Προς το περιεχόμενο

απορίες για Arturia Keylab και Software


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Έχω κάποιες απορίες, που κανονικά θα μπορούσα να βρω μέσω του site της Arturia, αλλά θα ρωτήσω εδώ μήπως έχει κάποιος ευκολα πρόχειρες τις απαντήσεις

 

1) με έχει ψήσει το mellotron που έβγαλε σχετικά πρόσφατα η Arturia, να το αγοράσω σκέτο (είναι καλό για μέταλ?)? Eπίσης, είμαι σίγουρος οτι θα μου αρέσει και το jupiter και ενδεχομένως και το juno. Αξίζει να τα αγοράζω σιγά σιγά χωριστά ή υπάρχει πιο έξυπνος τρόπος, όπως:

 

2) να πάρω το Keylab Essentials 61 που με ψήνει και δίνει μαζί το Analog Lab?

 

2β) αν πάρω το Essentials, μετά μπορώ να κάνω upgrade στο V collection ή πρέπει να το αγοράσω από την αρχή?

 

3) με ό,τι τρόπο κινηθώ, πόσες άδειες αγοράζω (δλδ σε πόσους υπολογιστές μπορώ να τα έχω? => κοινώς, μπορώ να αγοράσω μία φορά αλλά να τα μοιραστώ με έναν φίλο μου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν μπορώ να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.

Απ΄ 'όσο καταλαβαίνω το Analog lab V είναι η νέα έκδοση του analog lab 4 με ευκολότερο μενού και κάποια καλούδια.

Το εγκατέστησα κανονικά με την άδεια που μου έδωσε η arturia αγοράζοντας το Keylab Essential 49.

Θυμάμαι ότι την πρώτη φορά μου έλεγε ότι είχε περισσότερες από μια φορές να το εγκαταστήσω αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσες ήταν (το ψάχνω αλλά δεν το βλέπω τώρα). Δεν έχω δοκιμάσει να το τρέξω ταυτόχρονα σε 2 μηχανήματα.

Δεν είμαι πληκτράς αλλά στα δικά μου αυτιά τα περισσότερα όργανα που έχει το analog lab 4 ακούγονται άριστα και το Stage-73 V που πάει μαζί είναι πολύ καλό. Σε δοκιμή που έκανα με το Keyscape δεν βρήκα μεγάλες διαφορές και ο πιανίστας μας το ίδιο.

Είναι το βασικό μας εργαλείο για πλήκτρα και είμαστε ικανοποιημένοι. Το μόνο που λείπει είναι τα ορχηστρικά.

Όλα τα όργανα που έχει είναι ουσιαστικά snapshots κάποιων presets για να πειράξεις τα presets πρέπει να αγοράσεις τα όργανα. Τα 2 όργανα που έδινε μαζί ήταν το mini v3 (Minimoog) και το stage 73 v (Rhodes) δε γνωρίζω αν τα δίνει ακόμα στο πακέτο.

Γενικά πολύ καλό deal και το πλήκτρο είναι συμπαθέστατο και τα δώρα μόνο άξιζαν τα χρήματα.

Εάν είσαι ψημένος πέρνα να το δοκιμάσεις και να πιούμε καφεδάκι.

Επεξεργασμένο από panorios
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

σαν αίσθηση το essentials μας αρέσει λοιπόν? Ως τώρα παίζω με το keystep και όταν έχω όρεξη συνδέω το yamaha p35 ως κοντρολερ

 

οι απαιτήσεις μου είναι πολύ χαμηλές, πιο πολύ με ενδιαφέρει η έτοιμη συνδεσιμότητα που έχει με το software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, blue είπε

πιο πολύ με ενδιαφέρει η έτοιμη συνδεσιμότητα που έχει με το software

Ξεχνάς να σετάρεις, είναι όλα έτοιμα, μεγάλη υπόθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου