Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Εννιάρες vs Δεκάρες Χορδες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα δεκάρες. Και αρχικά δεν ήξερα καν τι είναι το gauge κλπ.

Και κάποτε διάβασα ότι ο evh έχει 9άρες. Και δοκίμασα και γω.

 

Ε, ναι λοιπόν, evh ΔΕΝ έγινα 😋 Όμως τα δάχτυλά μου ένιωσαν αλλιώς την ταστιέρα, τα πράγματα έγιναν πιο ήρεμα και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπορούσα να κάνω όσα whole-step bends ήθελα!  Ένας νέος υπέροχος κόσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια με τιμάτε! Δε μου απαντάτε όλοι όμως στο ερώτημα 😁 ποιες είναι ποιες? Και επίσης όσοι ακούτε διαφορές, τι διαφορές ακούτε? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να πω το εξής:

όπως είπα οι πρώτες σε κάθε ζευγάρι από λικς μου φάνηκαν για 10άρες.

Φυσικά δυστυχώς άκουσα με το κινητό, πλήν όμως έχω την εντύπωση ότι ήταν καθαρή η διαφορά.

Πιστεύω ότι με 10άρες δεν χάνεις την δυνατότητα στα σηκώματα τόσο πολύ.

Αν όμως παίζεις καιρό με παράξενο τρόπο, πχ fingerpicking όπως εγώ στο 90% αντί για πένα ίσως δεις ότι οι 9άρες αλλά και οι 10άρες ακόμα υποχωρούν στο χέρι περισσότερο από όσο πρέπει.

Αλλά για τα δείγματα που βαζεις θα έλεγα το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο, οπότε διαλέγεις αυτό που θες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, επειδή δεν βλέπω άλλες συμμετοχές ας το πάρει το ποτάμι...

 

Οι πρώτες είναι οι δεκάρες και οι δεύτερες είναι οι εννιάρες. Συγχαρητήρια σε όσους το βρήκαν (φίλε JJ κανόνι είσαι! 😀) αλλά και όσοι δεν το βρήκαν δεν τους αδικώ, αφού οι διαφορές (όπου υπάρχουν) είναι απειροελάχιστες. Κι εγώ άνετα θα μπερδευόμουν.

 

Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι πως στα περισσότερα θέματα δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, σε δύο-τρία riffs υπάρχει μια μικρή διαφορά της τάξεως του 2-3% (πχ στο θέμα στο 1,20), και το μόνο σημείο στο οποίο είναι ευδιάκριτη η διαφορά είναι τα καθαρά στο τέλος (φαντάζομαι από εκεί το βρήκατε οι περισσότεροι ε?)

 

Περίμενα οι εννιάρες να ακούγονται αρκετά πιο thin και ψόφιες, το ενδιαφέρον όμως, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, είναι πως ούτε ακούγονται πιο λεπτές, αλλά ίσα-ίσα μου ακούγονται πιο "ζωντανές", λίγο πιο "σκαστές" (ίσως λόγω της διαφοράς τάσης δονούνται περισσότερο??) και με λίγη περισσότερη "χορδίλα" σε κάποια ημιβρώμικα/βρώμικα. Επίσης, είναι περίεργο το ότι σε σημεία (όπως πχ στο πρώτο-πρώτο riff) oι εννιάρες ακούγονται πιο intonated παρόλο που η κιθάρα είναι σεταρισμένη για δεκάρες.

 

Αν θα μπορούσα λοιπόν να προσδιορίσω την ηχητική διαφορά, θα κατέληγα στο ότι οι εννιάρες είναι λίγο πιο snappy και λίγο πιο bright, χωρίς να υστερούν σε "πάχος νότας", πλην των καθαρών ακόρντων όπου όντως ακούγονται ελάχιστα πιο "λεπτές".

 

Διαφορές δηλαδή ουσιαστικά τόσο μικρές (όπου υπάρχουν), που μπορούν εύκολα να εκμηδενιστούν με ελάχιστη χρήση EQ.

 

Συνεπώς, άνετα καταλήγω στις εννιάρες, αφού μπορώ να έχω ακριβώς τον ίδιο ήχο με τις δεκάρες (και ίσως καλύτερο σε κάποιες περιπτώσεις) με πολύ λιγότερο κόπο! 😎

 

Αυτό που δεν ξέρω βέβαια, είναι σε βάθος χρόνου πόση διάρκεια ζωής θα έχουν οι εννιάρες, πόση αντοχή σε σπασίματα και πόσο θα κρατάνε κούρδισμα. Μένει να το διαπιστώσω.

 

Χρησιμοποιήθηκαν χορδές D'addario, Kemper και η κιθάρα είναι μια Yamaha EG 112 με έναν Τonezone στη γέφυρα (που στα περισσότερα θέματα με bridge μαγνήτη ακούγεται σπλιταρισμένος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, αυτο ηθελα να μαθω απο την αρχη.

Τυχερος παντως που δεν ακους τη διαφορα. Θα παιζεις ξεκουραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

OK, αυτο ηθελα να μαθω απο την αρχη.

Τυχερος παντως που δεν ακους τη διαφορα. Θα παιζεις ξεκουραστα.

 

Εσυ ακους σημαντικες διαφορες? Και αν ναι τις ακους στα συγκεκριμενα που ανεβασα η γενικα? Που τις εντοπιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, JimmyPap said:

το μόνο σημείο στο οποίο είναι ευδιάκριτη η διαφορά είναι τα καθαρά στο τέλος (φαντάζομαι από εκεί το βρήκατε οι περισσότεροι ε?)

 

Υπάρχει και ευδιάκριτη διαφορά στο βιμπράτο σου στα σηκώματα.

Με τις 9άρες ακούς σήκωμα στο θεό, κράτημα της νότας και έντονο βιμπράτο πριν ξαναγυρίσει στην θέση της η χορδή.

Με τις δεκάρες όχι τόσο ευδιάκριτο βιμπράτο στο σήκωμα και κράτημα.

 

Αλλά ναι, τα καθαρά στο τέλος είναι καραμπίνα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Υπάρχει και ευδιάκριτη διαφορά στο βιμπράτο σου στα σηκώματα.

Με τις 9άρες ακούς σήκωμα στο θεό, κράτημα της νότας και έντονο βιμπράτο πριν ξαναγυρίσει στην θέση της η χορδή.

Με τις δεκάρες όχι τόσο ευδιάκριτο βιμπράτο στο σήκωμα και κράτημα.

 

Πιθανό, ναι. Αν και προσπάθησα με τις εννιάρες να το κάνω παρόμοιο και πιο "στενό" για να μοιάζει αλλά εκ φύσεως δεν γίνεται να είναι ολόιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου