Προς το περιεχόμενο

Τι τρώτε σήμερα/τώρα?


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, LK είπε

Και εκεί λάθος ήταν.

Διότι ήταν αδύνατοι από ασιτία όχι από διατροφή.

Θα έλεγα πιο σωστή μεριδοποίηση (ασχετα αν το ήξεραν ή αν το έκαναν απο αναγκη), έδραση της μαγειρικής τους στα εποχικά και ενδημικά προιόντα και αρκετη κινηση που έτσι και αλλιώς συνέβαινε λόγω διαφορετικου τρόπου ζωής.

 

Σιγουρα το οτι ειχαν βασικα πραγματα και δεν ειχαν πολυτελειες έπαιξε μεγαλο ρολο, γιατι τους υποχρέωσε σε έναν τροπο ζωής που τουλαχιστον ήταν καλός διατροφικα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Shelter είπε

Θα έλεγα πιο σωστή μεριδοποίηση (ασχετα αν το ήξεραν ή αν το έκαναν απο αναγκη), έδραση της μαγειρικής τους στα εποχικά και ενδημικά προιόντα και αρκετη κινηση που έτσι και αλλιώς συνέβαινε λόγω διαφορετικου τρόπου ζωής.

 

Σιγουρα το οτι ειχαν βασικα πραγματα και δεν ειχαν πολυτελειες έπαιξε μεγαλο ρολο, γιατι τους υποχρέωσε σε έναν τροπο ζωής που τουλαχιστον ήταν καλός διατροφικα.

Ναι το αποτέλεσμα τελικά ηταν καλό, αλλά λόγω φτώχιας.

Ο Πατέρας μου ως φοιτητης έτρωγε....λάδι με ζάχαρη (αν έβρισκε).

Φυσικά ηταν αδύνατος τότε, γιατί έτρωγε μια φορά στις 3 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και έχω , τρεις γενιές μετά , τον ανηψίο μου, φοιτητής και αυτός τώρα (εγγονός του μπαμπά μου), ο οποίος (βέβαια είναι άριστος στη Βιολογία- Οδοντίατρος), και παίζει  με το σώμα του όπως θέλει....για πλάκα .

Και δεν λέμε πάιζει με τα macros...παίζει με τα Micros και πόσο ψευδάργυρο και μαγνήσιο θα προσθέσει (σε Mg) ή σελήνιο (για καλλίτερη  μυϊκότητα- και είναι φυσικότατος αλλά σαν να παίρνει αναβολικά από 3 χρονών )😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μια από τις απολαύσεις της ζωής στην Ιαπωνία είναι τα ζυμαρικά soba και udon ειδικά το καλοκαίρι που σερβίρονται παγωμένα.

Εγώ χτύπησα και ένα katsudon στην υγειά του @Terry RoscoeBeck5ενώ η σύζυγος πρόσθεσε και ώμο αυγουλάκι όπως προστάζει η παράδοση. Ο μικρός... σκέτος παραδοσιακός 🤣

 

 

 

 

20240719_154541.jpg

20240719_154617.jpg

20240719_155037.jpg

20240719_155534.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

 Είσαι ελεεινός . Δεν έχω να πω τπτ παραπάνω. 
 

καλή επιστροφή στους βαρβάρους θα σου ευχηθώ, να σε δω τώρα πως θα προσαρμοστείς πίσω στην ελληνική πραγματικότητα 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, matawan είπε

@Superfunk

 Είσαι ελεεινός . Δεν έχω να πω τπτ παραπάνω. 
 

καλή επιστροφή στους βαρβάρους θα σου ευχηθώ, να σε δω τώρα πως θα προσαρμοστείς πίσω στην ελληνική πραγματικότητα 

 

Εντάξει  κάθε φορά που επιστρέφω από Ιαπωνία κλαίω... απλά είχα να έρθω 4 χρόνια λόγω του κοβιντ και είχα ξεχάσει πως είναι να ζεις σε μια χώρα που βασιλεύει η ευγένεια,ο πολιτισμός και η ηρεμία και όλα δουλεύουν ρολόι (α και έχει και το καλύτερο φαγητό του κόσμου να τα λαιΜε κι αυτά)....

Εννοείται ότι τώρα θα κλάψω τριπλά 😂 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
38 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εντάξει  κάθε φορά που επιστρέφω από Ιαπωνία κλαίω...

Εντάξει, αλλά φτάνει τόσο. Να επιστρέψεις επιτέλους στα πάτρια.

ΥΓ: Θα σου ανταλλάξω κουτί με μπαμπάδες για ταπεράκι με katsudon 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εντάξει, αλλά φτάνει τόσο. Να επιστρέψεις επιτέλους στα πάτρια.

ΥΓ: Θα σου ανταλλάξω κουτί με μπαμπάδες για ταπεράκι με katsudon 😄

 

Καλά μην αρχίσουμε και με τα ιαπωνικά γλυκά που εκτός από έργα τέχνης είναι και πεντανόστιμα και... ατελείωτα.... πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 1500 είδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Brunch ελληνικό σπιτικό 

IMG_20240728_131320.thumb.jpg.147496689f952db440b39570ea7ef825.jpg

Χυμούς μπορείτε να πιείτε; Μετά το Λύκειο δεν μπορώ να πιω Αμίτα ούτε για πλάκα. Μου φαίνεται πολύ γλυκό πράγμα ο χυμός φρούτων 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου