Προς το περιεχόμενο

Τι τρώτε σήμερα/τώρα?


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από κάποιες χιλιάδες φωτογραφίες με Τζαπανέζικα φαγητά (και κάποιες από κιθαρομάγαζα), φωτός από αξιοθέατα της χώρας έχεις?🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Superfunk said:

Οι Γιαπωνέζες γιαγιάδες αυγο και ψάρι τρώνε και έχουν προσδόκιμο ζωής τα 95 🤣 οπότε άκυρη η γιαγιά σου 🤣 παρεμπιπτόντως αυτό κάτω από το αυγό δεν είναι ψάρι,παντσετα είναι 😅

δεν ξερω τι κάνουν οι γιαγιάδες στην Ιαπωνία, η δικιά μου ήταν πολίτισα και σίγουρα τις έβαζε κάτω.

Αυγό και ψάρι το ξέρω παιδιόθεν.

Τώρα μπορεί να είχε απο κάτω κεφτέδες το θέμα είναι ότι στο τραπέζι είχε αυγό και δίπλα ψάρια. Ασυμβίβαστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sultan of string είπε

Ασυμβίβαστα

 

Στον βάρβαρο ελληνικό κόσμο 🤣 εδώ μη ξεχνάς είναι πολιτισμένοι άνθρωποι.😅 


 

Έξω από την πλάκα αυγο και ψάρι συνδιάζονται μια χαρά σε πολλές κουζίνες και υπάρχουν πολλά κλασσικα πιάτα, π χ το περίφημο βρετανικό kedgeree

 

https://www.allrecipes.com/recipe/52972/kedgeree/

 

 

Παω να χτυπήσω μια ωραία ομελέτα με καπνιστο σολωμό τώρα γιατι εχει και ενα τρομερο family restaurant διπλα στο ξενοδοχειο (δυτικου τυπου φαγητο τουλαχιστον οπως το αντιλαμβανονται οι Ιαπωνες 😅 )

 

https://en.japantravel.com/guide/a-guide-to-japan-s-family-restaurant-chains/62128

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στο συγκεκριμένο (αυγά με ψάρι) , αλλά με αφορμή αυτό.

 

Ό,τι έχει να κάνει με "απαγορεύσεις" της "Ελληνικής παράδοσης" στην κουζίνα, π.χ. τυρί με ψάρι κ.λ.π., δεν είχε να κάνει με καμία διατροφολογική βάση , αλλά κυρίως με έλλειψη προϊόντων λόγω φτώχιας , που για να χρυσώσουν το χάπι , την παρουσίαζαν/ διατύπωναν  σαν διατροφική αντίφαση- απαγόρευση.

 

Αν κρίνω δε πως μας μεγάλωσαν διατροφικά , εμένα , τους συνομήλικους μου αλλά και στο παρελθόν....αλλά και τί γίνεται τώρα, η λεγόμενη "Ελληνική διατροφή" είναι εντελώς λάθος και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε στον γενικό πληθυσμό , με τεράστια ποσοστά παχυσαρκίας (παιδικής και όχι μόνον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στο συγκεκριμένο (αυγά με ψάρι) , αλλά με αφορμή αυτό.

 

Ό,τι έχει να κάνει με "απαγορεύσεις" της "Ελληνικής παράδοσης" στην κουζίνα, π.χ. τυρί με ψάρι κ.λ.π., δεν είχε να κάνει με καμία διατροφολογική βάση , αλλά κυρίως με έλλειψη προϊόντων λόγω φτώχιας , που για να χρυσώσουν το χάπι , την παρουσίαζαν/ διατύπωναν  σαν διατροφική αντίφαση- απαγόρευση.

 

Αν κρίνω δε πως μας μεγάλωσαν διατροφικά , εμένα , τους συνομήλικους μου αλλά και στο παρελθόν....αλλά και τί γίνεται τώρα, η λεγόμενη "Ελληνική διατροφή" είναι εντελώς λάθος και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε στον γενικό πληθυσμό , με τεράστια ποσοστά παχυσαρκίας (παιδικής και όχι μόνον).

Ειδικά λαδερά μαγειρευτά ρε φίλε. Κολυμπάει στο λάδι το φασολάκι και η μελιτζάνα, δε θέλει ο μικρός, και ακούει την ατάκα "Δεν ξες να τρως"

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Ειδικά λαδερά μαγειρευτά ρε φίλε. Κολυμπάει στο λάδι το φασολάκι και η μελιτζάνα, δε θέλει ο μικρός, και ακούει την ατάκα "Δεν ξες να τρως"

Όλα λάθος λέμε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Εκτός από κάποιες χιλιάδες φωτογραφίες με Τζαπανέζικα φαγητά (και κάποιες από κιθαρομάγαζα), φωτός από αξιοθέατα της χώρας έχεις?🤔

 

Χιλιάδες άλλα έχω έρθει δέκα φορές και τα βαριέμαι,έχω γίνει Ασιάτης με ενδιαφέρει μόνο το φαγητό και το ποτό (και τα λεφτά φυσικά που είναι το σημαντικότερο στην Ασία)

 

Άλλωστε το συγκεκριμένο νήμα ΕΙΝΑΙ για το φαγητό. Οποιανου δεν του αρέσει να φύγει,να πάει αλλού 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LK είπε

η λεγόμενη "Ελληνική διατροφή" είναι εντελώς λάθος και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε στον γενικό πληθυσμό , με τεράστια ποσοστά παχυσαρκίας (παιδικής και όχι μόνον).

Η Ελληνική διατροφή δεν είναι λάθος (και καμία διατροφή που υπάρχει για αιωνες). Η σημερινή αντίληψη για αυτή ειναι. Απόδειξη ότι μέχρι και τη γενιά του πατέρα σου έψαχνες να βρεις υπέρβαρο. Τα τεραστια ποσοστά παχυσαρκίας υπάρχουν γιατι απουσιάζει ολοκληρωτικα η κίνηση και η διατροφή είναι σχεδόν αποκλειστικά με junk, YT comfort food (τι όρος και αυτος) και γενικα εντελώς λαθος διατροφη και σε ειδη, συνδυασμούς και ποσότητες. Η διατροφή ειναι κουλτούρα. Η ελληνική ήταν μια τέτοια μέχρι και τη γενια των γονέων σου/μου. Σήμερα έχουμε κουλτούρα εικονας/παπατζας και υπερβολής στην υπερβολή.

 

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Ειδικά λαδερά μαγειρευτά ρε φίλε. Κολυμπάει στο λάδι το φασολάκι και η μελιτζάνα, δε θέλει ο μικρός, και ακούει την ατάκα "Δεν ξες να τρως"

Όλα αυτά μαγειρεύονται μια χαρά και με ελάχιστη ποσότητα λαδιού. Και μαζι με μια μικρή ποσότητα πρωτεινης ειναι πλήρες γεύμα. Αν διατροφολόγος ή και γιατρός σου έχει πει το αντίθετο, άλλαξέ τον.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Shelter είπε

Η Ελληνική διατροφή δεν είναι λάθος (και καμία διατροφή που υπάρχει για αιωνες). Η σημερινή αντίληψη για αυτή ειναι. Απόδειξη ότι μέχρι και τη γενιά του πατέρα σου έψαχνες να βρεις υπέρβαρο.

Και εκεί λάθος ήταν.

Διότι ήταν αδύνατοι από ασιτία όχι από διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου