Προς το περιεχόμενο

Τι είναι κονσόλα μείξης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ti ρολο παιζει στον ηχο και στην μειξη μια κονσολα οπως λεγεται μειξης

απο εναν μεικτη σαν αυτους που χρησιμοποιουμε στο home studio.

Eκτος τα εφε που εχει μια μεγαλη κονσολα,σε τι συμβαλει για την καλυτερη

αποδοση του ηχου;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χο χο, νομίζω ότι είναι η εποχή των μεικτών, κι εμένα με απασχολεί αυτή την εποχή. Εγώ φίλε αγόρασα ένα mixer αλλά με λίγα λεφτά, το οποίο έχει πάνω ένα eq και κάποια χαζοεφεδάκια, το οποίο όμως με έχει βολέψει πάρα πολύ στο να παίζω (με πρωτόγονη κονσολίτσα επαναλαμβάνω) λίγο με τον ήχο. Στις καλές κονσόλες ξέρω ότι υπάρχουν διάφορα φίλτρα που "φτιάχνουν" τον ήχο, και φυσικά τα eq που παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, τα οποία πληθαίνουν αλλά και βελτιώνονται όσο καλύτερη είναι η κονσόλα. Αυτά τα ελάχιστα ξέρω για πρώτη κρούση, νομίζω κάποιος guru recording expert, θα έχει να πει πιό εμπεριστατομένα πράγματα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ρολο παιζει στον ηχο και στην μειξη μια κονσολα οπως λεγεται μειξης απο εναν μεικτη σαν αυτους που χρησιμοποιουμε στο home studio. Eκτος τα εφε που εχει μια μεγαλη κονσολα' date='σε τι συμβαλει για την καλυτερη αποδοση του ηχου;[/quote']

 

Γράφεις ακουστικά όργανα ή φωνές ή οτιδήποτε με μικρόφωνο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δουλεύεις με υπολογιστή, το μόνο! που χρειάζεσαι είναι:

 

α)καλή κάρτα

β) προενύσχηση - κομπρεσορα, εκουαλάϊζερ

γ) αξιοπρεπή ηχεία

δ) καλή ακουστική στο χώρο

ε)εμπειρία

 

όλα αυτά για να πετύχεις το καλύτερο αποτέλεσμα στον ήχο σου, άρα όπως καταλαβαίνεις μια κονσόλα μίξης δεν αρκεί και αν πούμε ότι διαθέτει το α), και το β), θα σου λείπουν το γ, δ και το ε.

 

γενικά δεν πιστεύω ότι πρέπει να χαλάσεις χρήμα για επαγγ. σπιτικό εξοπλισμό, γιατί και το χρήμα αν το έχεις, δεν θα έχεις την γνώση και την εμπειρία που έχει ένας ηχολήπτης.

 

είμαι της γνώμης ότι με μια μέτρια κάρτα και λίγες γνώσεις γράφεις τις ιδέες σου και όταν πραγματικά έχεις κατασταλάξη και το μόνο που σου μένει είναι η καλύτερη ποιότητα στον ήχο και στην μίξη πας σε ένα στούντιο που διαθέτει καλό εξοπλισμό και με λίγες ώρες θα κάνεις παπάδες με την βοήθεια καλού ηχολήπτη.

 

μου έχει συμβεί να έχω παρόμοιες αναζητήσεις με σένα στο παρελθον και έχω καταλήξει στα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brain, pinky εδώ. Απλώς συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Γενικά μιλώντας, μια φθηνή κονσόλα διαφέρει από μια πιο ακριβή σε θέματα όπως:

1) Η ποιότητα της προενίσχυσης που φέρει

2) Ο αριθμός των καναλιών ( ¶λλο πράμα τα 4 και άλλο τα 100)

3) Το eq μέρος της ( ¶λλες έχουν βασικό 3 μερών και άλλες πιο αναλυτικό)

4) Η δρομολόγηση που προσφέρει: κύρια κανάλια, subgroups, πόσες εξόδους προσφέρει (main, monitor, tape.....)

5) Χρωματίζεται ο ήχος; Αυτό δεν είναι πάντα κακό, καθώς πολλοί προτιμούν κονσόλες με τον λεγόμενο βρετανικό ήχο.

6) Το αν έχει ενσωματωμένα εφε ή όχι, είναι το τελευταίο που "προσφέρει" στην άνοδο των τιμών. Μάλιστα οι κορυφαίες επαγγελματικές δεν έχουν εφε.

 

Εξάλλου και οι home studio κονσόλες, κονσόλες μείξης είναι.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry gia ta greeklish...loipon i konsola einai i kardia enos studio kai einai ena akomi organo kapoios pou einai sovaros me tis paragges tou to proto pou prepei na kanei einai na parei oso to dinato kaliteri kai oxi anagastika akrivoteri konsola - iparxoun polles vintage consoles pou pouliountai gia 200 e - giafto file an xekinas tora pare mia kali consola kai oti kai na valeis epano tha akougetai kalo...good luck...

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου