Προς το περιεχόμενο

Το σωστό ντεκόρ κάνει την διαφορά


PAL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
17 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Στο λιγο (αλλα αρκετο) που ειδα δε μου φανηκε για πλεημπακ. Μου φανηκε ομως πως ο ηχος δε βγαινει απο αυτο το πιανο. Συγκεκριμενα πως αυτο το πιανο παρολο που φαινεται χρεπι, να εχει καποιο συστημα που να μπορεις να παρεις midi information κ μετα να βγαινει ο ηχος απο καποιο virtual instrument . Κ φυσικα υπαρχει παλι αυτο το αφυσικο στις δυναμικες κ στη παραγωγη που ισως τελικα να ειναι κ ο βασικος λογος που δε μπορω να την ακουσω τη συγκεκριμενη

 

Μουσικα το αποτελεσμα ειναι ανεμπνευστο κ αδιαφορο αλλα κακο δεν ειναι. Οποτε καταληγω πως αυτο που το καθιστα ενοχλητικο ειναι οι δυναμικες κ η παραγωγη κ οχι το παιξιμο. Αλλα αυτη τη στιγμη απομονονωνουμε το τεχνικο κομματι απο το ερμηνευτικο κ το καλλιτεχνικο οποτε αναρωτιεμαι. Το θεμα των δυναμικων δεν εντασσεται εν μερει στην τεχνικη?  

Εγω στο ανέφερα για το θέμα του live παιξίματος. Και εμένα live μου φάνηκε.

Τώρα αν είναι mentalist, illusionist ......ο Κόπερφιλντ ο ίδιος.....αν είναι playback και παίζει από πάνω και το έγραψε με vst και midi keybord....βαριέμαι να κάμω τον ντεντέκτιβ. 🤪

 

Edit:

Πάντως, αν θες να συνηγορήσω μαζί σου, μάλλον παίζει από πάνω.....μιας και αν ήταν ΑΥΤΟ το video της ηχογράφησης , θα είχε σίγουρα 2 ορατά μικρόφωνα μπροστά στο up right πιάνο και βγαλμένο το καπάκι.

 

Φαντάζομαι ότι το έκανε για την αρτιότητα του αποτελέσματος......και όχι γιατι δεν μπορεί να το παίξει Live (σε όποιο Keybord εν πάσει περιπτώσει) .

 

Bεβαία θα μπορούσε να τα βάλει (τα μικρόφωνα) ....anyway για το ντεκόρ.....αλλά μπορεί να μην την άφησαν να ανοίξει το πιάνο 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω στο ανέφερα για το θέμα του live παιξίματος. Και εμένα live μου φάνηκε.

Τώρα αν είναι mentalist, illusionist ......ο Κόπερφιλντ ο ίδιος.....αν είναι playback και παίζει από πάνω και το έγραψε με vst και midi keybord....βαριέμαι να κάμω τον ντεντέκτιβ. 🤪

Μωρε κ live να ειναι (που δεν παιρνω ορκο καθως επαναλαμβανω πως ενας μουσικος με κλασσικη παιδεια μπορει να κανει miming το δικο του παιξιμο) εχει γινει τοοοση επεμβαση με την παραγωγη που ακουγεται σαν glorified midi. Η ερωτηση μου απο την αρχη ηταν σαφης? Που υπαρχει μουσικοτητα, ερμηνεια δημιουργια καποιος μουσικος λογος τεσπα ν'ακουσεις αυτα που παρουσιαζει (χωρις να τα βλεπεις)? Το αν μπορει να παιξει κ αν εχει πτυχια ..αντε να της πω μπραβο. Δε θα με κανει ν'ακουσω ομως διαφορετικα το αποτελεσμα. Επισης δεν ειπα πουθενα πως δεν αξιζει καποιος να δει τα βιντεο. Εκει αλλαζει το πραγμα κ δεν εχω να πω τιποτα. Εγω πχ μπορει να προτιμω να βλεπω τη Λολα, αλλος τη Μιμι, αλλος τα γεμιστα με κιμα αλλος χωρις.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

Μωρε κ live να ειναι (που δεν παιρνω ορκο καθως επαναλαμβανω πως ενας μουσικος με κλασσικη παιδεια μπορει να κανει miming το δικο του παιξιμο) εχει γινει τοοοση επεμβαση με την παραγωγη που ακουγεται σαν glorified midi. Η ερωτηση μου απο την αρχη ηταν σαφης? Που υπαρχει μουσικοτητα, ερμηνεια δημιουργια καποιος μουσικος λογος τεσπα ν'ακουσεις αυτα που παρουσιαζει (χωρις να τα βλεπεις)? Το αν μπορει να παιξει κ αν εχει πτυχια ..αντε να της πω μπραβο. Δε θα με κανει ν'ακουσω ομως διαφορετικα το αποτελεσμα. Επισης δεν ειπα πουθενα πως δεν αξιζει καποιος να δει τα βιντεο. Εκει αλλαζει το πραγμα κ δεν εχω να πω τιποτα. Εγω πχ μπορει να προτιμω να βλεπω τη Λολα, αλλος τη Μιμι, αλλος τα γεμιστα με κιμα αλλος χωρις.

Μαλλον δεν είδες το edit από πάνω.

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Μαλλον δεν είδες το edit από πάνω.

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι Live.

Χα χα τωρα το ειδα! Ειναι δεν ειναι, δεν ακουγεται σα Λαιβ οποτε.... 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

Χα χα τωρα το ειδα! Ειναι δεν ειναι, δεν ακουγεται σα Λαιβ οποτε.... 

Μα πως ηχογράφησε το πιάνο (αν ΑΥΤΌ ήταν το video της ηχογράφησης;). Με αόρατα μικρόφωνα;

ΚΑι άντε καλά είχε δύο πίσω για τα μπάσα , που δεν τα βλέπαμε.....άντε και ένα overhead που το χασε ο καμεραμαν.

Μπροστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Μα πως ηχογράφησε το πιάνο (αν ΑΥΤΌ ήταν το video της ηχογράφησης;). Με αόρατα μικρόφωνα;

ΚΑι άντε καλά είχε δύο πίσω για τα μπάσα , που δεν τα βλέπαμε.....άντε και ένα overhead που το χασε ο καμεραμαν.

Μπροστά;

Αν δε με τρολαρεις😜 ανεφερα πιο πανω πως υπαρχουν τετοια συστηματα που μπορεις να εγκαταστησεις σε πιανο για να παιρνεις κ μιντι (χωρις να χανεις τον ακουστικο ηχο του οργανου)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Αν δε με τρολαρεις😜 ανεφερα πιο πανω πως υπαρχουν τετοια συστηματα που μπορεις να εγκαταστησεις σε πιανο για να παιρνεις κ μιντι (χωρις να χανεις τον ακουστικο ηχο του οργανου)

Οχι δεν σε τρολάρω.

Λέω ότι ΔΕΝ είναι το video της ηχογράφησης αυτο που βλέπουμε. (για τον λόγο που εξήγησα).

 

Η δικη σου version , επίσης ισχύει (για προ εγκατεστημένο midi) .....  , είναι έτερη εκδοχή, αλλά συνηγορεί ( ή ενθαρρύνει) ότι το video της ηχογράφησης είναι ΑΥΤΟ που βλέπουμε (εγώ δεν το πιστεύω).

 

Ακόμα και με ΑΥΤΟ το πιάνo να έκανε σε προγενέστερο χρόνο την ηχογράφηση που ακούμε, θεωρητικά μετά ...μπορούσε να επεξεργαστεί την ηχογράφηση και να κάνει το χρέπι (που λες) να ακουστεί Midi (θα μου πεις γιατί να το κάνει).

 

Εγώ βγάζω τα εξής συμπεράσματα:

 

1) Το video που βλέπουμε και ακούμε ΔΕΝ είναι η πραγματική ηχογράφηση.

2) Δεν το ηχογράφησε με αυτό το πιάνο.

3) Ναι, έπαιζε από πάνω , όταν σουταρε το video

4) Μπορεί να το παίξει , one take, σε οποιο keybord και να την κάτσεις.

 

Ο λόγος που τα έκανε όλα αυτά, ήταν και για την αρτιότητα του αποτελέσματος (ναι θα μπορούσε να κάνει λάθος αν ήταν real time ηχογράφηση. ΌΛΟΙ κάνουν).

Επίσης δεν ηχογράφησε με αυτό το πιάνο.....γιατί είναι πιο δυσκoλo τεχνικά το όλον.....στήσε μικρόφωνα.....επεξεργάσου μετά το σήμα....κ.λ.π.

Απλά το μόστραρε (το πιάνο -και όλο το σκηνικό)  , για το "οπτικό" της υπόθεσης, για ατμόσφαιρα στο video.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να μην σε (σας) κουράζω άλλο @billaraskats27.

Αν κάπου διαφωνώ μαζί σου, είναι σε αυτό που είπες "αν δεν την δω Live....δεν".

ΔΕΝ θα την δεις Live πότε, αλλά επειδήΣ ξέρεις (από ο,τι φαίνεται) κάποια πράγματα και από πιάνο και απο Live περφόρμανς, θα έπρεπε (λέω εγώ) να καταλάβεις , ότι το χει....και το Live( φαίνεται στο video το παίξιμό της- ακόμα και στο playback).

Είναι σαν να πεί κάποιος, αν δεν δω τον Μπράντλευ Κουπερ (τυχαίο τα παράδειγμα) 2.30 ώρες στο θεατρικό σανίδι, δεν με πείθει για ηθοποιός.....(δεν μου λέει κάτι ότι έπαιξε για 2.30 ώρες στο Nightmare Alley....)είχε cuts, ξεκουραζόταν, back 2 back takes......).

 

Άλλο μέσο το video, άλλο το live στο stage.

Άλλο το σινεμά, άλλο το θέατρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Το θεμα ειναι πως το ζητουμενο στην τεχνη δεν ειναι μονο η αρτιοτητα του αποτελεσματος.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Συμφωνω. Το θεμα ειναι πως το ζητουμενο στην τεχνη δεν ειναι μονο η αρτιοτητα του αποτελεσματος.

Για να κάνεις με ακουστικά όργανα στο youtube ένα video song  (όρος που έδωσε ο Jack Conte) δηλαδή οπτικοποίηση της ηχογράφησης ,και να φανεί και κυρίως να ακουστεί σωστά,  θες ΤΟΝ εξοπλισμό (ειδικά για ήχο) .

 

Μην μπερδεύεσαι.

Η Τέχνη που κάνει δεν είναι να παίζει πιάνο.

Η τέχνη που κάνει , είναι να κάνει video στο youtube , που παίζει πιάνο.  (είπαμε, άλλος ο Σινεμάς , άλλο το θέατρον)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου