Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης Gibson R7 Custom Shop Les Paul (2012) με θέμα στο truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στα μέλη του forum!

Τα φώτα σας παρακαλώ. Βρήκα στο reverb μια μεταχειρισμένη Gibson Les Paul R7 του '12, καταχωρημένη από preferred seller με εκατοντάδες θετικά review, και την κατάσταση της κιθάρας ως "πολύ καλή". Στις φωτογραφίες φαίνεται εντυπωσιακή, αλλά ο πωλητής γράφει τα παρακάτω σχετικά με το truss rod:

"I played It for a couple of years in the studio before opening it for adjustment to find out some traces of use on the truss . 
We adjusted it with my guitar tech and added 2 halfmoon washers and it has no incident to the neck, I just didn't want the new owner to have the same surprise"

Επισυνάπτω φωτογραφίες (πριν και μετά την τοποθέτηση των washer). Σε ερωτήσεις μου για το truss και για το αν θα συναντήσω προβλήματα στο μέλλον, απάντησε πως το μπράτσο είναι άψογο, πως έχει ρυθμίσει τη βέργα με λίγο relief, και πως μπορώ να ρυθμίσω το truss όπως επιθυμώ εγώ. 

Κατά τα άλλα η κιθάρα φαίνεται άψογη για τα 10 της χρόνια και σκέφτομαι σοβαρά να την αγοράσω, από την άλλη φοβάμαι μήπως κλαίω τα λεφτά μου.
Καμία γνώμη;

 

1.jpg

2.jpg

Επεξεργασμένο από harisbaco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιθανότατα κάποια πατέντα στο trussrod, ίσως επειδή είχαν φαγωθεί οι βόλτες και δε δούλευε στη θέση που ήταν. Κατ' αρχάς πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι το truss rod δουλεύει προς όλες τις κατεθύνσεις άνετα κι έυκολα, για να μην έχεις εκπλήξεις (κι αυτό βέβαια όσο μπορείς να τον εμπιστευτείς). Δεύτερον η τιμή θα πρέπει να είναι θεαματικά χαμηλή, θα έλεγα κοντά στο διχίλιαρο αλλιώς δεν αξίζει να ασχοληθείς. Πρώτον γιατί όπως κι εσύ έχεις αμφιβολίες, έτσι θα δυσκολευτείς πολύ και να την πουλήσεις και δεύτερον αν πες σου βγάλει πρόβλημα στο trussrod κι έχεις πληρώσει μέχρι 2 χιλιάρικα μπορείς να την πας για φτιάξιμο και να είσαι πάλι μέσα στο range που οριακά αξίζει τον κόπο.   

Edit: Τώρα θυμήθηκα ότι το 2012 όλη η σειρά Custom Shop της Gibson έχει τα laminated fretboards και έχει τη χαμηλότερη μεταπωλητική αξία έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να το λάβεις και αυτό υπόψιν. Δε λέω ότι θα αλλάζει κάτι στον ήχο αν σκοπέυεις να την κρατήσεις για πάντα αλλά επειδή το "για πάντα" είναι πολύς καιρός για gear καλό είναι να μπορείς να πάρεις τα χρήματά σου πίσω πουλώντας. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο πωλητής είπε ότι το truss rod ρυθμίζεται προς όλες τις κατευθύνσεις. Σε ό,τι αφορά την πατέντα, μου έστειλε το παρακάτω βίντεο για να μου εξηγήσει τη διαδικασία. Αν έχω καταλάβει σωστά οι τιμές για τις κιθάρες αυτές κυμαίνονται μεταξύ 3.500-4.000€. Αν την πάρω θα την πάρω στις 3.000€.

https://www.youtube.com/watch?v=-Dm_5GDHT2A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, harisbaco είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο πωλητής είπε ότι το truss rod ρυθμίζεται προς όλες τις κατευθύνσεις. Σε ό,τι αφορά την πατέντα, μου έστειλε το παρακάτω βίντεο για να μου εξηγήσει τη διαδικασία. Αν έχω καταλάβει σωστά οι τιμές για τις κιθάρες αυτές κυμαίνονται μεταξύ 3.500-4.000€. Αν την πάρω θα την πάρω στις 3.000€.

https://www.youtube.com/watch?v=-Dm_5GDHT2A

Όχι είναι πολλά για R7 του 2012. Ακόμη και σε τέλεια κατάσταση. Δες το edit στο 1ο σχόλιο μου.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά βλέπω ακόμη και μεταχειρισμένες standard να τις πουλάνε 2.500€.

 

Αν μας ακούει κανείς που θέλει να πουλήσει μεταχειρισμένη R7 / R8 να στείλει μήνυμα :))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, harisbaco είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά βλέπω ακόμη και μεταχειρισμένες standard να τις πουλάνε 2.500€.

 

Αν μας ακούει κανείς που θέλει να πουλήσει μεταχειρισμένη R7 / R8 να στείλει μήνυμα :))))


Ο καθένας πουλάει κι αγοράζει όσο θέλει. Υπάρχουν πιο μικροί σε ηλικία που έχουν μεταξύ τους δημιουργήσει τον μύθο ότι μια Standard των 70s, 80s, 90s είναι καλύτερη από μια καινούργια κι έτσι οι τιμές τους έχουν ξεφύγει λίγο. Πριν τρεις μηνες όμως πήρε φίλος από τις αγγελίες εδώ μια Τraditional 2015, με specs στην ουσία custom shop (ελαφριά ξύλα χωρίς κανένα weight relief) στα 1.300 ευρώ. Οπότε υπομονή χρειάζεται. Οι τιμές της Gibson ανεβαίνουν συνεχώς καθώς ακολουθούν και τις τιμές των δυσεύρετων πια ξύλων της αλλά ευκαιρίες πάντα θα υπάρχουν.

 

Αν είσαι αποφασισμένος να δώσεις 3.000 πιστεύω κάποια R7/R8 θα βρεις κι απ τον νόιζ. Καλύτερα να βάλεις αγγελία ζήτησης. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kpeyos είπε


Αν είσαι αποφασισμένος να δώσεις 3.000 πιστεύω κάποια R7/R8 θα βρεις κι απ τον νόιζ. Καλύτερα να βάλεις αγγελία ζήτησης. 

 

Ακολούθησα τη συμβουλή σου και έβαλα αγγελία. Γιά να δούμε...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά να αποφύγεις αν μπορείς τις 2012 με τα laminate fretboards και τις standard custom shop του 2015 με το short tenon, εκτός αν τις βρείς ευκαιρία.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @harisbaco

 

Το πορτοφόλι και τα θέλω σου είναι δικό σου θέμα και δεν είμαι σε θέση να τα σχολιάσω 

 

Όμως μιας και ζητάς γνώμες να σου πω και τη δικιά μου: δεν θα ήθελα να έχουν κάνει στο «μωρό» μου αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες παραπάνω 

 

Λάβε σε παρακαλώ υπόψη σου ότι είμαι ένας (πολύ) ερασιτέχνης μουσικός και ότι, ως εκ τούτου, η βαρύτητα των απόψεών μου είναι μάλλον αμελητέα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά, τα θέματα με το truss rod είναι ένας παράγοντας συχνά αποτρεπτικός για την αγορά ενός μεταχειρισμένου οργάνου. 

Η επισκευή τους είναι ιδιαίτερα κοστοβόρα, αν γίνει η στραβή. 

Οπότε ο κανόνας θέλει να τα αποφεύγουμε. Βέβαια, αν είναι κάποιο «κούτσουρο» άξιο αναφοράς και σε τιμή σούπερ ευκαιρίας, εκεί πιθανώς να αξίζει το ρίσκο- υπό την αίρεση ότι η χαμηλή τιμή αγοράς θα αξίζει τον κόπο και τα 400-500 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) που κοστίζει μια πιθανή αντικατάσταση truss rod.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου