Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, filmmusic είπε

Γιατί να αποδεσμεύσω τον Denon από τον υπολογιστή;

 

Προφανώς θα κάνεις ότι θέλεις, αλλά βλέπω ένα σκεπτικό που είναι... πως να το διατυπώσω;.... ανάρμοστο για τον εξοπλισμό που έχεις επιλέξει. Αυτό που αγόρασες, προϋποθέτει ότι έχεις πηγές ήχου, πολλές και γαμάτες. Δηλαδή, ένα blu-ray player π.χ. Και έναν streaming media server. Και λοιπά πολλά.

 

Δηλαδή πηγές που να υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο πολύ υψηλής ποιότητας.

 

Τι να κάνει δηλαδή ο υπολογιστής, συνδεδεμένος με HDMI, που να δικαιολογεί το σκεπτικό αυτής της δαπάνης; Πιστεύεις ότι έχεις αρχεία ταινιών με ακέραιο τον πολυκάναλο ήχο μέσα τους; Ίσως, αν είναι τουλάχιστον 30-40 GB ανά ταινία. Ή έχεις FLAC (πραγματικά, όχι τα γιαλαντζή που συνήθως είναι στα τορεντάδικα) με ακέραιη την ποιότητα των αρχικών wav; Μπορεί, δεν αποκλείεται.

 

Παρασύρθηκες να θεωρείς τον ενισχυτή ως κάρτα ήχου, ακριβώς διότι θέλεις να παίζεις αυτά τα αρχεία, αλλά το Denon είναι συσκευή με διαφορετική στόχευση. Αν ήθελες να ακούς τον υπολογιστή (με ότι αρχεία έχεις τέλος πάντων) έπρεπε (και αυτό επίσης στο είχαν προτείνει απ' ότι διαβάζω) να πάρεις μία κάρτα ήχου με πολλές εξόδους στις οποίες να συνδέσεις τον αντίστοιχο αριθμό ηχείων.

 

Στο τέλος της ημέρας, κάποιος που ξέρει θα κάνει οτιδήποτε να λειτουργήσει, αλλά μου αρέσει το νοικοκυριό, γι' αυτό κάνω αυτές τις επισημάνσεις.

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Προφανώς θα κάνεις ότι θέλεις, αλλά βλέπω ένα σκεπτικό που είναι... πως να το διατυπώσω;.... ανάρμοστο για τον εξοπλισμό που έχεις επιλέξει. Αυτό που αγόρασες, προϋποθέτει ότι έχεις πηγές ήχου, πολλές και γαμάτες. Δηλαδή, ένα blu-ray player π.χ. Και έναν streaming media server. Και λοιπά πολλά.

 

Δηλαδή πηγές που να υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο πολύ υψηλής ποιότητας.

Μα, έχω 4k blu-ray player συνδεδεμένο με τον υπολογιστή, και αγοράζω blu-rays και UHDs (έχω λίγο πάνω από 500 τώρα). Και 4k οθόνη.

Δεν κατάλαβα από πού προέκυψε το συμπέρασμα ότι πήρα τζάμπα το σύστημα χωρίς να έχω τα κατάλληλα αρχεία για να παίξω..🤔

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filmmusic είπε

Μα, έχω 4k blu-ray player συνδεδεμένο με τον υπολογιστή, και αγοράζω blu-rays και UHDs.

Δεν κατάλαβα από πού προέκυψε το συμπέρασμα ότι πήρα τζάμπα το σύστημα χωρίς να έχω τα κατάλληλα αρχεία για να παίξω..

 

Δεν προέκυψε κανένα συμπέρασμα.

Σκέψεις είναι. Όπως και αν έχει, κοίτα τι γράφεις, ότι έχεις το blu-ray συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Τι σημαίνει τώρα αυτό; Λάθος είναι; Εννοούσες με το Denon υποθέτω.

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

Δεν προέκυψε κανένα συμπέρασμα.

Σκέψεις είναι. Όπως και αν έχει, κοίτα τι γράφεις, ότι έχεις το blu-ray συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Τι σημαίνει τώρα αυτό; Λάθος είναι; Εννοούσες με το Denon υποθέτω.

 

Με τον υπολογιστή είναι συνδεδεμένο με usb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filmmusic είπε

Τελικά πούλησα αυτό το σύστημα που είχα, και πήρα αυτό (μόλις πριν λίγες ώρες μου το εγκατέστησαν):

 

A/V Receiver: Denon AVC-S770H
Front and Rear speakers: Elac Debut B5.2
Center speaker: Elac Debut C6.2
Subwoofer: Polk HTS-10

 

Θα πρέπει να το δοκιμάσω με διάφορες ταινίες και μουσικές για να δω τις δυνατότητές του.

Αλλά, δυστυχώς, και αυτό μου παρουσιάζει το εξής θέμα:

στο cubase δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ηχεία γιατί με generic low latency asio κανει pops και clicks (δεν ξέρω πώς να τους πω τους ήχους αυτούς*). Μου ρύθμισε το buffer αυτός που μου εγκατέστησε τα ηχεία, αλλά και πάλι το κάνουν.

Το γυρνάω λοιπόν στο focusrite asio και στα ακουστικά. Τα άλλα 2 asio, δε δουλεύουν. Δεν ξέρω γιατί.

 

* επίσης, τους ίδιους ήχους μου κάνει και σε ήχους των windows! 🤨

 

Untitled.png

Δεν είμαι και πολύ καλά σήμερα και δεν μπορώ να σκεφτώ, είμαι διαταραγμένος ψυχικά, διάβαζα το thread αλλά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ. Τέλος, πάντων έχεις συνδέσει τον ενισχυτή με την κάρτα γραφικών, τα έχεις καταφέρει με το DECODING και ακούς πολυκάναλα και τώρα θέλεις να δουλέψεις με το CUBASE στα ηχεία που έχεις μέσω του DENON του ενισχυτή.  Επειδή δεν μπορείς με αυτό το Interface σε αυτόν τον ενισχυτή να στείλεις πολυκάναλα, να το πετύχεις εσωτερικά δεν πιάνειι γι αυτό έχεις τα crack pop, προφανώς προσπάθησες να το κάνεις με κάποιο πρόγραμμα εσωτερικά για να βγαίνει το cubase απ το hdmi της GPU, ίσως θέλοντας να εκμεταλλευτείς το multi-client που υποτίθεται μπορεί να υποστηρίξει ο asio4all, που είναι πολύ προβληματικό σαν λύση και δε θα γράψω το γιατί, γιατί υποθέτω τώρα και είμαι σε σύγχιση και μπορεί να μην έχω καταλάβει. 

 

 όμως γιατί δεν κάνεις το άλλο. Από τη focusrite, όταν δουλεύεις το CUBASE, σύνδεσε από τις εξόδους της, τη L και την R με ένα καλώδιο καρφί σε RCA

 

image.thumb.jpeg.bdaa405889e1d4ef621f8cdb42021992.jpeg

στο audio in του DENON αντίστοιχα και επέλεξε το AUDIO ΙΝ στο input του ενισχυτή και θα ακούς από τα ηχεία. Όχι από όλα, από το LEFT και το RIGHT των ELAC DEBUT. Μια χαρά δε θα δουλέψεις τις μίξεις? Γιατί να πάρεις άλλα ηχεία? Μπορούμε να μιξάρουμε και σε άλλα ηχεία, ας μην είναι STUDIO MONITORS, άμα τα συνηθίσουμε και τα μάθουμε. Πριν τη μόδα των HOME STUDIO μόνιτορς, μικρός μια χαρά μίξαρα, μην πω πως τελικά μίξαρα και καλύτερα, άμα τα μάθεις τα ηχεία. Σάμπως έχουμε τον κατάλληλο χώρο για να αποδώσουν τα ηχεία γενικά στα σπίτια μας? 😃 αυτά θέλουν δουλειά, μετρήσεις, να στηθεί το δωμάτιο, τα ξέρουμε όλοι

 

 Και αν μερακλώσεις, το stereo σήμα από τις ρυθμίσεις του ενισχυτή λογικά θα υποστηρίζει να το κάνει pseydo-surround για να ακούσεις έστω και ψεύτικα.

 

 Για να μιξάρεις 5.1 θες άλλο SETUP, δεν μπορείς να το κάνεις με CONSUMER ενισχυτή από SPDIF TOSLINK

 

 αν κατάλαβα καλά, εγώ αυτό θα έκανα, μια χαρά θα δούλευα για να ακούω από τα εξαιρετικά αυτά ηχεία ως monitors από την focusrite και μετά να απολαμβάνω τις ταινίες πολυκάναλα από τη GPU όπως τέλος πάντων το έχεις πετύχει.

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Από τη focusrite, όταν δουλεύεις το CUBASE, σύνδεσε από τις εξόδους της, τη L και την R με ένα καλώδιο καρφί σε RCA

 

Α, ναι, ωραία ιδέα... γίνεται και αυτό... αναλογίλα βέβαια, κρίμα για το Denon...

  • Like 1

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

όμως γιατί δεν κάνεις το άλλο. Από τη focusrite, όταν δουλεύεις το CUBASE, σύνδεσε από τις εξόδους της, τη L και την R με ένα καλώδιο καρφί σε RCA

 

image.thumb.jpeg.bdaa405889e1d4ef621f8cdb42021992.jpeg

στο audio in του DENON αντίστοιχα και επέλεξε το AUDIO ΙΝ στο input του ενισχυτή και θα ακούς από τα ηχεία. Όχι από όλα, από το LEFT και το RIGHT των ELAC DEBUT. Μια χαρά δε θα δουλέψεις τις μίξεις? Γιατί να πάρεις άλλα ηχεία?

Σε ευχαριστώ. Αν πράγματι γίνεται αυτό, να το δοκιμάσω.. Θα το πω και σε αυτόν που μου τα εγκατέστησε, να μου πει, γιατί και γω τώρα έχω μπερδευτεί λίγο με όλες τις πληροφορίες. χεχε

Πάντως σε stereo με ενδιαφέρει η παραγωγή ήχου. ΟΧΙ σε 5.1.

 

edit: Εδώ λες απ'ότι κατάλαβα στο AUDIO IN του ενισχυτή. Οπότε γλιτώνω την αγορά άλλων ηχείων.

 

Untitled.png

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανέφερα τη λέξη "εμμονή" εννοούσα στην όλη ιδέα του τίτλου, και κυρίως στο 5.1 σε υπολογιστή.

 

Στην ιδέα του να έχεις 2 συστήματα και να τα εναλλάσεις, εσύ δεν είπες ότι έχεις pops και στα windows? Ή αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχεις το Cubase ανοιχτό?

 

Έχεις ελέγξει ότι το 5.1 λειτουργεί 100% αποδοτικά?

 

Φυσικά αν "γυρνάς" σε ένα audio interface όπως τη Scarlett Solo, ο υπολογιστής θα αγνοεί όλα τα άλλα.

Οπότε ναι, αν δεν έχεις γενικά προβλήματα με το σύστημα 5.1 εκτός Cubase, και μέσα στο Cubase σέταρες σωστά τη Solo, όλα θα δούλευαν σωστά.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Αν πράγματι γίνεται αυτό, να το δοκιμάσω..

 

Ναι, γίνεται, έχει δίκηο ο cos_dr.

Υπάρχει όμως ένα μειονέκτημα (προσοχή: το ΙΔΙΟ μειονέκτημα έχει και η λύση που πρότεινα εγώ), ότι αν το στέλνεις το σήμα από το Cubase στην κάρτα ήχου του υπολογιστή και από εκεί στον Denon, δημιουργείται επιπλέον latency μέχρι να ακούσεις το (επεξεργασμένο από το Denon) σήμα. Αυτό, μπορεί να μην έχει σημασία για ΄σένα, ανάλογα με το πως χρησιμοποιείς το Cubase, αλλά μπορεί και να έχει σημασία διότι γενικώς δεν κάνουμε τίποτε για να προσθέσουμε latency.

  • Λυπάμαι 1

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

κυρίως στο 5.1 σε υπολογιστή.

Δεν έχω τηλεόραση σπίτι. Μόνο υπολογιστή με μια 4k 43'' οθόνη.

Εξού και το 5.1 στον υπολογιστή, για να μπορώ να βλέπω τα blurays και τα UHDs (όσα τουλάχιστον έχουν πολυκάναλο ήχο).

 

Μόλις χθες στις 22.00 τελείωσε η εγκατάσταση των ηχείων και το calibration από τον ειδικό, οπότε δεν τα έχω τεστάρει γενικά.

 

Τα pops στα Windows, ναι τα έχω και εκτός Cubase (λιγοστά, σε κάποιους ήχους των windows π.χ. exclamation. Απλώς κάνει ένα pop στην αρχή του ήχου). Θα δω πως θα λύσω αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου