Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, filmmusic είπε

Ή από τα χαρακτηριστικά που λέει μπορεί να μου πει αν φαίνεται καλό;

 

Είναι Yamaha και έχει το EISA Award = θα είναι τίμιο για τα χρήματά του.

Αλλά μην ξεχνάς όλα όσα σου έχουν ήδη γράψει όταν πρωτοάνοιξες το θέμα.

Δεν το έχει πουθενά ο Νάκας στημένο, ώστε να πας να το ακούσεις;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν το έχει πουθενά ο Νάκας στημένο, ώστε να πας να το ακούσεις;

Δεν ξέρω. Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εκεί που τα βρήκα τώρα, αν τα έχουν στημένα να τα ακούσω. Βέβαια, και να τα ακούσω, δε νομίζω να καταλαβαίνω διαφορά με κάποια άλλα π.χ. που θα άκουγα για να συγκρίνω. Δεν είμαι τόσο audiophile.

Για Yamaha, ναι, το καταλαβαίνω ότι θα είναι καλός ο ενισχυτής. Τα ηχεία με ενδιέφεραν αλλά βλέπω καλές αξιολογήσεις στο skroutz:

https://www.skroutz.gr/s/12661654/Focal-Set-Icheion-Home-Cinema-5-1-Sib-Evo-200W-Black.html

 

Μήπως αυτά τα ηχεία είναι καλύτερα (δεν ξέρω καθόλου από μάρκες ηχείων);

https://www.nakas.gr/el/proionta/oikiakos-ichos-eikona/home-cinema/yamaha-yamaha-rx-v4a-diktyakos-radioenischytis-home-cinema-me-icheia-wharfedale-dx-3-hcp-5.1-bundle_850794/

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filmmusic είπε

Βέβαια, και να τα ακούσω, δε νομίζω να καταλαβαίνω διαφορά με κάποια άλλα π.χ. που θα άκουγα για να συγκρίνω.

 

Αυτή δεν είναι καλή αφετηρία για να αγοράσεις ηχεία.

 

Μια λύση (στην εποχή μου, αυτή ήταν η ντε-φάκτο ορθή) είναι να πας με κάποιον περισσότερο έμπειρο.

 

Μία άλλη λύση, είναι να πας και να κάτσεις εκεί ένα δίωρο ακούγοντας διαφορετικές αλλά καλές ηχογραφήσεις και παρατηρώντας αν μετά από το δίωρο έχεις κάνει πονοκέφαλο ή όχι (ένα καλό σύστημα αναπαραγωγής δεν κουράζει όσο ένα κακό σύστημα αναπαραγωγής).

 

Μιλώντας γενικά, δε θα αγόραζα ηχεία χωρίς να τα έχω ακούσει. Όμως, επειδή ξέρω τι πρέπει να περιμένα από ένα σύστημα "του χιλιάρικου", μπορεί τελικά και να το αγόραζα επί της βεβαιότητός μου ότι θα είναι "τίμιο".

 

Τέλος, υπάρχουν τα reviews (όχι στο skroutz, κοίτα να διαβάσεις όσο γίνεται περισσότερα από το εξωτερικόν).

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filmmusic είπε

Μήπως γνωρίζεις @trolley μεταξύ focal set και wharfedale ποιά θεωρούνται καλύτερα;

 

Στις μέρες μας, φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα απαντούσαν "τα Φοκάλ", αλλά η ίδια η ερώτηση δεν ευσταθεί, διότι ποτέ δεν συγκρίνουμε "μάρκες" (ούτε στα ηχεία, ούτε σε τίποτε άλλο), αλλά μοντέλα, προδιαγραφές, τιμή, προσωπικές εντυπώσεις.

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου