Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, cos_dr είπε

κάνε επανεκκίνηση έχοντας αποσυνδεδεμένη προσωρινά τη Scarlett Τζοχάνσον και δοκίμασε πάλι λίγο, ανοιγοντας προγράμματα που βλέπεις ταινίες και μετά τα windows για να δουμε τι γίνεται.

Τίποτα. Τα ίδια!

(στο μεταξύ προσπάθησαν να μου χακάρουν το λογαριασμό Linked και τώρα μου τον έχουν απενεργοποιήσει και δε μπορώ να τον ανακτήσω! Τα νεύρα μου! Γι'αυτό άργησα να απαντήσω.)

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λιγάκι άσχετο και να με συγχωρείτε, α) τα hardware δεν έχουν τέτοιες "παιδικές" ασθένειες και β) δεν χακάρονται. Συνεχίστε...

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος που κάνει το facebook όταν έρχεται ένα μήνυμα στο messenger είναι ήχος των Windows;

Γιατί μου το κάνει και κει. Αλλά δεν τον έβρισκα ως ήχο στα Windows sounds,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να επανέλθω.

 

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του cos_dr, το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αγαπητέ @filmmusic είναι πολυδιάστατο και πολύ απίθανο να λυθεί.

 

Διότι:

- Όπως σου επεσήμανε ο @Alex Raptakis δεν υπήρχε λόγος να επιδιώξεις να χρησιμοποιήσεις τον Denon σαν κάρτα ήχου.

- Τα Windows δεν πολυ-γουστάρουν (συγνώμη για τα λαϊκά τσιτάτα) τις πολλές κάρτες ήχου, ούτως ή άλλως.

- Εσύ ο ίδιος δεν έχεις κεφάλαιο εμπειρίας για την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων και εμείς που θέλουμε να σε βοηθήσουμε δεν είμαστε γείτονές σου. Ακόμη και αν συνδεόμασταν με AnyDesk, θα είμασταν οριακά άχρηστοι γιατί προσπαθούμε να λύσουμε ζητήματα που αφορούν ηχητική αναπαραγωγή, και δεν ακούμε μέσω του AnyDesk αυτά που ακούς εσύ εκεί.

 

Αγόρασες ένα σύστημα που προορίζεται για την εξής χρήση: να συνδέσεις πάνω του πηγές και να στέλνει στα ωραία σου ηχεία. ΑΛΛΑ έχεις στην ουσία ΜΙΑ πηγή (τον υπολογιστή) και θέλεις επίσης να τρέχεις Cubase.

 

Ψιλό-αδιέξοδο.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, trolley said:

Πρέπει να επανέλθω.

 

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του cos_dr, το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αγαπητέ @filmmusic είναι πολυδιάστατο και πολύ απίθανο να λυθεί.

 

Διότι:

- Όπως σου επεσήμανε ο @Alex Raptakis 

- Εσύ ο ίδιος δεν έχεις κεφάλαιο εμπειρίας για την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων και εμείς που θέλουμε να σε βοηθήσουμε δεν είμαστε γείτονές σου. Ακόμη και αν συνδεόμασταν με AnyDesk, θα είμασταν οριακά άχρηστοι 

 

 

Επαυξανω.

Ιδιως όταν ακουω οτι "ηρθε ο τεχνικος να σεταρει το 5.1 ή 7.1"

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

Όπως σου επεσήμανε ο @Alex Raptakis δεν υπήρχε λόγος να επιδιώξεις να χρησιμοποιήσεις τον Denon σαν κάρτα ήχου.

Δεν τον βλέπουν σαν audio interface τα windows. Τη δουλειά του audio interface στη συγκεκριμένη περίπτωση την κάνουν οι drivers της NVIDIA, το ότι στο control panel γράφει DENON, είναι επειδή διαβάζει τη συσκευή δέκτη, όπως γίνεται στις ψηφιακές συνδέσεις αντίστοιχα, από το device signature.

 

 Το ότι έχει έναν ενισχυτή home cinema ως receiver ή αν είχε μια ηχόμπαρα και ο ήχος περνάει από το HDMI είναι μέσα στις προδιαγραφές της κάρτας γραφικών και θα πρέπει να δουλεύει. Το ότι συμβαίνει αυτό στον φίλο μας και μάλιστα όπως λέει μόνο στους ήχους των windows και μόνο σε ένα κανάλι είναι κάτι που δεν θα έπρεπε αλλά για εμένα δεν είναι κανόνας. Έχω κάνει αντιστοιχες συνδέσεις με ενισχυτή over HDMI των hi end συνήθως καρτών μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Το ίδιο και με S/PDIF. αν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ, αυτό ήταν από καναν driver περίεργο ή από καμια ενημέρωση των windows, σπανιότατα τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστο.

 

 

1 ώρα πριν, trolley είπε

Τα Windows δεν πολυ-γουστάρουν (συγνώμη για τα λαϊκά τσιτάτα) τις πολλές κάρτες ήχου, ούτως ή άλλως.

 Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κάρτα ήχου, ο denon είναι receiver, δεν είναι audio interface.

 Πάντως στα windows αυτή τη στιγμή έχω 3 κάρτες 2 πάνω, με δυο διαφορετικούς asio drivers, έναν της creative, εναν της Lexicon, Windows audio drivers της Realtek, την κάρτα γραφικών να βγάζει ήχο από το HDMI στο Monitor, όλα ενεργοποιημένα και δουλεύουν παράλληλα και δεν έχω πρόβλημα. Και έχω και μια S/PDIF έξοδο της onboard realtek συνδεδεμένη στην S/PDIF του V-Synth για sampling από εκεί.

 

 Το μόνο προβλημα των Windows είναι το multiclient support των ASIO μίας κάρτας, δηλαδή δεν μπορείς με μια κάρτα και τους ASIO να δουλέψεις πολλά προγράμματα και τα windows ταυτόχρονα. Γι αυτό έχω ενεργοποιημένες πολλές κάρτες, για να λειτουργούν παράλληλα οι εφαρμογές και να έχω ήχο παντού σε σενάρια που ανοίγω πράγματα ταυτόχρονα για να μην κλείνω προγράμματα που απασχολούν τους ASIO.

 

 Ο φίλος δεν επιδιώκει να χρησιμοποιήσει τον DENON σαν κάρτα ήχου.

 Έπρεπε αυτά που κάνει να δουλεύουν και αν έχει προβλημα συγχρονισμού στους ήχους των windows και ακούγεται το pop μεσω HDMI στο ένα κανάλι, εγώ θα λύσσαγα να το λύσω.

 

Εχεις δίκιο που με anydesk δεν μπορούμε να μπούμε γιατί δεν θα μπορούμε να ακούμε τι γίνεται, πάντως εγώ δε θα ησύχαζα αν δεν το έλυνα το θέμα. Και είναι κάτι με τους drivers σιγουρα. Κάποιος κάνει τη μαλαγανιά και μου σπάνε τώρα κι εμένα τα νεύρα και μόνο που το σκέφτομαι. Τα καλώδια να δεις και να κάνεις την αλλαγή μην δεν πατάει το καλώδιο του ηχείου καλά στον ενισχυτη και να δοκιμάσεις και με άλλο HDMI. 😡

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ο φίλος δεν επιδιώκει να χρησιμοποιήσει τον DENON σαν κάρτα ήχου.

 

Και όμως, αυτό κάνει.

Δε λέω ότι είναι κάρτα ήχου, αλλά ότι ο φίλος την αντιλαμβάνεται σαν κάρτα ήχου.

Αυτά που γράφεις, ισχύουν όλα, αλλά δες πόσους drivers έχει εγκατεστημένους... μιλάμε για παράνοια.

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Και όμως, αυτό κάνει.

Δε λέω ότι είναι κάρτα ήχου, αλλά ότι ο φίλος την αντιλαμβάνεται σαν κάρτα ήχου.

Αυτά που γράφεις, ισχύουν όλα, αλλά δες πόσους drivers έχει εγκατεστημένους... μιλάμε για παράνοια.

 

πρέπει να δουλέψει, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. 😡

 Και του συστήνω να κάνει τη σύνδεση που είπαμε πιο πάνω στα ηχεία και να μην παίρνει άλλα, μια χαρά θα δουλέψει με αυτά, είναι εξαιρετικά ηχεία, με το Cubase και τον ενισχυτή και τη Τζοχάνσον. 🤣

 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, trolley είπε

Δε λέω ότι είναι κάρτα ήχου, αλλά ότι ο φίλος την αντιλαμβάνεται σαν κάρτα ήχου.

Δεν είπα ποτέ ότι τον αντιλαμβάνομαι σαν κάρτα ήχου.

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

Και του συστήνω να κάνει τη σύνδεση που είπαμε πιο πάνω στα ηχεία και να μην παίρνει άλλα, μια χαρά θα δουλέψει με αυτά, είναι εξαιρετικά ηχεία, με το Cubase και τον ενισχυτή και τη Τζοχάνσον. 🤣

 

Και το latency που μου είπαν ότι θα έχει πρόβλημα;

 

Πάντως,  τώρα είδα μια ταινία. Το The Others σε UHD και ήταν εξαιρετικό σε ήχο. Δε μου έκανε "νερά" καθόλου.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα και τι θέλετε να κάνετε πάντως, αλλά 18 σελίδες για να δεις την Νικολ Κιτμαν στον υπολογιστη;;;;

Γιατί βρε παιδί μου παιδεύεσαι....η ζωή είναι μικρή.

Βαλτη στην TV και δες την , και ξάλπα στο κρεβάτι με ποπκορν 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου