Προς το περιεχόμενο

Καθηστέρηση σε midi μέσω Sonar


block

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανε τα ερωτήματά σου, δεν πειράζει, και δώσε σχετικές λεπτομέριες, για να σε βοηθήσει κάποιος αποτελεσματικά.

 

Ωο γεία σου Μαρία (sarbel) ,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ξεκινάμε !!!!!!!!

 

μνήμη : 1 γίγα

κάρτα ήχου : m audio fast track usb

usb/midi device : alesis photon 25

software recording : sonar 6 :wink: (όποιος κατάλαβε κατάλαβε) , cubase LE το οποίο ήταν συνοδευτικό με την κάρτα ήχου .

 

ποιό είναι καλύτερο απο τα 2 σοφτ ? όποιο με βολεύει ?

η κάρτα μου γιατί είναι ενεργοποιημένη ακόμα και όταν το pc είναι κλειστό ?

γιατί δεν παίρνει τους νέους drivers που κατεβάζω απο το επίσημο site ?

γιατί στην ηχογράφηφη μέσω sonar η κιθάρα είναι μονοφωνική ενώ έχω πατημένο το stereo της κάρτας ? πώς ακούγεται στο sonar ο μετρονόμος κατα την ηχογράφηση και όχι κατα την αναπαραγωγή ? αυτά και βλέπουμε .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό είναι καλύτερο απο τα 2 σοφτ ? όποιο με βολεύει ?

 

Καλύτερο πρόγραμμα είναι το Sonar.

 

η κάρτα μου γιατί είναι ενεργοποιημένη ακόμα και όταν το pc είναι κλειστό ?

 

Διότι το PC σου εξακολουθεί να στέλνει ρεύμα στις USB υποδοχές ακόμη και όταν είναι κλειστό. Δεν υπάρχει τίποτε το αφύσικο' date=' αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι προτιμότερο να σβήνει η συσκευή.

 

γιατί δεν παίρνει τους νέους drivers που κατεβάζω απο το επίσημο site ?

 

Πάρε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία (www.elina.gr) προκειμένου να τους θέσεις το ζήτημα και να σε βοηθήσουν.

 

γιατί στην ηχογράφηφη μέσω sonar η κιθάρα είναι μονοφωνική ενώ έχω πατημένο το stereo της κάρτας ?

 

Με ποιο τρόπο γράφεις την κιθάρα; Συνδέεις το καρφί της κατευθείαν πάνω στην κάρτα; Αν ναι' date=' τότε τι άλλο να είναι η ηχογράφηση εκτός από μονοφωνική, αφού παρέχεις μόνο ΕΝΑ σήμα. Για στερεοφωνική ηχογράφηση απαιτούνται δύο σήματα. Είσαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει σωστά τι είναι μονοφωνικός και τι είναι στερεοφωνικός ήχος;

 

πώς ακούγεται στο sonar ο μετρονόμος κατα την ηχογράφηση και όχι κατα την αναπαραγωγή ?

 

Αυτό ρυθμίζεται από τις Global ή τις Project επιλογές που έχει το Sonar. Στην περίπτωση του Sonar 6 (και αν έχεις ανοικτό το μεγάλο transport bar) υπάρχει και σχετικό εικονίδιο πάνω του.

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπέρ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου !!! μου έλυσες αρκετές απορίες . Σε ότι έχω απορία μπορώ άνετα να σε πρίζω ?

 

Ναι ρε... ρώτα... απλά μερικές φορές είμαστε θολωμένοι και τα παίρνουμε, αλλά μετά μας περνάει πάλι...

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου