Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Εννιάρες vs Δεκάρες Χορδες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Εσυ ακους σημαντικες διαφορες? Και αν ναι τις ακους στα συγκεκριμενα που ανεβασα η γενικα? Που τις εντοπιζεις?

Απο το πρωτο Lick ακουγεται η διαφορα, οπως και σε ολα.

Η πιο εμφανης διαφορα ειναι οτι οι 9αρες δεν φερουν την ιδια "αντισταση" στη πενα σου οπως οι 10αρες και ο ηχος τους ακουγεται πιο "πλαδαρος", ή χανεται το "λουκι" (οπως το λεω εγω) στις strat style κιθαρες στα παιξιματα στο 12ο ταστο (ή ενιοτε "λασπωνει", οχι στα δικα σου κλιπ παντως).

Αυτο αλλες φορες ειναι επιθυμητο και αλλες οχι (για μενα παντα μιλαω).

Δεν λεω οτι ειναι ασχημες οι 9αρες (κι εγω παιζω με 9αρες, οπως και με 10αρες και 11αρες και 12αρες στην ακουστικη), αλλα σε συγκριση με τις 10αρες δεν ειναι το ιδιο καλες σε καποια παιξιματα.

Για μεταλοσρεντοκατασταση ειναι οτι πρεπει.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Απο το πρωτο Lick ακουγεται η διαφορα, οπως και σε ολα.

Η πιο εμφανης διαφορα ειναι οτι οι 9αρες δεν φερουν την ιδια "αντισταση" στη πενα σου οπως οι 10αρες και ο ηχος τους ακουγεται πιο "πλαδαρος" (και ενιοτε "λασπωνει", οχι στα δικα σου κλιπ παντως).

Αυτο αλλες φορες ειναι επιθυμητο και αλλες οχι (για μενα παντα μιλαω).

Δεν λεω οτι ειναι ασχημες οι 9αρες (κι εγω παιζω με 9αρες, οπως και με 10αρες και 11αρες), αλλα σε συγκριση με τις 10αρες δεν ειναι το ιδιο καλες σε καποια παιξιματα.

 

Εγώ πραγματικά στον ήχο ακούω ελάχιστες διαφορές και σε λίγα μόνο ριφφς. Ίσως να φταίνε τα monitors, ίσως ο χώρος μου, μα πιο πιθανό τα αυτιά μου...😀

 

Γι αυτό και το έκανα blind test, για να δω τι ακούτε όλοι χωρίς προκαταλήψεις. Όντως αυτό με την αντίσταση στην πένα είναι λογικό να ισχύει. 

 

Οι διαφορές που ακούς στα δικά μου κλιπς πιστεύεις πως εξισώνονται με χρήση Eq? Ρωτάω επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Οι διαφορές που ακούς στα δικά μου κλιπς πιστεύεις πως εξισώνονται με χρήση Eq?

Σιγουρα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με το eq κλπ*, αλλα αυτη τη διαφορα που κανει το παχος της χορδης, δεν το εχω καταφερει με eq.

 

* πχ ακομα και αν εχω ηχογραφησει με καμπινα 4χ12, να το κανω να ακουγεται λες κι εχω γραψει με ενα 8αρι.

Αλλα μονο να "κοβω" μπορω, οχι να "προσθετω". Δλδ το 8αρι δεν γινεται 4χ12.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το διευκρινίσω περισσότερο, δεν είναι πως δεν ακούω καθόλου διαφορές μεταξύ των κλιπς. Αυτό που συμβαίνει (πέρα από τα δύο-τρία κλιπς που έχω αναφέρει ήδη που οι διαφορές είναι λίγο πιο εμφανείς), είναι πως οι διαφορές που ακούω δεν είναι αυτές που θα περίμενε κάποιος σε μια τέτοια σύγκριση. Δεν ακούω δηλαδή το ένα κλιπ να είναι πιο "fat" από το άλλο. Ακούω απλώς πολύ λίγο "διαφορετικούς" τους ήχους, όχι πιο fat ή πιο big τις δεκάρες.

 

Αλλά αυτό το "διαφορετικό" είναι τόσο ανεπαίσθητο, που δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί, επειδή δεν είναι το αναμενόμενο αποτέλεσμα (δηλαδή να είναι "λεπτές" οι εννιάρες). Είναι απλώς ένα ελάχιστα διαφορετικό tone, το οποίο μπορεί να διαμορφωθεί περαιτέρω πάρα πολύ εύκολα με post-proccesing.

 

Στα καθαρά-καθαρά βέβαια, είναι αρκετά πιο ξεκάθαρο.

 

Και ένα κρίσιμο ερώτημα: Εάν δεν υπήρχε ζήτημα σύγκρισης, δηλαδή το τεστ δεν ήταν εννιάρες vs δεκάρες, αλλά απλώς ανέβαζα ένα παίξιμο και ρωτούσα "αυτό είναι παιγμένο με εννιάρες ή με δεκάρες?" θα μπορούσε κάποιος να το βρει? Νομίζω πολύ δύσκολο. Και βέβαια εάν ήταν μέσα σε κάποιο mix, ακόμα περισσότερο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, JimmyPap said:

Και ένα κρίσιμο ερώτημα: Εάν δεν υπήρχε ζήτημα σύγκρισης, δηλαδή το τεστ δεν ήταν εννιάρες vs δεκάρες, αλλά απλώς ανέβαζα ένα παίξιμο και ρωτούσα "αυτό είναι παιγμένο με εννιάρες ή με δεκάρες?" θα μπορούσε κάποιος να το βρει?

 

Εγώ νομίζω ότι το κρίσιμο ερώτημα είναι "γιατί να σε ενδιαφέρει αν θα μπορούσε κάποιος να το βρει?"

Το θέμα δεν είναι (κατά την γνώμη μου) το blind test ήχου.

Είναι ο συνδυασμός ήχου με αίσθηση παιξίματος, κάτι που δεν καταλαβαίνει άμεσα ο ακροατής.

Αν εσένα σου κάνει, τελείωσε.

Βρίσκεις και τις κατάλληλες για σένα ρυθμίσεις σε ενισχυτή και εφφέ (όχι για να προσεγγίσεις τον ήχο από τις 10άρες, αλλά για να σου αρέσει το τελικό συνολικό αποτέλεσμα), και είσαι άρχοντας.

 

Για να καταλάβεις πόσο σημασία έχει αυτό που ρωτάς, είναι αντίστοιχο πχ με το blind test δύο πεταλιών eq, ενός ακριβού/καλού, και ενός φθηνού/όχι τόσο καλού.

Κάποια διαφορά ίσως υπάρχει.

Και ρωτάς λοιπόν "αν έβαζα μόνο το φθηνό πετάλι, θα το καταλάβαινε κανείς?"

Έχει σημασία?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ νομίζω ότι το κρίσιμο ερώτημα είναι "γιατί να σε ενδιαφέρει αν θα μπορούσε κάποιος να το βρει?"

Το θέμα δεν είναι (κατά την γνώμη μου) το blind test ήχου.

Είναι ο συνδυασμός ήχου με αίσθηση παιξίματος, κάτι που δεν καταλαβαίνει άμεσα ο ακροατής.

Αν εσένα σου κάνει, τελείωσε.

Βρίσκεις και τις κατάλληλες για σένα ρυθμίσεις σε ενισχυτή και εφφέ (όχι για να προσεγγίσεις τον ήχο από τις 10άρες, αλλά για να σου αρέσει το τελικό συνολικό αποτέλεσμα), και είσαι άρχοντας.

 

Για να καταλάβεις πόσο σημασία έχει αυτό που ρωτάς, είναι αντίστοιχο πχ με το blind test δύο πεταλιών eq, ενός ακριβού/καλού, και ενός φθηνού/όχι τόσο καλού.

Κάποια διαφορά ίσως υπάρχει.

Και ρωτάς λοιπόν "αν έβαζα μόνο το φθηνό πετάλι, θα το καταλάβαινε κανείς?"

Έχει σημασία?

 

Εχεις απολυτο δικιο. Απλα επειδη εχω πεσει κι εγω πολλακις στην παγιδα των προκαταληψεων περι ηχου (tube vs digital κλπ) κι επειδη ολοι λιγο πολυ κρινουμε και με τα ματια, ηθελα να βεβαιωθω πως δε μου ακουγονται "λεπτες" οι εννιαρες και πως θα μπορω να εχω τον ηχο που εχω συνηθισει τοσα χρονια.

 

Κι επειδη το αποτελεσμα μου φανηκε ενδιαφερον, το μοιραστηκα με το φορουμ μηπως μπορεσω να σωσω εκτος απο τους δικους μου τενοντες και κανενος αλλου 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, JimmyPap said:

 

εχω πεσει κι εγω πολλακις στην παγιδα των προκαταληψεων περι ηχου (tube vs digital κλπ)

 

Α γειά σου, όλοι μας λίγο-πολύ.

Tube vs digital, Squier strat vs Fender strat (δηλαδή αν ακούσει κάποιος μια strat θα καταλάβει αν είναι fender ή squier?), κλπ.

Εγώ πάντως δεν παίρνω το ένα για να προσπαθήσω να το κάνω να ακουστεί σαν το άλλο.

Το θέμα είναι να μου αρέσει, και να θεωρώ ότι μπορεί να με ικανοποιήσει με αυτά που κάνει.

Τώρα αν είναι κοντά στο άλλο ή μακριά ... αν μου κάνει δεν με ενδιαφέρει.

 

Πχ, δεν θα πάρω ψηφιακό για να προσομοιώσω την λάμπα.

Αν μου αρέσει ο ήχος του, δεν με νοιάζει καθόλου αν μοιάζει με λάμπα ή όχι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Α γειά σου, όλοι μας λίγο-πολύ.

Tube vs digital, Squier strat vs Fender strat (δηλαδή αν ακούσει κάποιος μια strat θα καταλάβει αν είναι fender ή squier?), κλπ.

Εγώ πάντως δεν παίρνω το ένα για να προσπαθήσω να το κάνω να ακουστεί σαν το άλλο.

Το θέμα είναι να μου αρέσει, και να θεωρώ ότι μπορεί να με ικανοποιήσει με αυτά που κάνει.

Τώρα αν είναι κοντά στο άλλο ή μακριά ... αν μου κάνει δεν με ενδιαφέρει.

 

Πχ, δεν θα πάρω ψηφιακό για να προσομοιώσω την λάμπα.

Αν μου αρέσει ο ήχος του, δεν με νοιάζει καθόλου αν μοιάζει με λάμπα ή όχι.

 

Σωστος! Να φανταστεις, τωρα παιζω με την ιδια κιθαρα και τους ιδιους ηχους, και μου ακουγεται πολυ thin ο ηχος, επειδη ειναι πολυ πιο ευκολη στα χερια και κυριως επειδη τωρα ΞΕΡΩ πως εχει εννιαρες 😁

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά άκουσα μεγαλύτερη ευκρίνεια/λεπτομέρεια στα δεύτερα δείγματα εξ ου και μάντεψα ότι εκεί είναι οι εννιάρες. Το βασικότερο όλων βέβαια στα gauges είναι φυσικά η αίσθηση στο χέρι της πένας και αν μας βολεύει η τάση. Εγώ παίζω με 11 στις στρατ για αυτόν ακριβώς το λόγο. Στην τέλε όμως οι 11 αφαιρούν υπερβολικά πολύ από το χαρακτήρα των μαγνητών και έχω αναγκαστικά 10. Νομίζω ότι αν με βόλευε η τάση, θα είχα παντού 9 πάντως.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Προσωπικά άκουσα μεγαλύτερη ευκρίνεια/λεπτομέρεια στα δεύτερα δείγματα εξ ου και μάντεψα ότι εκεί είναι οι εννιάρες. Το βασικότερο όλων βέβαια στα gauges είναι φυσικά η αίσθηση στο χέρι της πένας και αν μας βολεύει η τάση. Εγώ παίζω με 11 στις στρατ για αυτόν ακριβώς το λόγο. Στην τέλε όμως οι 11 αφαιρούν υπερβολικά πολύ από το χαρακτήρα των μαγνητών και έχω αναγκαστικά 10. Νομίζω ότι αν με βόλευε η τάση, θα είχα παντού 9 πάντως.

 

 

 

Κι εγω πιο κοντα σε εσενα ειμαι, και ηταν πολυ ευχαριστη εκπληξη που ενω περιμενα να απογοητευτω απο τις εννιαρες, αντιθετως στα κλιπς που ειναι πιο αισθητη η διαφορα (πλην των καθαρων στο τελος) ο ηχος τους μου αρεσει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου