικό Denon. Το Denon έχει HDMI Pass-Through (ακόμη και όταν είναι σβηστό) και έχει συνδέσει με ένα δεύτερο καλώδιο HDMI το μόνιτορ του υπολογιστή του πάνω στο Denon. Επειδή "βλέπει" μέσω του Cubase το Denon σαν κάρτα ήχου, επιχείρησε να ενερργοποιήσει κάποιους από τους ASIO Drivers που βρίσκονται στον υπολογιστή του, για να κάνει Cubase-εργασίες με το σύστημα που περιέγραψα.

 

Γίνονται και κάτι κουφά, π.χ. δεν ακούει χωρίς pops / cracks τους ήχους των Windows, αλλά ακούει τα κρακς από ένα κανάλι μόνο. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 😀

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

Αν είσαι σίγουρος... πάω πάσο... αλλά λάβε υπ'όψιν σου τα εξής:

 

- το αν είναι αναλογικές οι είσοδοι δεν είναι λόγος για να μην υπάρχει latency... οι κανονικές κάρτες ήχου σαφώς έχουν latency παρ' ότι έχουν αναλογικές εισόδους... ένας - οποιοσδήποτε - ψηφιακός επεξεργαστής σήματος, κατά κανόνα έχει latency εκτός αν είναι mac mini.. :) :) :)

 

- το Denon αυτό, το λέμε "ενισχυτή" αλλά στην πραγματικότητα είναι ψηφιακός επεξεργαστής σήματος.

 

Οπότε - λέω εγώ, ελπίζω να κάνω λάθος - 2 σύν 2 ίσον τέσσερα.

 

:) :) :) :)

Σταμάτα να είσαι ισχυρογνώμων και να λες τέτοια χαζά. Δεν υπάρχουν αυτά που λες πραγματικά. Δεν υπάρχει καθυστέρηση και δεν έχει καμία σχέση ο αποκωδικοποιητής που έχει μέσα με τις αναλογικές εισόδους.

Ούτε κάν στις ψηφιακές. Δηλαδή αν βάλεις ένα playstation πανω και αποκωδικοποιεί το DTS των παιχνιδιών θα έχει latency? Δεν έχουν κανένα latency που να αντιλαμβάνεται χρήστης, αλλιώς δε θα τα έπαιρναν να βλέπουν ταινίες, ποσο μάλλον να παίζουν competitive gaming.

 Μη συμβουλεύουμε ΛΑΘΟΣ τον κόσμο σε πράγματα που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ/ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, στο έχω πει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

 

Ο OP παίρνει με καλώδιο HDMI από την κάρτα γραφικών του και στέλνει το σήμα σε ένα εξωτερικό Denon. 

 

 

Μετά από αυτό σταμάτησα να διαβάζω. 

Γιατί να συνδέσει μια κάρτα γραφικών με μια audio συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Ρε συ @cos_dr, πες μου με 2 λέξεις,  αν δεν βαριέσαι,  ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί δεν μπορώ να καθίσω να διαβάσω 18 σελίδες, μήπως και βοηθήσω σε κάτι. 

Αν κατάλαβα καλά,  θέλουμε να συνδέσουμε μια κάρτα ήχου,  με έναν πολυκάναλο ενισχυτή με 5.1 ηχεία;

Τα γράψαμε πιο πάνω🤣

 O ΟΡ έχει καταλάβει. Απλά ο trolley τον μπερδεύει με τις γνωστές άτοπες παραδοξολογίες του.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου